Stilistė atsako: kaip rūpintis drabužiais, kad jie tarnautų ilgiau ir leistų sutaupyti?

Tvariai madai vis labiau įsisukant į mūsų gyvenimus ir spintas, vis dažniau akcentuojamas vartotojiškumo mažinimas ir turimų drabužių priežiūra. Tačiau, kaip elgtis, kad drabužiai mums tarnautų ilgiau, o ne mes jiems? Aprangos stilistė Miglė Masiulytė įvardija dažniausiai daromas klaidas ir dalijasi svarbiausiais patarimais, kaip prižiūrėti drabužius, kad jie džiugintų dar ne vieną sezoną. O kai drabužiai tarnauja ilgiau, juk ir piniginę atverti tenka rečiau.
Drabužiai
Drabužiai / 123RF.com nuotr.

Skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ pranešime žiniasklaidai įmonės Klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė atkreipia dėmesį, kad tvari mada ir drabužių priežiūra leidžia ne tik prisidėti prie mažesnio išteklių naudojimo, bet ir padeda sutaupyti nemažai pinigų.

„Turbūt daugelis sutiktų, kad išvaizdai ir drabužiams kada nors yra paišlaidavę kiek daugiau, nei planavo ar galėjo sau leisti. Dar dažniau susiduriame ir su tuo, kad net nauji drabužiai gali susidėvėti ir po kelių skalbimų, o pabodusius lengvai ir greitai pakeičiame naujais. Ypač moterys, kaip rodo tyrimai ir apklausos, dažnai be reikalo paišlaidauja savo išvaizdos detalėms ar net skolinasi tokiems pirkiniams. Todėl labai svarbu išmokti drabužius prižiūrėti, kad jie atitarnautų savo vertę ir netaptų paskolų priežastimi – juk tai ne pirmo būtinumo prekės“, – aiškina D.Stoškuvienė.

Skalbti geriausia 30 laipsnių temperatūroje

Pasak stilistės-įvaizdžio konsultantės ir tinklaraščio apie madą kūrėjos M.Masiulytės, drabužiai, kuriuos nešiojame ilgą laiką, neša emocinę vertę ir kelia prisiminimus, todėl reikėtų juos vertinti ir prižiūrėti su meile. Ji pabrėžia, kad svarbu kiekviename drabužių priežiūros žingsnyje užtikrinti kuo mažesnį audinio struktūros pažeidimą. Jos teigimu, tai pasiekti padeda tinkamas temperatūrų ir cheminio bei mechaninio poveikio reguliavimas.

Per glaustai sulankstyti ar sukabinti drabužiai nuo trinties taip pat dėvisi.

„Teisinga drabužio priežiūra reikalauja daugiau pastangų ir laiko, tačiau reikėtų atrasti sau tinkamą ritualą. Visų pirma, svarbu naudoti mažiausią įmanomą temperatūrą tiek skalbiant, tiek lyginant drabužius, atsižvelgiant į patį „jautriausią“ audinio pluoštą. Drabužiai geriausiai išsilaiko juos skalbiant 30 laipsnių temperatūroje ir nenaudojant džiovyklės bei lygintuvo. Drabužius tinkamai padžiovus gryname ore, dažniausiai užtenka tik garintuvo.

Kalbant apie chemines medžiagas, svarbu naudoti ekologiškus skalbiklius ir minkštiklius, nes jie neturi audinio struktūrą veikiančių medžiagų, kurios ypač kenkia vilnoniams audiniams.

Reikėtų tinkamai prižiūrėti ir avalynę, pasirinkti geras valymo priemones. Siūlyčiau pasikonsultuoti su avalynės pardavėju apie tinkamą priežiūrą, nes gamintojas žino geriausiai. Žinoma, esant lietingiems orams, labai svarbu impregnuoti ir saugoti paviršius nuo per didelio drėgmės ir purvo kiekio“, – akcentuoja specialistė.

4 dažniausios klaidos

M.Masiulytė aiškina, kad dažnai pasitaikančios drabužių priežiūros klaidos, kaip netaisyklingas skalbimas, lyginimas ar kabinimas, lemia trumpesnį drabužio gyvavimo laiką ir greitesnį susidėvėjimą.

Pasak stilistės, žmonės dažnai nuvertina paties drabužio kokybę, neįvertindami padarytų priežiūros klaidų. Ji įvardija keletą dažniausiai pasitaikančių klaidų kiekviename priežiūros etape:

  • skalbiant naudojami agresyvūs skalbikliai su netinkamai parinkta skalbimo programa;
  • drabužiai džiovinami arba džiovyklėje, arba netvarkingai pakabinus, o tai lemia didesnį susiglamžymą;
  • lyginant naudojama per aukšta temperatūra, nes ieškoma greitesnio sprendimo;
  • drabužiai spintoje dedami netvarkingai, lankstomi per vidurį, suspaudžiami.

„Dažna klaida yra drabužių laikymas – kai kabinami natūralių pluoštų drabužiai. Juos reikėtų laikyti sulankstytus spintoje, kitu atveju drabužis gali ištįsti, prarasti formą.

123RF.com nuotr./Drabužių spinta
123RF.com nuotr./Drabužių spinta

Kabinant svarbu pasirinkti tinkamas pakabas: švarkams ir paltams tinkamiausios storesnės medinės pakabos; lengvoms suknelėms, marškiniams tinkamos plonesnės, mažiau vietos užimančios pakabos. Kelnėms ir sijonams geriausiai tarnauja pakabos su segtukais, leidžiančios drabužiui išsaugoti formą“, – aiškina M.Masiulytė ir tikina, kad spintoje turėtų vyrauti tvarka, būti erdvės, nes per glaustai sulankstyti ar sukabinti drabužiai nuo trinties taip pat dėvisi.

Kiek laiko gali tarnauti prižiūrimi drabužiai?

Pasak specialistės, turimus drabužius su anksčiau aptarta priežiūra, galima dėvėti bent keletą metų. Stilistė akcentuoja, kad drabužio gyvavimo termino nėra, nes kūrybiški sprendimai ir kokybiškos medžiagos daro stebuklus. M.Masiulytės teigimu, greitosios mados drabužiai liūdnai pagarsėjo dėl greito susidėvėjimo, todėl ji nerekomenduoja rinktis drabužių iš tokių masinės gamybos tinklų.

Natūralių pluoštų drabužius reikėtų laikyti sulankstytus spintoje, kitu atveju drabužis gali ištįsti, prarasti formą.

„Tikrai kokybiškas ir gerai prižiūrimas drabužis puikiai atrodo bent dešimtmetį, o vėliau jį galima perdirbti, tad jis iš esmės gyvuoja ir toliau. Dažnai spintoje turime drabužių, kurių nė karto neapsivilkome, tad mano patarimas: jeigu dvejojate – nepirkite.

Mylimiausi drabužiai spintoje atsiranda be abejonių ir būna nešiojami tikrai ilgą laiką. Siūlyčiau nepirkti vien tik „madingų“ drabužių, palaikykite savo stilių ir kurkite savo asmeninę aprangos kapsulę“, – rekomendacijomis dalijasi stilistė ir pritaria D.Stoškuvienei, kad prižiūrint turimus drabužius ir perkant kuo mažiau naujų, galima daugiau investuoti į kitus pirkinius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos