Jei dar tiksliau, receptu dalijasi Prancūziją įsimylėjusi amerikietė Dorie Greenspan, kulinarė ir knygų autorė, įtraukusi šį receptą į savo įspūdingos apimties knygą „Around My French Table“.
Keli pastebėjimai, jei madlenas kepsite pirmąsyk:
- pyragėlių tešlą labai patogu užsimaišyti iš vakaro, palaikyti per naktį šaldytuve, o kepti kitą dieną, tarkime, prie savaitgalio ryto kavos.
- madlenoms skirta kepimo forma jau ir Lietuvoje nėra jokia egzotika, pasidovanokite tokią sau (bet kokia proga) ar paprašykite dovanų iš tų, su kuriais madlenomis dalinsitės.
- rekomendacija kruopščiai ištepti kepimo formą sviestu ir pabarstyti miltais nėra atsitiktinė – tai labai svarbu, jei norite, kad pyragėliai nepriliptų ir smagiai strykteltų iš „duobučių“, kuriose kepė.
- kaip ir keksiukų, taip ir madlenų tešlos nereikia permaišyti – sausi ingredientai susijungė su šlapiais ir palikite tešlą ramybėje.
- pyragėliai skaniausi tą pačią dieną!
Apelsininės madlenos su prieskoniais
Ingredientai (24 pyragėliai):
- 3/4 puodelio miltų;
- 1/2 arbat. šaukšt. kepimo miltelių;
- 1/2 arbat. šaukšt. malto imbiero;
- 1/4 arbat. šaukšt. malto cinamono;
- žiupsnis maltų gvazdikėlių;
- žiupsnis maltų pipirų;
- žiupsnis druskos;
- 1/3 puodelio cukraus;
- 1/2 apelsino, nutarkuota geltonoji žievelės dalis (naudokite ekologišką arba labai gerai nuplaukite su soda paprastą);
- 2 kiaušiniai, kambario temperatūros;
- 2 valg. šaukšt. medaus (jei sukietėjęs, šiek tiek pašildykite, tačiau neužkaitinkite);
- 1 arbat. šaukšt. vanilės ekstrakto;
- 85 g sviesto, išlydyto ir atvėsinto;
- cukraus pudros pabarstymui.
Gaminimas:
1. Dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius, druską ir prieskonius.
2. Į kitą dubenį suberkite cukrų, tarkuotą apelsino žievelę ir pirštais ištrinkite cukrų su žievelės tarkiais, kol taps kvapnus ir drėgnas.
3. Muškite į apelsininį cukrų kiaušinius ir plakite, kol masė taps balsva ir lengva. Supilkite į ją vanilės ekstraktą, dėkite medų ir vėl paplakite, kol viskas susimaišys.
4. Lengvai maišydami suberkite sausuosius ingredientus, tada sviestą ir dar pasukite masę, kol ji taps vientisa – nebebus nei sausųjų ingredientų, nei neįmaišyto sviesto.
5. Uždenkite tešlą polietileno plėvele, taip, kad ji liestų paviršių (priešingu atveju tešla apdžius) ir dėkite dubenį su tešla į šaldytuvą bent 3 valandoms, bet galima ir per naktį.
6. Kai susiruošite kepti pyragėlius, įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių (režimas su vėjeliu). Specialios madlenoms skirtos kepimo skardos „duobutes“ kruopščiai ištepkite sviestu, tada pabarstykite miltais (jų perteklių nupurtykite).
7. Kabinkite maždaug po valgomąjį šaukštą tešlos ir pildykite duobutes – kaip nors ypatingai formuoti ir lyginti tešlos nereikia, nes karštyje ji išskys ir puikiai užpildys duobutes.
8. Kepkite 9–10 min., kol pyragėliai išsipūs ir parus.
9. Išėmę skardą, stuktelkite ją į kokį kietą paviršių – jei gerai ištepėte „duobutes“ sviestu ir pabarstėte miltais, pyragėliai mikliai atlips nuo paviršiaus.
10. Pabarstykite cukraus pudra ir skanaukite dar šiltų ar atvėsusių.