Naudingi patarimai:
1. Humuso pagrindas – avinžirniai, kuriuos galite virti patys, galite naudoti pirktinius konservuotus. Jei verdate patys, nepamirškite per naktį pamirkyti šaltame vandenyje, o virti ne mažiau, kaip valandą, o didesnius ir iki 2 val. Avinžirniai išvirę, kai paspaudus pirštais lengvai susitraiško.
2. Nesvarbu, naudojate savo virtus ar pirktinius avinžirnius, glotnų, skanų ir tiesiog malonų valgyti humusą pagaminsite tik tada, jei pašalinsite avinžirnių odeles. Galbūt ir skamba nykiai, tačiau iš tiesų šis darbas greitas, o jei ruošiate didesnį humuso kiekį, verta pasitelkti pagalbą, kitos išeities nėra.
3. Antrasis svarbus humuso ingredientas – sezamų pasta tahini, tai irgi gana masinis produktas, kurio nesunkiai įsigysite (o jei norite, galite pasigaminti ir patys). Humusui tahini kokybė labai svarbi, tad jei esate išbandę skirtingų gamintojų, rinkitės patį geriausią iš visų prieinamų. Nors skirtinguose receptuose tahini ir avinžirnių proporcijos įvairuoja, viena labiausiai vykusių proporcijų yra 3 dalys avinžinių (tarkime, stiklinė jau pašalintomis odelėmis) ir 1 dalis tahini (atitinkamai – 0,3 stiklinės).
4. Trečiasis svarbus humuso komponentas – alyvuogių aliejus. Jį taip pat rinkitės patį geriausią, vieni į patį humusą jo pila daugiau, kiti mažiau, o vėliau pašlaksto jau pagamintą, tai labiau skonio reikalas.
5. Klasikiniam humusui dar prireiks druskos, šviežių citrinų sulčių, česnako ir šalto virinto vandens. Pirmiausia elektriniame smulkintuve (blenderyje) su S formos peiliu sutrinkite avinžirnius, tada pilkite ir berkite kitus ingredientus ir trinkite, kol gausite visiškai vientisą, glotnią tyrę.
6. Prieš dedant į humusą česnaką, pašalinkite žalią jo viduriuką, taip humusas neapkars. Pradžioje druskos galite berti kiek mažiau, o tada ragauti ir prireikus įberti papildomai, o tada darsyk gerai visą mišinį permalti.
7. Humusas turi būti ne tvirtas, t. y. į kurį įstačius šakutę ši liktų styroti, tačiau gana skystas, takus, šią jo savybę reguliuokite įpildami pakankamai vandens.
8. Šaldytuve, uždengtame inde naminis humusas išliks geras 3 dienas, tad geriau jo gaminkite dažniau, o ne didžiulį kiekį vienu ypu.
- Greita ir skanu: karšti sumuštiniai su tunu ir sūriu
- Universaliosios tortilijos: kaip jas lankstyti, kad viskas neišbirtų, ir 3 receptai
- Maistingos salotos ir kiti gardūs užkandžiai su avokadais: 15 receptų
- Svajojantiems apie nekasdienį užkandį – keli receptai iš Italijos: „crostini“, lazdelės, duonelė
O dabar metas rinktis receptą:
1. Pirmiausia įkaitinkite orkaitę iki 150 C. Dideliame inde sumaišykite pistacijas, avižinius dribsnius, spragintą kynvą, susmulkintas džiovintas spanguoles ir moliūgo sėklas. Kitame dubenėlyje lengvai išplakite kiaušinio baltymą ir sumaišykite su šaukštu kokosų aliejaus. Supilkite į sausus ingredientus, gerai išmaišykite ir dėkite į kepimo skardą, išklotą kepimo popieriumi.
2. Kepkite apie 20 minučių. Leiskite atvėsti (sandariame indelyje galite laikyti mėnesį);
3. Gaminame humusą: nusunkiame avinžirnius, pasilikdami skystį, kurio prireiks vėliau reguliuojant humuso tirštumą. Sudedame avinžirnius, tahini pastą, česnako skilteles, kuminą į elektrinį virtuvės kombainą, išspaudžiame citriną, įpilame šlakelį alyvuogių aliejaus, šiek tiek druskos, pipirų ir viską sutriname iki vientisos masės. Jeigu rodosi per tiršta, tuomet pilame skysčio, kuriame buvo konservuoti avinžirniai, tol kol gausime norimą konsistenciją.
4. Dedame į lėkštę humuso, apšlakstome alyvuogių aliejumi, beriame granolos ir granato sėklų. Valgome su šviežiomis daržovėmis.
1. Avinžirnius užmerkite iš vakaro, išbrinkusius virkite apie 20 minučių
2. Išvirusius avinžirnius sudėkite į elektrinę trintuvę su visais ingredientais ir trinkite iki vienodos kreminės masės. Jei ji per tiršta – įpilkite daugiau vandens ir pagal skonį tikrinkite, ar netrūksta prieskonių.
Norintiems intensyvesnio ar išskirtinio skonio verta išbandyti humusą su daugiau česnakų, čili prieskonių ar pridėti saulėje džiovintų pomidorų, juodųjų alyvuogių. Bandydami galite sukurti savo vardo humuso receptą.
Jo galima ragauti su agurkais, morkomis, salierais, pomidorais, pita, lavašu, traškučiais, duonos lazdelėmis ar duona. Ir patartina humusą iš dubens dažyti, o ne tepti. Pavyzdžiui, sulenkiate gabalėlį pitos pusiau ir kampu semiate humuso. Tuo pačiu ir pirštus apsilaižysite.
1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 °C. Į kepimo skardą, išklotą pergamentiniu popieriumi, sudėkite moliūgą, česnakus, pašlakstykite viską aliejumi, pabarstykite druska ir pipirais. Kepkite apie 30 min., kol moliūgas suminkštės, o česnakai paruduos.
2. Truputį atvėsinkite, tada išspauskite iš lukštų česnaką, sudėkite į elektrinį trintuvą kartu su moliūgais, avinžirniais, anakardžių riešutais, supilkite vandenį, įberkite dar šiek tiek druskos ir pipirų ir susmulkinkite iki vientisos masės (2–3 min).
3. Patiekite pašlakstę trupučiu aliejaus, pabarstę kmynais ir čili dribsniais, su mėgstamais skrebučiais, duona arba daržovėmis.
1. Avinžirnius gausiai užpilkite vandeniu ir palaikykite 4–7 valandas. Vandenį nupilkite, avinžirnius perskalaukite ir užpilkite šviežiu. Virkite 2 valandas.
2. Į išvirtus ir atvėsusius avinžirnius supilkite alyvuogių aliejų, sezamų pastą tahini, česnaką, prieskonius, įspauskite citrinos sultis, sudėkite džiovintus pomidorus. Viską labai gerai sutrinkite elektriniu trintuvu.
3. Patiekite su duonele ar daržovių lazdelėmis.
1. Orkaitę įkaitinkite iki 200°C. Kepimo skardą ištieskite kepimo popieriumi.
2. Saldžiąsias bulves nuskuskite ir supjaustykite ritinėliais. Sudėkite juos į skardą ir apšlakstykite aliejumi. Pagardinkite druska, pipirais ir prieskoniais. Kepkite apie 20 minučių, kol batatai bus minkšti.
3. Virtuviniame kombaine išsukite avinžirnius, batatus, vandenį, aliejų ir tahini. Jei masė per tiršta, įpilkite dar šiek tiek vandens ir aliejaus. Paragaukite, ar netrūksta prieskonių.
4. Tiekite su daržovių lazdelėmis arba sūriais krekeriais.
1. Į elektrinį smulkintuvą sudėkite visus ingredientus, išskyrus aliejus ir rozmariną. Sutrinkite iki vientisos glotnios masės (gali reikėti kokį kartą išjungti smulkintuvą ir nubraukti žemyn nuo indo sienelių pakilusią dar nesusmulkintą masę). Paragaukite, ar netrūksta pipirų, druskos.
2. Perdėkite masę į platų dubenį, kuriame patieksite, užpilkite abiejų rūšių aliejaus, pabarstykite rozmarinais. Valgykite su daržovių ar „grisini“ lazdelėmis, tepkite ant skrebučių ar nesaldžių sausainių.
Užtepas šaldytuve gali išbūti porą dienų, tačiau būtinai pridenkite jį maistine plėvele taip, kad ji liestų paviršių, antraip užtepo viršus negražiai apdžius.
- Lęšius iš vakaro užmerkite. Išskalaukite, užpilkite nurodytu kiekiu vandens ir virkite, kol vandens beveik neliks.
- Kiek pravėsusius lęšius sukrėskite į elektrinį plakiklį, suberkite smulkintą česnaką, sezamų pastą, citrinų sultis, pagal skonį pasūdykite, pagardinkite pipirais ir susmulkinkite iki vientisos masės.
- Sudėkite į dubenėlį, apšlakstykite aliejumi, lengvai išmaišykite šaukštu, apibarstykite paprikos milteliais.
- Šį humusą gardu valgyti su duona, skrebučiais, pita, įvairiais trapučiais, šviežiomis daržovėmis. Galima naudoti kaip užtepą lavašui.