Andalūzijos regione, Antequera mieste susitinkame su Ana Sevilla Arjona, kuri sutinka mums pademonstruoti, kaip gaminamas šis patiekalas. Ana tvirtina, kad omletas yra tikra Ispanijos gastronomijos žvaigždė. Jis valgomas visais metų laikais, bet kuriuo paros metu, patiekiamas šiltas ir atšalęs; valgomas šakute, įdėtas į sumuštinį arba pamautas gabalėliais ant medinių iešmelių.
Šalyje rengiamų internetinių apklausų metu, kuriose renkamas populiariausias nacionalinis patiekalas, ispaniškas omletas gerokai lenkia paeliją ir gazpačo. Nė vienas vakarėlis ar susibūrimas su šeima ir draugais neapsieina be šio patiekalo. Pasirodo, Ispanijoje kasmet organizuojamas nacionalinis ispaniškų omletų čempionatas, kurio metu renkami geriausi omleto kepėjai šalyje!
Nors dėl ispaniško omleto kilmės vietos iki šiol ginčijimąsi, šiuo metu Villanueva de la Serena miestas Ekstremadūros regione laikomas ispaniško omleto lopšiu. Šiame mieste organizuojamos kasmetinės omletų mugės, kurių metu gaminamos ir ragaujamos įvairiausios šio patiekalo versijos.
Tai, kad ispaniškas omletas susideda iš vos trijų ingredientų, jo nedaro paprastu.
Ir tikrai, neprisimenu nė vieno baro ar restorano, kurio meniu apsieitų be ispaniško omleto. Barselonoje jau pusšimtį metų veikia ispaniškų omletų užkandinė, siūlanti paragauti net 50 skirtingų jų rūšių: gamintų su baklažanais, artišokais, paprika, alyvuogėmis, pomidorais, sūriu, trumais, pupelėmis, kumpiu, grybais, kraujinėmis dešromis, vištiena, skrebučiais, špinatais, žolelėmis, tunu, menke. O kur dar desertiniai omletai: su razinomis, migdolais, apelsinais, obuoliais, marmeladu ir vyšniomis.
Tai, kad ispaniškas omletas susideda iš vos trijų ingredientų, jo nedaro paprastu. Internete baisimasi, kaip šalies prekybos centruose parduodamas ispaniškas omletas gali būti toks blogas. Arba baruose patiekiamas – toks senas, kad bandoma jį „pridengti“ majonezu, pomidorų ar bešamelio padažu. O kur dar kiaušinyje iškeptas visas šaldytuvo daržovių sąvartynas ir pavadintas tortilla paisana! Šiurpu!
Bet paliekame su Ana visus ginčus interneto komentatoriams, ir imamės gaminti tikrą ispanišką omletą, tokį, kokį labiausiai mėgsta jos pačios namuose – vidutiniškai kepta ir su svogūnu.
Ispaniškas bulvių omletas (tortilla de patatas)
Ingredientai (6 asm.)
gaminimo laikas: iki 1 val.
- 8 kiaušiniai;
- 3 didelės bulvės (apie 700 g);
- 1 svogūnas;
- 3 česnako skiltelės;
- itin tyro alyvuogių aliejaus;
- druskos.
Gaminimas:
1. Nuskutame bulves ir supjaustome jas nedideliais gabaliukais. Nulupame ir supjaustome svogūną.
2. Įkaitiname keptuvę ir į ją gausiai pripilame alyvuogių aliejaus, įkaitiname.
3. Į keptuvę sudedame supjaustytas bulves ir svogūną, kepame ant lėtos ugnies. Kas penkias minutes ugnį šiek tiek padidiname ir bulves pamaišome. Kepame tol, kol bulvės ima įgauti auksinę spalvą.
4. Įpjaustome česnako skilteles ir kepame toliau.
5. Paragaujame, ar bulvės iškepusios, ištraukiame jas iš aliejaus, nusausiname ir padruskiname.
6. Kiaušinius mušame tiesiai ant bulvių ir sumaišome. Kiaušiniai turi apsemti bulves, bet bulvės neturi plaukti. Leidžiame pastovėti 3 minutes.
7. Įkaitiname keptuvę, sutepame ją alyvuogių aliejumi ir supilame bulvių ir kiaušinių masę.
8. Kepame omletą ant vidutinės ugnies, kol jis pradeda stingti. Vis kilstelime keptuvėje pažiūrėti, ar omleto apatinė dalis įgauna geltoną spalvą. Tuomet naudojant lėkštę, omletą apverčiame kita puse. Kepame toliau. Antrai pusei apkepus, paskutinį kartą omletą apverčiame ir pakepame kelias minutes.
9. Omletą patiekiame į stalą kaip užkandį. Valgome šaltą, be jokių pagardų.
Rekomendacijos ir variacijos:
- Ana rekomenduoja maždaug 3 didelėms bulvėms naudoti 8 kiaušinius. Mėgstantiems tikslumą – proporcijos maždaug tokios: 1 kiaušinis ir 100 g neskustų bulvių.
- Kuo bulvės baltesnės, tuo geriau.
- Mes svogūną kepėme kartu su bulvėmis, bet galima jį kepti ir atskirai. Taip pat galima patiekalą ruošti išvis be jo.
- Kiaušinius galima suplakti atskirai, vėliau juos užpilti ant bulvių. Tik plakti reikia trumpai, kad masė neprarastų tąsumo ir nesuputotų.
- Aliejus? Tik alyvuogių! Nes juk Ispanija yra didžiausia alyvuogių aliejaus gamintoja pasaulyje.
Rubriką „Andalūziška keptuvė“ pristato tinklaraštis Virgenextra.lt. Apie Ispanijos pietuose esantį Andalūzijos regioną, jo kultūrą, virtuvę, tradicijas, papročius ir ypač tyrą alyvuogių aliejų šiame puslapyje pasakoja Laima Druknerytė. Taip pat kasdieninių įkvėpimų iš Andalūzijos ieškokite šio puslapio Facebook ir Instagram paskyrose.