Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ekspertė pataria, kaip džiovinti grybus ir kur juos laikyti

Džiovinimas – vienas paprasčiausių ir veiksmingiausių konservavimo būdų. Tačiau norint šiuo būdu išsaugoti miško grybų skonines ir maistines savybes, reikėtų nepamiršti kelių svarbių taisyklių.
Džiovinti grybai
Džiovinti grybai / Vida Press nuotr.

Patarimais, kokiu būdu ir kaip teisingai paruošti grybus žiemai, pranešime žiniasklaidai dalinasi rekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė.

Džiovinti ar marinuoti?

Džiovinti tinka įvairūs miške randami grybai. Ypač dažnai šiuo būdu apdorojami baravykai, raudonviršiai, lepšiai, kurie vėliau naudojami sriuboms, padažams ir troškiniams gardinti. Tačiau džiovinant kitus grybus, jie gali ir pajuoduoti.

„Kazlėkų, šilbaravykių, kelmučių mėgėjams vertėtų žinoti, kad džiovinant – jie pajuoduos. Nors taps ne tokie išvaizdūs kaip švieži, jie vis tiek gerai išlaikys savo skonį ir aromatą, todėl puikiai tiks įvairiems patiekalams. Nerekomenduočiau džiovinti voveraičių, nes išdžiovinus jos taps beskonės. Norėdami ilgiau jomis gardžiuotis, verčiau marinuokite“, – pataria V.Juodkazienė.

Raugintos voveraitės
Receptas: Raugintos voveraitės
10 asmenims
Pagaminsite per 1 val. 30 min.
3.4 / 65
Receptas
Ingredientai
Grybai: 1.00 kg (voveraičių)
Svogūnai: 2.00 vnt. (nedideli)
Laurų lapai: 5.00 vnt.
Druska: 50.00 g
Cukrus: 5.00 g
Pipirai: 4.00 vnt. (keli kvapieji ir juodieji pipirai)
Kaip gaminti

1. Nuvalykite grybus, patrumpinkite kotelius, nuplaukite ir nuvarvinkite. Kelias minutes pavirkite voveraites šiek tiek pasūdytame vandenyje, nusunkite ir nuvarvinkite.

2. Svogūnus nulupkite, supjaustykite plonais griežinėliais. Druską sumaišykite su cukrumi.

3. Į medinį ar emaliuotą indą dėkite voveraites, kiekvieną sluoksnį pabarstykite druskos ir cukraus mišiniu, kas antrą sluoksnį – svogūnų griežinėliais ir prieskoniais. Kai indas bus pilnas, uždenkite nedidele lėkštute arba medine lentele ir paslėkite.

4. Po kelių dienų pastatykite indą su grybais šaltesnėje patalpoje. Ragaukite anksčiausiai po mėnesio. Grybai visą laiką turi būti apsemti skysčio. Jei jo per mažai, užpilkite sūrymu iš 1 l vandens ir 30 g druskos.

Suskleisti
Sūdyti baravykai
Receptas: Sūdyti baravykai
4 asmenims
Pagaminsite per 2 val.
3.0 / 116
Receptas
Ingredientai
Grybai: 1.00 kg (baravykai)
Druska: 2.00 valg. š. (1 litrui vandens)
Laurų lapai: 20.00 g
Pipirai: 8.00 vnt. (kvapnieji)
Kaip gaminti
  1. Grybus nuvalykite ir virkite 30-40 minučių, nukoškite.
  2. Po to virkite antrą kartą pasūdytame vandenyje su prieskoniais 30 minučių ir vėliau dėkite į stiklainius bei užpilkite sūrymu, kuriame virė. Stiklainius užsukite ir apverskite.
Suskleisti
Marinuoti baravykai
Receptas: Marinuoti baravykai
4 asmenims
Pagaminsite per 2 val.
3.3 / 150
Receptas
Ingredientai
Grybai: 1500.00 g (baravykai)
Vanduo: 1.00 l
Druska: 50.00 g
Cukrus: 80.00 g
Actas: 100.00 g
Pipirai: 6.00 vnt. (žirmeliai)
Krapai: 20.00 g
Kaip gaminti
  1. Grybus nuplaukite, nuvalykite ir virkite 15-20 minučių pasūdytame vandenyje.
  2. Po virimo palikite grybus nuvarvėti ir apdžiūti, kol gaminsite marinatą.
  3. Suberkite į vandenį druską, cukrų, pipirus, krapus ir užvirinkite. Tada supilkite actą ir gautame marinate virkite grybus, kol jie nusileis ant dugno.
  4. Viską supilstykite į stiklainius, užsukite ir apverskite.
Suskleisti

Paruoškite džiovinimui

Norint gerai paruošti grybus džiovinimui, pirmiausia reikėtų patikrinti, ar šie nesukirmiję, patrumpinti jų kotelius, nuvalyti nešvarumus ir gerai nusausinti.

„Grybų, kuriuos planuojate džiovinti, patarčiau ilgai nelaikyti po vandeniu. Vietoje stiprios vandens srovės verčiau rinkitės drėgną šluostę, su kuria galėsite kruopščiai nuvalyti miško gėrybes. Taip grybai neišbrinks ir išsaugos daugiau naudingųjų savybių“, – sako maisto ekspertė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pakelėse parduodamos miško gėrybės
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pakelėse parduodamos miško gėrybės

Naudokite specialią džiovyklę

Grybų džiovinimas kai kam gali pasirodyti nelengvas procesas, todėl į pagalbą verta pasitelkti šiuolaikines priemones. Grybų džiovinimui ypač praverčia tunelinės džiovyklės. Jose grybai dedami ant dėkliukų su tinkliniu dugnu, virš kurių pučiamas šiltas ar karštas oras.

„Ruošdami grybus žiemai specialiose džiovyklėse sutaupysite nemažai laiko. Nors šie prietaisai yra įvairių dydžių, į standartinę džiovyklę galima sudėti 7–8 kilogramus grybų. Be to, ja žiemai galėsite paruošti ir kitas gamtos gėrybes – uogas, vaisius ar įvairias vaistažoles“, – pasakoja V.Juodkazienė.

Džiovinimui tiks ir orkaitė

Kitas būdas, kuriam nereikės jokių ypatingų prietaisų – džiovinimas orkaitėje. Paprasčiausiai supjaustykite grybus plonais griežinėliais, išdėliokite ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir dėkite į orkaitę.

Kokybiškai išdžiūvę grybai bus švelnios tekstūros, šiek tiek sulinks paspaudus, bet nesutrupės.

„Norėdami gerai paruošti grybus žiemai, įkaitinkite orkaitę iki 40°C laipsnių temperatūros ir džiovinkite apie dvi valandas. Tada juos apverskite ir palikite dar tiek pat laiko. Vėliau padidinkite temperatūrą iki 60°C laipsnių ir džiovinkite dar apie valandą. Labai svarbu išlaikyti tokią temperatūrą, nes didesniame karštyje grybai ima juoduoti. Visą laiką laikykite šiek tiek praviras orkaitės dureles“, – pataria V.Juodkazienė.

Kaip laikyti džiovintus grybus?

Džiovintus grybus reikėtų laikyti sandariai uždarytuose tamsaus stiklo induose, maždaug 10–12 laipsnių temperatūroje. Galima laikyti ir polietileniniuose maišeliuose, tačiau juos reikėtų padėti ypač sausoje ir tamsioje patalpoje.

„Džiovintų grybų nelaikykite per ilgai. Jie maistines savybes geriausiai išlaiko 1–2 metus, o vėliau po truputį praranda savo skonines savybes ir aromatą“, – rekomenduoja V.Juodkazienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų