„Pasistenkite, kad cepelinai nesuirtų dar virdami puode. O vėliau, tikuosi, galėsite atsakyti į klausimą, kodėl lietuviai juos taip mėgsta…” – Vytaras provokavo bičiulius estus pademonstruoti ne tik savo meistriškus įgūdžius virtuvėje, bet ir kulinarinę vaizduotę.
Estų šefų duetas priėmė iššūkį su jiems būdingu azartu ir noru nustebinti net visko ragavusį Vytarą. „Išsikėlėme sau rimtesnę užduotį, nei pakartoti tai, ką Lietuvos žmonės jau šimtmečius žinojo apie cepeliną. Be to, norėjome išbandyti kuo daugiau orkaitės ir viryklės funkcijų mūsų NEFF virtuvėje”, – savo motyvus aiškino vienas žinomiausių šefų Estijoje Andrus.
Tradiciškuosius cepelinus estai pavertė netikėtu gurmanišku patiekalu, kuriuo savo meniu galėtų puikuotis net aukščiausio lygio restoranai. Andrus ir Priit cepelino recepto esmę drąsiai apvertė „aukštyn kojomis”. Saldi bulvė, specialiai paruošta naudojant vakuumo ir „Sous Vide” funkcijas, išlaikiusi savo skonį ir struktūrą, tapo neįprasto cepelino branduoliu. Išorėje bulvės buvo apgaubtos žuvies mase, gardinta citrinžole, aitriąja paprika, česnaku ir žuvies padažu. Taip šiaurietiškai virtuvei estų šefai suteikė rytietiškos šilumos, o teatrališkumo šiai gastronominei kompozicijai suteikė cepelinų „uodegos” – iš patiekalo kyšantys rūkyto kalmaro čiuptuvai. Patiekiant, lėkštėse originalūs cepelinai buvo dekoruojami aukso dulkėmis. Anot estų šefų, Lietuva yra karalystė, todėl aukso dulkėmis puošti nacionalinį patiekalą labai tinka.
„Lietuvoje kiekvienas cepelinas unikalus. O, pasirodo, kuo toliau į šiaurę, tuo labiau cepelinai tampa egzotiški!” – estų gamintą patiekalą įvertino Vytaras Radzevičius. Tuo tarpu pats Vytaras, atsakydamas į estų šefų iššūkį pagaminti tradicines estiškas kraujines dešras, ieškojo sprendimų kuo pakeisti gaminimo eigoje naudojamą gyvulinį kraują ir eksperimentavo savo namų virtuvėje, kurioje jau kelis metus naudoja NEFF vokišką virtuvės techniką. Vytaras dešras skrudino orkaitėje, gardino uogomis, grietine, patiekė ūkiškai paprastai – su virtomis bulvėmis. Gamindamas nesivaikė kulinarinių madų, daugiau sekė tradicija, tačiau pasiūlė įdomią alternatyvą kraujui. Gamindamas dešras Vytaras naudojo šviežiai spaustas burokėlių sultis ir aitriosios paprikos miltelius. Tai patiekalui suteikė sodrią raudoną spalvą ir praturtino maltos mėsos su perlinėmis kruopomis skonį.
Estų šefai Andrus ir Priit, neturėdami daug lūkesčių, kad jų pasiūlyta cepelinų versija taps populiari Lietuvoje, didžiavosi savo kūrybišku rezultatu ir galimybe dar kartą pademonstruoti ką kiekvienas virtuvės entuziastas gali pasigaminti technologiškai modernioje NEFF virtuvėje. Vytaras Radzevičius, daug metų besidomintis įvairiausių šalių kulinariniu paveldu, tikina, kad net patys paprasčiausi tradiciniai patiekalai gali įkvėpti kūrybiškiausiems atradimams namų virtuvėje ir turiningam laisvalaikio praleidimui artimųjų rate.
Kaip NEFF ambasadoriams sekėsi priimti iššūkį galima pažiūrėti čia ir čia.