– Kas yra odos senėjimas ir kada tie procesai prasideda?
– Odos senėjimas yra sudėtingas biologinis procesas, kuris prasideda peržengus 30-mečio ribą. Pagrindinis dalykas, kuris lemia odos senėjimą, yra mūsų genetika. Vyksta keletas procesų, kodėl sensta oda, mažėja jos kraujotaka, ji plonėja, atsiranda pigmentacija.
Vieni didžiausią įtaką odos senėjimui turinčių veiksnių yra rūkymas ir saulės spinduliai. Prisideda ir tokie dalykai kaip miegojimo padėtis, kuri formuoja raukšles, tam tikri mimikos judesiai, gyvenimo būdas, mityba, kremai ir kita.
– Paminėjote kremus. Šiandien išties turimę gausų įvairių kosmetikos priemonių nuo raukšlių pasirinkimą. Klausimas – ar kremai nuo raukšlių išties gali padaryti tai, kas dažnai skelbiama reklamose ar ant pakuočių: sumažinti raukšles, atitolinti senėjimo procesą, pajauninti odą?
– Tokios panacėjos, kuri sustabdytų mūsų senėjimą, tikrai nėra. Bet faktas, kad visos procedūros ir priemonės – serumai, kremai, jeigu jie yra gerai pritaikyti jūsų odai, galbūt ne kiek ją jaunina, bet stabdo odos senėjimą: neleidžia jai išdžiūti, papildo procedūras ar injekcijas, kurios jau yra padarytos, galiausiai yra apsauginiai kremai su saulės filtrais, kurie saugo odą nuo saulės spinduliuotės.
Tad faktas, kad jie turi teigiamą įtaką mūsų odai. Aišku, tai nėra bazinis dalykas, kurį naudosime ir būsime jauni. Tačiau šios priemonės tikrai yra veiksmingos, ypač, kai jos naudojamos drauge su kitomis.
– Šiuo metu itin populiarios veido mankštos ir savimasažai. Jų specialistai teigia, kad, jei kasdien dirbtume su savo veido raumenynu, veido mankštos atstotų injekcijas ir kitas jauninančias procedūras. Ką manote jūs? Ar iš tiesų tarp veido mankštų ir injekcijų galėtume dėti lygybės ženklą?
– Jeigu kalbėtume apie veido senėjimą, sensta ne tik oda. Keičiasi mūsų riebalinis kūnas. Pažiūrėkite į vaikus – jie turi putlius skruostus. Bėgant metams riebalai persiskirsto, užtat formuojasi veido pakritimas, keičiasi ir raumenų struktūra, odos storis – ji plonėja, kremzlės – žinome, kad mūsų nosys ir ausys auga visą gyvenimą. Nemanau, kad veido mankštos, jei akcentuotumės tik į jas, yra tas būdas, kuris visiškai viską sustabdytų.
Veido mankštos, tam tikri pratimai, masažai pristabdo veido senėjimo gilųjį sluoksnį, tai ypač svarbu apatinei veido daliai. Tačiau, turime kaktos raumenis, ir kuo daugiau mimikuojame, tuo daugiau kaktoje formuojame raukšlių, nes mimikos raumenys tvirtinasi prie odos.
Aš taip pat niekada nepasakysiu, kad plastinės operacijos išspręs visas problemas. Ne. Vis tiek po jų reikia ir kremų, ir injekcijų. Ir čia mes vėl grįžtame prie to, kad mūsų kūnas nėra koks nors vienas audinys. Jį sudaro daug audinių, ir, jei mes akcentuojamės tik į odos drėkinimą, turėsime tik drėgnesnę odą, jeigu tik į veido mankštas, kažkuriuos raumenis turėsime stipresnius.
Pripažįstu, kad kai kuriuos raumenis reikia pastiprinti, bet kai kuriuos – atvirkščiai, reikia pasilpninti. Jei mankšta daroma su specialisto pagalba, kuris paaiškina, kaip ir ką daryti, racijos yra. Bet kartais, pavyzdžiui, per stiprūs kramtomieji raumenys kelia kitų problemų – jie lemia bruksizmą – polinkį griežti dantimis. Tai štai jums ir mankštų poveikis – lazda visur turi du galus.
Tokios panacėjos, kuri sustabdytų mūsų senėjimą, tikrai nėra.
– Kokios injekcijos šiandien atliekamos veido odai jauninti?
– Dvi populiariausios grupės yra botulino toksino ir hialurono rūgšties injekcijos. Botulino toksinas yra medžiaga, kuri blokuoja raumens veiklą, raumens ir nervo jungtį, dėl to raumuo nesusitraukinėja – liaudiškai sakant, jis kuriam laikui paralyžiuojamas.
Botulino toksinas tinka mimikos raukšlėms: kaktos – nustebimo, rūpesčio, akių – šypsenos raukšlytėms, taip pat kaklo raumenynui silpninti, bruksizmui mažinti, nusvirusiems lūpų kampučiams pakelti ir t. t.
Botulino toksinas yra naudojamas ne tik grožiui, bet ir migrenai, tam tikriems neurologiniams simptomams gydyti. Kitaip tariant, tai yra gydomoji medžiaga, kuri duoda ir gražų poveikį odai, nes sumažina mimikos raukšleles.
Hialurono injekcijas turėtume skirstyti į tris dalis. Pirma – mezoterapiniai produktai. Juose irgi yra hialurono rūgšties, bet ji yra mažesnės koncentracijos, skystesnė, skirta paviršiniam odos padrėkinimui.
Antra – biorevitalizacija – odos procedūros, panašios į mezoterapijos, bet šiek tiek intensyvesnės, jas reikia atlikti rečiau, nes ten yra klampesnė hialurono rūgštis, kurios poveikis išlieka ilgesnį laiką.
Ir trečia – užpildai. Jie skirti konkrečiai raukšlelei panaikinti, skruostui pakelti, suformuoti, lūpoms putlinti, šiek tiek paliftinguoti veidą. Čia hialurono molekulė yra ilgesnė, užtat užpildų poveikis yra ilgesnis nei mezoterapinio produkto. Bet, jei kalbėtume apie sudėtį, tai iš esmės yra ta pati hialurono rūgštis.
Neturime pamiršti ir PRP terapijos, kai imamas kraujas, jis centrifūguojamas, lieka aktyvi kraujo plazma su trombocitais. Ji yra suleidžiama į odą. Ši procedūra daugiau skirta stangrumui, nes ji veikia per augimo faktorius, ląsteles skatina gaminti elastiną, kolageną. Ši procedūra skirta veido odos tonusui didinti, raukšlelėms, plaukų slinkimui mažinti.
Botulino toksinas tinka mimikos raukšlėms.
Be injekcijų, yra ir lazerinės procedūros, kurios, drauge su kitomis procedūromis, padeda išlaikyti odą stangrią, jauną ir gražią.
– Pasirinkimo – kiek širdis geidžia.
– Taip. Ir blogiausia, kad nėra vieno, kuris tiktų visiems. Todėl ir reikalinga gydytojo konsultacija, kuris jums sudėliotų aiškumą, kokios procedūros būtent jums reikia.
– Nuo kada galima pradėti tokias procedūras daryti ir kaip dažnai jas reikėtų kartoti?
– Čia žodžio „reikia“ nėra, yra tik žodis „noriu“ (šypsosi). Injekcijos neatliekamos iki 18 metų. Nuo 18-os viskas priklauso nuo genetikos, žmogaus norų ir galimybių. Jauno žmogaus tikrai neskatiname, bet, sakykime, jei žmogus genetiškai turi rūpesčio raukšlę, naivu tikėtis, kad, jei ji yra sulaukus 18-os, sulaukus 20-ies išnyks. Taip nebus. Vėliau ji tik gilės.
Botulino toksino poveikis išlieka apie pusę metų. Tačiau, jei žmogus yra labai mimikuojantis, emocingas, jam gali veikti tik keturis mėnesius. Jei žmogus yra statinio veido – jam veiks ir metus, ir pusantrų. Taigi, kiek veiks procedūra, priklauso nuo mūsų pačių.
Rekomendacija – botulino toksino injekcijas leistis ne dažniau kaip du kartus per metus, kad raumuo atsigautų, nepersitemptų. Visi esame girdėję mitus, kad raumuo persitempė, nukrito, išnyko. Nieko panašaus. Mūsų mimikos raumenys yra labai aktyvūs ir jie per pusę metų atsistato.
Hialurono rūgštis, kalbant apie užpildus, išlieka iki dvejų metų, bet labai priklauso nuo vietos, kur yra suleista. Jeigu ji suleista giliai, pavyzdžiui, ant kaulo – tai daroma, kai formuojami skruostai, ji tikrai išliks iki dvejų metų. Jeigu yra suleista paviršiau – iki pusantrų metų.
Biorevitalizacijos, priklausomai nuo gamintojo ir nuo medžiagos, gali būti daromos kas tris mėnesius, yra tokių, kur kartą per pusę metų, ir tokių, kurios daromos kartą per metus. Produktų pasiūla labai didelė, kiekvienas atsirenkame, su kuo dirbti, įsiklausome ir į pacientus norus.
Manau, mūsų specialybės pagrindinis principas yra padaryti taip, kad niekas nesuprastų, kas su jumis atsitiko.
– Ar galima injekcijų padauginti ir kokios galimos to komplikacijos?
– Padauginti tikrai galima. Tai yra ir gydytojo, ir paciento atsakomybė, nes yra labai paprastas dalykas: jeigu nesuleidžia vienur, galima nueiti kitur. Aišku, yra ir specialistų, kurie daro tokius veidus, nes tai yra pinigai. Bet, manau, mūsų specialybės pagrindinis principas yra padaryti taip, kad niekas nesuprastų, kas su jumis atsitiko, kad visi pagirtų, jog jūs atjaunėjote, atrodote pailsėjusi.
Kalbant apie padauginimą, visi esame matę užsienio garsenybių, televizijos žvaigždžių pavyzdžių, kai skruostai didesni už įprastus. Padauginus injekcijų galima padaryti ir žuvies lūpas, veidą be raukšlių, bet kad jis atrodys jaunai ir patraukliai – tikrai taip nepasakysi. Galiu tik pasidžiaugti, kad lietuvės moterys šiuo atžvilgiu yra labai sąmoningos.
Likusią dalį pokalbio apie tai, kada injekcijų nebepakanka ir prireikia plastinių veido operacijų bei kokios galimos jų komplikacijos, kviečiame žiūrėti laidos „Gydytojas pataria“ žemiau esančiame vaizdo įraše.