- Alyvmedžiai auga lėtai, žydėti ima po 4, o brandinti vaisius – po 15 metų. Tačiau tai tik lėtas startas! Vėliau šis legendinis medis žaliuoja ir brandina vaisius neįtikėtinai ilgai – vidutiniškai 300–600 metų! Teigiama, jog seniausias šiuo metu augantis alyvmedis žaliuoja Kretoje jau 4000 metų ir, tikėsite ar ne, vis dar brandina vaisius.
- Alyvuogės yra vienas iš nedaugelio maisto produktų, kuriame susipina visi 4 skoniai: saldumas, sūrumas, rūgštumas ir švelnus kartumas.
- Žaliosios alyvuogės yra skinamos nuo medžių dar neprinokusios, o juodosios – tai jau prinokusios alyvuogės. Dar yra ir pusiau prinokusių alyvuogių kategorija, jos paprastai skinamos vos tik nokimo procesui prasidėjus.
- Alyvuogėse ypač gausu vitamino E, taip pat geležies, kalcio, natrio. Jose daug gerųjų riebalų (apie 10 proc. visos masės), o štai angliavandenių ir baltymų nedaug. Vidutiniškai 100 g alyvuogių yra 115–145 kalorijos, priklausomai nuo rūšies ir sunokimo lygio.
- Pačios vertingiausios alyvuogės iki šių laikų vis dar nuo medžių skinamos rankomis, šis jų rinkimo būdas dar priklauso ir nuo konkretaus regiono – vienur jis populiaresnis, kitur vis retesnis. Beveik taisyklė, jog rankomis skintos alyvuogės ir kainuoja daugiau.
- Alyvuogės žadina apetitą ir padeda virškinti. Tiesa, vertinant pačias alyvuoges, lengviau virškinamos yra juodosios, o ne žaliosios. Kita vertus, juodosios alyvuogės turi ir daugiau riebalų, tad ir kalorijų.
- Viena žinomiausių alyvuogių rūšių yra kalamata, pirmiausiai siejama su Graikija. Šios alyvuogės yra stambios, mėsingos, su švelniu rausvumo atspalviu, o jų forma kiek primena migdolą. Jei dar nesate tokių ragavę, būtinai išbandykite.
- Daugiausia alyvuogių pasaulyje užauginama Viduržemio jūros regiono šalyse, lyderė yra Ispanija su 45 proc. visų pasaulyje išauginamų alyvuogių, tuomet rikiuojasi Italija, Graikija, o tada jau Turkija ir Marokas. Beje, dėl visuotinio klimato atšilimo alyvuogės imtos auginti ir tokiose šalyse, apie kurias prieš kurį laiką niekas nebūtų pagalvojęs, tarkime, Didžiojoje Britanijoje.
- Maždaug iš 90 proc. visame pasaulyje užaugintų alyvuogių yra spaudžiamas aliejus ir tik 10 proc. yra valgomos savo pradine forma.
- Vos tik nuskintos alyvuogės nėra tinkamos valgyti – dėl gausaus polifenolių kiekio jos yra aitrios. Tad pirmiausiai kurį laiką jos yra mirkomos, o tada fermentuojamos. Tokiu būdu jos tampa ir švelnesnio skonio, ir malonesnio valgyti minkštimo.
- Dar vienas populiarus jau prinokusių alyvuogių paruošimo būdas – sūdyti, taip jas populiaru apdirbti Ispanijoje, o ypač Maroke, Turkijoje, druskoje alyvuogės fermentuojasi labai švelniai. Pagaliau, kartais alyvuogės netgi džiovinamos saulėje, su vandeniu pasišalina ir dalis jų aitrumo.
- Vieni prasčiausių metų alyvuogių augintojams buvo 2014-ieji, daug kas juos mena beveik su siaubu, derlius buvo itin menkas. Tačiau ir pastarieji metai atneša nemažai nerimo – įvairios ligos bei klimato kaita daro neigiamą įtaką alyvmedžiams. Tad kaip kartais kalbama, jog ilgainiui gali užaugti vis mažiau kavos pupelių, lygiai tokia pat situacija gali nutikti ir su alyvuogėmis.
- Tam, kad būtų išspaustas 1 l aliejaus, prireikia vidutiniškai 7 l alyvuogių.
- Alyvuoges, kurias nusipirkote be jokių priedų, drąsiai galite pamarinuoti patys, taip jos įgaus papildomo skonio ir aromatų. Štai ir keli receptai: