Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ekspertas – apie sausą ir šlapią marinavimą. 3 marinatų, idealių vištienai, receptai

Užplūdus šilumai, kai tik yra laiko ir noro, daug žmonių mielai ruošia maistą gryname ore. Neretas ant žarijų pasirenka kepti vištieną, nes ji greit paruošiama, mėgstama ir vaikų, tinka su daugeliu garnyrų. Maisto technologijų ekspertas sako, kad, naudojant skirtingus marinatus, paukštieną kaskart galima atrasti vis iš naujo – ji gali būti ir švelnaus, ir labai pikantiško skonio.
Ant grilio kepti vištienos vėrinukai
Ant grilio kepti vištienos vėrinukai / Vida Press nuotr.

„Skirtingai ruošiant, kūrybingai derinant marinatų ingredientus, taip pat pasirenkant vis kitas dalis, vištieną galima ruošti kasdien ir ji nepabos. Žinoma, norint mėgautis tikrai geru patiekalu, reikėtų rinktis kuo šviežesnę mėsą. Priklausomai nuo to, kokią dalį pasirinksite, marinavimui užteks nuo pusės iki poros valandų – juk vištienos papildomai suminkštinti nereikia, tik suteikti jai skonio“, – Vilniaus paukštyno pranešime žiniasklaidai cituojamas maisto technologijų ekspertas Raimondas Čironis.

Anot jo, mėsą marinuoti galima dviem pagrindiniais būdais. Sausai – tiesiog įtrinant į ją prieskonius bei žoleles, arba šlapiai – naudojant aliejų, mineralinį vandenį, sultis, jogurtą. Kiekvienas iš jų, pasak pašnekovo, turi savo privalumų ir minusų.

„Svarbu žinoti, kad kai kurių šlapių marinatų, ypač ruoštų pieno produktų pagrindu, likučiai ant mėsos, jei ji bus kepama ne orkaitėje, o kepsninėje – gali imti svilti. Todėl prieš kepant taip paruoštą vištieną patarčiau mėsą nusausinti ir ruošti ne virš atviros liepsnos, o netiesioginėje kaitroje naudojant papildomą kepimo plokštę, deflektorių arba suvertą ant iešmelių“, – pataria R.Čironis.

Vida Press nuotr./Marinuoti vištų sparneliai
Vida Press nuotr./Marinuoti vištų sparneliai

Jis priduria, kad ir sausai marinuota mėsa, jei bus įtrinta per daug stambiais prieskoniais, kepsninėje taip pat gali pradėti degti.

„Įprastai sausas marinatas geriau įsitrina į vištieną. Tačiau itin rupius prieskonius ir stambesnes žoleles reikėtų susmulkinti, pavyzdžiui, akmeninėje ar medinėje trintuvėje. Į jų mišinį galima įpilti ir šlakelį aliejaus, jis padės prieskonius paversti košele, kuri ir tolygiau pasiskirstys, ir bus mažiau degi“, – pastebi maisto technologijų ekspertas.

Ryškaus skonio aliejai, naudojami marinate ar net pašlakstomi kepimo pabaigoje, vištienai gali suteikti išskirtinio skonio.

Kalbėdamas apie aliejus, R.Čironis pataria juos išbandyti ne tik kaip marinato bazę, bet ir kaip pagrindinę skonio natą patiekalui suteikiantį ingredientą.

„Ryškaus skonio aliejai, naudojami marinate ar net pašlakstomi kepimo pabaigoje, vištienai gali suteikti išskirtinio skonio. Eksperimentuoti tinka su geru alyvuogių aliejumi – jis suteiks pikantiškumo, taip pat ir su avokadų, įvairių riešutų ar sezamo aliejais. Žinoma, jei nenorite jausti aliejaus skonio, tuomet ruošiant marinatą geriausia rinktis neutralų, pavyzdžiui, rapsų“, – pataria R.Čironis.

Vida Press nuotr./Kepama marinuota mėsa
Vida Press nuotr./Kepama marinuota mėsa

Netikėti marinatų ingredientai: nuo juodojo česnako iki uogų

R.Čironio teigimu, vištienai marinavimas yra būtinas, kad jai suteiktume išraiškingesnio skonio.

„Naudojant skirtingus marinatus, kiekvieną kartą galima mėgautis vis kitokiu vištienos patiekalu. Tam tinka begalė skirtingų prieskonių: nuo švelnių žolelių iki aštrių pipirų ar net rūgščių uogų“, – sako maisto technologas ir pasidalijo 3 marinatų receptais, itin tinkančiais vištienai.

Vištienos marinatas su uogomis

  • Vištieną sausai įtrinkite druska, pipirais ir jei norite – mėgstamais prieskoniais.
  • Tuomet mėsą aptepkite uogų ar vaisių tyre – rinktis galima iš agrastų, rabarbarų, bruknių, obuolių, apelsinų ar svarainių. Beje, tam tinka ir nuo žiemos užsilikusios praėjusio derliaus uogienės. Tiesa, vaisių reikėtų nepadauginti. Nors jie puikiai tinka marinavimui, didesnis jų kiekis gali suardyti mėsos, o ypač tokios minkštos kaip vištienos, struktūrą.
  • Prieskoniais įtrintą ir uogų ar vaisių tyrele išteptą mėsą laikykite vėsiai apie 0,5–2 val., o tuomet – kepkite. Jei norite itin traškios, vištieną vaisių ar uogų tyrele pakartotinai patepkite ir prieš kepimo pabaigą.

Vištienos marinatas su juoduoju česnaku

  • Šis derinys itin gurmaniškas. Juodasis česnakas dažnai patinka net ir nemėgstantiems įprasto. Jis yra mažiau aitrus, švelnesnis, tačiau vištienai suteikia ypač subtilų skonį ir kvapą.
  • Šį fermentuotą česnaką sutrinkite iki pastos konsistencijos arba įsigykite jau paruoštą, tuomet sumaišykite ją su pasirinktu aliejumi, smulkiai supjaustytu poru, druska bei pipirais.
  • Tokiu mišiniu ištepkite vištieną ir palikite marinuotis vėsioje vietoje maždaug 0,5–2 val.

Vištienos marinatas su žolelėmis

  • Šis, mūsų dar vadinamas sakartvelišku, marinatas yra kupinas skonio, tačiau taip pat ir labai švelnus. Į pasirinktą aliejų lygiomis dalimis įmaišykite visą puokštę susmulkintų žolelių ir prieskonių: svogūnus, česnakus, krapus, mairūnus, mėtas ir saldžiąją papriką. Pagardinkite druska bei pipirais.
  • Mišiniu ištepkite vištieną ir vėsioje vietoje marinuokite iki kelių valandų, o tuomet kepkite ir mėgaukitės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?