„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lygesnės odos svajonė pasiekiama: drėkinti, drėkinti ir dar kartą drėkinti

„Mano tokie genai“, – dažnai taip paaiškinamas ankstyvas raukšlių susidarymas. Vis dėlto „Eurovaistinės“ vaistininkė Karolina Kudzinskienė patikina, kad vien tuo pasikliauti nederėtų. Tai iliustruoja net su identiškomis dvynėmis, kurių veido oda kardinaliai skyrėsi dėl skirtingų gyvenimo sąlygų ir odos priežiūros, atlikti tyrimai. Pastebimai geresnė būklė buvo tos, kuri prižiūrėjo ir puoselėjo savo odą, atsakingai saugojosi ultravioletinių spindulių. O ir atrodė ji jauniau už seserį.
Veido odos priežiūra
Veido odos priežiūra / 123RF.com nuotr.

Vaistininkės teigimu, tokie ir analogiški tyrimai įrodo, kad ankstyvesnį arba vėlyvesnį raukšlių susidarymą lemia ne vien genetika, o tiek ankstyvam, tiek vėlyvesniam raukšlių susidarymui svarbi ir odos priežiūros rutina.

Apie tai, kad gyvenimo būdas ir patirtis į veido odą įsirašytų palengva, 15min kalbasi su K.Kudzinskiene.

Drėkinti ir maitinti kūno odą – jau paauglystėje

Asmeninio albumo nuotr./Karolina Kudzinskienė
Asmeninio albumo nuotr./Karolina Kudzinskienė

– Pirmieji amžėjimo požymiai veido odoje ryškėti pradeda maždaug ties 25-erių metų riba. Karolina, sakykite, kokie fiziologiniai pokyčiai tai iššaukia?

– Vienas pirmųjų senėjimo požymių yra sausėjanti oda: joje pradeda mažėti kolageno, padidėja išskiriamo progesterono kiekis. Suveikia stresas, bemiegės naktys. Pilkėti oda gali nuo per didelio suvartojamo kofeino kiekio – susidaro patamsėjimai ir paburkimai aplink akis, odos atspalvis tampa netolygus.

Daug lemia ir tai, kur gyvename, kokia oro tarša, kiek laiko būname saulės spinduliuose, miego kokybė, mityba, išgerto vandens kiekis, mūsų ligos. Visa tai atsispindi išoriškai.

– Ar tai reiškia, kad pradėti naudoti veido priežiūros priemones, pavyzdžiui, veido kremus, panašiu metu ir reikėtų?

– Nebūtinai. Tai priklauso nuo individualių faktorių ir mūsų gyvenimo būdo, tačiau kremus galima pradėti naudoti nuo paauglystės. Pradžioje jie rūpinsis veido drėgmės balansu ir paaugliškais spuogeliais, vėliau tenkins kitus atsirandančius odos poreikius.

Vida Press nuotr./Akis supa itin plona oda
Vida Press nuotr./Akis supa itin plona oda

Ir nors specialistai labai dažnai apie tai kalba, kasmet kelis kartus iš naujo primena, pamoką išmoko dar ne visi: nuo žalingo saulės poveikio saugančius kremus reikėtų naudoti visiems nuo pat mažens, norint turėti gražią ir sveiką viso kūno odą.

– Vienos pirmųjų bėgančius metus išduoti pradeda vadinamosios juoko raukšlelės aplink akis. Tai vyksta dėl to, kad akis supanti oda – itin plona ir lengvai pasiduodanti aplinkos poveikiui. Ar ši veido sritis reikalauja ypatingesnės priežiūros?

– Tikrai taip. Jai turi būti naudojami specialūs akių odos sričiai skirti kremai. Jų dažniausiai prireikia žmonėms nuo 21–25 metų amžiaus. Visgi, kaip minėjau, labai daug kas priklauso nuo gyvenimo būdo.

Tikslas nebūtinai pateisina priemones

123RF.com nuotr./Taisyklinga veido odos priežiūra – prevencija prieš raukšles
123RF.com nuotr./Taisyklinga veido odos priežiūra – prevencija prieš raukšles

– Kartais pasigirsta kai kurių moterų patarimai apie tai, kaip kasdienybėje stabdyti pro šalį bėgančią jaunystę. Pasitaiko, kad moterys stengiasi kuo mažiau šypsotis, miega tik ant nugaros. Ką manote apie tokias prevencijos priemones?

– Teko sutikti tokių moterų. Bet manau, kad šypsena ir laimė yra svarbiau už kelias raukšleles. Tuo labiau, kad su tinkama priežiūra ir veido masažu galima sumažinti mimikos raukšles. O geras kokybiškas miegas turi daugiau naudos ir mūsų odai nei nepatogus miegas ant nugaros, jeigu šis tikrai nepatogus ir jo metu nepailsima.

– Nuo vieno kraštutinumo – link kito. Įsivaizduokime vienišą 45-erių metų mamą, auginančią vaikus, dirbančią keliuose darbuose. Nėra ką kalbėti nei apie kokybišką poilsį, nei tinkamą mitybą, juolab taisyklingą veido odos priežiūros rutiną. Bet pažvelgė ji šįryt į veidrodį, pamatė papilkėjusią odą, gilėjančias raukšles ir susirūpino. Ar jau per vėlu susiimti?

– Šiuo atveju vėliau yra geriau negu niekada. Padrėkinta ir prižiūrėta oda, nors ir po daugybės metų nepriežiūros, taps tolygesnio atspalvio, dings papilkėjimai, atrodys skaistesnė. Be to, ant tokios odos tolygiau pavyks padengti dekoratyvinę kosmetiką, tad vienareikšmiškai niekada nėra vėlu pradėti savimi rūpintis.

– Vadinasi, teigiate, kad raukšlių gilėjimo procesus įmanoma suvaldyti?

– Taip, pasirinkus tinkamas priemones ir jas nuosekliai naudojant, šį procesą tikrai galima suvaldyti. Tinkama ir teisingai naudojama kosmetika akivaizdžiai mažina senėjimo požymius. Be jokios abejonės, stebuklingų receptų nėra, tačiau auksinė taisyklė galioja: kuo anksčiau pradėsi savo veido odą prižiūrėti ir lepinti, kuo ilgiau seksis tą jaunatviškumą veide sustabdyti.

Patikima kosmetika ir ingredientai su supergaliomis

123RF.com nuotr./Kolagenas
123RF.com nuotr./Kolagenas

– Veido oda turi fenomenalią atmintį. Jeigu paauglystėje spaudinėjome brendiminius spuogelius, gali būti, kad suaugę turėsime šio įpročio paliktus randelius. Kokios dar mechaninės žalos prisidarome iš nežinojimo?

– Daug kas palieka žymes mūsų odoje, o su metais jos ryškėja. Jūsų įvardinti spaudimai, šveitimai su agresyviais šveitikliais, auskarų vėrimai, deginimasis saulėje be SPF apsaugos, per didelis kaitinimasis pirtyje, netgi drastiškos ledukų vonios-kaukės.

– Įvardinkime keturias medžiagas, Karolina, kurios turėtų būti būti kiekvienos save mylinčios ir prižiūrinčios moters priemonėse, skirtose kovai su raukšlėmis.

– Tikrai naudingi hialuronas, antioksidantai, kolagenas ir amino rūgštys.

Saulė – daugiau kanda negu glosto

123RF.com nuotr./Pigmentinės dėmės
123RF.com nuotr./Pigmentinės dėmės

– Kaip ir raukšlės, taip ir pigmentinės dėmės veido odos nepuošia. Pakalbėkime apie pastarąsias. Kas tai, kodėl ir kuriose kūno vietose susidaro dažniausiai?

– Odos pigmentaciją lemia melanocitai – ląstelės, atsakingos už pigmento melanino gamybą. Padidėjus melanino gamybai, ima ryškėti ir pigmentacija. Pigmentinės dėmės gali atsirasti dėl vitaminų trūkumo, esant fermentų disbalansui, sergant skydliaukės ar kepenų ligomis.

Pigmentacija atsiranda smarkiai nudegus saulėje ar nuo agresyvių medžiagų, pavyzdžiui, ugnies, po įkandimų ar traumų, sužalojusių odą. Vienas dažniausių faktorių, lemiančių pigmentinių dėmių atsiradimą – saulė, todėl reikėtų vengti būti saulėje be apsauginių kremų nuo saulės ištisus metus.

Dažniausiai pigmentinės dėmės matomos veido srityje, ant kaktos, nosies. Vyresniame amžiuje jos labiau pastebimos nugaros, krūtinės ir rankų srityse.

– Jeigu pigmentinės dėmės jau susidarė, kaip galime panaikinti arba bent jau apmažinti jas?

– Rekomenduoju pabandyti pigmentinių dėmių mažinimui skirtus kremus ir kaukes.

Šis tekstas – projekto „Grožio programa 360“, kurį inicijuoja vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ dalis. Išsamiau apie projektą: https://www.apie-eurovaistine.lt/grozis-360/

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs