Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Joninių patiekalai – iš grilio meistrų rankų: sotūs kepsniai, paršeliai ir greiti desertai

Ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – viena gražiausių ir prasmingiausių švenčių vasarą. Senovės apeigomis ir tradicijomis apipinta Joninių šventė švenčiama ir šiandien: visoje šalyje vyksta įvairūs renginiai, per šią šventę daug laiko praleidžiame gamtoje su draugais. Tačiau kokios Joninės be iškylos gamtoje, kvapnių ant laužo ar grilio keptų kepsnių, bulvyčių ar kitų patiekalų?!
Iškyla.
Iškyla. / Shutterstock nuotr.

Apie tai, kokios šiandienos mados, ką skaniai ir greitai pasigaminti per šias Jonines, pasakoja ir patarimus dalina žinomi grilio meistrai Juozas Kaminskas ir Halina Bovševič.

Pasakodami apie šiandienos grilinimo tendencijas, grilio meistrai pastebi, kad grilio patiekalų įvairovė iš tiesų didelė. Buvome įpratę kepti pipirinį ar majonezu marinuotą šašlyką, vištienos sparnelius ar blauzdeles, o šiandien gaminame visą vakarienę!

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip paruošti skaniausius šašlykus? Nauji receptai

Lietuvos Barbekiu kepėjų asociacijos prezidentas Juozas Kaminskas atvirauja, kad renginiuose, kuriuose dalyvauja gausesnis būrys svečių, vis dažniau tenka kepti ne tik įvairius kepsnius, daržoves, bulvytes. Grįžta mada kepti visą paukštį ar gyvūną:

Grilio meistras Juozas Kaminskas.
Grilio meistras Juozas Kaminskas.

„Pati naujausia šių metų grilio tendencija – kepti kuo didesnį kepinį: visą viščiuką, kalakutą, ėriuką ar paršelį, – pasakoja dešimtį metų gyvuojančios asociacijos prezidentas. – Nors kepti ne atskiras dalis, o visą paukštį ar gyvūną yra laikui imlus procesas, svečius tikrai nustebinsite.“

Dalindamasis patirtimi J.Kaminskas teigia, kad nebūtinai jums prireiks specialaus didelio uždaro grilio, juk ir ant laužo gamtoje galima kepti: iš medžio šakos pasiruošti didelį iešmą, kad per daug neišdegintumėte laužavietės, galite malkas kurti ant skardos. Asociacijos prezidentas pasakoja ir apie žemėje įkastas laužavietes, galima kepti net duobėje, išklojus ją lauže įkaitintais akmenimis ar skarda, ant kurios sudedamos anglys.

„Pabandykite tokius kepimo būdus, kurių nesate bandę – tai bus staigmena ir jums, ir svečiams. Jei norite sultingo ir aromatingo kepinio, apdenkite jį skarda ar grilio dangčiu, – patarimais dalinasi ponas Juozas. – Ne kartą esu kepęs iškastoje duobėje, kurią uždengdavome, palikę nedidelį plyšį dūmams išeiti. Taip keptas paršelis būdavo itin sultingas.“

Pasak jo, paršelis, sveriantis nuo 5 iki 15 kg, kepa apie 9–10 val. Grilio profesionalai renginiuose kepa 35 kg ir daugiau sveriančius paršelius (tarpinio svorio 15–35 kg kepti nepatartina, nes mėsa netinkama), tokio svorio kepa iki 12 val. Kepant ant iešmo neuždengus – kepa ilgiau, jei uždaruose griliuose ar lauko pečiuose – trumpiau.

Ėriukas, sveriantis apie 25 kg, kepa nuo 7–8 iki 10 val., tai vėlgi priklauso nuo to, ar uždarame, ar atvirame grilyje jį kepate. Galima kepti ir ėriuko išklotinę – ji iškeps porą valandų greičiau.

Grilio meistras pritaria, kad greičiausiai ir paprasčiausiai iškeps visas viščiukas. Jį galite pamarinuoti iš vakaro, arba nusipirkti jau marinuotą. Kepant viščiuką ant grilio, jį reikėtų užmauti ant specialaus kūgio formos stovelio iš vielos, kuriame įsistato ir indas su skysčiu: tai gali būti spausta citrina su prieskoninėmis žolelėmis, galima pilti alų, vyną. Kas mėgsta, gali įpilti šlakelį brendžio. Jei neturite tokio stovelio, galite naudoti nupjautą alaus skardinę ar butelį. Svarbiausia, kad kepant viščiuką, skystis garuotų, suteikdamas jam ir aromato, ir sultingumo.

Vištienos grilis.
Vištienos grilis.

Taip kepamas viščiukas iškepa per 1 val. Grilio meistras pataria, kad viščiuko kepimo laiką paprasta paskaičiuoti – 1 kg – 1 val. Taigi, jei viščiukas sveria 1,8 kg svorio – jis keps iki 2 val. Uždarame grilyje viščiukas iškeps pusvalandžiu greičiau. Tiesa, kepdami uždarame grilyje su reguliuojama temperatūra, iš pradžių nustatykite aukštesnę temperatūrą – 120–160 laipsnių, vėliau mažinkite. Jei neturite tokio grilio ir kepate ant paprastos kepsninės, galite jam paruošti gaubtą iš folijos.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pamirškite majonezo marinatą: 5 gudrybės, kurias privalote žinoti grilio sezonu

Jei nuspręsite kepti ėriuką ar paršelį, jį reikėtų marinuoti ilgiau arba naudoti virtuvės šefų dažnai naudojamą būdą – marinatą sušvirkšti specialiu kulinariniu švirkštu į mėsą. Tuomet ji bus ir skani, ir sultinga.

Jei neturite galimybės kepti viso paukščio ar gyvūno, ant laužo kepkite pamėgtas mėsos ar paukštienos dalis.

Jei gaminsite vėrinukus – verkite ant medinio iešmelio braškę, melioną ir zefyrą.

„Aš pats Joninėms dažniausiai kepu sprandinę, kurią įtrinu pipirais, druska, supjaustau nestorais gabaliukais. Taip paruošta ji greičiau iškepta. Taip pat mėgstu kepti įvairias vištienos dalis, kurias stengiuosi paruošti skirtinguose marinatuose, kad svečiai galėtų paragauti įvairių skonių. Vištiena puikiai įsisavina skonius, todėl ją marinuoti galima ir prieš pat šventę, – pasakoja Juozas. – Kepdamas ant kepsninės, ant to paties iešmo mėsos ir daržovių neveriu, apskritai stengiuosi daržoves kepti atskirai. Na, o bulves – seniai įprastu būdu: suvynioju į foliją ir padedu ant žarijų.“

Prie mėsos ar paukštienos tinka kepti baklažanai, cukinijos, paprika, pomidorai, joms paįvairinti grilio meistras dažnai parenka ir svogūnų ar česnakų galvutes.

Pasakodamas apie įvairius grilius bei populiarėjančius vienkartinius grilius, Juozas Kaminskas ragina nepamiršti ir saugumo: kepti reikėtų tik tam skirtose vietose. Laužavietę apjuosti akmenukais, stengtis nekepti arti miško, sausų medžių, žolės.

V.Skuodo nuotr./Grilio meistrė Halina Bovševič.
V.Skuodo nuotr./Grilio meistrė Halina Bovševič.

Vakarui vainikuoti ant grilio galite iškepti ir desertus. Lietuvos barbekiu kepėjų asociacijos narė Halina Bovševič pasakoja, kad desertų, kuriuos galima gaminti ant laužo ar grilio, tikrai labai didelė įvairovė, tik reikia daugiau improvizuoti.

„Ant laužo ar grilio galima kepti ir trupininius desertus, ir zefyrus ar įdarytus vaisius, – pasakoja grilio meistrė. – Na, o patys paprasčiausi desertai – vaisių ir zefyrų vėrinukai, kurie greitai iškepa virš lengvai rusenančių žarijų, tad iškepsite po kepsnių likus nestipriai kaitrai.“

TAIP PAT SKAITYKITE: Kulinarės Galinos Bovševič receptas – grilyje keptas desertas

H.Bovševič siūlo patį paprasčiausią trupininio grilio deserto receptą: „Paimkite pačius paprasčiausius sausainius, juos sutrupinkite, sumaišykite su gabalėliu sviesto. Paruoštą masę įdėkite į folinę keksiukų formelę arba ant folinio padėkliuko. Ant viršaus galite uždėti uogienės ar trintų vaisių, taip pat – zefyrų. Kepkite ant lengvos ugnies ar rusenančių žarijų apie 15 min. Per tą laiką išsilydys sviestas ir išburks sausainių trupiniai, lengvai aplieti trintomis uogomis ar uogiene. Iškeptus pyragėlius galite papuošti mėtomis. Šiems pyragėliams iškepti puikiai tiks uždaras grilis; jei esate gamtoje, galite juos uždengti folijos lakštu“, – pataria Halina.

Vasaros grilio desertas.
Vasaros grilio desertas.

Pasakodama apie zefyrus, Halina pataria rinktis specialiai kepti ant grilio skirtus zefyrus, jų dabar prekybos tinkluose galite rasti labai įvairių. Bet tiks ir tradiciniai zefyrai. Jei gaminsite vėrinukus – verkite ant medinio iešmelio braškę, melioną ir zefyrą, tada vėl kartokite tokiu pačiu eiliškumu. Vėrinukus kepkite ne ilgiau kaip 5 min., nes zefyras turi lengvai apskrusti, bet neišsilydyti. Tokį vėrinuką galite uždėti ant vaflio ir aplieti trintomis uogomis ar užpurkšti grietinėlės, galite naudoti ir jau paruoštus padažus: karamelinį, šokolado, vaisių ir pan.

Įdarytam desertui, kepamam ant grilio, geriausiai tiks persikas, kriaušė, o įdaryti galite viskuo, ką turite: varške, uogų džemu su trupintais sausainiais ar kitais produktais. Ant grilio galima kepti ir pačius paprasčiausius keksiukus, kuriems paruošti jums tereikės miltinio mišinio, vandens ir aliejaus. Juos kepkite specialiose folijos formelėse.

Po gardžios ant grilio pagamintos vakarienės jūsų laukia ilga ir nuotaikinga Joninių naktis!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai