Natūrali kosmetika: 4 specialistės – apie jos privalumus ir trūkumus

Ar gali būti kosmetika natūrali, jei galioja 1–2 metus, o praimta – 3–6 mėnesius? Kokiais įrodymais remdamiesi jos gamintojai teigia, kad ši kosmetika pajėgi suteikti odai galių, padedančių sustangrėti? Natūrali kosmetika – puiki pokalbio tema.
Natūrali kosmetika
Natūrali kosmetika / Vida Press nuotr.

Aptarėme ją su Asta Dumbliauskiene, Aušra Vareikiene, Gintare Mykolaitiene – specialistėmis, kurių darbas susijęs su odos priežiūros produktais. O temos idėją pasufleravo nuolatinė žurnalo „Laima“ autorė Guoda Azguridienė.  

Be šalutinio poveikio

Guoda Azguridienė. Asmeninio archyvo nuotr.
Asmeninio archyvo nuotr.

„Ji drėkina, maitina, regeneruoja, ramina, reguliuoja riebalų išsiskyrimą, blukina randus, malšina niežulį, saugo, netgi stangrina odą ir lygina raukšles“, – apie galimą natūralios kosmetikos poveikį pasakoja „Livinn – sveiki produktai“ parduotuvių tinklo bendrasavininkė Guoda Azguridienė. Ji – žmogus, įsitikinęs natūralios kosmetikos pranašumu prieš sintetinę, arba cheminę, kosmetiką.  

„Mūsų oda nėra polietileno plėvelė. Ji pralaidi. Todėl per odą medžiagos patenka į gilesnius audinius ir kraują. Taigi, nors kosmetikos priemonės tepamos išoriškai, jose esančios medžiagos galų gale atsiduria viduje. Ir gali turėti tam tikrą poveikį, ypač kartu su kitomis, ten jau esančiomis medžiagomis. Mums šiandien įprasta cheminė kosmetika gaminama ne iš natūralių medžiagų, bet iš naftos. Natūralių medžiagų pridedama dėl pavadinimo ar mados, nes pagaminti kremą iš naftos yra gerokai pigiau ir paprasčiau nei iš natūralių aliejų, augalų ekstraktų, molio ar kitų tradiciškai grožio produktams naudotų žaliavų.

Gerai, sakysite, cheminėje kosmetikoje yra potencialiai kenksmingų medžiagų, bet ji efektyvi. Ar natūrali kosmetika irgi tokia? Ar ją malonu, patogu vartoti? Atsakymas „Taip!“ – su sąlyga, kad pasirinksite tinkamus savo odai produktus. Tai vienodai svarbu ir įprastinės, cheminės, ir natūralios kosmetikos atveju. Beje, nereikėtų manyti, kad natūrali – senamadiška, kad jos gamintojai nenaudoja mokslo pasiekimų ir inovacijų. Dar ir kaip naudoja. Ne taip seniai natūrali kosmetika greitai gesdavo, gal dėl to kai kas tebemano, kad ji trumpai galioja ir ją naudoti nepatogu.

Vida Press nuotr./Natūrali kosmetika
Vida Press nuotr.

Nieko panašaus! Natūrali kosmetika nepraimta paprastai galioja 1–2 metus, praimta – 3–6 mėnesius (priklausomai nuo produkto ir laikymo sąlygų). Tai pasiekta ištobulintomis pakuotėmis ir save konservuojančių augalų deriniais. Be to, jos pagaminama mažai, produktai nespėja pasenti. Pagal naujus ES reikalavimus, deklaruojant kokį nors kosmetikos poveikį, kaip antai ilgalaikį drėgmės palaikymą, odos lyginimą ar stangrinimą, jį būtina pagrįsti tyrimais. Tad skaitydami natūralių kosmetikos priemonių etiketes galite rasti moksliškai įrodytų teiginių apie, rodos, paprastų augalų nepaprastą poveikį. Štai avižų baltymai, rudieji dumbliai, rugių grūdų ir opuncijų ekstraktai stangrina odą ir lygina raukšles, antioksidantinėmis savybėmis pasižymintys šaltalankių, avokadų ir erškėtuogių aliejai, granatų sėklų ekstraktas gerina bendrą odos būklę.

Natūralūs produktai verčia odą atgauti pusiausvyrą ir ji pati grožį atkuria

Jei kalbėsime apie kainą, natūrali netgi pigesnė už panašaus lygio cheminę kosmetiką. Didžiąją jos kainos dalį sudaro ingredientai ir receptūra, o ne reklama.

Esminis natūralios kosmetikos skirtumas – tai, kaip ji „gamina“ odos grožį (šią švelnina, lygina, skaistina ir pan.). Cheminė tą grožį „padaro“ pati ir gana greitai. Natūrali jį šiek tiek paryškina, veikia lėčiau, bet ilgą laiką ir neturi šalutinio poveikio. Natūralūs produktai verčia odą atgauti pusiausvyrą ir ji pati grožį atkuria.“

Dezinformacija – labai blogai

Asmeninio albumo nuotr./Asta Dumbliauskienė
Asmeninio albumo nuotr.

„Vadinamoji natūrali kosmetika man kelia įvairių klausimų“, – sako „Northway“ medicinos centro gydytoja dermatovenerologė Asta Dumbliauskienė

– Ar gali aktyviosios kremo medžiagos, jei nėra specialiai apdorotos, prasiskverbti į tą odos sluoksnį, kuriame formuojasi raukšlės? 

– Kai man sako, kad natūrali kosmetika pasiekia ir gilesnius odos sluoksnius, aš suklūstu: o kaipgi ji tai padaro? Gamtos sukurtos medžiagų molekulės  per didelės, kad prasiskverbtų pro hidrolipidinį odos barjerą. Jei visa, kas ant jos atsiduria, taip paprastai galėtų pereiti į epidermį ir keliauti gilyn, būtų baisu! Oda neatliktų vienos iš pagrindinių savo funkcijų – saugoti organizmą nuo kenkėjų. Jei kremo komponentai tiesiog guli odos paviršiuje, jį drėkina, minkština, gaivina, tačiau apie įtaką mechanizmui, paskatinančiam kolageno ir elastino tinklo gaminimą, nėra ko kalbėti!

Panašus poveikis įmanomas tik naudojant naujausias technologijas, leidžiančias iš natūralių šaltinių išgauti nepažeistų, gyvybingų veikliųjų medžiagų. Tokios technologijos labai brangios, todėl atitinkamai kainuoja ir kremai, gaminami jų pagrindu. Aš galiu patikėti, kad žymiausių, ilgametę patirtį turinčių kosmetikos gamintojų produktai tikrai prasiskverbia gilyn į odą ir skatina ją atsinaujinti, nes jie – tai modernios formulės, sudėtingi, labai daug kainuojantys moksliniai tyrimai, dideli fabrikai, bet natūrali kosmetika verčia suabejoti.

Vida Press nuotr./Kremo indelis
Vida Press nuotr.
 

Kartais atrodo, jog natūralios kosmetikos gamintojai nepasako visos tiesos pirkėjams: ką jų gaminiai gali, o ko visgi negali.

Nesupraskite manęs klaidingai: netvirtinu, kad tai, kas brangu, gerai, o kas pigu – blogai. Bet elementari logika man sufleruoja, kad turi būti tiesioginis produkto poveikio ir kainos ryšys. Kartais atrodo, jog natūralios kosmetikos gamintojai nepasako visos tiesos pirkėjams: ką jų gaminiai gali, o ko visgi negali.

Galbūt natūrali kosmetika tinka raukšlių prevencijai, kai tau 18–25 metai. Sunkiau patikėti, kad ji mažina jau susiformavusias raukšles. Ir tai tik pusė bėdos, jog pagražinamas kosmetikos priemonių poveikis.

Blogiau, kad kai kurie natūralios kosmetikos gamintojai, pristatydami visuomenei savo produkciją, žmones dezinformuoja. Girdėjau reklamą, raginančią nuo saulės saugotis ekologiškais kremais ir nenaudoti sintetinių, nes pastarieji kenkia. Mamos man dažnai sako: „Bijome ta „chemija“ vaikus tepti.“ O vėžio, kurį sukelia saulė (tai įrodyta daugybe tyrimų), nebijote?! Juk saulė neapsaugotai odai pakenkia tikrai labiau.

– Vienas iš argumentų, pateikiamų natūralios kosmetikos naudai, kad ši padeda odai atgauti jėgas. Taip paskatinami natūralūs procesai, ją lyginantys ir skaistinantys. O cheminė kosmetika neva atima iš odos tokią galimybę, nes viską padaro pati.

– Dabar pagalvojau apie mezoterapijos, biorevitalizacijos procedūras, kai į odą leidžiama hialurono rūgšties, vitaminų... Dirbtiniu būdu ji aprūpinama „statybinėmis“ medžiagomis, kurios skatina fibroblastų, ląstelių, gaminančių kolageno ir elastino skaidulas, darbingumą. Kaip vertinsime tokias injekcijas? Sakyčiau, kad ir jos, ir kremai – odą aktyvinantis fitnesas. Kas kita – užpildai ir plastinės operacijos: jie išties dirba už odą, nes sukuria gatavą efektą, bet ar tai blogai? Juk gyvename XXI amžiuje, greičio ir savitų poreikių amžiuje.

Kaip palyginti nespalvotą ir 5D kiną?

Asmeninio albumo nuotr./Aušra Vareikienė
Asmeninio albumo nuotr.

„Jei žmogus deklaruoja kokį nors principą, turėtų būti ištikimas jam iki galo – tada tuo žmogumi patikėčiau. Argi moterys, kurios išaukština natūralią kosmetiką, neturėtų apsieiti be cheminių lūpų dažų?“ – retoriškai klausia „Fragrances International“ mokymų vadovė Aušra Vareikienė

– Kartais man atrodo, kad žodžiu „chemija“ manipuliuojama stengiantis suklaidinti, įbauginti tuos, kurie nelinkę gilintis į reikalo esmę. 

– Chemija – mano mylimiausias mokslas. Galiu pasakyti, kad šiandien jos specialistai, dirbantys grožio srity, daugybę dalykų ima iš natūralių gamtos ir medicinos. Chemijos mokslas pažengęs taip toli, kad net sunku suvokti! Kas bendro tarp nespalvoto ir penkiamačio kino? Būtent toks palyginimas ateina į galvą, kai mąstau apie paprastą druskos rūgštį ir tas medžiagas, su kuriomis dirbama šiuolaikinėse laboratorijose.

Kokios formulės tenai kuriamos! Kai kurios kompanijos, pavyzdžiui, naudoja tradicinės Tibeto medicinos, kuriai tūkstančiai metų, receptus. Bet tu negali tiesiog nuskinti vaistingojo augalo lapų, pamerkti į aliejų, pagaminti su juo kremą ir teigti, kad šis naikina raukšles. Mūsų laikais taikomi šiuolaikiniai medžiagų gryninimo metodai, kurie leidžia iš augalų išskirti būtent tuos komponentus, dėl kurių Himalajų gydytojų kartos tuos augalus ir naudoja.

Vida Press nuotr./Natūrali kosmetika
Vida Press nuotr.

Natūralūs dalykai daug geriau veikia, kai yra specialiai pritaikyti odos poreikiams, ir kosmetikos kompanijos, garsėjančios kaip inovacijų lyderės, šiuo atžvilgiu daro neįtikėtinus dalykus.

Natūralūs dalykai daug geriau veikia, kai yra specialiai pritaikyti odos poreikiams, ir kosmetikos kompanijos, garsėjančios kaip inovacijų lyderės, šiuo atžvilgiu daro neįtikėtinus dalykus. Jų sukurtos molekulės tokios mažos, tokios skvarbios, kad jų poveikis prilygsta botulino toksinui ir plastinei operacijai. Jos išties duoda impulsą odos ląstelėms bendrauti ir atsinaujinti, o rezultatą akivaizdžiai demonstruoja tyrimai ir nuotraukos. Turiu omeny nuotraukas „prieš“ ir „po“. Ar tokio pobūdžio impulsą pajėgus duoti natūralus aliejus? Ar jis pajėgus vienu metu veikti visus pagrindinius senstančios odos mechanizmus, lemiančius jos tekstūrą, spalvą, skaistumą, stangrumą? Beje, girdėjau deklaracijų, jog natūrali kosmetika gali daryti odai stiprų poveikį, tačiau nė karto nesu mačiusi tai įrodančių nuotraukų.

– Didelis natūralios kosmetikos privalumas – šviežumas. O kai ji aukštos kokybės, dar ir kvepia taip nedirbtinai...

– Sutinku, kad tai kosmetika sielai. Ją vartodama tarsi sakai: „Gerbiu gamtą, gyvenu su ja išvien!“ Tačiau aš nelinkusi kalbėti apie šviežumą ir visišką natūralumą vertindama produktus, kurių galiojimo laikas – ne trys dienos, bet dveji metai. Šitiek laiko savybių neprarandantis konservuojamasis ridikėlių ekstraktas? Patys save konservuojantys agurkai? Kaip chemikė klausiu: juokaujate?

Tie patys komponentai

Asmeninio albumo nuotr./Gintarė Mykolaitienė
Asmeninio albumo nuotr.

„Dalis medžiagų, naudojamų gaminant ir natūralią, ir cheminę kosmetiką, – tos pačios, pavyzdžiui, tirštikliai ir emulsikliai“, – teigia BIOK laboratorijos naujų produktų specialistė Gintarė Mykolaitienė.

– Kuriate kosmetiką, todėl prašyčiau paaiškinti: ar tikrai yra tokių stebuklingų natūralių medžiagų, kurios leistų natūralios sudėties kremui dvejus metus išlikti tinkamos kokybės?

– Yra natūralių konservantų, tačiau jie ne visada užtikrina kremo galiojimą daugiau nei metus. Norint natūralią kosmetiką išsaugoti tinkamą ilgiau, nepavyks išsiversti be priedų, kurių dedama ir į cheminės kosmetikos produktus. Be to, aliejus po metų oksiduojasi, ima skleisti nemalonų kvapą.

– Teiginys, kad įprasta kosmetika gaminama iš naftos, žinoma, nemaloniai nuteikia. Prieš akis iškyla nugaišusios žuvys ir merdintys paukščiai...

– Kai nežinai tam tikrų dalykų, žodžių „nafta“ ir „kremai“ derinys tikrai įgyja neigiamą prasmę. Taip, kosmetikos gaminiuose naudojamas iš naftos išgautas mineralinis aliejus. Bet kadangi jis – natūralios kilmės, naftos ir natūralios kosmetikos supriešinimas man skamba keistokai...

Kai pasikalbu su kolegėmis kosmetologėmis, kurios kasdien bendrauja su moterimis, girdžiu štai ką: jų klientės pastaraisiais metais ėmė dažniau skųstis užsikimšusiomis poromis ir odos dehidratacija. Kosmetologės mato tiesioginį šių odos problemų ir dažno natūralaus aliejaus vartojimo ryšį. Tai produktas, kuris padengia odą plėvele, o ši trukdo jai kvėpuoti ir apsirūpinti drėgme. Todėl neskubėčiau tvirtinti, jog „kremai iš naftos“ – blogis, o natūralus aliejus – absoliutus gėris.

Vida Press nuotr./Natūrali kosmetika
Vida Press nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE: 5 principai, kurie padės prisijaukinti natūralaus grožio tendenciją

Iš naftos išgautas mineralinis aliejus yra kitokios, lengvesnės struktūros ir tokios plėvelės nesudaro. Bet poras užkimšti jis gali, todėl nesutariama, kaip vertinti jo poveikį odai. Visgi aš manau, kad užsikimšusios poros, kurias galima išvalyti, – mažesnė bėda nei drėgmės ir oro nepraleidžiantis sluoksnis ant odos. Kitas dalykas, su kuriuo dažnai siejama natūralios sudėties kosmetika, – odos paraudimas, sudirgimas, alergija. Priežastimi gali tapti augaliniai veiklieji tokios kosmetikos komponentai ir konservantai, sukurti kaip parabenų alternatyva. 

– Kai pernai vasarą pasitepiau veidą pirktiniu kremu su išrūgomis, mane ištiko siaubinga alergija! Konservantai taip galėjo paveikti odą? O gal išrūgos? 

– Greičiausiai nukentėjote dėl kreme esančio naujo tipo konservanto. Kai kilo reikalavimų nenaudoti parabenų banga, daugelis gamintojų pašalino juos iš savo produktų formulių. Tačiau parabenus pakeitusios naujos medžiagos kai kuriems žmonėms „dovanoja“ alergiją. Turiu pasakyti, kad parabenai tokių reakcijų nesukeldavo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis