Patarimas Nr. 1: Plaukite atidžiai, bet švelniai, nemaigydami. Vieni salotų lapeliai tvirtesni, kiti gležnesni, tačiau nei vienų nereikia plauti po itin stipria srove, gniaužant ir laužant. Geriausiai pripilti pilną nemažą dubenį šalto švaraus vandens ir plauti jame po kelias saujas žalumynų.
Patarimas Nr. 2: Nepamirškite nusausinti. Prie drėgnų lapelių „neprilips“ padažas, pagaliau, tos papildomis drėgmės nereikia ir salotų skoniui. Gerai nudžiovinkite salotų lapelius centrifugos principu veikiančioje salotų džiovyklėje arba švelniai tapšnodami popieriniais rankšluosčiais.
- 8 maisto ruošimo mitai, kuriuos metas pamiršti: jais tebetiki daugelis
- Skanu, sotu ir greita: makaronų ruošimo patarimai ir 15 nesudėtingų patiekalų
- Kepimas, kaip terapija: patarimai, kaip ruošti mielinę tešlą, ir 15 bandelių bei pyragų receptų
- Gaminame madingąjį humusą: 5 naudingi patarimai ir įvairūs receptai
Patarimas Nr. 3: Suminkštinkite masažu ir druska. Tokie žalėsiai ir daržovės, kaip paprasti ar lapiniai kopūstai (kale), bendrame salotų dubenyje gali būti kietoki. Todėl pirmiausia verta juos kiek suminkštinti. Nuplaukite, gana smulkiai supjaustykite (kopūstus) ar suplėšykite (lapinius kopūstus), suberkite į dubenį, tada užberkite gerą žiupsnį druskos ir gniaužydami švariomis rankomis padarykite „masažą“. Po to palikite keliolikai minučių pastovėti ir tik tada berkite, pilkite likusius ingredientus.
Patarimas Nr. 4: Nebijokite skonių ir tekstūrų kontrasto. Panašaus skonio ir tekstūros gėrybės lėkštėje – saugus variantas, tačiau nevenkite ir netikėtumo efekto, įdomesnių derinių. Pabandykite derinti standesnius ir švelnesius žalumynų lapelius, jei visi ingredientai švelnūs, įmeskite šį tą rūgštaus, citrusinio ar sūresnio (alyvuogės, ančiuviai).
Patarimas Nr. 5: Jei skaninate riešutais, pakepinkite ir atvėsinkite. Įvairūs riešutai – žemės, graikiniai, anakardžiai, pistacijos, migdolai, kedrinės pinijos – suteikia salotoms papildomo skonio ir traškumo. Tačiau kokius riešutus benaudotumėte, visus prieš beriant į salotas verta švelniai pakepinti, kol pasklis gardus aromatas. Tolygiausiai riešutai paskrus orkaitėje, tik nenuleiskite nuo jų akių, nes viena ar kita minute per daug ir jie ims svilti. Pakepinę atvėsinkite ir tik tada berkite į salotas.
Patarimas Nr. 6: Nepersistenkite su padažo intensyvumu. Pastaraisiais metais išpopuliarėjo ne tik balzaminis actas, bet ir actai, aromatizuoti pačiais įvairiausiais priedais – nuo čiobrelių iki medaus ar uogų. Žinoma, smagu išbandyti naują padažo ingredientą, tačiau saikas svarbu. Jei bijote, kad salotoms pritrūks padažo, ne visi ingredientai bus juo apšlakstyti, galite jį kiek praskiesti šaltu virintu vandeniu – padažo padaugės, o skonis nebus pernelyg intensyvus.
Patarimas Nr. 7: Patiekti ir valgyti – erdvūs dubenys. Jokio malonumo maišyti salotas mažame dubenyje, kai viskas sprūsta per kraštus, todėl netaupykite ir naudokite maišymui ir patiekimui erdvų dubenį aukštais kraštais. Lygiai taip pat ir patogiau, ir skaniau valgyti jas ne iš mažų dubenukų ar plokščių lėkščių, bet ir erdvių pusdubenių ar dubenų aukštesniais kraštais. Tokie pravers skanaujant ne tik salotų, bet ir makaronų patiekalų.
O dabar jūsų dėmesiui – salotų receptų dešimtukas:
1. Sultenes, burokėlių lapelius, gražgarsčių salotas bei saulėgrąžų daigus nuplaukite po šaltu tekančiu vandeniu ir nusausinkite.
2. Vyšninius pomidoriukus nuplaukite ir perpjaukite pusiau. Supjaustykite ožkos sūrį gabaliukais.
3. Pasigaminkite užpilą: bazilikų pesto padažą, alyvuogių aliejų, citrinų sultis supilkite į indą ir išmaišykite iki vientisos konsistencijos.
4. Į dubenį sudėkite jau nuplautas ir nusausintas salotas – sultenes, burokėlių lapelius, gražgarstes, taip pat pomidoriukus, užpilkite padažu ir lengvai išmaišykite. Sudėkite ožkos sūrio gabaliukus ir pabarstykite saulėgrąžų daigais bei kanapių sėklomis.
1. Paskrudinkite kedro riešutus sausoje keptuvėje ant nedidelės ugnies.
2. Supjaustykite pomidorus, plonomis juostelėmis supjaustykite agurkus.
3. Suplėšykite salotų lapus ir pamerkite į vandenį su 5–6 ledo kubeliais, kad jos būtų traškios ir gaivios.
4. Padažą salotoms ruoškite dubenėlyje gerai sumaišę citrinos sultis, alyvuogių aliejų, garstyčias, medų, druską ir pipirus.
5. Nusausinę salotas išdėliokite jas lėkštėje su kitomis daržovėmis, apšlakstykite padažu ir apiberkite skrudintais kedro riešutais.
1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių.
2. Avinžirnius nukoškite ir šiek tiek nusausinkite. Berkite juos į kepimo skardą, išklotą kepimo popieriumi. Skrudinkite 10 minučių.
3. Tuo metu dideliame dubenyje sumaišykite prieskonių mišinį su pusės citrinos sultimis, vienu šaukštu alyvuogių aliejaus ir žiupsniu druskos.
4. Ištraukite avinžirnius iš orkaitės ir gerai sumaišykite su gauta prieskonių pasta. Gerai paskirstę skardoje, vėl šaukite juos atgal į orkaitę ir dar 15 minučių paskrudinkite. Retkarčiais pamaišykite ir prižiūrėkite, kad nesudegtų. Traukti iš orkaitės skardą reikia tada, kai avinžirniai tampa traškūs. Atidėkite į šalį, kad pravėstų.
5. Kai jau tieksite salotas, žalėsius nuplaukite, nusausinkite ar apdžiovinkite specialioje džiovyklėje ir sudėkite į dubenį. Sumaišykite likusios citrinos pusės sultis su jogurtu, šlakeliu aliejaus ir užpilkite ant žalumynų bei gerai išmaišykite.
6. Avinžirnius patiekite atskirame dubenėlyje, kad kiekvienas valgantis, įsidėjęs salotų, galėtų įsidėti tiek avinžirnių, kiek jam patinka.
1. Avokadą perpjaukite pusiau ir šaukšteliu iš minkštimo išskobkite rutuliukus. Pašlakstykite juos citrinų sultimis, kad nepajuoduotų.
2. Mandarinus nulupkite, o papriką ir salotas supjaustykite plonomis juostelėmis.
3. Užpilui skirtus produktus suplakite, supilkite ant paruoštų produktų ir viską išmaišykite.
Rankomis suplėšykite ledo salotą ir sudėkite į dubenėlius. Ant viršaus išdėliokite kitus ingredientus ir viską apšlakstykite pesto padažu. Paprasčiau nebūna!
1. Kol kaista grilis (arba orkaitė), pasigaminkite kefyro padažą: mažame indelyje sumaišykite visus ingredientus, įberkite druskos, pipirų ir plakite (geriausia kapokite mažu elektriniu smulkintuvu), kol gausite vientisą kreminę žalsvos spalvos masę.
2. Kai grilio grotelės gerai įkais (apie 200–210 laipsnių temperatūra), paprikų ketvirčius ir kukurūzų burbuoles ištepkite 2 šaukštais aliejaus, sudėkite ant grotelių ir kepkite kartais vis apversdami, kol apskrus, o paprikų odelė apdegs.
3. Supjaustykite halumio sūrį juostelėmis ir patepkite likusiu aliejumi iš abiejų pusių. Dėkite ant grilio grotelių ir apkepkite trumpai, kol sūris sušils ir truputį apskrus.
4. Aštriu peiliu nupjaukite kukurūzo grūdelius nuo burbuolių (laikydami statmenai burbuolę ant pjaustymo lentutės, braukite peiliu apačion palei burbuolės kietą kotą nuo viršaus iki apačios iš 4 pusių), padalinkite kukurūzus į lėkštes.
5. Paprikas galite supjaustyti plonesnėmis juostelėmis ir taip pat padalinkite serviravimo lėkštėse.
6. Dėkite po saują salotų lapų, po keletą gabalėlių kepto halumio sūrio, po kelias juosteles avokado, pašlakstykite kefyro padažu ir pabarstykite jelapeno pipirais, druska ir grūstais juodaisiais pipirais.
1. Išvirkite kruopas ir leiskite atvėsti.
2. Sumaišykite su likusiais salotų ingredientais.
3. Padažui visus ingredientus suplakite blenderyje iki vientiso padažo.
4. Užpilkite padažą ant salotų.
1. Orkaitę įkaitiname iki 200 laipsnių (režimas su vėjeliu).
2. Supjaustome kalafiorą, papriką ir nupjauname šparaginių pupelių galus. Viską beriame į kepimo skardą, padengtą kepimo popieriumi. Apšlakstome alyvuogių aliejumi, beriame druskos ir prieskonių. Rankomis gerai išmaišome.
4. Daržoves kepame apie 20 minučių.
5. Į dubenėlį dedame ir sumaišome padažui reikiamus ingredientus.
6. Kol kepa daržovės, į lėkštes pasmulkiname gražgarstes ir susipjaustome avokadą.
7. Lėkštėse ant gražgarsčių paskirstome keptas daržoves, avokadą ir užpilame padažo. Galima dar šiek tiek užbarstyti žagrenio.
1. Dideliama dubenyje gerai išmaišykite abiejų rūšių kopūsto juosteles su druska, tada perkelkite į didelį sietą ar koštuvą ir leiskite taip pabūti porą valandų – per tą laiką kopūstai suminkštės. Nesijaudinkite, vėliau kopūstai tikrai nebus per sūrūs.
2. Berkite suminkštėjusius kopūstus atgal į dubenį, sudėkite špinatus.
3. Kitame mažesniame dubenyje sumaišykite žaliųjų citrinų (laimo) sultis, garstyčias, kuminą. Į šį mišinį plona srovele pilkite aliejų ir nuolatos maišykite, turite gauti emulsiją primenantį padažą.
4. Pilkite padažą ant salotų, išmaišykite, berkite žemės riešutus ir šviežiai maltų juodųjų pipirų pagal skonį (o gal norėsis ir daugiau druskos – ragaukite). Salotas galima valgyti iškart, o šaldytuve pabuvę jų likučiai bus skanūs ir kitą dieną.
- Apelsinus nulupkite, visiškai nupjaukite odą ir pasilikite tik minkštimą, likusias odeles pašalinkite.
- Į puodą įpilkite truputį vandens ir užvirkite. Įstatykite indą su skylutėmis, skirtą virti garuose, sudėkite jautienos išpjovą bei šparagines pupeles, uždenkite dangčiu ir garinkite 15–20 min.
- Salotų lapus sumaišykite su padažu. Viską sudėkite į lėkštę kartu su likusiais ingredientais.
- Rekomenduojame avokadų ir braškių padažą.
Patiekalų energinės vertės skaičiuoklė – spauskite ČIA.
Receptas iš knygos „Salotų anatomija“.