„Kiekvieną pavasarį labai išauga pacienčių, kurios kreipiasi dėl atsiradusių įvairių odos problemų, skaičius. Pavasaris yra tikras išbandymų metas veido odai, o priežastys dvi: išryškėję žiemos padariniai ir suaktyvėjusi pavasario saulė. Praktika rodo, kad daugelis moterų pirmąsias odos problemas bando spręsti pačios, tačiau ne visuomet tinkamai. Deja, netinkama veido odos priežiūra gali būti ne tik neveiksminga, bet ir pakenkti. Išklausę moterų skundus ir sužinoję, kokiais metodais anksčiau bandė padėti savo odai, mes, dermatologai, dažnai griebiamės už galvos ir skubame paaiškinti, kokios priemonės yra naudingos ir kurios tėra išgalvoti mitai“, – tvirtina klinikos „Grožio chirurgija“ gydytoja dermatologė Ramunė Petrosian.
1 mitas: Pavasarį nebūtina saugoti veido odos nuo saulės
Nors pavasarį saulė nėra tokia aktyvi ir pavojinga kaip vasarą, tačiau nudegti saulėje galima jau pirmomis šiltomis kovo-balandžio dienomis. „Jeigu lauke ketinama praleisti daugiau laiko, rekomenduojama naudoti kremus nuo saulės su atitinkama apsauga (SPF 15-20-30); keliaujant į šiltus kraštus vertėtų rinktis kremus, apsaugančius nuo kaitresnės saulės (SPF 30-50). Visoms moterims noriu priminti, kad ir vėsiu arba debesuotu oru saulės spinduliai pasiekia žemę, todėl šiltuoju metų laiku apsauga yra reikalinga beveik visada“, – teigia R.Petrosian.
2 mitas: Pagrindinė raukšlių priežastis – saulė
Pasak dermatologės, raukšlių atsiradimą skatina genetika ir paveldimumas, bėgant metams atsiradę medžiagų apykaitos pakitimai ir aplinkos veiksniai: gyvenimo būdas, mityba, sportas, odos priežiūra, ultravioletiniai spinduliai. Dėl ultravioletinių spindulių poveikio oda išsausėja, netenka drėgmės ir susidaro laisvieji radikalai, kurie paveikia ląsteles ir elastines odos skaidulas – visa tai skatina raukšlių atsiradimą.
„Moterys dažnai skundžiasi, kad įvairūs kremai nebepadeda, o metai toliau vagoja veidą. Tačiau dermatologai ir šiuo atveju turi sprendimą – veido atjauninimo procedūrą lazeriu, kuri gali sumažinti raukšles arba visai jas panaikinti“, – pasakoja R.Petrosian.
3 mitas: Tam, kad oda neišsausėtų, reikia gerti daug vandens
Per dieną žmogui rekomenduojama išgerti 1,5-2 litrus vandens – vanduo gerina virškinimą, mažina toksinų kiekį ir drėkina odą. Tačiau norint išlaikyti tinkamą odos drėgmę, vien tik gerti daug vandens nepakanka – reikia naudoti ir drėkinamuosius kremus. „Kartais dėl itin sausos odos, pleiskanojimo ir odos sudirgimo tokių kremų nepakanka, tuomet dermatologai odos drėgmei atkurti dažniausiai rekomenduoja mezoterapijos procedūras. Mezoterapijos metu į probleminės kūno zonos odą sušvirkščiamos biologiškai aktyvios medžiagos – hialurono rūgštis, vitaminai (A, E, C, B, K), amino rūgštys, antioksidantai – skatinančios odos atsinaujinimą ir kraujo cirkuliaciją“, – pasakoja R.Petrosian.
4 mitas: Spuogus reikia valyti mechaniškai
Nuolatinis spuogų spaudymas ir lietimas gali išprovokuoti uždegiminį procesą.
Pasak R. Petrosian, moterys dažnai kreipiasi dėl ilgai nedingstančių spuogų, kuriuos pabosta nuolat slėpti po storu makiažo sluoksniu, pavasarį – kai norisi švytėti, tai tampa erzinančia problema. „Nuolatinis spuogų spaudymas ir lietimas gali išprovokuoti uždegiminį procesą. Tuomet padidėja antrinės infekcijos rizika ir tikimybė, kad išspausto spuogo vietoje pradės formuotis nedideli randeliai. Jeigu spuogai neišnyksta savaime ir tampa kasdienine problema, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją dermatologą ir įvertinti odos būklę bei numatyti gydymo būdus.
5 mitas: Jei veido oda riebi, negalima naudoti aliejų
Gydytoja R.Petrosian teigia, kad nerafinuotas aliejus yra ypač naudingas ir jį galima pritaikyti visų tipų odai. Toks aliejus gausus antioksidantų, vitaminų ir riebiųjų rūgščių, todėl ypač gerai maitina ir drėkina odą. Natūralūs augaliniai aliejai: avokadų, argano, migdolų, kokosų ir kviečių grūdų gemalų padeda tinkamai sureguliuoti odos drėgmę. Jeigu moterų netenkina namuose esančiomis priemonėmis pasiekti rezultatai, galima odos sveikatą pagerinti lazerio procedūromis.