Andalūzijos virtuvė: ir salotos, ir garnyras – „pipirrana“

Šis receptas visiškai sugriovė mano įsitikinimą, kad salotos, laistomos aliejumi, jokiu būdu negali būti pažliugusios! Juk kas daugiau, jei ne perraudęs pomidoras pirmasis iškrės pokštą ir paleis savo skysčius dubenyje, sumenkindamas šalia jo esančius ingredientus ir visas pastangas pasiekti nepriekaištingą salotų traškumą? O štai andalūzai iš Chajeno ruošdami „pipirrana“ šį pomidoro akibrokštą laiko privalumu. Po supjaustymo, jie pomidorui leidžia dar kelias valandas pastovėti šaldytuve, kad jis visiškai išsitaškytų. Tad kas tai per patiekalas, kuriame tiek daug leidžiama ponui pomidorui?
Andalūziška „pipirrana“
Andalūziška „pipirrana“ / Laimos Druknerytės nuotr.

Pipirrana galima vadinti ir salotomis, ir garnyru, nes ji puikiai tinka kaip lengvas patiekalas pietums ar vakarienei, taip pat puikiai akomponuoja mėsos ar žuvies kepsniams. Tai idealiausias patiekalas iškylų prie jūros ar į gamtą metu. Šiam atvejui jį ir pasiruošėme – gamtoje ketinome kepti mėsą, o prie jos norėjosi kokio nors lengvo ir įdomaus garnyro, kurio nebereikėtų gaminti iškyloje.

Tik nešykštėkite aliejaus, nes pipirranoje negali trūkti gero Virgen Extra!

Laimos Druknerytės nuotr./Andalūziška „pipirrana“
Laimos Druknerytės nuotr./Andalūziška „pipirrana“

Pipirrana valgoma šaukštu, o gaminama iš pomidorų, pipirų, kiaušinių, Virgen Extra alyvuogių aliejaus ir tuno. Patiekalo išskirtinumas slypi pagarde, kuris gaminamas iš česnako, druskos, virto kiaušinio trynio ir Virgen Extra alyvuogių aliejaus. Chajeniečiai, kurių provincijoje, auga 6 milijonai alyvmedžių, visuomet pridurs – tik nešykštėkite aliejaus, nes pipirranoje negali trūkti gero Virgen Extra!

Dėl vyraujančių karščių šios provincijos gyventojai vasarą renkasi valgyti šaltus patiekalus. Pipirraną lengva pagaminti, neprarasdama šviežumo šaldytuve ji gali stovėti kelias dienas. Na ir, žinoma, būtina paminėti, kad Chajeno pomidorai vasarą yra neprilygstami savo skoniu: sultingi ir saldūs. Tad jei ir jūs radote šiltnamį su gardžiais naminiais persirpusiais pomidorais ir šalimais augančia žalia paprika, šį receptą privalote išbandyti!

Laimos Druknerytės nuotr./„Pipirranos“ ingredientai
Laimos Druknerytės nuotr./„Pipirranos“ ingredientai

Pipirrana

Ingredientai (4 asm.):
paruošimo laikas: 10 min., susistovėjimo šaldytuve laikas: 2-4 val.

  • 1,5 kg raudonų pomidorų;
  • 1 saldžioji žalia itališka paprika (jei nerasite itališkos, naudokite tokią žaliąją papriką, kokią turėsite, tik nekeiskite raudonąja, nes šios skonis kitoks);
  • 1 arba 2 skiltelės česnako;
  • 3 kiaušiniai;
  • druskos dribsnių;
  • šviežių žolelių;
  • Virgen Extra alyvuogių aliejaus (mes naudojome´Picual´ rūšies);
  • 2 skardinės tuno (80 g).

Gaminimas

1. Išvirtus kiaušinius nulupame, trynius atskiriame nuo baltymų.

2. Česnako skilteles nulupame ir kartu su rupia druska sutriname dubenėlyje.

Laimos Druknerytės nuotr./Andalūziškos „pipirranos“ gaminimas
Laimos Druknerytės nuotr./Andalūziškos „pipirranos“ gaminimas

3. Į sutrintą česnaką dedame virtus trynius, supilame Virgen Extra aliejų ir sutriname iki vienalytės masės.

4. Žaliąjį pipirą nuplauname ir nusausiname, išimame kotus, sėklas ir smulkiai supjaustome. Taip pat nuplauname ir supjaustome pomidorus mažais kubeliais. Į tą patį dubenį supjaustome virtus kiaušinių baltymus.

Laimos Druknerytės nuotr./Pomidorus „pipirranai“ pjaustome nedideliais kubeliais
Laimos Druknerytės nuotr./Pomidorus „pipirranai“ pjaustome nedideliais kubeliais

5. Užpilame sutrintą užpilą ant supjaustytų daržovių ir viską sumaišome.

6. Bent porą valandų laikome šaldytuve, kad gerai atvėstų.

7. Patiekiame su nusunktu tunu.

Rekomendacijos ir variacijos:

  • Pipirranai išskirtinai naudojamas Picual rūšies alyvuogių aliejaus Virgen Extra. Ši rūšis pasižymi pomidorų, žalios žolės, alyvuogių lapų aromatais. Ir nors aliejus ganėtinai kartus ir intensyvus, jis dėl didelio polifenolių kiekio, sumaišius su pomidorais ir česnakais, puikiai harmonizuojasi.
  • Pomidorus galima lupti, o galima ir ne. Rinkitės gerai sunokusius ar net persirpusius pomidorus, nes tik tuomet jie išleidžia daugiausiai sulčių.
  • Dribsnių druska padeda greičiau sutrinti česnaką, todėl renkamės būtent ją.
  • Šaldytuve pipirraną rekomenduojama laikyti net nuo 4 iki 24 valandų, kad susijungtų visi skoniai ir kad patiekalą būtų galima valgyti šaukštu, arba dažant duoną į šią nuostabiai gardžią pažliugusią tyrę.
  • Galima patiekalą papildomai gardinti svogūnais, juodomis alyvuogėmis, agurkais ar net kepta skumbre. Kiekvienas Ispanijos regionas turi savąją pipirranos versiją ir visos jos galimos. Linkiu atrasti savąją.
Laimos Druknerytės nuotr./Andalūziška „pipirrana“
Laimos Druknerytės nuotr./Andalūziška „pipirrana“

Rubriką „Andalūziška keptuvė“ pristato tinklaraštis Virgenextra.lt. Apie Ispanijos pietuose esantį Andalūzijos regioną, jo kultūrą, virtuvę, tradicijas, papročius ir ypač tyrą alyvuogių aliejų šiame puslapyje pasakoja Laima Druknerytė. Taip pat kasdieninių įkvėpimų iš Andalūzijos ieškokite šio puslapio Facebook ir Instagram paskyrose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis