1. Dedate į troškinius ir sriubas vienu metu su kietesnėmis daržovėmis
Vienas bjauriausių cukinijų paruošimo būdų – pervirti jas troškinyje ar sriuboje, nes tada gaunate cukinijų tyrėje plaukiojančias daržoves. Tikrai nieko viliojančio. Nedideliais kubeliais ar riekelėmis pjaustytos cukinijos išvirs per 7–10 min., todėl paisykite ingredientų eiliškumo – morkas ar kitas šaknines daržoves berkite pirma, o cukinijas – labiau į pabaigą. Jau geriau tebūnie jos kiek traškesnės, ne visai išvirusios nei pervirusios.
2. Nenusunkiate sulčių, kai kepate blynelius
Cukinijos sulčių kiekiu agurkams neprilygsta, tačiau turi jų nemažai. Ir tos sultys visai neparankios, kai kepate blynelius, kurių sudėtyje yra cukinijų (juk žinote, kad receptų egzistuoja daugybė)!
Galite cukinijas tiesiog sutarkuoti burokine tarka ir tarkius nuspausti rankomis arba suberkite juos į kiaurasamtį, užberkite gerą žiupsnį druskos ir po keliolikos minučių nuspauskite. Antruoju atveju būkite atidesni su druskos kiekiu patiekale, nes jos jau bus cukinijose.
1. Viename inde sumaišykite cukiniją, morkas, konservuotus kukurūzus, kiaušinį, jogurtą ir prieskonius. Maišykite iki vientisos masės.
2. Atskirame dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius.
3. Miltus berkite į skystus produktus. Galiausiai suberkite sūrį ir lengvai išmaišykite.
4. Kepkite blynus įkaitintoje keptuvėje iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Patiekite su natūraliu jogurtu ar grietine.
1. Sutarkuotas cukinijas suberkite į dubenį, pabarstykite 2 šaukšteliais druskos ir palikite apie 10 minučių, kad išsiskirtų skystis. Gerai nusunkite ir nuspauskite tarkuotas cukinijas, kad liktų kuo sausesnės (geriausia – sūrmaišyje arba keliais sluoksniais sulankstytu gabalėliu marlės).
2. Dubenyje išplakite kiaušinį su cukrumi ir trupučiu druskos (su druska elkitės atsargiai, mat jei labai gerai nenusausinsite cukinijų, tai druskos tikrai pakaks tiek, kiek jau subėrėte į cukinijas). Įmaišykite varškę ir ištrinkite šakute, sumaišydami su kiaušiniu. Tada sudėkite cukinijas, vėl sumaišykite. Galiausiai suberkite miltus ir sumaišykite minkštą nelipnią tešlą.
3. Suformuokite nedidelius paplotėlius. Kepkite iš abiejų pusių įkaitintuose riebaluose (labai tiks kokosų aliejus, jei mėgstate!).
4. Patiekite su grietine, medumi, uogiene ar šviežiomis uogomis.
3. Nulupate jaunų cukinijų odelę
Galima sakyti, jog lupti nedidelių cukinijų odelę ar ne – skonio reikalas, tačiau tuose patiekaluose, kuriuose šios dar nedidukės daržovės naudojamos, dažniausiai ji atlieka tam tikrą vaidmenį. Mažų mažiausiai, padeda išlaikyti gabaliukų ar riekelių struktūrą, taip pat suteikia ir šiek tiek ryškesnio skonio.
- Įkaitinkite orkaitę iki 110 ºC temperatūros. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi ir papurškite aliejumi.
- Cukiniją gerai nuplaukite ir supjaustykite plonais griežinėliais. Paprasčiausia tai padaryti su specialia daržovių pjaustykle. Jei neturite tokios, tiks bulvių skustukas ar aštrus peilis. Stenkitės, kad griežinėliai būtų kuo vienodesnio storio, gana ploni.
- Paruoštus griežinėlius dėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą, apipurškite dar šlakeliu aliejaus. Apibarstykite džiovintu rozmarinu, žiupsniu druskos ar kitais prieskoniais pagal skonį. Su prieskoniais elkitės atsargiai – cukinijų traškučius labai lengva persūdyti, todėl geriau druskos berkite mažiau, o vėliau, jei reikės, užbersite dar šiek tiek.
- Dėkite kepimo skardą su cukinijų griežinėliais į skardą ir kepkite 45 minutes. Tuomet apsukite kepimo skardą, dėkite ją atgal į orkaitę, ir kepkite dar 30–50 min., kol cukinijų traškučiai gražiai apskrus ir bus traškūs.
- Traškučius patiekite iš karto, kai tik atvės, ir suvalgykite per kelias valandas – tuomet jie bus patys traškiausi ir skaniausi. Vėliau jie tampa minkšti.
4. „Nurašote“ peraugusias cukinijas
Su didelėmis cukinijomis vargo gali būti nemažai – stora oda, didelės sėklos, ne itin daug minkštimo, kuris kartais atrodo kone medinis.
Turėkite kantrybės ir nulupkite tą odą, išskobkite sėklas, o tai, kas liko, sutarkuokite ir panaudokite kepdami, tarkime, saldžiuosius kepinius. Juose cukinijos „paskęsta“, tad jų peraugimas niekam neberūpės.
1. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais, soda ir kakava.
2. Kitame dubenyje kiaušinius išmaišykite su ruduoju cukrumi, vanile ir aliejumi bei sudėkite tarkuotas cukinijas.
3. Sumaišykite šlapiuosius ir sausuosius ingredientus bei dėkite gautą tešlą į kepimo formą, išklotą kepimo popieriumi.
4. Kepkite apie valandą 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Iškepusį pyragą palikite šiek tiek atvėsti.
5. Tuomet pradėkite gaminti torto glajų. Juodąjį šokoladą ir sviestą išlydykite bei į gautą masę įmaišykite kondensuotą pieną. Viską gerai išmaišykite ir ištepkite glajumi atvėsusio pyrago viršų.
6. Pagamintą pyragą palikite pusvalandžiui šaldytuve ir šiek tiek atšaldę patiekite ant stalo.
5. Naudojate peraugusias cukinijas ten, kur reikia jaunų
Nors peraugusių cukinijų į šiukšlių dėžę mesti neverta, nepasiduokite entuziazmui naudoti jų troškiniuose, kepti gabaliukų orkaitėje, ruošti įdarytų šulinėlių. Šiems patiekalams tinka jaunos, traškios, sultingumo ir švelnaus skonio nepraradusios daržovės.
1. Kuskusą užpilkite verdančiu sultiniu, supilkite 2 šaukštus aliejaus, uždenkite dangčiu ir palikite 10 minučių. Tada supurenkite šakute ir palikite atvėsti.
2. Jei naudosite perlinį kuskusą, paruoškite jį pagal nurodymus ant pakuotės. Palikite atvėsti.
3. Cukiniją supjaustykite plonais ritinėliais ir apkepkite juos aliejuje.
4. Sausoje keptuvėje apskrudinkite migdolus, palikite juos atvėsti ir tada supjaustykite riekelėmis.
5. Sūrį supjaustykite kubeliais.
6. Sukapokite kalendras ir petražoles.
7. Kuskusą sumaišykite su cukinijomis, migdolais, feta ir žolelėmis. Apšlakstykite žaliosios citrinos sultimis ir pagardinkite druska bei pipirais.
1. Pirmiausia smulkiai supjaustome čili, imbierą, česnaką ir svogūnų laiškų baltąją dalį – žaliąją svogūnų lapų dalį paliekame papuošimui.
2. Įkaitiname „wok“ keptuvę ir pilame truputį aliejaus, dedame vištieną ir apkepiname iš abiejų pusių (viso kepame apie 4-5 minutes).
3. Kol vištiena kepa, į dubenėlį pilame sojos, vandens, dedame šaukštą medaus ir viską gerai išmaišome.
4. Supjaustome cukinijas.
5. Vištienai apskrudus, blauzdeles dedame į lėkštę kol prireiks.
6. Į tą pačią keptuvę pilame truputėlį aliejaus ir, jam įkaitus, dedame susmulkintus čili, imbierą, česnaką ir svogūnų laiškus.
7. Kepame apie 1-2 minutes, dedame cukinijas, apskrudintą vištieną ir viską užpilame paruoštu padažu. Uždengiame dangčiu ir paliekame apie 4-5 minutes. Prieš išimant įmaišome pak choi ir uždengus dangtį dar paliekame apie 2 minutes.
8. Viską dedame į lėkštę, užbarstome sezamo sėklomis, likusiais svogūnų laiškais ir valgome su ryžiais. Skanaus!
6. Šykštite prieskonių
Cukinijos itin ryškiu skoniu nepasižymi – nei termiškai neapdorotos, nei virtos ar keptos, todėl prie jų derinkite a) kitus ryškesnius ingredientus; b) pažaiskite prieskoniais, žolelėmis.
Tai galioja ir keptoms cukinijų juostelėms (pagardinkite jas parmezanu), ir cukinijų sriuboms (į trintą įtrupinkite fetos sūrio), ir marinuotoms daržovėms (galbūt prireiks kiek ryškesnio acto, česnako, imbiero gabalėlio).
1. Puode storu dugnu įkaitintame šaukšte alyvuogių aliejaus apkepinkite svogūnus, kol jie taps minkšti ir skaidrūs.
2. Suberkite cukinijas kartu su česnakais ir toliau kepinkite maišant, kol cukinijos truputį suminkštės. Tada sudėkite supjaustytus pomidorus, suberkite ciberžoles ir paprikas, įberkite druskos ir pipirų ir kepinkite maišydami apie 2–3 minutes.
3. Supilkite pašildytą sultinį ir uždengę virkite and vidutinės ugnies apie 10 minučių. Pabaigoje sriubą sutrinkite (galite trinti bulvių trintuve, nesijaudinant, kad liks nesutrintų gabalėlių, arba įmerkiamu plakikliu, arba supylę į elektrinį blenderį – iki visiškai vientisos konsistencijos).
4. Patiekite pagardinę grietinėle arba jogurtu (jei mėgstate), šviežiais bazilikų lapeliais ir paskrudintais batono gabalėliais, pakeptais su sūriu
- Cukinijas nuplaukite, nulupkite ir supjaustykite norimo dydžio gabalėliais.
- Nuluptus svogūnus suraikykite pusžiedžiais.
- Į dubenį sukrėskite daržoves, supilkite visus likusius produktus ir laikykite per naktį šaltai.
- Perpilkite masę į puodą, užvirkite ir kaitinkite penkias– dešimt minučių.
- Karštą cukinijų masę sukrėskite į švarius stiklainius ir sandariai uždarykite.
Knyga „Konservuojame namie“ |
Receptas iš knygos „Konservuojame namie“, kulinarė Asta Žvikevičienė
- Cukinijas nuplaukite, nulupkite, pašalinkite minkštimą ir susmulkinkite 2 x 2 cm dydžio gabaliukais.
- Plonomis riekelėmis supjaustykite imbierą.
- Iš likusių produktų dideliame puode paruoškite marinatą ir pamaišydami virkite apie penkias minutes.
- Sudėkite cukinijų gabaliukus ir vėl užvirinkite. Iš karto supilkite į indelius, tik žiūrėkite, kad visi cukinijų gabaliukai būtų apsemti marinatu. Indelius sandariai uždarykite.
Knyga „Konservuojame namie“ |
Receptas iš knygos „Konservuojame namie“, kulinarė Asta Žvikevičienė