Kuo naudingi
Kiaušiniuose yra baltymų (su visomis būtinomis aminorūgštimis), riebalų, angliavandenių, mineralinių medžiagų (magnio, kalcio geležies, fosforo, daug jodo), vitaminų E, B1, B2, B6 ir ypač daug A, D ir B12. Visai nėra vitamino C.
Didžiausias kiaušinių minusas – didelis cholesterolio kiekis trynyje. Viename kiaušinyje yra beveik visa cholesterolio dienos norma. Tačiau kiaušinio baltyme esanti aminorūgštis lizinas mažina jo koncentraciją kraujyje.
Šio produkto nereikėtų daug valgyti vyresnio amžiaus, su ateroskleroze kovojantiems žmonėms, bet jie – tinkamas produktas vaikams.
Vienas didelis vištos kiaušinis turi apie 120 kcal.
Putpelių, ančių ar stručių?
Kur kas mažiau cholesterolio yra putpelių kiaušiniuose. Jais mitybos specialistai vis labiau ragina keisti vištų kiaušinius. Žmonės, turintys nelabai jautrų skrandį, putpelių kiaušinius drąsiai gali valgyti su lukštais, nes juose itin daug lengvai pasisavinamo kalcio.
Visų paukščių kiaušinių cheminė sudėtis yra panaši. Manoma, kad ančių ir žąsų kiaušiniai ne tokie skanūs kaip vištų, todėl juos esą geriau ne virti, o kepti su įvairiais priedais. Daugelis mėgėjų teigia, kad skonio savybėmis šie kiaušiniai beveik niekuo nesiskiria nuo vištų.
Ir pas mus jau galima įsigyti stručių kiaušinių. Jie sveria 1,3–2,3 kg, o jų dydis yra apie 21 x 15 centimetrų. Vienas stručio kiaušinis atstoja 24–30 vištų kiaušinių. Jo užtektų pamaitinti dešimt žmonių. Stručio kiaušinį reikia virti 45–60 min., o kiaušinienė iš jo kepama apie pusvalandį.
Šis bei tas apie virimą
Kiaušinius galima virti minkštai, pusiau kietai ir kietai. Minkštai jie išverda per 3–4 min., pusiau minkštai – per 5–6 min., kietai – per 8–10 minučių. Virti ilgiau nei 10 min. kiaušinių nereikėtų, nes jų tryniai patamsėja, suprastėja skonis.
Dar vienas būdas, kurį atskleidė šefas Liutauras Čeprackas, labai tinka tinginiams: reikia užvirti vandenį ir storajame kiaušinio gale adata pradurti skylutę.
Tada jau viskas paprasta. Atsargiai dėkite kiaušinius į puodą su verdančiu vandeniu. Užvirs, išjunkite, uždenkite dangčiu ir... laukite. Jei norite valgyti minkštus, laikykite vandenyje 8 min., pusiau minkštus – iki 10, kietus – 10–12 minučių. Kiaušinių lukštas lieka sveikas, nesutrūkinėjęs, o patys kiaušiniai – idealaus minkštumo ar kietumo. Jėga!
Kad lukštas geriau luptųsi, išvirtą kiaušinį trumpam panardinkite į šaltą vandenį. Labai šviežių kiaušinių (1–2 parų) lukštai sunkiau lupami bet kokiu atveju.
Jei netyčia sumaišėte virtus ir žalius kiaušinius, pasukite juos ant stalo: virtas lengvai suksis, o žalias, apsisukęs porą kartų, sustos.
Jei virsite kiek įskilusius kiaušinius, įberkite į vandenį rupios druskos arba įpilkite šlakelį acto – lukštai nesutrūkinės, o jei taip ir nutiktų – baltymas neišbėgs.
Šviežias ar ne?
Kiaušinio šviežumui nustatyti yra senas patikrintas būdas. Tereikia įmesti jį į indą su vandeniu. Šviežias kiaušinis greitai nugrimzta į dugną, vidutinio šviežumo būna pusiau paniręs, o senas plūduriuoja paviršiuje. Tad pastarojo geriau nevalgyti. Kad kiaušiniai kuo ilgiau negestų, nereikia jų plauti ir laikyti šaldytuve popierinėje dėžutėje.