Saulės spinduliai išryškino raukšles ir pigmentines dėmes – kaip su tuo kovoti?

Vasaros saulė, nors ir teikia daug malonumo ar net energijos, gali palikti ryškų pėdsaką veide. Pigmentinės dėmės ir spindulių išryškintos raukšlelės – bene dažniausios estetinės problemos, su kuriomis susiduria saulės vonių mėgėjai. Vaistininkė paaiškina, kodėl atsiranda nepageidaujami pokyčiai odoje ir kaip su tuo kovoti.
Saulės pažeista oda
Saulės pažeista oda / 123RF.com nuotr.

„Raukšlės atsiranda odai praradus elastingumą ir apimtį. Vis dėlto, nors nemaža dalis visuomenės yra įsitikinusi kitaip, vienas iš pagrindinių raukšlių kaltininkų yra ne amžius, o būtent saulės spinduliai“, – akcentuoja vaistininkė Jurgita Jankauskienė, rašoma „Camelia“ vaistinių tinklo pranešime žiniasklaidai.

„Camelia“ nuotr./Jurgita Jankauskienė
„Camelia“ nuotr./Jurgita Jankauskienė

JAV Nacionalinės medicinos bibliotekos paskelbtame tyrime, kurį atliko prancūzų mokslininkai dešimt metų buvo analizuojama 298 moterų oda ir tai, kaip ją veikia saulė. Paaiškėjo, kad net 80 proc. matomų senėjimo požymių atsiranda dėl UV spindulių. Vaistininkė įvardija, kad ilgalaikis saulės spindulių poveikis gali pažeisti odos ląsteles ir sutrikdyti kolageno ir elastino struktūrą – tai lemia mažėjantį elastingumą, raukšlės gali atsirasti ankstyvesniame amžiuje ir būti gilesnės.

Tiesa, nors saulė daro didžiausią įtaką senėjimo procesams, tačiau svarbūs ir kiti išorės veiksniai: stresas, miego trūkumas, nesubalansuota mityba, tabako ir alkoholio vartojimas, oro tarša. Svarbu pasirūpinti, kad odai netrūktų drėgmės, todėl reikėtų gerti pakankamai vandens ir rinktis odą drėkinančias priemones.

Taip pat, anot vaistininkės, svarbu suprasti, kad raukšlės yra normalus ir neišvengiamas procesas, kurį galima atitolinti, tačiau sustabdyti nepavyks. Odos jaunystę gali padėti išsaugoti kosmetikos priemonėse esantis hialuronas, kolagenas ir elastinas – trys svarbiausios medžiagos, kurių rekomenduojama ieškoti kremų nuo raukšlių sudėtyje. Teigiamai veikti gali ir populiarumo viršūnėje šiuo metu esantys retinolio produktai.

Nepasiduokite saulės vonių vilionėms

Nesaikingų saulės vonių palikimas – pigmentacijos žymės: apgamai, strazdanos, dėmės. Tiesa, svarbu atkreipti dėmesį, kad pigmentacija gali būti ir įgimta, pavyzdžiui, šviesios odos savininkai neretai natūraliai turi strazdanų ir tai nėra susiję su saulės spindulių poveikiu.

Didesnė pigmentinių dėmių rizika kyla naudojantiems aktyviųjų ingredientų, ypač stiprių rūgščių, turinčią kosmetiką, pavyzdžiui, skirtą kovoti su akne. Vyresniame amžiuje odos apsauginiai mechanizmai sulėtėja – tai taip pat dažna odos spalvos pokyčių priežastis..

Pasak vaistininkės J.Jankauskienės, kova su pigmentacija nėra greitas procesas – tam kartais gali prireikti net kelerių metų. Norint turėti lygią ir tolygios spalvos odą, svarbu į rutiną įtraukti reguliarų odos šveitimą – jis skatina aktyvesnę ląstelių regeneraciją. Todėl naudinga rinktis priemones, kurių sudėtyje apstu AHA rūgščių – glikolio, pieno, migdolų rūgščių, o jautresnei odai – papaino, bromelaino.

123RF.com nuotr./Moteris tepasi kremą nuo saulės
123RF.com nuotr./Moteris tepasi kremą nuo saulės

Vasara praeis, bet apsaugos reikės

Net vasarą aktyviai naudojantys SPF apsaugą, atėjus šaltajam sezonui, atsipalaiduoja ir dažniau praleidžia šį grožio rutinos žingsnį, manydami, kad saulė nebekelia pavojaus. Vaistininkė ragina nedaryti šios klaidos ir primena, kad saugotis nuo saulės poveikio reikėtų ir rudenį. Tiesa, tamsiuoju metų laiku apsaugos filtrą galima naudoti ir mažesnį, tačiau jis vis tiek yra reikalingas.

„Dauguma dermatologų veidui pataria naudoti apsaugos priemones, turinčias bent SPF 30. Jei žmogaus oda yra labai šviesi, jautri, linkusi į raudonį, tuo atveju rekomenduojama naudoti SPF 50. Saulėtomis dienomis ar viešint šalyse, kur saulė ypač kaitri, į pagalbą rekomenduojama pasitelkti ir papildomas priemones – skrybėles, skraistes, akinius nuo saulės. Visgi reikėtų prisiminti, kad visos šios priemonės neatstoja SPF filtro“, – priduria J.Jankauskienė.

Siekiant išlaikyti dailią odos būklę ir atitolinti raukšlių susidarymą vaistininkė rekomenduoja pasirūpinti, kad organizmui netrūktų šių naudingų medžiagų:

Antioksidantų. Vitaminas C, E, A beta-karotinas ir cinkas gali padėti apsaugoti odą nuo laisvųjų radikalų poveikio, kurie prisideda prie odos senėjimo.

Omega-3 riebalų rūgščių. Ši medžiaga svarbi odos elastingumui ir drėgmei palaikyti, jos gausu žuvų taukuose arba linų sėmenų aliejuje.

Kolageno. Jo vartojimas gali atstatyti prarastą baltymų, sudarančių odos pagrindą, kiekį organizme.

Biotino (vitamino B7). Tai B grupės vitamino forma, kuri svarbi sveikai odai ir plaukams, jis dalyvauja naujų ląstelių gamybos procese. Esant šios medžiagos trūkumui oda gali išsausėti, kilti uždegiminės reakcijos, didėja egzemos, dermatito rizika.

Vaistininkė J.Jankauskienė primena, kad subalansuota mityba ir sveikas gyvenimo būdas yra svarbūs veiksniai stipriai odos sveikatai ir bendrai savijautai palaikyti, todėl reikėtų skirti dėmesio įpročių visumai, o ne tik pavienėms detalėms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų