Kaip pastebi prekybininkai, lietuviai sūrius itin mėgsta ir ne tik tradicinius – varškės ar fermentinį, bet ir gurmaniškus, netikėtų skonių. Žinoma, kai kurių sūrių paklausa svyruoja priklausomai nuo sezono. Štai kreminis sūris mėgstamas ir perkamas ištisus metus, o vasarą smarkiai išauga sūrių, skirtų salotoms, tokių kaip mocarela, feta, paklausa. Kaip rašoma prekybos tinklo „Iki“ pranešime žiniasklaidai, šiltąjį sezoną išauga susidomėjimas kepti ant žarijų tinkamais sūriais, prieš šventes tautiečiai renkasi daugiau maskarponės, o štai pelėsinis sūris populiarus išlieka tiek per šventes, tiek šaltuoju metų laikotarpiu.
Kaip sako maisto ekspertė Vilma Juodkazienė, sūris – turtingą skonių pasaulį atveriantis produktas, skirtingose šalyse turintis senas gamybos ir vartojimo tradicijas.
„Prancūzijoje ar Italijoje, taip pat ir Graikijoje sūris yra neatsiejamas tradicinės virtuvės produktas, be kurio tikriausiai sunkiai įsivaizduojami pietūs ar vakarienė, o kartais ir pusryčiai“, – pastebi ji ir priduria, kad be fetos sūrio neįsivaizduojamos graikiškos salotos ar Izraelyje taip pamėgta šakšuka. Be mocarelos neiškepsime tikros itališkos picos.
DAR DAUGIAU ĮVAIRIŲ RECEPTŲ RASITE ČIA
Tačiau sūris plačiai naudojamas ne tik įvairiausiuose pikantiškuose patiekaluose, bet ir konditeriniuose gaminiuose. Pavyzdžiui, italai naudodami maskarponės sūrį ruošia savo tradicinį desertą tiramisu, o iš kreminio sūrio daugybėje šalių populiaru kepti sūrio pyragus.
V.Juodkazienė siūlo geriau susipažinti ir 3 rūšių sūriais, kurie itin tinka kepiniams ir desertams.
Kreminis sūris. Šis sūris gaminimas iš grietinėlės arba nugriebto pieno. Jis minkštas, baltas, švelnaus skonio. Kreminis sūris žmonėms dažnai asocijuojasi su „Filadelfijos“ kreminiu sūriu, tačiau šis sūris atsirado visai ne Pensilvanijoje, o šalia Niujorko. Šio produkto gimimas siekia 1870 metus.
Kreminis sūris nėra naudojamas tik sumuštiniams ar riestainiams sutepti. Jis tinka ir gaminant sausainius, pyragaičius, taip pat verdant bulvių košę, ruošiant įvairiausius padažus. O vienas labiausiai pamėgtų patiekalų, gaminamų su šiuo sūriu, žinoma, yra sūrio pyragas.
- Avižinius sausainius smulkiai sutrupinkite ir sumaišykite su maltais riešutais, minkštu sviestu.
- Gautą masę verskite į kepimo formą (recepto autorė naudojo 24 cm skersmens), išklotą kepimo popieriumi, paskirstykite po paviršių ir šiek tiek suslėkite rankomis. Pastatykite į šaldytuvą.
- Kiaušinius suplakite su cukrumi, sudėkite kambario temperatūros sūrį, krakmolą, įspauskite citrinų sultis.
- Viską gerai išplakite iki vientisos masės ir išlyginkite ant šaldytuve sutvirtėjusio sausainių pagrindo.
- Pašaukite į orkaitę, įkaitintą iki 175 laipsnių, kepkite apie 80 minučių.
- Pyragą atvėsinkite kambario temperatūroje, tada atšaldykite šaldytuve ir skanaukite.
Receptas iš: g-blogas.lt
Keletas techninių pastabų:
- sausainius smulkinkite su visu įdaru.
- Galima naudoti bet kokį grietinėlės sūrį, rikotą, maskarponę ar šių produktų derinius įvairiomis proporcijomis.
- Jei neturite virtuvinio kombaino, sausainius galite susmulkinti taip: sudėkite juos į maišelį ir laužykite kočėlu, bulvių grūstuve ar bet kokiu sunkesniu daiktu.
- Iš viso reikia 44 „Oreo“ sausainių. Mūsų parduotuvėse šie sausainiai dažniausiai pardavinėjami dėžutėse po 16 sausainių, tad reikia 3 dėžučių, iš kurių lieka 4 sausainiai smaližiams, kuriems sunku laukti, kol pyragas sustings.
1. Ištirpinkite sviestą.
2. Virtuviniame kombaine iki labai smulkių trupinių susmulkinkite 8 sausainius (su visu įdaru). Atidėkite juos – jie bus reikalingi vėliau, pyrago paviršiui apibarsyti.
3. Susmulkinkite 16 sausainių, reikalingų sūrio masei. Skaniausia, kai jie nėra sumalti iki miltų ir lieka stambesnių gabalėlių. Todėl smulkinkite sausainius pulsiniu režimu. Atidėkite.
4. Galiausiai į virtuvinį kombainą sudėkite likusius 20 sausainių, skirtų pagrindui. Susmulkinkite gan smulkiai, pabaigoje supilkite ištirpintą sviestą, gerai išmaišykite.
5. Trupinius su sviestu tolygiai paskleiskite torto žiede ar kepimo formoje nuimamais kraštais. Lengvai paspauskite ir padėkite į šaldytuvą.
6. Grietinėlės sūrį išplakite su cukrumi. Kai cukrus ištirps, supilkite grietinėlę ir plakite, kol masė sutirštės. Įmaišykite smulkintus sausainius (16 stambiau smulkintų sausainių).
7. Sūrio masę paskleiskite ant sausainių pagrindo, išlyginkite ir apibarstykite likusiais sausainių trupiniais. Palikite šaldytuve bent 6 valandoms, o geriausia – per naktį.
- Miltus sumaišykite su cukrumi ir druska.
- Per vidurį dėkite pasmulkintą šaltą sviestą ir peiliu kapokite tešlą, kol gausite daug trupinukų (lyg ruoštume „Napoleono“ tešlą).
- Supilkite ledinį vandenį ir šaltomis rankomis greitai sulipdykite tešlos rutulį.
- Suvyniokite jį į maistinę plėvelę ir laikykite šaldytuve 3–4 valandas.
- Sūrį atšildykite iki kambario temperatūros ir išsukite su prieskoniais, įmaišykite smulkintą lašišą.
- Atšalusią tešlą iškočiokite į vieną platų skritulį ir atsargiai perkelkite į kepimo popieriumi išklotą skardą (galima kočioti iškart ant kepimo popieriaus lakšto).
- Vidurį aptepkite sūrio įdaru, o likusius tešlos kraštelius užlenkite į vidurį.
- Orkaitę įkaitinkite iki 220 laipsnių, įdėkite pyragą kepti ir iškart sumažinkite temperatūrą iki 200 laipsnių.
- Kepkite apie 30 minučių, kol tešla paruduos.
Receptas iš: g-blogas.lt
Feta. Šio sūrio istorija siekia gilią senovę. Manoma, kad fetos sūris pirmą kartą buvo pagamintas maždaug prieš 8 000 metų. Labai tikėtina, kad jo atradimas buvo visiškai atsitiktinis, pieną gabenant supylus į gyvulių skrandžius. Pavadinimas „feta“ pažodžiui reiškia „gabalėlis“ ir tikriausiai tiksliai nurodo sūrio pjaustymo į statines techniką – ši tradicija iki šiol yra taikoma.
Feta naudojama gaminant graikiškas salotas, taip pat mėgstama valgyti derinant su arbūzu, ji dažnai valgoma ir su įvairiausiomis graikiškomis pitomis, graikišku špinatų pyragu. Feta taip pat skaninamos graikiško stiliaus brusketos, pica, įdaromos paprikos.
1. Orkaitę įkaitinkite 180 C.
2. Miltus suberkite į dubenėlį, sumaišykite su kepimo milteliais, druska ir džiovintu raudonėliu. Supilkite lengvai plaktus kiaušinius, jogurtą ir aliejų. Išmaišykite mediniu šaukštu.
3. Fetos sūrį supjaustykite kubeliais, vyšninius pomidorus padalinkite į keturias dalis, o alyvuoges perpjaukite pusiau. Suberkite viską į tešlą ir sumaišykite.
4. Kekso kepimo formą išklokite kepimo popieriumi, sudėkite paruoštą tešlą ir kepkite įkaitintoje orkaitėje 45-55 min. Mano forma yra 30x10cm dydžio, bet naudokite tokią, kokią turite, tik jei forma kiek trumpesnė ir platesnė, pyragą kepkite bent 55 minutes.
5. Atvėsinkite, supjaustykite ir mėgaukitės.
Mėgaukitės šia pyne su žiemiškų lapelių, tokių kaip špinatai, gražgarstės ir sultenės, salotomis, pagardintomis citrininiu padažu – ta rūgšti gaiva labai gerai atvers pikantišką ir lengvai saldų pynės skonį
1. Orkaitę įkaitinkite iki 200 C° laipsnių temperatūros.
2. Moliūgą supjaustykite maždaug 1,5 cm kubeliais, apliekite alyvuogių aliejumi, pagardinkite trintu česnaku, druska, pipirais. Suberkite ant kepimo skardos ir kepkite apie 2 0min., kol suminkštės. Iškepus leiskite truputį atvėsti.
3. Suberkite keptus moliūgo gabaliukus į dubenėlį, sumaišykite su smulkiais kubelias pjaustytu fetos sūriu, džiovintomis spanguolėmis. Spanguolių berkite pagal skonį, kuo daugiau jų bus, tuo saldžiau. Pagardinkite įdarą cinamonu. Moliūgu sėklas lengvai sukapokite, maždaug tris šaukštus dėkite į įdarą, o vieną palikite pabarstymui.
4. Išvyniokite sluoksniuotą tešlą, įdarą sudėkite išilgai tešlos gabalo viduryje, kraštus supjaustykite juostelėmis ir imdami vieną po kitos susiauskite įdarą sudarydami pynę.
5. Patepkite viršų plaktu kiaušiniu, apiberkite likusiomis moliūgų sėklomis ir kepkite įkaitintoje orkaitėje (vis dar 200 C°) 30 min.
Pastabos:
- Prasidėjus žiemai galima lengvai nusipirkti ir šviežių spanguolių – jos čia irgi visai tiktų. Tik jos gali suteikti kiek daugiau rūgštumo, tad turbūt į įdarą aš įdėčiau truputį medaus. Galbūt aš jas netgi apkepčiau orkaitėje drauge su moliūgu, subėrusi praėjus pusei moliūgo kepimo laiko.
- Naudojau Hokaido moliūgą, bet čia tiks ir sviestinis arba toks, kokį tik jūs turite.
- Mielės sumaišykite su cukrumi ir pienu, paliekite porai minučių suaktyvėti.
- Miltus sumaišykite su druska, į gautą mišinį supilkite mielės.
- Tešlą gerai išminkykite ir palikite ~1 valandai augti.
- Pomidorus su česnakais susmulkinkite.
- Varškę sumaišykite su feta, įmaišykite česnakus, pomidorus, pomidorų pastą, provanso žoleles.
- Tešlą iškočiokite, klokite į formą, sudėkite įdarą ir viską užklokite tešla.
- Pyragą aptepkite kiaušinio plakiniu ir jame padarykite keletą skylučių šakute.
- Pyragą kepkite ~20 minučių 200 laipsnių orkaitėje.
Receptas iš tinklaraščio VIRTUVĖS UŽRAŠAI
Maskarponė. Jeigu reikėtų rinkti mėgstamiausią italų kreminį sūrį, šį konkursą laimėtų maskarponė. Sakoma, kad šio populiaraus sūrio pavadinimas kilo iš žodžio mascarpa, kuris tam tikrose itališkose tarmėse reiškė rikotą. Tačiau skirtingai nei rikota, kuri yra gaminama iš pieno, maskarponė gaminama iš grietinėlės.
Itališkoje virtuvėje maskarponė yra viena iš dažniausiai naudojamų bazių gaminant tiek tiramisu, sūrio pyragus ir netgi padažą spagečiams ar rizotą. Maskarponės pradžia istorikai laiko XVI–XVII amžių. Šio sūrio kilmės vieta, kaip ir daugelio itališkų sūrių, yra Lombardijos regionas.
1. Orkaitę įkaitinkite iki 220 C°.
2. Kiaušinių trynius atskirkite nuo baltymų. Trynius išplakite su cukrumi iki šviesios purios masės, o baltymus drauge su žiupsneliu druskos – iki stangrių putų. Lopetėle atsargiai įmaišykite baltymus į plaktus trynius.
3. Sumaišykite miltus, krakmolą ir kakavą. Po truputį berkite į kiaušinių masę ir labai atsargiai išmaišykite. Tešlą supilkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos, turi išeiti maždaug 30x33 cm stačiakampis. Kepkite gerai įkaitusioje orkaitėje 6 minutes. Skardą išimkite iš orkaitės ir biskvitą uždenkite sudrėkintu virtuviniu rankšluosčiu – taip jis neišsausės.
4. Maskarponę plakite virtuviniu plaktuvu drauge su cukraus pudra. Po vieną šaukštą pilkite kavą, kol gausite lengvai tepamo kremo konsistencija, Priklausomai nuo maskarponės, gali reikėti nuo 3 iki 5 šaukštų kavos.
5. Atsargiai apverskite biskvitą. Nuimkite kepimo popierių. 2 šaukštus kremo atidėkite į šalį papuošimui, o likusį užtepkite ant biskvito tolygiu sluoksniu. Apiberkite kapotu šokoladu.
6. Pradėdami nuo vieno krašto, labai atsargiai susukite vyniotinį.
7. Likusiu kremu aptepkite vyniotinio viršų, apiberkite tarkuoto šokolado drožlėmis. Dėkite į šaldytuvą bent valandai, bet prieš patiekdami palaikykite 15 min. kambario temperatūroje.
1. Sausainius susmulkinkite iki smulkių trupinių ir įtarkuokite į juos žaliąją dalį laimo žievelės.
2. Trupinius užpilkite išlydytu sviestu ir gerai išmaišykite. Suberkite juos į kepimo formą, išlyginkite ir nuo vidurio suspauskite, kad susidarytų aukštesnė sienelė ties formos kraštais. Dėkite į šaldytuvą 10 minučių, kad sustingtų.
3. Prikaistuvyje pašildykite maskarponės sūrį, kad suskystėtų. Perpilkite maskarponės sūrį į atskirą dubenį, suberkite cukraus pudrą ir vanilinį cukrų. Viską gerai išmaišykite.
4. Karšto vandens vonelėje ištirpinkite šokoladą ir iš lėto supilkite jį į maskarponės masę nuolat maišant. Išmaišykite iki vientisos masės ir supilkite ant sustingusio sausainių pagrindo. Dėkite į šaldytuvą gerai valandai arba net nakčiai.
5. Grietinėlę išplakite su cukraus pudra iki standžių putų. Naudodami konditerinį maišelį dekoruokite sustingusio torto paviršių.
6. Išdėliokite šviežias avietes arba kitas uogas, apibarstykite cukraus pudra bei juodojo šokolado drožlėmis arba pabarstukais.
Pagaminkite kremą:
1. Plakite baltymus su žiupsniu druskos. Išplakus išimkite iš indo ir padėkite į šalį.
2. Dėkite į indą trynius bei cukrų. Plakite. Išplakus išimkite iš indo ir padėkite į šalį.
3. Plakite maskarponės sūrį su alkoholiu. Plakite švelniai ir trumpai. Svarbu neperplakti.
4. Į maskarponės sūrį dėkite išplaktus trynius. Plakite.
5. Sujungus maskarponės sūrio bei trynių-cukraus masę, įmaišykite plaktus baltymus.
Susluoksniuokite:
1. Paruoštą masę sluoksniuokite su biskvitiniais sausainiais, juos pamirkant kavoje. Mirkykite kavoje vos akimirką. Sausainiai turi sušlapti ne nuo kavos, o nuo kremo.
2. Susluoksniuotą tiramisu pabarstykite kakava.
3. Tortą patiekite tik kitą dieną.