- Avokadų gimtinė yra Meksika, dar tiksliau, centrinė šios šalies dalis. Ankstyviausi archeologiniai duomenys rodo, kad avokadai čia augo jau prieš 12 tūkst. metų. Šiais laikais Meksika yra didžiausias avokadų augintojas pasaulyje, tiekiantis apie 45 proc. visų vaisių. Toliau rikiuojasi Čilė, Indonezija ir JAV.
- Tyrimai rodo, jog jei valgant pagrindinius dienos patiekalus – pusryčius, pietus ar vakarienę – suvartojama bent pusė avokado, alkis numalšinamas ilgesniam laikui, negu tais kartais, kai avokadas nebuvo įtrauktas į patiekalus.
- Riebalai, kurių yra avokaduose, priklauso grupei vadinamamųų „gerųjų riebalų“, kurie padeda sumažinti „blogojo“ cholesterolio lygį. Šiose gėrybėse taip pat yra beveik 20 rūšių vitaminų ir mineralinių medžiagų, tarp kurių yra vitaminai E, A, C, B ir K.
- Avokadas neatsitiktinai vadinamas supermaistu. Be jau minėtųjų vitaminų ir minaralų puokštės, jame gausu baltymų ir skaidulų.
- Avokado minkštimas gali būti naudojamas kaip sviesto ar aliejaus pakaitalas įvairiuose kepiniuose, pavyzdžiui, žymiajame braunyje. Du valgomieji šaukštai avokado minkštimo turi apie 50 kalorijų, kai toks pat kiekis sviesto – apie 200 kalorijų. Išvada paprasta: pakeičiate sviestą avokado minkštimu – kepinys bus mažiau kaloringas.
- Populiariausias receptas, susijęs su avokadais, be jokios abejonės, yra pagardas, vadinamas gvakamole. Teigiama, jog kai ką itin panašaus į šį pagardą gamindavo dar senovės actekai.
- Avokadų rūšių yra nemažai, tačiau bene labiausiai paplitusi yra Hass. Šios rūšies vaisių forma kiek primena kriaušės, prinokusių odelė paruduoja, o minkštimas yra švelnaus skonio ir kreminės tekstūros.
- Net jei avokadai auginami naudojant pesticidus, rizika dėl to apsinuodyti yra minimali – stora vaisiaus odelė neleidžia jokioms medžiagoms prasiskverbti iki minkštimo. Šia prasme avokadai yra vieni švariausių vaisių.
- Avokadus populiaru dėti ne tik į kepinius, salotas ar ruošti iš jų užtepus, tai ir populiarus gėrimų ingredientas – su jais ruošiami kokteiliai, glotnučiai, skaninama kava. Šie gėrimai neretai papildomi prieskoniais, tarkim, pietų Indijoje ruošiamas gėrimas, kurio ingredientai yra pienas, avokadai ir į jį dar beriama kardamono.
- Palyginus su kitais vaisiais, avokadai turi itin mažai cukraus. Viename vidutinio dydžio avokade jo yra vos 1 g.
- Daugiausiai maistingųjų medžiagų yra susitelkę minkštime, kuris yra prie pat avokado žievelės bei aplink kauliuką. Štai kodėl žievelę geriau lupti, o kauliuką išimti atsargiai, o ne skobti avokado puseles šaukštu.
- Dėl savo neutralaus skonio avokadas gali būti derinamas ir su saldžiais, ir su pikantiškais ingredientais. Tarkime, portugališkai kalbančiose Pietų Amerikos šalyse, tokiose, kaip Brazilija, istoriškai avokadas dažniau ruošiamas saldžiai, o ispanakalbėse šalyse iš jo ruošiami nesaldūs, pikantiški deriniai.
- Geriausias būdas valgyti avokadą – niekaip jo termiškai neapdoroti. Jis skanus tiesiog vienas ar paskanintas trupučiu druskos, lašeliu aliejaus, gal dar žolelėmis. Jei avokadas kepamas, tai neturėtų užtrukti, nes ilgainiui jis ima akparsti, o kai kurių rūšių avokadai ir visai netinkami kepimui, nes iškart tampa kartūs.
- Avokadus drąsiai galima pirkti ir neprinokusius, kietus ir baigti juos nokinti namuose. Procesas pagreitės, jei sudėsite juos į popierinį maišelį, o ypač pravers bananų kaiminystė.
- Jei ruošiate tradicinį padažą salotoms iš aliejaus, acto (ar citrinos sulčių) ir prieskonių, galbūt dar ir garstyčių, pabandykite kartu sutrinti ir avokadą. Padažas bus dar turtingesnio skonio ir maistingesnis.
- Avokado kauliuko verta neišmesti – iš jo nesunku išauginti naują augalą. Dar viena įdomi kauliuko savybė – jis gali būti naudojamas tekstilei dažyti. Tiesa, suteiks ne žalią, tačiau švelniai rausvą spalvą.