Šalies ekspertai sukūrė odos priežiūros piramidę – kas joje svarbiausia?

Lietuvos vyrai ir moterys skirtingai supranta grožį: daugiau nei pusė vyrų teigia, kad moterys neturėtų dažytis kasdien, o dauguma moterų įsitikinusios priešingai – joms kasdienis makiažas būtinas, atskleidė kasdienių grožio ir higienos ritualų tyrimas. Ekspertai sako, kad dekoratyvinė kosmetika neturėtų būti taip sureikšminama, ir siūlo sveikos ir gražios odos receptą – unikalią odos priežiūros piramidę.
Veido oda
Veido oda / Vida Press nuotr.

Vyrams nereikia, kad moterys dažytųsi kasdien

„Eurovaistinės“ inicijuotas reprezentatyvus Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimas parodė, kad 53 proc. lietuvių mano, jog moterys dekoratyvinę kosmetiką turėtų naudoti kiekvieną dieną. Kasdienis makiažas svarbesnis pačioms moterims: 61 proc. pasisako už makiažą kiekvieną dieną. Dauguma taip manančių – namų šeimininkės (72 proc.).

Vyrų nuomonė kitokia. Kad moterys dažytųsi kiekvieną dieną norėtų mažiau nei pusė apklaustų vyrų – 45 proc. Likusieji įsitikinę, kad moterims nereikia kasdien naudoti dekoratyvinę kosmetiką.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad beveik trečdaliui moterų kasdienis makiažas yra ilgiausiai trunkantis rytinis grožio ritualas. Po 25 proc. moterų ilgiausiai ryte prausiasi arba plaunasi galvą, 11 proc. – mankštinasi, 5 proc. – valosi dantis, 4 proc. – tepa kūną ir veidą kremu.

Tarp vyrų ilgiausiai trunkanti rytinė procedūra – skutimasis. Jį nurodė 61 proc. respondentų. 19 proc. vyrų ryte ilgiausiai prausiasi, 7 proc. – mankštinasi, 5 proc. – plaunasi galvą, 3 proc. – valosi dantis, 0,4 proc. – tepasi veidą ar kūną kremu.

Bendra tendencija aiški: lietuviai nori būti gražūs.

Piramidė – tinkamai odos priežiūrai

Atsižvelgdama į tyrimo rezultatus, „Eurovaistinė“, bendradarbiaudama su gydytoja dermatovenerologe doc. dr. Rūta Gancevičiene, VU Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto direktoriumi prof. Rimantu Stuku ir Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, pirmą kartą pristatė unikalią odos priežiūros piramidę – ekspertų patarimus kasdienei odos priežiūrai.

„Ekspertai kartu su mūsų vaistininkais sukūrė piramidę, padėsiančią geriau suprasti, kaip reikia prižiūrėti odą, kurie kasdieniai grožio ritualai yra svarbiausi, kurie – mažiau svarbūs“, – teigė Ingrida Damulienė, „Eurovaistinės“ valdydos pirmininkė.

Viena iš piramidės rengėjų doc. dr. Rūta Gancevičienė pabrėžė, kad piramidė sudaryta pagal odos priežiūros procedūrų svarbą. Apačioje esančios – pačios svarbiausios, tai pamatas.

„Odos priežiūrai svarbiausias yra reguliarus prausimasis ir odos drėkinimas. Nesudrėkinta oda lengviau pažeidžiama, linkusi į įvairius susirgimus. Svarbi odai ir apsauga: nuo ultravioletinių spindulių, o žiemą – ir nuo šalčio. Kylant į viršų, procedūrų svarba odos priežiūrai mažėja. Piramidės viršūnėje esančią dekoratyvinę kosmetiką galima naudoti kasdien, tačiau ji negali tapti pagrindine odos priežiūros priemone“, – patarė dermatovenerologė doc. dr. R.Gancevičienė.

Odos priežiūros piramidė

Drėkinti odą gydytoja patarė dukart per dieną, vadovaujantis 3 minučių taisykle – drėkinamąją priemonę naudoti, kol oda dar drėgna po prausimo. Tuomet ji būna gausiau sudrėkinta ir sveikai spindi.

Drėkinti odą reikia dukart per dieną, vadovaujantis 3 min. taisykle – drėkinamąją priemonę naudoti, kol oda dar drėgna po prausimo.

Šveisti odą reikia kartą ar du per savaitę. Nebijokite to daryti, nes šveitimas odai padeda greičiau atsinaujinti, o jos per daug „išploninti“ nelabai įmanoma. O priemones specifiniams odos poreikiams (itin sausai ar, priešingai, itin riebiai odai) ar ją praturtinančias priemones (kaukes, serumus ir kt.) galima naudoti ir kasdien pagal individualų poreikį.

Pasak gydytojos dermatovenerologės, lietuvių odos priežiūros raštingumas pakankamai geras ir nuolat tobulėja, tačiau vis dar pasitaiko netinkamų priežiūros pavyzdžių. Be to, per mažai oda rūpinasi vyrai.

„Neretai vyrai pamiršta, kad ir jie turi rūpintis savo oda, ją prausti tinkamu prausikliu, sudrėkinti. Dažniausiai vyrai naudoja tai, ką „duoda“ žmona, arba tiesiog randa žmonos lentynėlėje.”

Gydytoja pastebėjo, kad jaunos merginos neretai dažosi per daug ir neturi kantrybės tinkamai kasdienei higienai. Tai gali sukelti tam tikras nepageidautinas problemas ir net ligas, pvz., aknę.

„Kai kurios moterys, puoselėdamos odą, persistengia. Per daug grožio procedūrų odai nėra gerai, ji pasimeta, nebežino, kaip reaguoti į „naujienų“ gausą, todėl gali atsirasti įvairių išbėrimų. Na, o dalis moterų, priešingai, visai neskiria sau dėmesio, manydamos, jog oda pati susivokia ir tinkamai kovoja. Iš dalies tai tiesa, bet su metais odos apsauginės galimybės silpsta, nesaugoma oda greičiau sensta, atsiranda pigmentacijos pokyčių, prarandamas odos sveikas švytėjimas“, – odos priežiūros klaidas vardijo gydytoja dermatovenerologė.

Sveikos odos pagrindas

Visi yra pastebėję, kad jeigu žmogus negaluoja, nepakankamai miega, patiria stresą, jo mityba sutrinka, žmogus atrodo kitaip.

Profesorius R.Stukas priminė, kad piramidės pagrindą sudarantys veiksniai – vanduo, sportas, vidinė darna, miegas ir maistas – sveikos ir spinduliuojančios odos pagrindas.

„Ko gero, visi yra pastebėję, kad jeigu žmogus negaluoja, nepakankamai miega, patiria stresą, jo mityba sutrinka, žmogus atrodo kitaip. Oda gali būti pablyškusi, paakiai pajuodę – viskas atsispindi. Gerą odos išvaizdą lemia visų šių veiksnių visuma. Odos priežiūros piramidę galime palyginti su maisto pasirinkimo piramide. Ji leidžia pamatyti visus odos būklę lemiančius veiksnius ir jų svarbą“, – teigė prof. R.Stukas.

Projekto partnerių nuotr.
Projekto partnerių nuotr./S.Majus, I.Damulienė, R.Stukas, R.Gancevičienė

Jautiesi gražus – esi sveikesnis

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Produktų vertinimo skyriaus vedėjas Saulius Majus priminė, kad, rūpinantis oda, svarbu itin atidžiai skaityti gamintojų pateiktą informaciją apie naudojamą priemonę. Tai padės išvengti žalos odai dėl netinkamai pasirinktų ar naudojamų higienos ir kosmetikos gaminių.

Pirmieji ingredientai, išvardyti produktų sudėtyje, sudaro didžiausią produkto dalį ir į juos labiausiai atkreiptinas dėmesys. Sudėties gale atsidūrę ingredientai užima minimalią vietą, todėl jų smarkiai baimintis nereikėtų.

S.Majaus manymu, jei moterys pasidažiusios jaučiasi gražesnės, laimingesnės, jos tampa ir sveikesnės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis