Natūrali kosmetika: ką būtina žinoti? Konsultuoja ekspertė

Patarimas „nedėk ant veido to, ko negalėtum suvalgyti“ geriausiai nusako, kas yra natūrali kosmetika. Tai nekenksmingi, chemiškai neapdoroti grožio produktai, kuriuos kuria aplinką tausojančios įmonės.
Veido oda
Veido oda / Vida Press nuotr.

Konsultuoja natūralios kosmetikos „Uoga uoga“ gamintoja Lena Sokolovska.

Pirmosios Lietuvoje sertifikuotą natūralią kosmetiką kuriančios įmonės steigėja Lena Sokolovska tikina, kad natūrali kosmetika nuo įprastinės pirmiausia skiriasi tuo, kad griežtai ribojami ingredientai, kuriuos joje galima naudoti.

Tai eteriniai aliejai, mineralai, uogų ekstraktai ir kitos iš gamtos gaunamos sudedamosios dalys. Natūralioje kosmetikoje negali būti jokių neleistinų sintetinių priedų – kvėpiklių, dažiklių, agresyvių konservantų.

„Jei reikiamai produkto konsistencijai išgauti (pvz., tradicinio balto kremo) reikalingi emulsikliai, t. y. medžiagos, kurios padeda vandenį ir aliejų sumaišyti iki vientisos masės, naudojami tik tokie, kurie yra pagaminti iš natūralių medžiagų. Visiškai saugių ir tinkamų naudoti emulsiklių yra vos keli.

Asmeninio albumo nuotr./Lena Sokolovska
Asmeninio albumo nuotr./Lena Sokolovska

Taip pat yra ir su konservantais. Daug vandens turintys šampūnai be konservuojamųjų medžiagų neišsilaikytų nė dviejų dienų, todėl į juos dedama natūraliai kosmetikai leistinų konservantų. Jie laboratorijoje sintetinami iš gamtoje randamų medžiagų, pvz., kokosų. Žinoma, penkerius metus tinkamos kokybės produkto šie konservantai tikrai neišlaiko, kitaip nei naudojami įprastoje kosmetikoje“, – atskleidžia pašnekovė.

Pasak L.Sokolovskos, natūralią kosmetiką tikrai verta naudoti, nes jos gamyba stipriai apibrėžta, o likusioje grožio industrijos dalyje trūksta griežtos kontrolės. Vos tik atsiranda mokslo naujovių, jos bemat pritaikomos.

„Pavyzdžiui, kosmetikoje gana plačiai naudojamos nanodalelės, nors nėra iki galo ištirta, kiek giliai jos patenka į kūną, kaip veiks organizmą po keliasdešimt metų, ar turės įtakos ateinančioms kartoms ir t. t. Natūralią kosmetiką galima naudoti nesukant galvos, nes dauguma ingredientų naudojami jau tūkstančius metų.“

Visa tiesa – etiketėje

Norėdamos nusipirkti sveiką maisto produktą, atidžiai skaitome etiketes. Rinkdamosi kosmetiką, taip pat turime išlikti budrios. Visos sudedamosios dalys privalo būti nurodytos ant produkto pakuotės, tačiau reikia žinoti, kaip šį sąrašą perskaityti ir suprasti.

„Atminkite, visi ingredientai nurodomi mažėjimo tvarka – pirmoji bus įvardyta medžiaga, kurios gaminyje yra daugiausia, paskutinė – ta, kurios mažiausia. Patikimuose interneto puslapiuose susiraskite surašytas kenksmingas medžiagas, įvertinkite, kurių kosmetikoje nenorėtumėte (pvz., sulfatų ir parabenų – agresyvių kenksmingų dirgiklių, sintetinių dažų, kvapų), ir įsitikinkite, ar jų nėra jūsų apžiūrimame produkte. Jei nesinori gerti ryškiai žalio limonado, taip pat ir rinkdamasi grožio priemones venkite sintetinių dažiklių. Nes jie gali sukelti įvairias alergines reakcijas ar kitų sveikatos problemų“, – pataria L. Sokolovska.

Natūralios kosmetikos gamintoja pabrėžia, kad nėra griežtų įstatymų, kurie ribotų piktnaudžiavimą žodžiais „natūralus“ ir „ekologiškas“ grožio industrijoje. „Tai labai didelė problema. Ant maisto produkto etiketės negalima rašyti „ekologiškas“, jei jis toks nėra. Kosmetikos srityje viskas priklauso nuo gamintojo sąžiningumo. Deja, bet kas gali parašyti „ekologiška“. Jei įmonė nežinoma, ja nepasitikite, būtinai atidžiai skaitykite etiketes.

Beje, pasitaiko, kad kosmetikos gamintojai tikrai ne dėl siekio pasipelnyti ar piktavališkumo užklijuoja etiketę „natūrali kosmetika“, nors joje esama neleistinų medžiagų. Kartais tokios klaidos gali įsivelti iš nežinojimo. Todėl kiekvienas sąžiningas ir atsakingas gamintojas turėtų siekti tapti sertifikuotu, kad produktų sudėtis būtų tikrinama ekspertų“, – pasakoja pašnekovė.

Tokia pat veiksminga

L.Sokolovska atkreipia dėmesį, jog nemažai daliai žmonių atrodo, kad natūrali kosmetika yra ne tokia efektyvi kaip ta, kurioje daug sunkiai iššifruojamų ingredientų.

Natūrali kosmetika nėra gydomoji. Gydomąjį poveikį turinčios priemonės turi būti pardavinėjamos vaistinėse.

„Iš tiesų natūrali kosmetika drėkina, maitina, švarina lygiai taip pat veiksmingai kaip įprastinė. Dar, sakyčiau, veiksmingiau, nes joje naudojami natūralūs aliejai, kurie, be funkcijos sulaikyti odoje drėgmę (ką puikiai daro ir sintetiniai, pagaminti iš naftos), dar turi aminorūgščių, vitaminų ir kitų odai ar plaukams naudingų medžiagų.

Tiesa, natūrali kosmetika nėra gydomoji. Gydomąjį poveikį turinčios priemonės turi būti pardavinėjamos vaistinėse. Beje, ir medicininiais tikslais sukurti gydomieji kremai yra gaminami iš natūralių žaliavų – mineralų, gydomosiomis savybėmis pasižyminčių uogų, vaistažolių ir pan., – kalba specialistė. – Na, o visi sintetiniai priedai, kurie tarsi suteikia kosmetikai „rimtumo“, iš tikrųjų naudojami ne priemonių poveikiui sustiprinti, bet jų gražesnei išvaizdai (tinkamai konsistencijai, patraukliai spalvai), maloniam kvapui suteikti ir gerokai pailginti galiojimo laiką.“

Pasidaryti pačiai

„Namuose be vargo galima pasigaminti ir rankų kremą, išsivirti ir sustingdyti lūpų balzamą. Tereikia kelių kokybiškų ingredientų ir šiek tiek laiko.

Pastebiu, kad žmonės vis daugiau domisi natūraliais produktais ir vietoj kremo (veidui, rankoms, kūnui), kaukės plaukams ar odos valiklio naudoja populiarius kokosų, sezamų ir kitus aliejus. Pati labai mėgstu plaukus palepinti alyvuogių aliejaus kauke, o kūno odą šveičiu ekologišku šveitikliu, kurį sumaišau iš cukraus ar druskos ir kokosų ar kito mėgstamo šaltai spausto aliejaus“, – atskleidžia L.Sokolovska.

Kosmetikos gamintoja džiaugiasi, kad vis daugiau kalbama ne tik apie prasto maisto, bet ir nekokybiškos kosmetikos grėsmę. „Tiesa, dauguma žmonių žino, kad yra natūralių maitinamųjų ir drėkinamųjų grožio priemonių – įvairių kremų. Tačiau vertėtų susimąstyti ir apie dekoratyvinę kosmetiką. Jei vengiame ryškiaspalvių maisto produktų, kodėl norime naudoti sintetinius lūpų dažus. Juk vėliau viskas, ką tepame ant odos, vis tiek atsiduria mūsų organizme“, – šypsosi pašnekovė.

Viską pradėjo nuo savęs

„Prieš septynerius ar aštuonerius metus su drauge pastebėjome, kad įsigyti natūralios kosmetikos labai sunku. Ji buvo prabangos prekė, įperkama tikrai ne kiekvienam. Ėmėme gaminti namuose savo reikmėms, vėliau ir mamoms, draugėms. Dar po kurio laiko nutarėme, kad būtų įdomu platinti didesniam žmonių ratui ir atidarėme pirmąją internetinę parduotuvę.

Iš pradžių gaminome tik penkiolika skirtingų produktų, dabar jau turime daugiau kaip šimtą. Populiariausi yra veido kremai ir lūpų balzamai. Tačiau asortimente yra ir šampūnų, kaukių plaukams, kondicionierių, rankų, kūno kremų, muilų.

Prieš trejus metus vieninteliai Lietuvoje ėmėme gaminti natūralios dekoratyvinės kosmetikos liniją – sukūrėme net dvidešimt akių šešėlių atspalvių ir aštuonis lūpų dažų. Visai be sintetikos, mineralų pagrindu. Didžiausia naujiena ir iššūkis mums – patenkinti mažųjų klientų poreikius. Gaminame linksmų pavadinimų vaikišką muilą, apsauginį kremą ir masažinį aliejų. Naujausia užduotis – ištobulinti prausiklio be ašarų formulę“, – atskleidžia L.Sokolovska.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis