Venkite produktų, kuriuose yra hidrintų riebalų
Etiketėje ieškokite žodžių „hidrinimas“ ir „augalinis aliejus“. Jeigu sudėtyje yra augalinio aliejaus, o produkto galiojimo laikas ilgas, vadinasi, jame esantis aliejus buvo hidrintas – tai procesas, kurio metu ši medžiaga kietinama. Kaip jau minėjome ankstesniame skyriuje, riebalų hidrinimas trukdo smegenims įsisavinti polinesočiąsias riebalų rūgštis, o tai trikdo sklandžią smegenų veiklą.
Venkite produktų, kuriuose yra cukraus
Sudėtyje ieškokite cukraus. Tai gali būti medus, sirupas, sacharozė, gliukozė, maltozė ar kita „-ozė“. Cukrus, kuris nekeičia gliukozės kiekio kraujyje, – ksilitolis, fruktozė ir gėrimuose naudojamas mėlynasis agavų sirupas. Visgi reikėtų rinktis tuos produktus, kuriuose net šis cukrus yra pačiame ingredientų sąrašo gale.
Venkite perdirbtų sulčių ir vaisių sulčių gėrimų
Kaip aptarėme pirmame skyriuje, perdirbtos vaisių sultys ir gėrimai ne ką geresni už saldintą vandenį. Neapsigaukite, jeigu ant pakuotės rašoma, kad gėrimas papildytas vitaminais ir mineralais. Visa tai reiškia tik viena – kad tikros natūralios maistinės medžiagos perdirbant buvo suardytos. Vienintelės vertingos sultys – šviežiai spaustos, arba tokios, kurios parduotuvėje laikomos šaldytuve ir galioja labai trumpai, daugiausia – kelias dienas. Geriausios yra obuolių sultys, nes šiuose vaisiuose daugiausia fruktozės.
Sūrį ir pieną pirkite mažomis pakuotėmi
Dideliais kiekiais vartodami pieno produktus, galite sukelti jautrumą ar alergiją, nes šie produktai – vieni didžiausių alergenų, be to, daugelyje sūrių yra sočiųjų riebalų. Jeigu jūsų šeima mėgsta pieno produktus, nepirkite didelio sūrio ir kelių litrų pieno – nebent namuose gyvena dvidešimt asmenų. Įsigiję mažesnį kiekį, šių produktų vartosite saikingai. Rinkitės aštresnio skonio sūrį, pavyzdžiui, parmezaną arba brandintą čederį, kad panaudotumėte jį kaip garnyrą, o ne valgytumėte supjaustytą riekelėmis.
Rinkitės ekologiškus omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių turinčius kiaušinius
Kiaušinis yra puikus produktas, o jo sveikumą lemia jį padėjusi višta. Jeigu galite sau leisti, pirkite omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių turinčius kiaušinius, geriausia – ekologiškus, arba bent jau tų vištų, kurioms leidžiama lakstyti lauke.
Venkite maisto, kuriame yra priedų, konservantų ir kitų chemikalų
Trumpesnis ingredientų sąrašas paprastai reiškia, kad produktas sveikesnis.
Peržvelkite nepriimtinų priedų sąrašą ir jų griežtai venkite. Pamėginkite įsiminti kur kas trumpesnį sveikų E priedų, kurių dauguma yra vitaminai, sąrašą. Trumpesnis ingredientų sąrašas paprastai reiškia, kad produktas sveikesnis. Tarkime, duonos sudėtyje gali būti vos trys arba net trisdešimt ingredientų. Jeigu ilgame sudedamųjų dalių sąraše dauguma nepanašūs į „maistą“ – pavyzdžiui, į ką nors, kas augo ant medžio ar žemėje, – arba jaučiate, kad jums būtų lengviau juos ištarti, jeigu turėtumėte chemijos mokslų daktaro laipsnį, tai pirmas požymis, kad vaikui tokio produkto duoti nereikėtų.
Sudarykite pirkinių sąrašą ir jo laikykitės
Tai ypač svarbu, jeigu drauge eina apsipirkti vaikai. Sąrašą sudarykite kartu. Vartokite bendrinius žodžius, tokius kaip vaisiai ir daržovės, kad savęs neribotumėte ir galėtumėte išsirinkti tai, kas atrodo šviežia. Nedėkite į vežimą produktų, kurių nėra sąraše, nebent pamiršote įtraukti į sąrašą ir jų iš tiesų reikia (bet tai tikrai ne šokoladiniai sausainiai!). Jeigu sąrašas visada išliks nepakitęs, jūsų vaikas su tuo susitaikys. Nepasiduokite vaiko prašymams ir nebijokite įniršio priepuolių. Nuolaidžiaudami parodysite jam, kad netinkamu elgesiu gali gauti tai, ko nori. Sausainių ir saldainių skyriaus apskritai reikėtų vengti. Per televizorių kiekvienos pertraukėlės metu reklamuojami rafinuoti, cukraus pripildyti produktai dažniausiai parduodami su kokiu nors žaisliuku. Laikykitės nuo jų kaip galima atokiau!
Prieš eidami apsipirkti, pavalgykite
Jeigu vaikas vyksta kartu, jį taip pat pamaitinkite. Automobilyje pakeliui į prekybos centrą suvalgytas obuolys ir kelios bertoletijos padės išlaikyti cukraus pusiausvyrą kraujyje. Tai numalšins saldumynų norą ir neleis įsiplieksti pykčiui. Nepamirškite pasiimti ir buteliuko vandens
Kiek įmanoma pirmenybę teikite ekologiškam maistui
Kartais ekologiškų ir neekologiškų produktų kainos beveik nesiskiria, ir tai puiku, tačiau būkite atsargūs rinkdamiesi ekologiškus perdirbtus produktus. Nors jų sudėtis veikiausiai bus aukštesnės kokybės ir juose tikriausiai nebus E priedų, visgi ekologiška pica ir bulvių traškučiai ar ekologiškas pyragas tebėra angliavandenių bomba, o perdirbti angliavandeniai, kaip jau minėjome, sveikatos tikrai neprideda.
Pirmenybę teikite natūraliems, o ne perdirbtiems ir rafinuotiems produktams
Rinkitės ruduosius ryžius, rupių miltų makaronus ir stambiagrūdžių miltų duoną. Pirmenybę teikite natūralioms, o ne paruoštoms daržovėms – supjaustytose lieka mažai maistingųjų medžiagų. Pigiau ir sveikiau įsigyti visą salotos ar kopūsto gūžę, nei paruoštas salotas ar žalumynus, kurie subliūkšta vos atidarius pakuotę.
Saugokitės užrašo: „95 proc . mažiau riebalų “
Kaip jau aptarėme anksčiau, riebalų baimė perdėta, svarbu rinktis tam tikros rūšies riebalus. Dauguma produktų, ant kurių pakuočių rašoma, kad yra mažesnis kiekis riebalų, turi pridėtojo cukraus, kad būtų skanesni, todėl jie ne ką geresni nei nenugriebti riebalai. Sakytume, netgi blogesni. Ypač būkite budrūs vertindami sumažinto riebumo produktus: natūraliai jie, tarkime, sviestas, kuriame yra 100 proc. riebalų, negali būti liesi. Taigi skaitykite sudėtį, kad išsiaiškintumėte, kas vietoj jų buvo įdėta.
Tai ištrauka iš neseniai išleistos atnaujintos knygos „Pilnavertė jūsų vaiko mityba“ (leidykla „Dvi tylos“). Jos autoriai itin detaliai, nuosekliai ir argumentuotai dėsto, koks maistas reikalingas jūsų augančiam vaikui, kaip suformuoti teisingus maitinimosi įsgūdžius ir pan. Knygoje gausu ir moksliniais tyrimais pagrįstų žinių, ir nesunkiai pritaikomų praktiškų patarimų.