Paprastai esame primygtinai raginami prieš ruošiant maistą nuplauti daugelį produktų, dažniausiai šis patarimas yra visiškai racionalus ir pagrįstas. „Turime plauti vaisius, daržoves, uogas. Gal todėl buvo nuspręsta, kad tą patį reikia daryti ir su vištiena. Nors gali kilti minčių, kad ji yra nepakankamai higieniška, tačiau toks nerimas – nepagrįstas. Prekybos centruose parduodama vištiena yra patikrinta atsakingų institucijų, prekyboje pasirodo supakuota į vakuumą, todėl yra itin higieniška ir saugi vartoti“, – pranešime žiniasklaidai teigia įmonės „Kekava“ valdybos narys Saulius Petkevičius.
Vištienos su antibiotikais pavojai
Nors vištienos plovimas yra nereikalingas darbas, ypač nerekomenduojama plauti vištos, augintos gydant ją antibiotikais: „Tokia vištiena turi ne tik gerųjų, organizmui naudingų, bet ir antibiotikams atsparių bakterijų. Plaunant šią mėsą, atspariosios bakterijos pasklinda tiek po kriauklę, tiek visoje virtuvėje. Tokiu būdu jos dauginasi, todėl mūsų aplinkoje atsiranda pavojingų, antibiotikams atsparių mikroorganizmų“, – teigia S.Petkevičius.
- Skanios ir sveikos žuvies gidas: 10 patarimų, kurių vertėtų paisyti
- Žarijose keptas viščiukas kaip Australijoj: tobulas patiekalas vakarojant prie laužo
- Kaip geriausiai paruošti įvairias vištos dalis? Puikus citrininės vištienos su čiobreliais receptas
- Ekspertė – apie marinavimo mitus: ar rūgštis tikrai minkština mėsą, kiek svarbus marinavimo laikas?
Anot eksperto, norint išvengti tokios rizikos, vertėtų rinktis vištieną be antibiotikų. Rūpestingai auginant mėsai skirtus paukščius, lesinant juos kokybišku maistu, užtikrinant jiems galimybę judėti ir pakankamai miegoti bei sudarant higieniškas sąlygas, jie užauga sveiki ir papildomai jų gydyti nereikia.
Įtaka ir aplinkai
S.Petkevičius teigia, kad gydant paukščius antibiotikais, jiems atsparių mikroorganizmų atsiranda visoje ekosistemoje: „Per paukščių išmatas nuo antibiotikų mutavusios bakterijos patenka į žemę, iš jos – į vandenis, po to – į augalus, grūdines kultūras. Tada – per maistą į mūsų organizmą. Taigi, antibiotikų vartojimo paukštininkystėje grandinė yra ilga“.
Vis dėlto, perkant sveikai užaugintą vištieną, galima sustabdyti antibiotikų vartojimo kelią. Taigi pirkėjai, besirenkantys geromis sąlygomis augintą vištieną, sąmoningai prisideda prie rūpinimosi aplinka ir ateities kartomis.
Jei jau išsirinkote vištienos gabaliuką, siūlome ir keletą iš šios mėsos pagaminamų patiekalų:
1. Vištieną dėkite į puodą ir užpilkite šaltu vandeniu (1,5–2 l), įmeskite pipirų žirnelius, įberkite druskos, užvirinkite, nugraibykite susidariusias putas ir sumažinę ugnį pavirkite 15–20 min.
2. Tuo metu morkas supjaustykite ilgais, bet ne pernelyg plonais šiaudeliais, porus (išskyrus viršutinę žaliąją dalį) – šiaudeliais arba pusžiedžiais.
3. Pirmiausia į puodą su vištiena sumeskite morkas, joms pavirus apie 10 min. – porus. Viską dar virkite apie 7–10 min. Paragaukite, ar netrūksta druskos. Baigiant virti įberkite smulkiai kapotų petražolių ir nukelkite puodą nuo ugnies, tegul taip pastovi apie 10 min.
4. Tuo metu, kai sriuba jau baigia virti ir ilsisi išvirusi, kuskusą suberkite į dubenėlį ir užpilkite verdančiu vandeniu, kad jo dar būtų per pirštą nuo kuskuso viršaus, įberkite žiupsnį druskos, dėkite mažą gabaliuką sviesto ir uždenkite. Po 7 min. atidenkite ir gerai išpurenkite išbrinkusį kuskusą šakute.
5. Į sriubos lėkštes dėkite po kelis šaukštus kuskuso, pilkite sriubos ir priplėšykite vištienos gabaliukų.
Štai šis, mano pateikiamas Generolo Tso vištienos variantas, iš Fuchsios Dunlop knygos „Every Grain of Rice“. Autorė tvirtina, kad patiekalą išmoko gaminti iš vieno kinų šefo restorane Taipėjuje.
Jei gaminsite tiksliai pagal instrukcijas, gausite tipišką (tikrą!) kinišką patiekalą – vištienos gabalėlius turtingame lipniame rūgštokame padaže, lygiai taip, kaip patiekalus gamina Kinijoje. Tačiau jei norite lietuviškai-kiniškos versijos, patariu į padažą įdėti bent 1 šaukštelį cukraus, kad būtų tas geidžiamas saldžiarūgštis efektas (prie kurio mes visi pratę)...
1. Vištieną supjaustykite mažais gabalėliais (geriausia plonomis pailgomis apie 3–4 cm ilgio juostelėmis). Dubenėlyje sumaišykite marinatui skirtus ingredientus, sudėkite supjaustytus vištienos gabalėlius, rankomis įmasažuokite į juos marinatą ir atidėkite į šalį, kol darysite kitus darbus (galite palikti marinuotis vištieną keletui valandų arba per naktį – laikykite šaldytuve).
2. Sumaišykite visus padažo ingredientus ir atidėkite į šalį.
3. Gilioje keptuvėje arba wok keptuvėje (arba gruzdintuvėje) įkaitinkite aliejų. Karštame aliejuje apskrudinkite vištienos gabalėlius, kol šie taps traškūs. Atidėkite į šalį ant popieriniu rankšluosčiu ištiestos lėkštės, kad susigertų riebalų perteklius.
4. Baigus skrudinti mėsą, išpilkite aliejų, jei reikia, nusausinkite wok keptuvę. Įpilkite dar pora šaukštų aliejaus, sumeskite čili pipirus (jei norite, kad būtų mažiau aštru, pašalinkite čili pipirų sėklas – jos duoda daugiausia aštrumo), ir labai trumpai apskrudinkite (tik žiūrėkite, kad čili nesudegtų). Suberkite imbierus ir česnakus, dar pakepinkite keletą sekundžių, kol pasklis aromatas.
5. Supilkite padažą ir maišydami virinkite, kol padažas sutirštės. Pabaigoje sudėkite apkepintą vištieną ir viską maišydami pakepinkite, kad kiekvienas gabalėlis pasidengtų padažu. Pabaigoje pašlakstykite sezamų aliejumi.
6. Patiekite iškart, pabarstę žaliais svogūnų laiškais, su virtais ryžiais.
1. Vištos krūtinėlę supjaustykite nedideliais gabalėliais.
2. Sumaišykite garstyčias, klevų sirupą, aliejų, šviežius čiobrelius, pipirus ir druską. Į šį marinatą dėkite supjaustytus vištienos gabalėlius ir įdėkite į šaldytuvą maždaug valandai (galima palikti ir nakčiai).
3. Iš marinato išimtus vištienos gabalėlius apvoliokite džiūvėsėliuose ir kepkite, kol gražiai apskrus.
1. Supjaustykite šaknines daržoves kubeliais ir skiltelėmis. Vištieną taip pat supjaustykite mažais gabalėliais. Vidutinio dydžio puode įkaitinkite šiek tiek alyvuogių aliejaus, suberkite susmulkintą svogūną, česnaką, papriką, šiek tiek pakepinkite, o tada sudėkite visus likusius ingredientus, išskyrus grybus ir šviežias žoleles.
2. Užvirinkite ir leiskite burbuliuoti ant nedidelės ugnies 35 min. Sudėkite į troškinį supjaustytus grybus ir dar pavirkite 10–15 min., arba kol skysčio liks labai nedaug, o vištiena taps minkšta.
3. Patiekite papuošę šviežiomis žolelėmis.
1. Daržoves nuskuskite, nulupkite ir supjaustykite stambesniais gabaliukais.
2. Troškintuve įkaitinkite aliejų, įmeskite neluptą česnako skiltelę ir trumpai pakepinkite, kad paskleistų kvapą.
3. Troškintuve ant didelės kaitros apskrudinkite vištienos blauzdeles iš visų pusių ir gausiai pašlakstykite balzaminiu actu.
4. Suberkite daržoves ir maišant pakepinkite. Tada supilkite smulkintų konservuotų pomidorų tyrę, sumažinkite kaitrą, įpilkite porą samčių verdančio vandens, įberkite vištienos prieskonių ir druskos. Viską gerai išmaišykite, uždenkite troškintuvą dangčiu ir troškinkite ant silpnos kaitros apie 40 minučių.
5. Pasūdytame vandenyje išvirkite ryžius, nukoškite ir sumaišykite su sviestu.
6. Patiekite vištienos troškinį su ryžiais, apibarstykite šviežiu rozmarinu.
1. Supjaustykite viščiuką gabalais ir leiskite pasimarinuoti vyne ir žolelėse apie parą.
2. Ištraukite vištieną iš marinato, nusausinkite ir apkepkite plačiame storadugniame puode, kol odelė taps traški, auksinė. Supilkite konjaką ir nugarinkite jį.
3. Įberkite šiek tiek miltų, pajudinkite vištieną, kad ji jais šiek tiek apsivoliotų, ir išjunkite ugnį. Palikite trumpam puodą ramybėje, o tuo metu paruoškite daržoves.
4. Nulupkite morką ir svogūną, česnako skiltelių nelupkite, tik apžiūrėkite, kad nebūtų kokių nešvarumų, ir juos nuvalykite. Keptuvėje įkaitinkite truputį sviesto ar taukų ir apkepinkite daržoves, kol pakvips.
5. Į puodą su vištiena suberkite apkepintas daržoves, supilkite vyną ir užvirinkite. Tada sumažinkite karštį, pridenkite puodą dangčiu ir troškinkite apie 40 min., retkarčiais viską pamaišydami.
6. Prieš patiekiant leiskite uždengtam puodui su troškiniu pastovėti 10–15 min.
Prie taip paprastai paruoštos vištienos šlaunelių visada tinka morkų salotos su česnaku. O to padažo iš aliejaus ir vermuto jokiais būdais neišpilkite, o sunaudokite – kartu su grikiais, pasta ar salotomis. Jei liks česnakų, juos galite sutraiškyti ir sumaišyti su tuo padažu.
1. Nusausinkite šlauneles vienkartiniu rankšluosčiu. Užpilkite šiek tiek aliejaus ir suberkite visus prieskonius. Šlauneles gerai ištrinkite.
2. Sudėkite į kepimo indą, suberkite česnako skilteles (jų nulupti nereikia), supilkite likusį aliejų ir sausą vermutą.
3. Indą uždenkite folija ir kepkite 180 laipsnių temperatūroje apie pusantros valandos, arba kol šlaunelės iškeps.
4. Iškepus leiskite šiek tiek „pailsėti“. Paskrudinkite mėgstamos duonos ir ant jos išspauskite česnakus.