Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Išbandykite: konditerio patarimai ir tinklaraštininkės tinginių „Napoleono“ receptas

Lapkričio 6-ąją Lietuvoje minima pyragų diena. Pyragai – vienas tų desertų, kuriuos mėgsta visi. Be to, egzistuoja galybė šio kepinio receptų: nuo paprastų ar nostalgiškų daugelio ragautų skanėstų iki egzotiškų, nemažai įgūdžių reikalaujančių šedevrų. Jei norite nekasdienio deserto, tačiau netrokštate kelių valandų praleisti virtuvėje, išbandykite tinginių „Napoleono“ receptą, kuriuo dalijasi tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė.
Tinginių „Napoleonas“
Tinginių „Napoleonas“ / Tinklaraštininkės nuotr.

Tačiau prieš tai – keli patarimai, kurie bus aktualūs kepant daugelį pyragų. Jais pranešime žiniasklaidai dalijasi prekybos tinklo „Iki“ konditerijos ekspertas Thierry Lauvray.

„Pirmas dalykas, į kurį vertėtų atsižvelgi ruošiant pyragus, – sezoniškumas. Kepiniams rinkitės tuos ingredientus, kurie būdingi esamam metų laikui. Pavyzdžiui, rudenį saldėsiai neįsivaizduojami be lietuviškų obuolių ar iš šiltesnių kraštų atgabentų persimonų, granatų, būtent šiuo metu įsibėgėja ir šviežiai sunokusių klementinų ar apelsinų sezonas. Be to, pyragus galite gardinti ne tik vaisiais ar uogomis, bet ir rudens derliaus moliūgais, morkomis ar avokadais, kurie taip pat puikiai tinka gaminant įvairiausius saldėsius“, – pataria T.Lauvray.

Gamindami desertus vietoj grietinėlės ar sviesto niekuomet nenaudokite riebalų mišinių ar kitų pakaitalų.

Pasak konditerijos eksperto, dar viena gero pyrago paslaptis – kokybiški ingredientai. Gamindami desertus vietoj grietinėlės ar sviesto niekuomet nenaudokite riebalų mišinių ar kitų pakaitalų, rinkitės kokybišką šokoladą, kakavą ar karamelę, varškę, vaisių tyres, kefyro kremus, maskarponės sūrį. Jeigu pyraguose norite sumažinti cukraus kiekį, juos galima saldinti natūraliu medumi. Jeigu norite dar sveikesnio deserto – pyragus saldinkite džiovintais vaisiais ar uogomis.

Naudingos kepinių ruošimo taisyklės:

Naudokite šaltus ingredientus. Geras pyragas prasideda nuo traškaus jo pagrindo. Kaip teigia ekspertas, ruošiant pyrago pagrindą tešlai naudokite tik iš šaldytuvo ištrauktą sviestą, o į miltus pilamą vandenį pašaldykite ledo kubeliais. Pagamintą tešlą, prieš kočiodami, susukite į maistinę plėvelę ir taip pat palaikykite šaldytuve.

Atsargiai elkitės su tešla. Jeigu kočiojant tešlą pamatėte įtrūkimų – ne bėda. Pasistenkite juos atsargiai suklijuoti pirštais. Jeigu tešlą minkysite iš naujo – ji gali tapti itin kieta, o tai paveiks pyrago tekstūrą.

Nepadauginkite miltų. Dar vienas svarbus eksperto patarimas – minkant tešlą ant jos barstyti kuo mažiau miltų. Mat didelis miltų kiekis taip pat tešlą paverčia kietesne nei ji turėtų būti.

Vida Press nuotr./Pasiruošimas tešlos gaminimui
Vida Press nuotr./Pasiruošimas tešlos gaminimui

Iš pradžių pasiruoškite pagrindą. Iškočiotą pyrago tešlą, prieš dedant ant jos įdarą, gražiai įkomponuokite į kepimo formą, uždenkite ją kepimo popieriumi ir iškepkite orkaitėje. Kaip teigia ekspertas, ant kepimo popieriaus galite užberti pupelių ar žirnių – tokiu būdu kepant pyragus geriau išsilaiko jo forma.

Kepkite ant žemiausios lentynos. Tam, kad pyragas kepant nesudegtų – geriausia jį kepti ant žemiausios orkaitės lentynėlės. Be to, pyragą kepant žemiausioje lentynoje įdaru nepersisunkia pyrago pagrindas.

Prieš patiekiant – leiskite atvėsti. Įdarui reikia laiko sustingti, antraip pyragas bus skystas. Pyragai su vaisių įdarais turi atvėsti bent keturias valandas prieš juos pjaustant, o varškės pyragai turi atvėsti apie dvi valandas prieš patiekiant. Jeigu pyragą norite patiekti šiltą, sustingusį, folija apdengtą pyragą galite kelias minutes pašildyti iki didelės kaitros įkaitintoje orkaitėje.

Vida Press nuotr./Kepamas pyragas
Vida Press nuotr./Kepamas pyragas

Tortų gaminimas – tarsi meditacija

Maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė prisipažįsta, kad konditerija ar kiti kepiniai – nėra pagrindinis jos „arkliukas“. Visgi, kokybiškai pagamintais kepiniais pasimėgauti ji labai mėgsta.

„Kai gaminu desertus pati, jie visada turi atitikti du kriterijus. Kepinys turėtų būti tokio skonio, kad būtų verta pasigaminti pačiam, be to, jis turi būti lengvai pagaminamas. „Napoleonas“ yra vienas mano mėgstamiausių tortų, kuriuo mėgaujamės su šeima, tačiau iš pirmo žvilgsnio namuose tokį tortą pasigaminti yra itin sunku. Laimei, esu atradusi tinginių „Napoleono“ receptą, kuris, nors ir pagamintas su pirktine sluoksniuota tešla, yra ypatingai viliojančio skonio“, – teigia K.Pišniukaitė-Šimkienė.

Tinklaraštininkės nuotr. /Tinginių „Napoleonas“
Tinklaraštininkės nuotr. /Tinginių „Napoleonas“

Šio torto gamyba užtrunka apie dvi valandas, tačiau ji nesudėtinga, netgi primenanti malonią meditaciją, sako tinklaraštininkė ir dalijasi savo ir šeimos pamėgto kepinio receptu.

Tinginių „Napoleonas“

Ingredientai:

  • 2 pakuotės bemielės sluoksniuotos tešlos (pakuotė 500 g, du didesni lapeliai);
  • 3/4 stiklinės cukraus;
  • 2 kiaušiniai ir 3 kiaušinių tryniai;
  • 1/3 stiklinės kukurūzų krakmolo;
  • 1/2 stiklinės saldinto sutirštinto kondensuoto pieno;
  • 3 stiklinės pieno;
  • 1 arbat. šaukšt. vanilės ekstrakto;
  • 100 g sviesto;
  • 4 valg. šaukšt. spanguolių uogienės;
  • uogų (papuošimui).

Gaminimas:

Ruošiame kremą:

1. Į puodą beriame cukrų, įmušame du kiaušinius ir dar 3 kiaušinių trynius. Viską gerai išplakame šluotele iki vientisos masės. Į masę beriame krakmolą, gerai išplakame šluotele iki vientisos masės. Į masę pilame kondensuotą pieną, gerai išplakame šluotele iki vientisos masės. Galiausiai į masę visą laiką maišydami šluotele lėtai supilame pieną.

2. Dabar laikas virti – dedame puodą ant vidutinės kaitros ir visą laiką intensyviai maišydami šluotele kaitiname apie 15–20 min, kol kremas sutirštėja iki gana standžios, kondensuotą pieną primenančios konsistencijos. Į kremą įmaišome vanilę ir sviestą. Kremą uždengiame maistine plėvele (ji turi liestis su kremu) ir paliekame kambario temperatūroje, kol visiškai atvės.

Ruošiame tešlą:

1. Sluoksniuotą tešlą atšildome per naktį šaldytuve arba 30 min. kambario temperatūroje.

2. Stalviršį pabarstome miltais ir iškočiojame sluoksniuotą tešlą. Gausiai subadome šakute, kad kepdama tešla mažiau kiltų. Perkeliame tešlą ant kepimo popieriumi išklotos skardos, jei norite, galite šioje vietoje išpjauti norimą formą. Jei norite apvalaus torto, įspauskite apskritimus lakštuose. Tai nėra būtina, galite gaminti ir stačiakampį tortą, tuomet reikės nuo iškepusios tešlos tik nupjauti ir sulyginti kraštelius.

3. Tešlos lakštus iškepame po vieną ar du orkaitėje 180 laipsnių temperatūroje po 15–20 min, kol tešla gražiai apskrunda. Po kepimo liks nereikalingų tešlos dalių/kraštelių – juos sutrupiname tarp pirštų ir atidedame torto puošimui.

Ruošiame tortą:

1. Pirmąjį tešlos lakštą gausiai aptepame kremu. Ant viršaus dedame antrą lakštą, aptepame kremu ir spanguolių uogiene. Ant viršaus dedame trečią lakštą, gausiai aptepame kremu. Taip kartojame, kol sunaudojame visus turimus lakštus. Jų skaičius nėra svarbus – kuo daugiau, tuo tortas bus aukštesnis. Paskutinis sluoksnis turi būti kremo.

2. Torto viršų ir šonus apibarstome sluoksniuotos tešlos trupiniais. Labai svarbu leisti „Napoleonui“ pastovėti kambario temperatūroje bent kelias valandas. Galima gaminti dieną prieš šventę, tuomet per naktį laikykite šaldytuve. Tortas skaniausias, kai ilgiau pastovi ir kremas susigeria į tešlą.

3. Jei norisi, viršų galima papuošti įvairiomis uogomis. Tai nėra būtina, bet suteikia šventinės išvaizdos tortui.

Tinklaraštininkės nuotr. /Tinginių „Napoleonas“
Tinklaraštininkės nuotr. /Tinginių „Napoleonas“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai