– Kiek laiko esate veganas? Kas įkvėpė pasirinkti šį gyvenimo būdą?
– Veganu tapau 2012-aisiais. Mane įkvėpė žinomo gyvūnų teisių aktyvisto Gary Yourofsky kalba. Tai, ką išgirdau, palietė iki širdies gelmių. Smurtas prieš gyvūnus asocijavosi su tais žiaurumais, kuriuos mačiau dalyvaudamas kare.
Aštuonerius metus tarnavau JAV kariuomenėje, dalyvavau taikos misijose Irake. Ir vienur, ir kitur labai daug kraujo, kančių bei mirčių. O aš visuomet norėjau būti herojumi bei daryti pasaulį geresne vieta gyventi. Todėl nutariau tapti veganu, išėjau iš kariuomenės ir gyvenimą paskyriau šviesti žmones veganizmo, gyvūnų teisių ir sveikos gyvensenos temomis. Per savo gyvenimą mačiau labai daug smurto, todėl dabar labiausiai noriu matyti taiką.
– Kas buvo sunkiausia? Su kokiais iššūkiais teko susidurti?
– Tapęs veganu ėmiau itin domėtis mityba, norėjau, kad šis gyvenimo būdas man teiktų naudą. Tarnaudamas kariuomenėje neakivaizdžiai studijavau teisės mokslus, tačiau tapęs veganu pakeičiau kryptį ir pasirinkau sporto bei mitybos kursą, kurį pabaigęs gavau kūno rengybos trenerio licenziją. Save ugdžiau remdamasis faktais, o ne nuogirdomis. Žinau, kad daugeliui žmonių tapti veganais trukdo būtent žinių stoka. Mano darbas – laužyti mitus apie augalinę mitybą ir mokyti žmones keisti gyvenimo būdą, žinoma, jeigu tik jie nori būti mokomi.
– Kokių sveikatos pokyčių pastebėjote pakeitęs mitybą?
Noriu įrodyti pasauliui, kad veganams tikrai netrūksta jėgos ir užsispyrimo. Esu tikras, kad augalinė mityba tik pasitarnavo mano sportiniams rezultatams.
– Visą gyvenimą buvau labai aktyvus žmogus. Tarnavau kariuomenėje, kuri reikalavo didelės ištvermės. Tačiau dabar mano treniruočių režimas – dar įtemptesnis. Noriu įrodyti pasauliui, kad veganams tikrai netrūksta jėgos ir užsispyrimo. Esu tikras, kad augalinė mityba tik pasitarnavo mano sportiniams rezultatams. Mano treniruotės ilgesnės, po jų greičiau atsigaunu, priaugau daugiau raumenų, o mano kūno riebalų procentas niekuomet neviršija 10 procentų.
– Kiek laiko užsiimate kultūrizmu? Kokie veganinės mitybos privalumai ir trūkumai užsiimant šia sporto šaka?
– Negaliu palyginti, nes kultūrizmu susidomėjau jau būdamas veganu – šiuo metu šia sporto šaka užsiimu jau daugiau nei penkerius metus. Kaip ir minėjau, mano sveikata geresnė, treniruočių našumas padidėjo, o varžybose pelnau vis aukštesnes vietas.
– Kaip atrodo jūsų dienos racionas? Ar laikotės dar kokių nors mitybos taisyklių?
– Šiuo metu ruošiuosi keletui pasirodymų, tad laikausi gana griežtos dietos. Per dieną suvalgau 600 g angliavandenių, 200 g baltymų ir 80 g riebalų. Pusryčiams mėgstu avižų ar rudųjų ryžių košę, tofu, virtus brokolius, taip pat valgau bananų, braškių. Pietums renkuosi pupelių, lęšių ar bolivinių balandų troškinį su daržovėmis, virtų brokolių, panašiai valgau ir vakarienei. Kas norėtų sužinoti konkrečių receptų, jų gali rasti mano „Youtube“ kanale „Korin Sutton Vegan Live Fit“.
– Koks jūsų treniruočių režimas?
– Kai ruošiuosi varžyboms, sportuoju sporto salėje keturias dienas iš eilės po kelias valandas, tuomet seka poilsio diena, o kita dieną 1-1,5 val. darau jogą, po kurios vėl seka keturios dienos intensyvių treniruočių. Kitu metu treniruotės trumpesnės, tačiau dažniausiai vistiek sportuoju kiekvieną dieną.
– Ar valgote mėsos pakaitalus? Ar juos valgyti sveika?
– Taip, tačiau tik tuomet, kai nesiruošiu varžyboms. Mėgstu mėsos alternatyvas, pagamintas iš sojos ar kviečių (seitano), juose nėra nieko blogo, tiesiog prieš varžybas jų vengiu dėl palyginti didelio riebalų kiekio. Šiuos produktus rekomenduoju ir savo klientams, draugams, šeimos nariams, reikėtų vengti tik tų, kurie pagaminti iš genetiškai modifikuotų augalų. Idealiausia – rinktis ekologiškus. Šios alternatyvos ypač tinka pradedantiesiems veganams ar tiems, kurie nori daugiau įvairovės valgydami.
– Kiek baltymų turėtume gauti per parą? Kokie geriausi jų šaltiniai? Kaip gauti pilną amino rūgščių profilį maitinantis augalinės kilmės maistu?
Perspaudžiama sakant, kad baltymų reikia labai daug – įprastai baltymų norma neviršija 10 procentų gaunamų kalorijų, didesnio jų kiekio reikia tik auginantiems raumenis.
– Kiekvienam žmogui reikia skirtingo kiekio baltymų: tai priklauso nuo amžiaus, lyties, fizinio aktyvumo, genetikos ir asmeninių tikslų. Tačiau perspaudžiama sakant, kad baltymų reikia labai daug – įprastai baltymų norma neviršija 10 procentų gaunamų kalorijų, didesnio jų kiekio reikia tik auginantiems raumenis.
Geriausi baltymų šaltiniai yra tofu, tempė, pupelės, lęšiai, avinžirniai, bolivinė balanda, seitanas, kanapės, lapinio kopūsto lapai, riešutai, sėklos.
– Ar, jūsų požiūriu, veganams būtina vartoti maisto papildus?
– Valgant veganiškai, visų reikalingų medžiagų galima gauti su maistu, todėl papildai nėra reikalingi. Papildomai reikėtų gauti tik vitamino B-12 – jo trūksta didelei daliai veganų bei vegatarų, tačiau nuo jo stygiaus gana dažnai kenčia ir visavalgiai.
– Kokia jūsų nuomonė – kodėl vyrams sunkiau nustoti valgyti mėsą? Ką galėtutumėt jiems patarti?
– Manau, kad vyrai nenoriai tampa vegnais dėl savo ego ir visuomenės nepriiėmimo. Vienintelis patarimas, kurį galiu duoti, kad valgydami mėsą anksčiau ar vėliau sulauksite didelių sveikatos problemų. Numalšinkite savo ego ir nebijokite visuomenės nuomonės – jūsų sveikata svarbiau. Jei sunku visiškai atsisakyti mėsos, palaipsniui į valgiaraštį įtraukite vis daugiau augalinio maisto ir pamatysite, kaip ji išnyks. Teigiamus pokyčius pajusite jau pirmąją dieną. Ši dieta negali pakenkti, todėl tiesiog išbandykite.
– Koks pagrindinis jūsų, kaip veganizmo aktyvisto, tikslas?
– Aš aistringai koncertuojuosi į gyvūnų skausmo mažinimą ir siekiu atverti žmonių širdis, kad pradėtų labiau mylėti save bei vienas kitą. Manau, kad žmonėms sunku pajusti kito skausmą, būti empatiškiems, nes jie nemyli patys savęs. Daug žmonių nesirūpina nei savo vidumi, nei išore. Mano tikslas – įkvėpti juos tai daryti ir kartu tapti atviresniems tam, kas vyksta aplink juos. Labai svarbu būti ne tik sveiku, bet ir gailestingu žogumi.
– Kaip manote, koks patikimiausias būdas atversti žmones į veganizmą?
– Yra daugybė būdų tai daryti, tačiau geriausias būdas – rodyti savo pavyzdį.
– Kokia, jūsų nuomone, yra veganizmo ateitis?
– Jau dabar matau, kaip sparčiai visame pasaulyje pilnta šis judėjimas. Manau, kad ateityje vis daugiau žmonių rinksis augalinę mitybą ir pradės sportuoti, nes tai pagrindiniai dalykai, užtikrinantys gerą sveikatą. Esu tikras, kad ateityje taip gyvens didžioji dalis žmonijos.
– Kokių patarimų pažertumėt žmonėms, kurie norėtų išbandyti veganišką mitybą, tačiau dėl vienos ar kitos priežasties susilaiko?
– Aš rekomenduoju daugiau domėtis, o jei nėra laiko, susirasti mitybos specialistą, kuris padėtų sudaryti valgiaraštį ir užtikrinti, kad mityba subalansuota. Yra daugybė knygų, šaltinių internete, susiraskite veganų draugų, prisijunkite prie veganų bendruomenių socialiniuose tinkluose ir tiesiog pabandykite.
– Atvyksite į Lietuvą, ką jau teko girdėti apie mūsų šalį?
– Esu girdėjęs apie itin talentingus Lietuvos krepšininkus ir gražias merginas. Atvykstu į Lietuvą beveik porai savaičių, ketinu ir šiek tiek pakeliauti – aplankyti Trakus, Kernavę, Kryžių kalną, Kuršių Neriją. Gyvensiu ne viešbutyje, o festivalio „Vegfest LT“ organizatorės namuose, tad, tikiuosi, dar daugiau sužinoti apie jūsų šalies tradicijas. Baltijos šalyse dar neteko lankytis, todėl labai nekantrauju!
– Kokias temas apžvelgsite savo paskaitoje „Vegfest LT“ vasaros festivalio metu?
– Pasakosiu apie savo gyvenimą bei kelionę veganizmo link. Taip pat duosiu daug patarimų pradedantiesiems veganams, apžvelgsiu svarbius sporto ir mitybos klausimus, duosiu daug praktinių patarimų. Mano pranešimo tema – „Kur gauti baltymų ir kitos veganinės mitybos paslaptys“.