2017 08 17 /17:35

Odos senėjimas: kaip sustabdyti šį procesą?

Žengiant per trečio dešimtmečio slenkstį, odos problemos dėl amžinos kovos su laiku moterims pasirodo itin aktualios. Ant tualetinio staliuko, be kitų odos priežiūros priemonių, atsiranda ir kosmetika, stabdanti odos senėjimą.
Veido priežiūra
Veido priežiūra / „Shuterstock“ nuotr.

Jeigu tikėtume statistika, du trečdaliai visos kosmetikos skirta kovai su raukšlėmis. Ar kosmetika gali būti veiksminga net tada, kai veidą jau puošia ryškūs senatvės požymiai? Ar odos senėjimą daugiau lemia bendra organizmo būklė? O gal odos senėjimo procesą įmanoma sustabdyti pradėjus ja tinkamai rūpintis?

Kodėl sensta mūsų oda?

Visų pirma, oda sensta kaip ir visas mūsų organizmas. Veido oda yra bendro organizmo senėjimo proceso atspindys. Egzistuoja keturios pagrindinės biologinio senėjimo priežasčių hipotezės.

Klaidų katastrofos teorija sako, kad laikui bėgant atsiranda ir kaupiasi baltymų sintezės klaidos, kurios nulemia sutrikusią ląstelių funkciją. Klaidos genetiniame lygmenyje atsiranda dėl vidinių (jonizuojanti radiacija, toksiški produktai) ir išorinių (laisvieji radikalai) priežasčių. Jeigu klaidų kaupimasis progresyvus, laikui bėgant ląstelių funkcijos yra sunaikinamos, o tai lemia senėjimą ar net greitesnę mirtį.

Jungčių teorija sako, kad senėjimą lemia proteinų ir kitų ląstelės makromolekulių jungčių susidarymas. Nusidėvėjimo teorija aiškina, kad organizmas yra sudarytas iš nepakeičiamų komponentų, kurie laikui bėgant susidėvi, dėl ko žūsta ląstelės, audiniai, organai.

Laisvųjų radikalų teorija teigia, kad per ilgą laiką kaupiasi pažeidimai dėl laisvųjų radikalų poveikio ir šitaip pasireiškia senėjimas. Pasak šios teorijos, senstama dėl to, kad organizmo ląsteles be paliovos ardo laisvieji radikalai.

Biologiškai odos senėjimas prasideda jau nuo 25 metų.

Taigi matome, kad odos senėjimas yra natūralus gamtos lemiamas procesas, kuris prasideda jauniems žmonėms. Biologiškai odos senėjimas prasideda jau nuo 25 metų.

Kai oda sensta, kinta jos struktūra: itin plonėja epidermio sluoksnis, pagal dydį ląstelės tampa skirtingos, jos mažėja dėl skaidulų, elastino ir kolageno trūkumo, mažėja kapiliarų, plonėja jų sienelės.

Ar žinojote, kad pirmosios raukšlelės pasirodo tarp antakių esant 18–30 metų? Beveik 40 proc. 25–35 metų moterims raukšlelės pasirodo akių srityje. Iki 40 metų raukšlelių atsiranda ir po akimis, o po 40 metų raukšlių daugėja ir prie lūpų, atsiranda dvigubas smakras. Veido ovalo bruožai prarandami esant 50-ies (30 proc.), 60 metų (62 proc.).

Kalbant apie odos senėjimą, svarbu išskirti tai, kad veikia „vidinis / biologinis“ ir „išorinis“ senėjimas.

Vidinis senėjimas yra ląstelių dalijimosi proceso sulėtėjimas, dėl kurio pradeda plonėti viršutiniai odos sluoksniai, audiniuose mažėja drėgmės ir riebalų kiekis, traukiasi odą maitinančios kraujagyslės. Vidinio senėjimo priežastys gali būti įvairios: genetinis polinkis į ankstyvą senėjimą, stresas, imuninės sistemos pažeidimai, nervų sistemos disbalansas ir ligos, neracionali mityba, užterštas vanduo ir kt.

Išorinį senėjimą dažniausiai nulemia ultravioletiniai spinduliai, alergenai, toksinės medžiagos, netinkama kosmetika ir pan.

Pastebime, kad odos senėjimą išduoda tokie požymiai kaip viršutinio voko nusileidimas, maišeliai po akimis, akivaizdžios raukšlės nosies šnervės ir lūpų kampučių linijoje, pigmentinės dėmės, raukšlės ant lūpų, nugaros.

Tad ar galime sustabdyti (pristabdyti?) odos senėjimą?

„Tikrai taip, jei laikysimės tam tikrų taisyklių ir specialistų rekomendacijų. Tinkama odos priežiūra padeda ilgiau atrodyti jaunai, o tinkamas darbo, poilsio ir mitybos režimas padeda ilgiau nesenti“, – sako med. kosmetologė Diana Bekasėnė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Med. kosmetologė Diana Bekasėnė
Asmeninio archyvo nuotr. /Med. kosmetologė Diana Bekasėnė

Mityba turėtų būti suderinta, nes organizmas turi gauti užtektinai vitaminų, mikroelementų. Odos apsauga ir priežiūra sudaro vientisą sistemą. Todėl mūsų odai reikia pagalbos, kad ji būtų sveika ir gaivi, atrodytų jauna. Pagalba odai turi būti teikiama ir iš vidaus, ir iš išorės.

Tad norint išvengti per greito odos senėjimo, yra keletas būdų, kurių privalu laikytis kiekvienam.

Svarbiausia senėjimo profilaktikoje yra antioksidantų vartojimas. Tam, kad organizmas nestokotų medžiagų, reikalingų antioksidantų gamybai, reikėtų vartoti maistą, kuriame gausu vitaminų. Antioksidantai, esantys maiste, neutralizuoja laisvuosius radikalus, dėl to gali būti efektyvūs apsaugant odą nuo senėjimo. Svarbu vitaminų A, E, C, K ir seleno vartojimas.

Vitaminas C apsaugo odą nuo laisvųjų radikalų, t. y. agresyvių molekulių grupių, kurios greitina senėjimo procesą. Taip pat vitaminas C yra labai svarbus kolageno sintezei. Provitaminas A (beta karotinas) saugo odą nuo žalingo saulės poveikio. Dėl jo oda tampa atsparesnė saulei. Beta karotinas ne tik neutralizuoja laisvųjų radikalų poveikį, bet ir stabdo odos senėjimą bei suteikia jai patrauklų atspalvį.

Vitaminas A skatina viršutinio odos sluoksnio ląstelių dalijimąsi ir tokiu būdu greičiau atsinaujina pasenę odos sluoksniai. Vitaminas E apsaugo ląstelių membranas, saugo nuo odos pažeidimų. Kartu vartojami A ir E vitaminai geriau apsaugo nuo laisvųjų radikalų poveikio, kurie žaloja ląsteles ir greitina ląstelių senėjimą.

Antras svarbus veiksnys prieš odos senėjimą yra apsauga nuo saulės. Visiems žmonėms patartina vengti intensyvaus saulės spindulių poveikio ir nudegimo saulėje, riboti buvimo saulėje laiką. Ypač svarbu saugoti vaikus ir paauglius. Vasarą venkite vidurdienio saulės – nuo priešpiečio iki vėlyvos popietės. Naudokite apsauginius kremus, skrybėles. Venkite dirbtinių UV šaltinių.

123RF.com nuotr./Moteris tepasi apsauginiu kremu nuo saulės
123RF.com nuotr./Moteris tepasi apsauginiu kremu nuo saulės

Trečias svarbus veiksnys yra mityba. Rekomenduojama vartoti pakankamai skysčių, nes odai būtina gauti pakankamai drėgmės, kad galėtų pašalinti toksinus iš organizmo. Reikėtų valgyti daug grūdų, šviežių vaisių ir daržovių, vartoti sveiką aliejų, tokį kaip alyvuogių arba linų sėmenų, ir sumažinti gyvulinių riebalų (sočiųjų riebalų). Tokia dieta padeda apsaugoti odą nuo oksidacinio streso. Taip pat svarbu vengti didelių svorio svyravimų.

Ketvirtas veiksnys odos senėjimo prevencijai – sveikas gyvenimo būdas. Galėtume sustabdyti odos senėjimą, jeigu nerūkytume, ribotume alkoholio vartojimą, skirtume daugiau laiko pasivaikščioti ir mankštai.

Penktas itin svarbus veiksnys – tinkama odos priežiūra ne tik namie, bet ir nebijant patikėti savo kūną odos priežiūros specialistams, kurie patars ir parinks jums tinkamiausias procedūras bei padės išsirinkti tinkamas priemones.

Senėjimo prevencijai rekomenduojama naudoti cheminius šveitiklius, kurie padeda sumažinti raukšles ir raukšleles (mimikos ir nuo UV spindulių), atkuria odos elastingumą, atstato natūralius veido bruožus ir formą, mažina pigmentaciją (strazdanas, melasmą), pašalina randelius ir randus, atsiradusius nuo spuogų, skatina odos regeneraciją, atstato odos drėgmę.

Tačiau visiškai panaikinti gilių raukšlių ir pakoreguoti veido ovalo tik kosmetikos priemonėmis neįmanoma. Todėl galima atlikti hialurono rūgšties ir kolageno procedūras, kurios palaiko ląstelių aktyvumą. Be gana "nekaltų" procedūrų, galima imtis ir radikalesnių priemonių, pavyzdžiui, implantuoti aukso siūlus, po oda įleisti hialurono rūgšties ar atlikti nechirurginius odos patempimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis