Apie degustacijų tamsoje istoriją, pojūčių įtaką maisto pažinimui bei lietuvių polinkį į gurmaniškas pramogas kalbamės su „Masters of cheese“ atstove Ieva Martinkute.
Vieni pirmųjų Europoje
Pasak I.Martinkutės, organizuoti naujo koncepto degustaciją tamsoje paskatino ir gurmanai klientai, ir visoje Europoje besiplečianti tradicija. „Įprastas sūrių ir vynų degustacijas siūlome ir organizuojame jau daugiau nei 2 metus, per kuriuos esame suorganizavę apie 200 degustacijų, o klausytojų subūrę kiek daugiau nei 1000. Širdžiai miela degustacijų vedimo veikla susilaukia daug pagyrų iš klientų, todėl paskatino mus ieškoti naujų idėjų, ką galėtume pasiūlyti naujo ir negirdėto Lietuvos rinkai“, – pasakoja specialistė. „Pati degustacijų vedimo tamsoje koncepcija nėra nauja, pirmieji maisto degustavimo tamsoje vakarai suorganizuoti dar 1999 metais, Šveicarijoje. Kiek vėliau idėja paplito ir įsitvirtino centrinėje Europoje, kur Prancūzijoje įkurtas degustacijų tamsoje restoranas“, – teigia I.Martinkutė ir priduria, jog nors maisto degustacijų tamsoje pramogą siūlo bene kiekviena šalis Europoje, tokio pobūdžio vyno degustacijos kol kas organizuojamos tik kai kur, o štai vyno ir sūrių kombinacijos idėją jie gali pasiūlyti vieni pirmųjų žemyne.
Skatina valgyti ne akimis
Esminis „Wine in a dark“ degustacijų principas – aklinai užtemdytas kambarys, į kurį negali patekti net menkiausias šviesos spindulys. Būtent todėl dalyviai yra prašomi visus šviesą skleisti galinčius prietaisus palikti už jo ribų. „Tamsoje prarandame vieną svarbiausių juslių – regą. Ragauti maisto akimis šiose degustacijose nepavyksta, tad tenka pasikliauti skoniu, lietimu, uosle ir netgi klausa. Praradus vieną juslę, kiti jutiminiai organai perduoda informaciją smegenims kur kas greičiau ir intensyviau, taip stengdamiesi kompensuoti prarastąjį pojūtį. Todėl tamsoje mūsų lietimas tampa jautresnis, skonis ir uoslė intensyvesni ir klausa aštresnė“, – teigia I.Martinkutė. Pasak jos, susikoncentruodami tik į ragaujamą asortimentą, klientai degustacijų metu neretai geriau užuodžia vyno aromatą, pajunta skirtingas sūrių konsistencijas ir išgirsta išskirtinį jų traškesį.
Šios gurmaniškos, subtilios, neeilinės patirties tikslas – kiekvienam dalyviui suteikti šansą ne tik pasinerti į tamsą, pažinti naujus skonius ir kvapus bei išgirsti įdomias istorijas apie vynus ir sūrius, bet ir įdomiai, linksmai praleisti laiką, o vakaro pabaigoje išsinešti kažką naujo, negirdėto apie sūrio ir vyno pasaulį.
Meniu laikomas paslaptyje
Vos pasirengus, kiekvienos degustacijos dalyviai yra palydimi į tamsą, supažindinami su vyksiančiu procesu ir paskatinami mėgautis naujais potyriais. Tačiau degustacijos meniu jiems – paslaptis. Nei vienas dalyvaujantis renginyje nežino, su kokiais vynais ir sūriais jam teks susidurti šiame kambaryje. „Degustacijų ragaujamą asortimentą stengiamės parinkti kuo įdomesnį. Degustuojami 4 deriniai, ne tik turi puikiai tarpusavyje derėti, bet ir maloniai nustebinti kiekvieną gurmaną, ragaujantį vyną ar sūrį atskirai“, – teigia I.Martinkutė ir priduria, jog neretai degustuojamą asortimentą nulemia ir sezoniškumas. „Žiemą norisi intensyvesnių derinių, vasarą, atvirkščiai, gaivesnių. Kiekvienos degustacijos derinių poras stengiamės kiekvieną kartą pakeisti, įtraukti dar ir mums patiems naujus derinius“, – pasakoja specialistė.