Svarbiausia – skaidrios akys
Žuvies apžiūra turėtų prasidėti nuo akių, kurios privalo būti skaidrios ir šiek tiek išsprogusios. Jei akys drumstos, rusvos, įdubusios, venkite tokią žuvį pirkti.
Gleivės turi dengti visą kūną
Gal ir skamba keistai, kad reikia dairytis gleivėtos žuvies, tačiau šiuo atveju kalbama apie natūralias gleives, dengiančias visą žuvį ir apsaugančias jos kūną vandenyje nuo mikrobų. Kuo ilgiau žuvis išbūna sugauta, tuo ji sausesnė, lieka vis mažiau gleivių.
Venkite odos pažeidimų
Prieš pirkdami visą žuvį atidžiai apžiūrėkite, jos kūnas turėtų būti tolygiai padengtas oda ir žvynais, neturėtų matytis jokių pažeidimų – nei kitų žuvų įkandimų, nei kokių nors įbrėžimų, įpjovimų ir pan. Tokie pažeidimai leidžia greičiau žuviai gesti, todėl yra vengtini.
Standi, o ne suglebusi
Viskas skamba proziškai ir gal kiek žiauriai, tačiau kai žuvis žūsta, jos raumenys įsitempia, sustingsta (tai vadinama rigor mortis). Tad jei parduodama šviežia žuvis yra dar akivaizdžiai sustingusi, standi, ji pagauta neseniai. Ir atvirkščiai, jei žuvis yra suglebusi, išplerusi, vadinasi, sugauta ji tikrai ne šiandien ir gal net ne vakar.
- 7 patarimai ruošiantiems salotas: nuo žalumynų plovimo iki patiekimo
- Duonos kepimo manija: 5 patarimai ir 2 receptai – vasariškos fokačijos ir duonos su raugu
- Ekspertė primena žuvies ruošimo pradžiamokslį ir dalinasi 2 lengvais receptais
- Minkšta ir sultinga vištos krūtinėlė: 5 patarimai ir receptų rinkinys
Kvapas – vandens, o ne „žuvies“
Jei jau artėjant prie ledu nukloto prekystalio tvoksteli ne itin malonus vadinamasis žuvies kvapas, nieko šviežio nelaukite. Šviežia žuvis turi kvepėti vandeniu, jūra, jūržolėmis, o ne kuo nors kitu.
Kai jau prisiminėte šviežios žuvies požymius ir tokios sėkmingai įsigijote – receptai:
1. Žuvies filė nuplaukite, nusausinkite, supjaustykite vidutinio dydžio gabalėliais, pasūdykite, pagardinkite šviežiai maltais pipirais, Provanso žolelių mišiniu, apšlakstykite citrinų sultimis, uždenkite maistine plėvele ir bent valandą palaikykite šaldytuve, kad pasimarinuotų.
2. Svogūnus ir česnakus nulupkite, susmulkinkite, pakepinkite karštame svieste. Kai svogūnai suminkštės, sudėkite nesmulkintus saulėje džiovintus pomidorus, padažą pasūdykite, pagardinkite pipirais ir dar apie 5 min. patroškinkite, tada sudėkite gabalėliais pjaustytą marinuotą žuvį, keptuvę uždenkite ir troškinkite apie 10 min., kol žuvis suminkštės. Į padažą sumeskite smulkintą aitriąją papriką, supilkite vyną ir dar šiek tiek pakaitinkite.
3. Žuvį su saulėje džiovintais pomidorais sluoksniuokite į lėkštes, užpilkite padažu ir pagardinkite džiovintais čiobreliais.
Žuvis ir daržovės (garnyras) turi būti kepamos atskirai.
- Paruoškite žuvį – išdarinėkite, nupjaukite galvas (rekomenduojama kepti su jomis, tačiau atrodo neestetiškai, be to, valgyti patogiau be jų), labai gerai išplaukite šaltu vandeniu. Užbarstykite vos vos druskos ir padėkite15 min. pabrandinti (dingsta nereikalingi kvapai, nubėga vanduo ir t.t.).
- Bolivinių balandų sėklas kruopščiai nuplaukite ir pamerkiite šaltame vandenyje (1: 2), kuriame jas virsite, kai į orkaitę pašausiu žuvį. Virkite 15-20 min.
- Morkas nulupkite ir perpjaukite išilgai į dvi arba tris dalis. Salierą nulupkite ir pusę jo supjaustykite pusės degtukų dėžutės dydžio kubeliais. Sudėkite į atvirą indą ir apšlakstykite aliejumi, užpilkitei šiek tiek druskos, užbarstykite sezamų sėklų, džiovintų rozmarinų bei maltų kelnendrų. Daržoves pašaukite į 185 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepkite 30 min.
- Žuvies šonus negiliai įpjaukite, įtrinkite pasiruoštu mišiniu (aliejus, druska, kapoti čiobreliai, laimo sultys) ir suguldykite folija išklotoje skardoje. Ant viršaus uždėkite slyvinių pomidoriukų ir užbarstykite čiobrelių.
- Žuvį pašaukite į tą pačią orkaitę su daržovėmis, įkaitusią iki 185 laipsnių tada, kai daržovėms bus likę kepti 18 min. Jei žuvį perkepsite, ji bus sausa ir neskani, jei neiškepsite, valgysite sašimi.
- Išvikrite bolivines balanadas.
- Į lėkštę dėkite vieną žuvį, šiek tiek keptų daržovių, pomidoriukų ir du šaukštai bolivinės balandos. Atskirai padėkite pjaustyto laimo ir druskos, kad norintys daugiau skonių galėtų jų įsispausti arba užsibarstyti papildomai.
- Pirmiausia paruoškite trupinius: visus sausus produktus sumaišykite su pašildytu medumi, garstyčiomis ir tryniu.
- Žuvies filė nuplaukite, nusausinkite, įtrinkite druska, šviežiai maltais juodaisiais pipirais bei kameroje užšaldyta ir sutarkuota citrinos pusele.
- Keptuvėje išlydytame svieste paskrudinkite miltus. Maišydami šluotele, kad padažas būtų vientisas, supilkite žuvų sultinį. Ant labai mažos ugnies padažą virkite apie 10 min. Šliūkštelėkite grietinėlės, pagal skonį pasūdykite ir supilkite padažą į kepimo indą.
- Ten pat dėkite žuvies filė, ją aptepkite paruoštais trupiniais ir kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 20 min. Tiekite su grietinėlėje troškintomis šviežiomis morkytėmis.
- Žuvį nuplaukite, labai gerai nusausinkite popieriniu rankšluosčiu, pagal skonį įtrinkite citrininiais pipirais, druska, kapotomis petražolėmis, apšlakstykite citrinų sultimis ir apie 10 min. troškinkite puode virš garų. Padėkite šiltai.
- Tiekite su orkaitėje keptomis mažomis bulvytėmis. Jeigu norite, žuvį galite tiekti su imbierų padažu.
- Padažui: nedidelis svogūnas, česnako skiltelė, trečdalis šaukštelio malto imbiero, žiupsnelis citrinų žievelių, 50 ml žuvų sultinio, pagal skonį druskos ir citrinų sulčių, šaukštas aliejaus. Svogūną ir česnaką nulupkite, sukapokite, trumpai pakepinkite gerai įkaitintame aliejuje. Kai svogūnai ir česnakai suminkštės, į padažą berkite imbiero, citrinų žievelių ir dar kelias min. troškinkite ant mažos ugnies. Padažą pagal skonį pasūdykite, pagardinkite citrinų sultimis ir užpilkite juo paruoštą žuvį.
- Žuvį supjaustykite norimo dydžio gabaliukais, apšlakstykite citrinų sultimis, pagardinkite druska, pipirais.
- Pomidorų odelę nulupkite ir smulkiai juos supjaustykite, pridėkite susmulkintų česnakų, petražolių, alyvuogių aliejaus, druskos ir sumaišykite.
- Dalį gautos masės dėkite į kepimo indą, uždėkite ant jos žuvį, o ant žuvies sudėkite likusius pomidorus. Kepkite 45 minutes 180 laipsnių orkaitėje.
- Dubenyje išmaišykite šaukštą aliejaus su balzaminiu actu ir saldžiu čili padažu bei trupučiu druskos.
- Šiuo marinatu aptepkite lašišos filė, palikite ją dubenyje su likusiu marinatu ir padėkite į šaldytuvą marinuotis.
- Morkas nuplaukite šepetėliu ir išilgai supjaustykite plonais griežinėliais, pabarstykite druska.
- Smidrus perliekite vandeniu ir sudėkite į pasūdytą verdantį vandenį. Po 1–2 min. išgriebkite į kiaurasamtį. Pašlakstykite morkas ir smidrus likusiu aliejumi.
- Įkaitinkite keptuvę su grotelėmis ir sudėkite ant jų morkas bei smidrus. Kepkite kiekvieną pusę maždaug po 2 min.
- Tada patepkite groteles trupučiu aliejaus, sudėkite lašišą ir kepkite kiekvieną pusę po maždaug 4 min.
- Ragaukite su apkeptomis daržovėmis. Patiekalą pagardinkite laimo sultimis.
1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 °C (kepimo režimas be ventiliatoriaus). Prieskonius dėkite į grūstuvę, sutrinkite. Lašišos filė perpjaukite į du gabalėlius. Odą nupjaukite, žuvies filė įtrinkite prieskonių mišiniu, virtuviniu teptuku aptepkite klevų sirupu ir iš visų pusių apvoliokite arba apibarstykite sezamų sėklomis.
2. Dėkite ant skardos, išklotos kepimo popieriumi arba folija. Kepkite 10–15 min arba kol lašiša iškeps, tačiau bus dar šiek tiek rausva viduje.
3. Lašišą galite patiekti su ryžiais bei salotų lapais arba avokado piurė. Nuotraukose, kurias matote, avokadas sutrintas su žaliosios citrinos sultimis, trupučiu druskos ir sumaišytas su smulkiai kapotu pomidoru.
1. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros. Kepimo indą ištepkite sviestu ir sudėkite menkę. Pagal skonį apibarstykite druska, pipirais ir pašlakstykite išspaustomis citrinos sultimis. Apibarstykite žuvį tarkuotu sūriu.
2. Sumaišykite garstyčias su grietinėle ir tolygiai užpilkite ant žuvies. Apibarstykite džiūvėsėliais ir pašaukite į orkaitę. Kepkite apie 30 minučių.
Patiekite su bulvėmis, ryžiais ar lakštiniais bei salotomis.
1. Iš karpio išpjauname filė. Žuvį nuplauname, nusausiname vienkartiniu rankšluosčiu.
2. Česnakus supjaustome riekelėmis. Supjaustome krapus. Viską sudedame į dubenį, užpilame aliejumi ir apibarstome druska, išmaišome.
3. Marinatu ištriname žuvį ir paliekame marinuotis porai valandų.
4. Žuvį dedame ant grotelių ir kepame, kol iškeps ir gražiai apskrus.
Taip pat šalia pasikepkite ir mėgstamų daržovių. Prie bet kokių keptų daržovių man visada pasiteisina alyvuogių aliejus, sumaišytas su balzamiku, čiobreliais, traiškytu česnaku, smulkiai kapotu čili, druska ir šiek tiek cukraus. Proporcijos iš akies ir pagal skonį. Arba tiesiog pomidorai su alyvuogių aliejumi ir šviežiu baziliku.
Pabaigoje ant grotelių uždėkite batono, iki gražiai apskrus iš abiejų pusių, jei, aišku, dar balti miltai neišbraukti iš valgiaraščio.
1. Imkite nedidelę kepimo skardą, į kurią tilps lašiša, ir išklokite maistine plėvele, o tada atidėkite į šoną.
2. Lašišą nuplaukite po šaltu tekančiu vandeniu ir nusausinkite popieriniais rankšluosčiais.
3. Dubenyje sumaišykite druską, cukrų, pipirus ir kadagio uogas. Pusę šio mišinio išberkite ant paruoštos kepimo skardos, taip pat išdėliokite pusę krapų šakelių.
4. Guldykite lašišą ant paruošto druskos-krapų „patalo“ oda žemyn ir tolygiai apšlakstyite viskiu. Tada apdėliokite likusiais krapais ir galiausiai apibarstykite likusiu druskos ir kitų priedų mišiniu.
5. Kruopščiai ir glaudžiai apgaubkite priedais apibarstytą ir apdėliotą lašišos gabalą maistine plėvele, o tada prislėkite kuo nors sunkiu – pvz., ketaus indu, keliomis skardinėmis su konservuotomis gėrybėmis ar pan. Taip paruoštą lašišą laikykite šaldytuve 48 val., o praėjus 24 val. apverskite ją, kad gulėtų oda aukštyn.
6. Praėjus 48 val. nuimkite nuo lašišos maistinę plėvelę, dėkite ant didelės medinės lentos ir bukąja peilio puse kruopščiai nubraukite nuo lašišos visus priedus.
7. Patiekdami pjaustykite žuvies gabalą skersai labai plonomis riekelėmis. Tokia sūdyta lašiša šaldytuve išbus tinkama valgyti 5 dienas. Tad užsūdę jos pirmadienį, dar mėgausitės ir atėjus savaitgaliui.