1. Apsipirkti keliauja pėsčiomis arba važiuoja dviračiu
Simonas į parduotuvę apsipirkti dažniausiai keliauja pėsčiomis arba važiuoja dviračiu. Anot jo, tai patogiausias ir greičiausias būdas pasiekti prekybos centrą – nebaisios jokios automobilių spūstys, be to, vasarą tai puiki proga pabūti gryname ore. Taip pat – toks keliavimo būdas yra draugiškiausias aplinkai, neteršia oro.
„Dažniausiai į parduotuvę, kaip ir į žygį, einame pėsčiomis su vaikais. Jie padeda parsinešti produktus, o kartu tai yra pasivaikščiojimas ir fizinis aktyvumas, naudingas mūsų sveikatai. Dažnai į parduotuvę keliauju apsipirkti ir dviračiu, nes taip išvengiu kamščių. Žinoma, mums pasisekė, kad „Rimi“ parduotuvė yra arti mūsų namų, tačiau net jei parduotuvė būtų šiek tiek toliau – vis tiek rinkčiausi į ją keliauti tvaresniais būdais“, – sako S. Urbonas.
2. Daugkartinių krepšelių naudojimas
Super tėtis taip pat atskleidė, kad keliaudamas apsipirkti į parduotuvę, savo kuprinėje visada turi pasiruošęs daugkartinių maišelių, nes jie tvirtesni ir patogesni nešti ilgesniems atstumas. Be to, nereikia kaskart išleisti papildomų pinigų vienkartiniams maišeliams, jie bereikalingai nesukaupia virtuvės stalčiuose.
„Visada stengiuosi su savimi turėti daugkartinį maišelį, tai labai patogu apsipirkinėjant. Namie turiu nemažai daugkartinių krepšelių kolekciją – galėčiau visus išsikabinti ir rinktis pagal tos dienos nuotaiką“, – juokavo S. Urbonas. Anot jo, kiekvienas gali bent jau mažais žingsneliais prisidėti prie tvaresnės kasdienybės ir gyventi švariau. „Net mažiausi kasdienybės pokyčiai yra reikšmingi, tačiau svarbiausia – rodyti tinkamą pavyzdį savo vaikams, kad jie užaugtų sąmoningi ir besirūpinantis savo Žeme“, – įsitikinęs trijų vaikų tėtis.
3. Maisto planavimas
Anot S. Urbono, dar vienas žingsnis, padedantis gyventi tvariau jų šeimoje yra atsakingas požiūris į maistą. Planuodama maistą jų šeima ne tik sutaupo laiko ar pinigų, bet ir išvengia bereikalingo streso, valgo daug sveikiau ir išmeta mažiau nesunaudotų maisto produktų.
„Stengiamės susidaryti savaitės valgiaraštį ir atsakingai planuoti savo maistą. Visada į parduotuvę keliaujame su produktų sąrašu ir perkame tik tiek, kiek reikia, kad savaitės pabaigoje šaldytuve neatsirastų koks nors supuvęs ir nepanaudotas kopūstas, kurį tektų išmesti. Stengiamės sunaudoti tiek maisto, kiek reikia mūsų poreikiams, tad neprisiperkame jo per daug“, – patarimais dalijasi S. Urbonas.
4. Rūšiavimas
Viena pagrindinių taisyklių Simono namuose – atliekų rūšiavimas. Šis įprotis jau seniai tapo jo šeimos kasdienybės dalimi.
„Mano vaikams rūšiavimas yra visiškai natūralus, savaime suprantamas veiksmas. Jie net neįsivaizduoja, kad galėtų būti kitaip. Pats esu iš tos kartos, kuri stovėdavo prie laiptinės su šiukšlių kibiru ir laukdavo, kol atvažiuos šiukšliavežė, surenkanti atliekas. Dabar taip nebėra, o prie kiekvienų namų yra atskiri konteineriai skirtingoms atliekoms išmesti. Šis pokytis labai svarbus mūsų gamtai, todėl džiaugiuosi, kad mes su šeima galime prie to prisidėti. Raginu ir kitus rūšiuoti atliekas, nes tai nekainuoja daug laiko ar pastangų, bet yra labai svarbus žingsnis tvarumo ir saugesnės aplinkos kūrimo link“, – įsitikinęs trijų vaikų tėtis.
5. Šiukšlių rinkimas
Pėsčiomis keliaudamas po Lietuvą Simonas dažnai matydavo žmonių sukurtus šiukšlynus ir atliekomis užterštus miškus: „Sunku suprasti, kaip žmonės laisva ranka į miškus išmeta padangas ar baldus, kai juos nemokamai galima priduoti specialiose atliekų aikštelėse.“
Noras prisidėti prie šiukšlių mažinimo problemos miškuose paskatino Simoną imtis reikšmingų pokyčių. „Šie vaizdai pastūmėjo labiau prižiūrėti savo aplinką, kurioje gyvenu ir rodyti gerą pavyzdį savo vaikams. Manau, kad pirmiausia turime pradėti nuo savęs, todėl su šeima puoselėjame tradiciją nuvažiuoti į mišką ir ten rinkti šiukšles. Šis užsiėmimas ypač patinka vaikams, nes surinktas šiukšles sveriame ir stebime, kokią dieną ir koks miškas buvo rekordinis pagal šiukšlių kiekį – vaikams tai lyg žaidimas, – pavyzdžiu, kaip įtraukti vaikus į aplinkosaugines veiklas, dalijasi nuomonės formuotojas. – Tvarumas man yra kaip raktas į mūsų žemės ateitį. Norėčiau ne tik sau, bet ir kitiems palinkėti sąmoningumo – netingėti pasilenkti ir pakelti numestą šiukšlę. Pamatysite, besilenkiant ir imant šiukšlę ateis labai šiltas ir geras jausmas, kad darote gera. Neabejoju, kad vieną kartą tai padarius norėsis nugarą palankstyti dažniau.“