Truputis istorijos
Buvo metas, kai „Oskarų” vakarus kuravęs dizaineris Nolanas Milleris siuntinėdavo aktoriams priminimus, kad per ceremoniją „žvaigždės turi atrodyti kaip žvaigždės“. Todėl, kai 1997 metais Nicole Kidman žengė raudonu kilimu įsisegusi masyvius indiškus auskarus ir pasipuošusi kiniško stiliaus suknele, kilo skandalas. Dar ilgai netilo kalbos apie tai, kiek Johnas Gallianas sumokėjo aktorei, kad šioji ryžtųsi „neparadiniam” tualetui ir rizikingai geltonai spalvai. Tačiau vėliau visi susimąstė: gal ta Nicole žino, ką daro?
Nuo tada laiko prabėgo ne taip jau daug, bet dabar kinų stiliumi nieko nebeišgąsdinsi. Net JAV prezidento žmona per inauguraciją vilkėjo ne kokio nors tautiečio, o Jasono Wu suknelę.
Dienos aktualijos
Svarbiausia aktualija ta, kad geltonoji rasė baigia užkariauti pasaulį. Tarkim, per Niujorko mados savaites, visur mirga vienskiemenės pavardės. Amerikietės (ir ne tik jos) dievina Alexanderį Wangą, Phillipą Limą, Dereką Lamą, Anną Sui, Vivienne Tam, Peterį Somą; atsiranda naujų įdomių jaunesnės kartos dizainerių.
Bėda, jie kuria modernius drabužius, nelabai atsižvelgdami į savo kilmę. O vakariečiai vis dažniau dairosi į Rytus. Kone kiekvieną sezoną būna orientalistinių tendencijų. Tarkim, šiemet jos buvo ypač gražios „Gucci“ kolekcijoje.
Gala balius
„Vogue“ redaktorė Chloe Malle džiugiai konstatavo: niekas tiksliai nežino, kas ta kinų tema, todėl bus įdomu pažiūrėti, kas ką sugalvojo.
Aišku, buvo ko bijoti. Viena vertus, kinų tema – tokia, kad taip ir knieti imtis kičo su drakonais. Kita vertus, sunku tikėtis, kad vakariečiai dizaineriai šią temą traktuos pakankamai subtiliai. Jie tiesiog neturi laiko gilintis į kinų tradicijas, kad teisingai jas interpretuotų. „Vogue“ redaktorė Chloe Malle, viena iš gala baliaus rengėjų, džiugiai konstatavo: niekas tiksliai nežino, kas ta kinų tema, todėl bus įdomu pažiūrėti, kas ką sugalvojo.
Kaip ir reikėjo tikėtis, drakonų netrūko, ir dauguma suknelių išties apeliavo į kinų meną – buvo puoštos jų tapybos ar porceliano raštais. Etnografiniu požiūriu visus perspjovė Sarah Jessica Parker, vilkėjusi savo kūrybos suknelę (skirtą „H&M Conscious“) plius Philipo Treacy sukurtą „liepsnų“ skrybėlę ir atrodė kaip sudegusio kinų teatro aktorė.
Kitos damos pasistengė vilkėti tai, kas joms labiau tiko prie veido. Tiksliau – prie užpakalio: daugelis žvaigždžių pasipuošė sukniomis, kurios traukė ne kinišku dekoru, o tuo, ko dekoras neslėpė. Nuogas kūnas švietė per Jennifer Lopez „Versace“, Beyonce „Givenchy“, Kim Kardashian „Roberto Cavalli“.
Ką vilkėjo provokacijas mėgstančios garsenybės? Šiuokart protingiausia (ir nesantūriausia) buvo Rihanna: ji pasirinko nauja haute couture karaliene vadinamos kinės Guo Pei suknelę.
Lady Gaga ir jos „Balenciaga“ kažkodėl kėlė asociacijų su japonų geišomis ar net samurajais.
Rita Ora nutarė šiuokart būti kukli: pasitenkino raudona, įdomia, bet santūroka „Tom Ford“ suknia.
Katy Perry ir Madonna, it sutarusios, vilkėjo popsinius „Moschino“, nieko bendra neturinčius su Kinija. Prie jų galima buvo drąsiai priplakti ir FKA Twigs su jos „Christopher Kane“: dainininkė atrodė taip, tarsi turėtų keturias kojas.
Keistai suprato aprangos kodą ir Cara Delevingne, vilkėjusi niekuo dėtą „Stella McCartney“ kombinezoną, bet pasipuošusi nuplaunamomis „kiniškomis“ tatuiruotėmis.
Įdomu, kad anksčiau minėti kinų dizaineriai prie linksmybių beveik neprisidėjo. O vakariečiai orientalistiką interpretavo, kaip išmanė. Bee Chaffer atrodė labai prašmatniai su „Alexander McQueen“. Emily Blunt („Prada“), Alexa Chung („Erdem“) ir Georgia May Jagger („Gucci“) – kukliai, bet patraukliai.
Diane Kruger („Chanel Haute Couture“) ir Grace Coddington („Michael Kors“) pasirinko pižamas. Bet daug buvo ir tokių garsenybių, kurių dizaineriai nepersistengė – pakišo klientėms tokias sukneles, kokių turėjo, nelabai sukdami galvas, kad jos neturi nieko bendra su Kinija.