Ortopedas traumatologas: iššokę pėdų kauliukai vargina kas ketvirtą moterį

Iškrypusio kojos nykščio deformacija, lotyniškai vadinama Hallux valgus, vargina 23 proc. 18–65 metų moterų ir net 35 proc. vyresnio amžiaus moterų.
Iššokę pėdos kauliukai
Iššokę pėdos kauliukai / „Fotolia“ nuotr.
Temos: 1 Pėda

Dėl iššokusio pėdos kauliuko moterys patiria ne tik fizinius skausmus, bet ir nuolatinį diskomfortą – yra priverstos atidžiai rinktis batus ir atsisakyti mylimų basučių. Ortopedai pastebi, kad atšilus orams iškrypusio kojos nykščio korekcijos yra vienos populiariausių, moterys vasaros metu nebenori nuo aplinkinių slėpti savo pėdų.

Asmeninio archyvo nuotr. /Ortopedas traumatologas Gintautas Pocius
Asmeninio archyvo nuotr. /Ortopedas traumatologas Gintautas Pocius

„Iššokę pėdų kauliukai dažniausiai vargina moteris, vyrai dėl šių problemų kreipiasi 10–15 kartų rečiau. Taip atsitinka todėl, kad moterų kojų raiščiai yra silpnesni nei vyrų. Šios pėdų deformacijos dažniausiai yra paveldimos, jei kauliukas buvo iššokęs močiutei ar mamai, tikėtina, kad pėdos deformacija išsivystys ir atžaloms.

Tokiu atveju pacientės kreipiasi vos sulaukusios pilnametystės. Pėdų deformacijos taip pat gali atsirasti dėl silpnų raumenų bei raiščių, aukštakulnių ar didelio antsvorio“, – teigė klinikos „Grožio chirurgija“ ortopedas traumatologas Gintautas Pocius.

Pėdos deformacijos rizika padidėja nėštumo metu

Pradėjus vystytis deformacijai, skausmas pirmiausia atsiranda pirmojo padikaulio ir pado srityje. Ilgainiui pirmasis pirštas nepalieka vietos kitiems pirštams bate, todėl vystosi jų nuospaudos ir plaktukinės deformacijos – pirštai nuolat yra sulenkti ir sunku juos ištiesti. Sunkaus laipsnio deformacijos metu pacientas skundžiasi sumažėjusia pėdos atsispyrimo jėga.

„Nors moksliniais tyrimais nėra nustatyta antsvorio ar nėštumo grėsmė kojos nykščio deformacijai, ilgametė patirtis rodo, kad nėštumo metu padidėjus svoriui moterys dažniau skundžiasi dėl pėdų deformacijų ir atsiradusių laikinų ar pastovių skausmų“, – tvirtino G. Pocius.

Korekcija gali panaikinti ilgamečius skausmus

Pasak ortopedo, operacinį gydymą rekomenduojama atlikti tiems pacientams, kurie turi vidutinio ar sunkaus laipsnio iškrypusio kojos nykščio deformaciją. Taip pat tiems, kurie skundžiasi skausmu kauliuko srityje ir negali nešioti standartinės avalynės.

„Operacijos tikslas yra atstatyti iškrypusį padikaulį, pašalinti kaulines išaugas ir sugrąžinti sąnariui funkciją. Operacija trunka nuo 20 minučių iki 1,5 valandos. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad procedūros rezultatai yra ilgalaikiai, tik 2–5 proc. visų pacientų ateina dėl pakartotinės korekcijos“, – teigė ortopedas.

Tiksliai atlikus operaciją, pranyksta kampas tarp pirmojo padikaulio ir piršto, dingsta nuospaudos kauliuko srityje ir galiausiai – panaikinamas diskomfortas ir skausmai pėdų zonoje. Po iššokusio kauliuko korekcijos moterims patariama rinktis patogią avalynę su ne aukštesniu kaip 5 cm kulnu, atsisakyti itin smailėjančių batų ir nešioti specialius batų įdėklus bent kelis mėnesius po procedūros.

TAIP PAT SKAITYYKITE: Ortopedas traumatologas Gintautas Pocius: „Iššokęs pėdos kauliukas – ne tik estetinė problema“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų