Kaip sako prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė, itališka virtuvė tikriausiai viena populiariausių visame pasaulyje. Anot jos, šios šalies maistas itin mėgstamas dėl to, kad yra lengvas, spalvingas, įvairus, be to, siejamas su šeimos tradicijomis ir jaukumu.
„Itališkas maistas daugeliui asocijuojasi su šeima, juoku, sotumo jausmu ir itin kokybiškais ingredientais. Patiekalai dažnai yra gardinami žolelėms, įvairiausiais sūriais, ypač kokybišku alyvuogių aliejumi, kumpiu. O vienas autentiškiausių ir ikoniškiausių itališkų patiekalų – makaronai“, – pasakoja V.Juodkazienė.
Italija suskirstyta į 20 regionų, o kiekvienas turi ne tik jam būdingas tradicijas, tarmę, bet ir, žinoma, jame gaminamus šviežiausius produktus bei autentiškus patiekalus. Pavyzdžiui, Lombardijoje žmonės labiau nei makaronus mėgsta polentą, toskaniečiai – tikri duonos gaminimo meistrai, o Kampanija – dar vieno ikoniško Italijos patiekalo – picos – gimimo vieta.
Pasak V.Juodkazienės, itališko maisto populiarumo paslaptis – lengvai paruošiami, daug ingredientų nereikalaujantys patiekalai. O kad Italija kvepiančius patiekalus pasigaminti galėtumėte ir namuose, maisto ekspertė išskiria 5 produktus, kurių vertėtų turėti šaldytuve arba spintelėse.
Parmezanas. Be šio kietojo sūrio itališka virtuvė neįsivaizduojama. Jis yra kilęs ir gaminimas Emilijos-Romanijos bei Lombardijos regionuose. Parmezanas – organizacijos „Consorzio del Parmigiano Reggiano“ saugomas produktas ir yra gaminamas pagal nustatytas, oficialiai patvirtintas taisykles. Parmezanas – universalus produktas. Jį Italijoje naudoja ir picoms, makaronams, rizotui gardinti, tačiau jis valgomas ir vienas, kaip užkandis.
- Minkštą sviestą išsukite su druska, po truputį suberkite miltus ir kepimo miltelius.
- Suberkite gana smulkiai tarkuotus sūrius, po truputį supilkite pieną.
- Tešlą gerai išminkykite ir palikite šaldytuve ~1 val.
- Tešlą iškočiokite tarp dviejų maistinės plėvelės lakštų ir supjaustykite norimos formos ir dydžio gabalėliais (labai didelių nedarykite, nes kepant sausainiai šiek tiek išsipūs).
- Kiaušinį suplakite su pienu, įberkite paprikos.
- Sausainius sudėkite į kepimo skardą, aptepkite kiaušinio plakiniu ir kepkite 170° C orkaitėje ~15 min., kol gražiai apskrus.
Receptas iš tinklaraščio VIRTUVĖS UŽRAŠAI
- Visus marinatui skirtus ingredientus sumaišykite ir gautu marinatu ištrinkite vištienos krūtinėlę. Palikite marinuotis, geriausiai nakčiai.
- Vištienos krūtinėlės kraštelyje įpjaukite, kad susiformuotų „kišenė“ ir į jos vidų dėkite po šaukštą pesto padažo, jį gerai paskirstykite.
- Pagaminkite trupinius: džiūvėsėlius sumaišykite su parmezanu ir likusiu šaukštu pesto padažo.
- Krūtinėles sudėkite į kepimo skardą, ant jų suberkite džiūvėsėlius ir viską dėkite kepti iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje ~20–25 min.
Receptas iš tinklaraščio VIRTUVĖS UŽRAŠAI
1. Aliejuje pakepkite susmulkintą šalotinį svogūną. Suberkite ryžius ir pakepinkite kelias minutes, kol taps beveik skaidrūs.
2. Kitame puode išsivirkite lengvą daržovių sultinį
3. Užpilkite ryžius baltuoju vynu ir nugarinkite. Neskubėdami, kas trys minutes pilkite po keletą šaukštų sultinio ant ryžių ir netaupydami jėgų maišykite. Sumažinkite ugnį.
4. Į karštą sultinį kelioms minutėms įmeskite nuskustus smidrus. Išimkite juos ir sudėkite į rizotą (kelis stiebus sutrumpinkite ir pasilikite papuošimui).
5. Kai ryžiai įgaus vientisą homogenišką konsistenciją įmeskite sviesto gabaliuką. Suberkite dalį tarkuoto parmezano, labai kruopščiai išmaišykite ir uždenkite dangčiu. Duokite rizotui pailsėti kelias minutes.
6. Patiekdami lėkštėje sudėkite į formelę ir apvožkite. Išdėliokite ant rizoto smidrus ir pabarstykite likusiu parmezano sūriu bei pagardinkite juodaisiais pipirais iš malūnėlio.
Parmos kumpis yra kilęs iš Italijoje esančio saulėtojo Parmos regiono. Šis gaminys, kaip ir balzamiko actas ar parmezano sūris, vadinamas vienu iš itališko maisto perlų. Svarbu ir tai, kad kiaulės čia šeriamos parmezano išrūgomis ir grūdais – tai suteikia kumpiui ypatingą skonį ir savitą spalvą. Parmos kumpis Italijoje dažnai patiekiamas su melionu arba derinamas su mocarela ar parmezano sūriu. Juo taip pat gardinamos picos ar makaronų patiekalai.
1. Kumpį supjaustykite perregimomis juostelėmis.
2. Nuplautus, nusausintus nektarinus perpjaukite pusiau. Išėmusi kaulus, supjaustykite plonais griežinėliais. Mocarelą supjaustykite kvadratėliais.
3. Melioną nulupkite, šaukšteliu išskobkite sėklas. Iš minkštimo specialiu šaukšteliu išskobkite rutuliukus.
4. Paruoškite padažą: sezamų aliejų sumaišykite su citrinų sultimis ir skystu medumi. Pagal skonį įberkite maltų juodųjų pipirų, druskos ir dar sykį išmaišykite.
5. Į salotinę suberkite nuplautas, nusausintas salotas. Ant viršaus sudėkite nektarinų griežinėlius, melionų rutuliukus, juostelėmis pjaustytą kumpį, mocarelos gabalėlius.
6. Tiekdama apliekite paruoštu padažu.
Kumpio griežinėliais apsukite duonos lazdeles ir dėkite į lėkštę šalia mocarelos gabalėlių bei pomidoriukų.
Mocarelą apšlakstykite aliejumi, pagal skonį pasūdykite, pagardinkite šviežiai maltais juodaisiais pipirais ir bazilikų lapeliais.
- Užvirinkite pilną puodą vandens. Prieš įmesdami spagečius pasūdykite stambia druska.
- Padažą gaminkite plačioje keptuvėje. Įpilkite į ją kelis šaukštus tyro alyvuogių aliejaus, jame pašildykite neluptas česnako skilteles. Kai pagels – pašalinkite. Plonomis juostelėmis supjaustykite Parmos kumpį ir įmeskite į šiltą alyvuogių aliejų. Pakaitinkite, kol patamsės.
- Kitame puode trumpai, maždaug ketvirtį valandos, sūdytame vandenyje pavirkite brokolius.
- Virtus brokolius suberkite į keptuvę su kumpiu ir gerai išmaišykite. Pagardinkite keliais papildomais šaukštais alyvuogių aliejaus. Sudėję į lėkštę pabarstykite kietuoju „pecorino romano“ sūriu ir juoduoju pipiru iš malūnėlio (kvapnieji pipirai nelabai tinka).
Alyvuogių aliejus. Italai aliejumi gardina ne tik salotas, bet ir makaronų patiekalus, jį naudoja kaip padažą picoms, valgo kartu su duona. Alyvuogių aliejus – ne tik skanus, bet ir sveikas ingredientas. Mitybos ir maisto gaminimo ekspertai sutaria, kad tai yra vienas iš universaliausių ir sveikiausių aliejų, jame gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių, antioksidantų. Italai taip mėgsta alyvuogių aliejų, kad juo gardina netgi vanilinius ledus.
Makaronai. Skaičiuojama, kad yra net 350 skirtingų makaronų rūšių, ir maždaug keturis kartus daugiau jų pavadinimų! Taip atsitiko dėl to, kad kai kurie makaronų tipai skirtingomis kalbomis turi skirtingus pavadinimus, o, pavyzdžiui, Italijoje makaronų pavadinimai skiriasi ir atsižvelgiant į regioną ar vietovę.
Dažniausiai makaronai gardinami įvairiausiais padažais, sūriais, kumpiu, tačiau vienas populiariausių itališkų patiekalų, kuris yra gaminimas iš makaronų – lazanija. Makaronai taip pat dedami į sriubas, o šalti valgomi su salotomis.
1. Išvirkite makaronus, kad jie dar būtų kiek kietoki (al dente) ir palikite kelioms minutėms, kad kiek pravėstų.
2. Stambiai sutarkuokite abiejų rūšių sūrį.
3. Dideliame dubenyje sumaišykite makaronus, sūrį bei apkepui skirtą grietinėlę ir verskite į sviestu pateptą kepimo indą, išlyginkite viršų.
4. Kepkite 180 C temperatūroje 20-30 min – kol viršus gražiai apskrus.
5. Padažui pomidorų pastą pakaitinkite su prieskoniais (ragaukite, ar netrūksta saldumo, cukraus gali reikėti ir daugiau) ir užbalinkite grietinėle.
6. Pjaustykite apkepą gabaliukais, užpilkite padažu ir patiekite.
1. Pirmiausia iškepkite pomidoriukus. Nuplaukite juos, perpjaukite pusiau, dėkite ant alyvuogių aliejumi pateptos kepimo skardos pjūviu į viršų. Pabarstykite druska, pašlakstykite alyvuogių aliejumi ir dėkite kepti į iki 150°C laipsnių įkaitintą orkaitę. Kepkite apie 70–80 min., kol pomidoriukai taps susiraukšlėję, šiek tiek padžiuvę, bet dar nevisiškai išsausėję.
2. Atidėkite iškepusius pomidoriukus, kad atvėstų.
3. Paruoškite užpilą. Ant pjaustymo lentelės sukapokite česnaką, užberkite šie tiek druskos, pipirų, suberkite raudonėlį ir pakapokite peiliu, kol gausite žalią kvapnią masę. Perdėkite ją į nedidelį dubenėlį, užpilkite aliejumi, citrinos sultimis, actu ir viską gerai išmaišykite. Jei reikia, koreguokite skonį – turite gauti intensyvų pagardą, kurio skonio užtektų produktams, kuriuos užpilsite.
4. Į didelį dubenį suberkite išvirtus makaronus, keptus pomidoriukus, suberkite trupintą sūrį, alyvuoges, kepintus kedrų riešutus, labai švelniai išmaišykite. Užpilkite raudonėlių užpilu, vėl permaišykite ir galiausiai pabarstykite baziliku. Ragaukite, ar netrūksta druskos ir/ar pipirų.
5. Salotos gali būti valgomos iškart, tačiau šaldytuve jos sėkmingai išbus dar porą dienų nuo pagaminimo.
1. Virkite makaronus dideliame kiekyje pasūdyto vandens. Kai iki makaronų virimo pabaigos (laikas nurodytas ant pakuotės) liks 3 minutės, į tą patį puodą suberkite ir smidrų gabaliukus. Nukoškite viską kartu, pasilikdami gerą samtį virimo vandens.
2. Kol makaronai verda, nemažame dubenyje sumaišykite aliejų, sūrį, citrinos žievelę ir naudojamas žoleles. Vos tik nukoštus makaronus ir šparagus dėkite į šį dubenį, dar užpilkite pasilikto virimo vandens ir labai gerai viską išmaišykite, kad sūris ir kiti priedai gerai pasiskirstytų.
3. Dosniai pasūdykite, užberkite šviežiai maltų juodųjų pipirų, jei norisi, įspauskite šiek tiek citrinos sulčių ir iškart tiekite.
Jei šviežių žalėsių salotas rekomenduojama užpilti padažais prieš pat jas patiekiant, tai makaronų salotas, jei ruošiate jas iškylai, drąsiai sumaišykite dar namuose – pastovėję jos taps tik skanesnės, visi skoniai suspės susidraugauti. Tokioms salotoms tiks pakepintos daržovės, kalnas žalumynų, kiaušiniai, virtos ar keptos mėsos gabalėliai arba universalusis konservuotas tunas!
1. Dideliame dubenyje sumaišykite česnakus, citrinos žievelę ir sultis, petražoles, krapus, druską, balzamiko actą ir aliejų.
2. Makaronus išvirkite al dente (šiek tiek trumpiau nei nurodyta ant pakuotės), perliekite lediniu vandeniu, nusausinkite ir sudėkite į paruoštą padažą. Įmaišykite alyvuoges ir išmaišykite, kad makaronai pasidengtų padažu.
3. Sudėkite viską į didelį serviravimo indą, ant viršaus sudėkite tuną, rukolos lapelius ir pabarstykite grūstais juodaisiais pipirais.
Pesto padažas. Nors pesto padažą skanu pasiruošti šviežią, ypač šiltuoju metų laiku, kai gausu vešliai sužėlusių, kvapnių bazilikų, verta turėti ir ilgiau galinčio išstovėti pirktinio stiklainėliuose. Su juo galėsite ruošti mažus itališkus sumuštinukus brusketas, be kurių neapsieina nė vienas itališko stiliaus vakarėlis. Brusketos dažniausiai gaminamos iš šviežios itališkos duonos, kuri yra patiekiama su įvairiausiomis užtepėlėmis – ne tik pesto, tačiau ir alyvuogių ar saulėje džiovintų pomidorų.
1. Griliaus keptuvėje arba orkaitėje apskrudinkite iš abiejų pusių riekelėmis supjaustytą ciabatą.
2. Smulkiai susmulkinkite mėtas, meškinius česnakus ir bazilikus. Juos dėkite į lėkštę (užpildykite pusę lėkštės). Kubeliais supjaustykite mocarelą ir dėkite į kitą lėkštės pusę. Ant lėkštėje esančių produktų užbarstykite šiek tiek druskos, šviežiai grūstų juodųjų pipirų, užtarkuokite apelsino žievelės.
3. Į švarų dubenėlį išspauskite 2 šaukštus apelsino sulčių, tiek pat citrinos sulčių ir 3 šaukštus alyvuogių aliejaus. Išmaišykite.
4. Švariai nuplautus ir nusausintus šparagus perlaužkite ir nulūžusią apatinę dalį išmeskite (arba panaudokite verdant sultinį).
5. Liko sukonstruoti brusketą, tik tai reikia daryti prieš pat patiekiant.
6. Įkaitinkite griliaus keptuvę, įpilkite šlakelį alyvuogių aliejaus ir 2 minutes kepkite šparagus, išspauskite likusio apelsino sultis, pakratykite šparagus keptuvėje, pabarstykite šiek tiek druskos, dar 1 minutė ir šparagai paruošti.
7. Ant ciabatos klokite sluoksnį susmulkintų prieskoninių žolelių. Patogiausia tai iš karto padaryti su visomis riekelėmis. Tada dėkite moracelos kubelius ir galiausiai papuoškite šparagu. Valgykite iš karto, nes jei ilgai laikysite, ciabata praras savo traškumą.
1. Plonai supjaustykite cukiniją ir iš abiejų pusių pakepinkite grilyje. Susmulkinkite česnaką, įpilkite alyvuogių aliejaus, įdėkite mėtos lapelius, įberkite druskos bei pipirų ir leiskite skoniams „susigerti“.
2. Supjaustykite bagetę ir pakepinkite orkaitėje, kol apskrus.
3. Po kelių valandų susmulkinkite cukiniją ir tepkite ant pakepintos duonelės.
- Smidrus nuplaukite, nusausinkite, kotelius kiek patrumpinkite ir dėkite į keptuvę su įkaitintu aliejumi. Vartydami apkepkite iš visų pusių (apie 5 min.). Iškeptus pagardinkite pipirais ir pasūdykite.
- Čiabatą apšlaksykite iš abiejų pusių aliejumi ir kepkite orkaitėje ant grotelių, kol gražiai apskrus. Dar neatvėsusias riekeles įtrinkite česnaku.
- Džiovintus pomidorus susmulkinkite ir sutrinkite drauge su fetos sūriu iki vientisos masės.
- Ant šiltų čiabatos riekelių tepkite sūrio, ant viršaus dėkite šparagus. Apšlakstykite šlakeliu citrinų sulčių ir iškart skanaukite.