Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Norint išsaugoti slenkančius plaukus, reikėtų kuo greičiau kreiptis į specialistus

„Pastaraisiais metais žmonės vis labiau rūpinasi, kad galvos oda ir plaukai būtų sveiki. Pastebėję, kad plaukai slenka, vis anksčiau kreipiasi į specialistus pasikonsultuoti, kad būtų sudarytas gydymo planas“, – pastebi Sapiegos klinikos gydytoja dermatovenerologė Laura Lukavičiūtė.
Sapiegos klinika Paupyje
Sapiegos klinika Paupyje / „Sapiegos klinikos“ nuotr.

Slenkantys plaukai, matyt, itin jautri problema moterims. Juk tai – ne tik grožio, seksualumo simbolis: vešli šukuosena suteikia pasitikėjimo savimi...

– Ką reiškia plaukų slinkimas, žino įvairaus amžiaus moterys... Tas reiškinys mediciniškai vadinamas alopecija. Ją gali sukelti įvairios priežastys. Pagal alopecijos rūšį yra pasirenkamas ir reikalingas tyrimų bei gydymo planas. Labai svarbu atskirti fiziologinį ir patologinį plaukų slinkimą. Fiziologinis slinkimas yra normali plaukų augimo ciklo dalis, kai per dieną iškrenta maždaug 50–100 plaukų. Dėl to nerimauti nereikėtų.

Patologinis plaukų slinkimas gali pasireikšti pastebimu jų plonėjimu arba plikimu. Tai gali sukelti įvairūs veiksniai: genetika, hormonų pusiausvyros sutrikimai, stresas, mitybos disbalansas. Taip pat – tam tikros medicininės būklės, tarkim, skydliaukės sutrikimai, kai kurių vaistų vartojimas. Be to, ir pati alopecija gali būti pirminė uždegiminė arba autoimuninė liga.

„Sapiegos klinikos“ nuotr./lauraSapiegos klinikos gydytoja dermatovenerologė Laura Lukavičiūtė
„Sapiegos klinikos“ nuotr./lauraSapiegos klinikos gydytoja dermatovenerologė Laura Lukavičiūtė

Ką daryti įtariant, kad tai – jau patologinis plaukų slinkimas?

– Gydymas priklauso nuo pagrindinės priežasties. Pirmiausia svarbu įvertinti skalpo odos ir plaukų būklę, o pagal tai galima nustatyti ir plaukų slinkimo tipą. Sapiegos klinikoje naudojame modernų „TrichoScan“ skaitmeninį plaukų svogūnėlių tyrimą, kuris padeda nustatyti plaukų ir jų folikulų kokybę bei formą. Taip pateikiamas klinikinis galvos odos vaizdas, leidžiantis tiksliai diagnozuoti plaukų slinkimo priežastį ir stebėti galvos odos būklę.

Dažniausios plaukų slinkimo rūšys yra androgeninis, telogeninis ar židininis slinkimas, kurie gali būti sukelti genetinių veiksnių, persirgtų sisteminių ligų, vartojamų vaistų, streso, hormonų disbalanso.

Kiek rečiau susiduriame su randinio tipo plaukų slinkimo ligų grupe, kuomet infekcijos, cheminiai nudegimai ar autoimuninės ligos sukelia negrįžtamą plaukų svogūnėlių žūtį.

Esant dažniausiems plaukų slinkimo tipams gali būti rekomenduojama atlikti kraujo tyrimus ir pagal jų rezultatus skirti papildus arba vaistus. Taip pat svarbu stebėti savo mitybą, nes visavertis maistas užtikrina pakankamą plaukų augimui būtinų vitaminų ir mineralų, tokių kaip geležis, vitaminas D, cinkas, varis ir biotinas, vartojimą.

Androgeninė alopecija taip pat gali būti gydoma tam tikrais medikamentais: minoksidiliu, finasteridu, antiandrogenais ar estrogenais. Tačiau, kaip ir visi vaistai, jie turi savo indikacijas ir kontraindikacijas, todėl sprendimą dėl jų vartojimo turi priimti gydytojas dermatologas.

Esant uždegiminėms, randėjančioms alopecijos rūšims, gali būti skiriami lokalūs ir sisteminiai priešuždegiminiai bei kiti vaistai.

Ką patartumėte vyrams, pastebėjusiems, kad plaukai pradeda retėti?

– Plikimas būdingas bet kurios tautybės vyrams. Šiai būklei, mediciniškai vadinamai androgenine alopecija, įtakos turi genetika. Taip pat – hormonai ir amžius. Pati geriausia prevencinė priemonė, norint kuo ilgiau išsaugoti plaukus, yra ankstyvas gydymas. Androgeninės alopecijos gydymui galima skirti tiek lokalius, tiek sisteminius vaistus, tų medikamentų veikimą kombinuoti su plaukų slinkimą stabdančiomis procedūromis. Taip pat galima plaukų transplantacija. Tačiau reikia žinoti, kad plaukų transplantacija gali padėti tik tada, kai liga stabilizuojama. Transplantacija atliekama ištyrus, ar alopecija nėra per daug pažengusi.

„Sapiegos klinikos“ nuotr./„TrichoScan“ skaitmeninį plaukų svogūnėlių tyrimas
„Sapiegos klinikos“ nuotr./„TrichoScan“ skaitmeninį plaukų svogūnėlių tyrimas

Gal turite receptą žmonėms, kurių plaukai silpni, ploni, reti iš prigimties?

– Asmenims, kurių plaukai iš prigimties silpni ar ploni, gali būti naudingas tinkamų jų priežiūros procedūrų planas ir galbūt apimties suteikiančios plaukų priežiūros priemonės. Labai svarbu plaukus saugoti nuo papildomo streso, kuris gali dar labiau susilpninti plaukų struktūrą ir paskatinti sezoninį slinkimą. Tarkim, saulėtuoju metų laiku rekomenduojama nešioti kepurę ar skrybėlę, saugančią nuo ultravioletinių spindulių, galinčių sukelti aktininį plaukų slinkimą, kuris paprastai pasireiškia praėjus vasarai. Stipriai atšalus, rekomenduojama lauke dėvėti šiltą kepurę, kad apsaugotume plaukų svogūnėlius nuo šalčio, kuris gali sukelti sezoninį plaukų slinkimą, pasireiškiantį pasibaigus žiemai.

Kaip besijaudinantiems dėl slenkančių ar silpnų plaukų, gali padėti moderni medicina?

– Siekiant plaukus sustiprinti ir apsaugoti nuo tolimesnio plonėjimo, Sapiegos klinikoje galime rekomenduoti ir dermatologines procedūras. Mezoterapija – tai nechirurginis ir minimaliai invazinis estetinės dermatologijos metodas. Jis padeda atkurti galvos odą, tiesiai į ją suleidus vitaminų, mineralų, antioksidantų, hialurono rūgšties ir kitų veikliųjų medžiagų kokteilių.

Šis metodas naudojamas daugiau nei šešiasdešimt metų ne tik plaukams atkurti, bet ir veido bei kūno odai atjauninti. Dėl maistinių medžiagų trūkumo slenkantys plaukai įgauna stiprų stimulą ataugti, ir taip sustabdomas plaukų slinkimas.

Sapiegos klinikoje taip pat atliekama inovatyvi plaukų slinkimą stabdanti terapija, naudojant savo paties kraują (PRP). Per šią terapiją, naudojant kraujo plazmą, skatinamas galvos odos atsinaujinimas. Kraujo plazmoje esantys trombocitai, biologiškai aktyvios medžiagos ir augimo faktoriai natūraliai bei veiksmingai maitina ir skatina ląstelių regeneraciją.

Kartais gydytojas gali rekomenduoti kelių gydymo būdų derinį, tarkim, transplantaciją ir mezoterapiją, kad pamaitintų galvos odą ir paskatintų persodintų plaukų atsinaujinimą.

Dėl kokių plaukų procedūrų žmonės dažniausiai ateina į Sapiegos kliniką?

– Pastebime, kad nemažai žmonių net ir neturėdami plaukų slinkimo problemų kreipiasi į gydytoją dermatovenerologą dėl plaukų būklės pagerinimo. Sapiegos klinikoje dažniausiai atliekamos procedūros, skirtos stiprinti plaukus ar papildyti plaukų slinkimo gydymą, yra mezoterapija, PRP bei plaukų užpildai. Procedūra su plaukų „užpildu“ – tai kokteilio, turinčio įvairių peptidų ir hialurono rūgšties, suleidimas į galvos odą. Skirtingi peptidai stimuliuoja plauko folikulo kamienines ląsteles, skatina formuotis naujas kraujagysles ir slopina folikulų žūtį, padeda išsaugoti plaukų spalvą. Hialurono rūgštis padeda mažinti skalpo odos sausumą. Procedūra stiprina plaukus, todėl jie tampa tankūs, stiprūs ir sveiki.

Tačiau dažniausiai veiksmingiausias yra kompleksinis gydymas, apimantis mitybą, tinkamas plaukų priežiūros priemones, medicininį gydymą ir procedūras. Tada problema sprendžiama įvairiapusiškai.

Jūsų oda rūpinasi jumis, mes jūsų oda. SAPIEGOS klinika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais