Šis tradicinis pieno produktas tinka visiems atvejams: laukdami švenčių ant stalo dedame didelį varškės sūrį su kmynais, norėdami saldaus užkandžio atsipjauname riekelę ir tepame medumi ar namine uogiene, o pusryčiaudami kandame juodos duonos riekę su sviestu ir baltu sūriu. Tačiau tai dar toli gražu ne visas asortimentas – iš varškės sūrio galime pagaminti netikėtų ir gardžių patiekalų.
Pienininkai jau ruošiasi Velykoms ir planuoja spausti didelius varškės sūrius, o jų belaukdami sūrį valgome kasdien – skanu ir sveika. Drąsiai eksperimentuokite su tradiciniu varškės sūrio skoniu – salotos su burokėliais ir apelsinais, pyrago įdaras su pomidorais ir špinatais, kimštos bulvės su kumpiu ir net marinuoti aliejuje sūrio kubeliai.
Pieninė ruošiasi šventėms
Lietuvišką varškės sūrį perkame kasdien, o prieš šventes turime progos įsigyti ir ypatingų sūrių. UAB „Rivona“ Alytaus pieninė jau dabar ruošiasi Velykoms. „Prieš šventes visuomet suintensyvėja pirkimas, todėl mes iš anksto ruošiamės ir didiname gamybą. Jau gavome užsakymą Velykoms – gaminsime didelius vieno kilogramo svorio 22 proc. „Piemenėlio“ varškės sūrius su kmynais“, – sako Alytaus pieninės gamybos vadovė Laima Balionienė ir priduria, kad daugelis šį sūrį valgo ne tik šviežią, bet ir kepa pagardinę prieskoniais.
Alytaus pieninėje gaminami saldaus pieno sūriai be priedų arba su spanguolėmis. Šventiniu laikotarpiu varškės sūrių asortimentas papildomas ir įvairiais priedais – su razinomis, įvairiais prieskoniais.
Varškės sūris ne tik tinka šventėms, tai skanus, sotus ir maistingas produktas, kasdien valgydami aprūpinsite organizmą baltymais ir angliavandeniais. „Rivonos“ pieninė gamina liesą 0,5 proc. riebumo varškės sūrį ir riebesnį – 13 ir 22 proc. sūrį.
Keptas varškės sūris su medumi ir česnakais
Tikrai neprašausite pro šalį, jei ant šventinio stalo padėsite didelį varškės sūrį. L.Balionienė pataria, kaip jį galima gardžiai išsikepti namuose.
Keptam sūriui reikės:
- 1 kg „Piemenėlio“ 22 proc. varškės sūrio,
- 2 v. š. alyvuogių aliejaus,
- 1 v. š. medaus
- 3 skiltelių česnako,
- Druskos, pipirų, kmynų.
Gaminimas:
Indelyje sumaišykite aliejų, medų, trintą česnaką, druską, pipirus ir kmynus, įtrinkite varškės sūrį iš abiejų pusių. Sūrį palaikykite, kad pasimarinuotų, dėkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos, įkaitinkite orkaitę iki 150 laipsnių orkaitėje ir kepkite 20 minučių.
Apetitas atsiranda bevalgant
Alytaus pieninės istorija, kuri jau tęsiasi 16 metų, parodo lietuvių valgymo įpročius. Savo veiklos pradžioje 2004 metais cechas gamindavo 300 kg ar mažiau sūrių per dieną, o dabar jų suriša apie 1,5 tonos. Šventiniais periodais pieninės darbuotojos pluša dar labiau – suslegia iki dviejų tonų varškės sūrių per dieną.
Nuo pat cecho atidarymo pradžios dirbanti L.Balionienė tvirtina, kad per šį laikotarpį varškės sūrių technologija nepasikeitė – tai sunkus rankų darbas. Priklausomai nuo dienos užsakymo, gaminami skirtingų rūšių ar riebumo sūriai: darbuotojos varškę semia tiesiog sūrmaišiais, juos užriša, slegia, kad išbėgtų išrūgos. Sūriai atvėsta kitoje patalpoje, po to iš sūrmaišių išimami taip pat rankomis, dedami į maišelius ir supakuojami vakuume.
Alytaus pieninė žaliavą perka tik iš lietuviškų kooperatyvų. Pienas kasdien tikrinamas laboratorijoje, todėl užtikrinama pieno produktų kokybė.
Valgykite sūrį kasdien ir būsite sveiki
Varškės sūryje yra daug naudingų organizmui vitaminų ir mineralinių medžiagų. Vienas svarbiausias iš jų yra vitaminas B, kurio atsargas turime papildyti kiekvieną dieną. B vitaminas dalyvauja metabolizmo procese, padeda išlaikyti sveiką odą, raumenų tonusą, stiprina imuninę ir nervų sistemą, padeda išvengti mažakraujystės, įveikti stresą ir depresiją.
Svarbu ir tai, kad varškės sūryje yra lėtai virškinamų baltymų, padedančių didinti raumenų masę – tai svarbu sportuojantiems ir visiems, kurie rūpinasi savo išvaizda. Valgydami varškės sūrį gauname vitamino D – jeigu jo trūksta, dažniau sergame peršalimo ligomis, jaučiame nuovargį, apima depresija, nerimas, lėčiau gyja žaizdos, slenka plaukai, vargina kaulų, nugaros ir raumenų skausmai.
Sūris aprūpina organizmą ir kalciu, stiprinančiu kaulus ir dantis – tai ypač svarbu vaikams, o vyresnio amžiaus žmonėms padeda nuo kaulų retėjimo, be to, stabilizuoja nervų sistemą.
Varškės sūryje yra magnio, normalizuojančio cukraus kiekį kraujyje, todėl naudingas diabetu sergantiems žmonėms. Taip pat magnis teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, palaiko normalų arterinį kraujo spaudimą ir užkerta kelią kraujo trombų susiformavimui.
Jei kasdien suvalgytumėte 200 gramų varškės sūrio, organizmas gautų 30 procentų rekomenduojamos seleno paros normos. Tai stiprus antioksidantas, neutralizuojantis neigiamą laisvųjų radikalų poveikį, apsaugantis kraujagysles ir širdies audinius nuo pažeidimų.
Kepto sūrio užkandėlė su pomidorais
Greitai pagaminamas užkandis, kai norisi paįvairinti kasdienį stalą – tiks ir savaitgalio pietums, ir šeimos šventei. Keptuvėje kepto sūrio riekelės įgauna visai kitą skonį – paprastas varškės sūris virsta pikantiškais kąsneliais.
Užkandėlei reikės:
- 0,5 vnt. „Piemenėlio“ varškės sūrio,
- 2 vnt. pomidorų,
- Saujos gražgraisčių,
- 2 valg. š. alyvuogių aliejaus,
- Žiupsnelio druskos,
- Pipirų.
Gaminimas:
Varškės sūrį ir pomidorus supjaustykite riekelėmis ir kepkite įkaitintoje keptuvėje – sūris turi pasidengti traškia plutele, o pomidorai suminkštėti. Sudėkite į lėkštę kartu su gražgarstėmis, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pabarstykite druska ir pipirais. Užkandėlę aptiekite šiltą, nors skanu valgyti ir šaltą.
Burokėlių salotos su baltu sūriu
Vos keli ingredientai tradicines burokėlių salotas pavers puikiu patiekalu – varškės sūrio gabaliukai suteiks sotumo, apelsinas – gaivumo, o žemės riešutai – netikėto skonio.
Salotoms reikės:
- 0,5 vnt. „Piemenėlio“ 22 proc. varškės sūrio,
- 2 virtų burokėlių,
- 1 apelsino,
- saujos gražgarsčių,
- saujos kepintų žemės riešutų,
- 1 arb. š. balzaminio acto,
- šlakelio citrinos sulčių,
- žiupsnelio druskos,
- 5 valg. š. alyvuogių aliejaus.
Gaminimas:
Virtus burokėlius supjaustykite kubeliais, apelsiną skiltelėmis, sutrupinkite gabaliukais varškės sūrį, sudėkite gražgarstes. Sumaišykite balzaminį actą, aliejų, citrinos sultis, ir apšlakstykite salotas. Apiberkite žemės riešutais, pasūdykite pagal skonį.
Siurprizas eksperimentų mėgėjams: marinuotas varškės sūris
Daugelis mėgsta salotas pagardinti aliejuje marinuotais fetos sūrio gabaliukais, tačiau nežino, kad marinuoti galima ir varškės sūrį. Tikrai verta išbandyti šį receptą ir praplėsti tradicinio skonio ribas.
Reikės:
- 1 vnt. „Piemenėlio“ varškės 22 proc. varškės sūrio,
- 150 ml. alyvuogių aliejaus,
- 2 skiltelių česnako,
- 1 arb. š. pipirų žirnelių,
- 2 šakelių šviežių rozmarinų,
- 2 šakelių šviežių čiobrelių,
- 1 arb. š. druskos.
Gaminimas:
Varškės sūrį supjaustykite stambiais kubeliais ir atsargiai sudėkite į švarų stiklainį. Taip pat sudėkite česnako skilteles, pipirų žirnelius, žalumynus, įberkite druskos pagal skonį. Sūrį užpilkite aliejumi, užsukite dantelį ir palaikykite šaldytuve 2–3 dienas. Marinuoto sūrio kubelius naudokite salotoms pagardinti.
Varškės sūriu ir kumpiu įdarytos bulvės
Net jei išbandėte visus bulvių receptus, vis tiek dar lieka vietos naujiems patiekalams. Šį kartą pabandykite keptų bulvių, įdarytų varškės sūrio ir kumpio kepurėlėmis.
Reikės:
- 4 vnt. bulvių,
- 1 vnt. trečdalio „Piemenėlio“ 22 proc. varškės sūrio,
- kelių riekelių virto kumpio,
- 100 g lydyto sūrelio,
- 1 saujos svogūnų laiškų,
- 1 svogūno,
- 1 valg. š. sviesto,
- Druskos, pipirų.
Gaminimas:
Bulves gerai nuplaukite po tekančiu vandeniu, nusausinkite, keliose vietose įpjaukite, patepkite aliejumi ir kepkite orkaitėje. Kai bulvės suminkštės, perpjaukite pusiau, dalį vidaus išskobkite ir sutrinkite šakute. Keptuvėje pakepinkite susmulkintą svogūną, sudėkite supjaustytą kumpį, įmaišykite lydytą sūrelį, paskaninkite druska ir pipirais. Viską sumaišykite su trintu varškės sūriu ir įdarykite bulvių puseles. Dar kartą pašaukite į orkaitę ir kepkite 10 minučių. Apibarstykite svogūnų laiškais ir patiekite ant stalo.
Nesaldus pyragas su sūriu ir daržovėmis
Šį pyragą skanu valgyti kaip pagrindinį šiltą patiekalą arba kaip šaltą užkandį.
Pyrago tešlai reikės:
- 180 g kvietinių miltų,
- 90 g minkšto sviesto,
- 2 kiaušinio trynių,
- žiupsnelio druskos,
- 2 valg. š. ledinio vandens.
Įdarui:
- 5 pomidorų,
- saujos špinatų,
- 1 kiaušinio,
- 2 kiaušinio trynių;
- 100 ml pieno,
- 100 g „Piemenėlio“ 22 proc. varškės sūrio.
Gaminimas:
Pirmiausia paruoškite tešlą – išsukite minkštą sviestą iki purios masės, įmaišykite kiaušinių trynius, druską, įpilkite du šaukštus ledinio vandens, supilkite miltus. Suspauskite tešlą ir padėkite į šaldytuvą kelioms valandoms.
Prieš kepimą likus pusvalandžiui, tešlą palaikykite kambario temperatūroje, iškočiokite ir įklokite į atsegamą kepimo formą. Kiaušinius išplakite su pienu, sutrupinkite varškės sūrį, sudėkite špinatus, pjaustytus pomidorus. Įdarą pilkite ant tešlos, kepkite 180 laipsnių temperatūros orkaitėje 45 minutes. Valgykite šiltą, nors skanus ir atvėsęs.
Skanaus!