Kaip pasigaminti lydytą sviestą namuose: paprasta ir daug pigiau

Taupūs žmonės seniai naudoja šį metodą, kad pasigamintų pigiau puikaus ir sveiko produkto kepimui. Lydytą sviestą pasigaminti nesunku, o sutaupyti galima daug. Mitybos specialistė Vaida Kurpienė dalinasi receptu.
Lydytas sviestas
Lydytas sviestas / Žanetos Šalvaitienės nuotr.

Lydytas sviestas (ghee)

Pagrindinė lydyto sviesto nauda, kad kepant su juo nesusidaro kancerogeninių medžiagų ir transriebalų, ko negalime išvengti kepant su alyvuogių ar kitais aliejais. Pavyzdžiui 82% riebumo paprastame svieste yra: – 82% riebalų,– 2-4% baltymų, – 14-18% vandens. Kaitinant sviestą, vanduo išgaruoja, baltymai sudega ir iškrenta ant indo dugno. Dėl šios priežasties nerekomenduojama kepti ant paprasto sviesto, nes tokie sudegę baltymai lieka maiste. Taip atsiskiria gintaro spalvos ir skaidrumo riebalas – lydytas sviestas.

Kaip laikyti

Lydyto sviesto arba kitaip ghee sviesto nereikia laikyti šaldytuve. Jis puikiausiai išlieka šviežias kambario temperatūroje net pusę metų, ar dar ilgiau, o tinkamai laikomas – net iki 10 metų. Mūsų Lietuvos kaimuose šitaip buvo ruošiamas sviestas žiemai.

Kam naudojamas lydytas sviestas?

Pirmiausia noriu akcentuoti, kad lydytas sviestas nėra ištirpintas sviestas. Sviesto lydymo metu atskiriamas pieno baltymas, išgarinamas vanduo ir lieka tik stabilūs sotieji riebalai. Lydyto sviesto dūminis taškas, t.y. kai jis skyla ir susidaro trans riebalai, yra santykinai aukštas. Dėl šios priežasties jis puikiai tinkamas kepimui, skardų ištepimui ir t.t.

Lydytas sviestas nėra skirtas dėtis į košes ar tepti ant duonos, nes jame dominuoja sotieji riebalai, kurių mūsų racione turi būti kuo mažiau. Mūsų organizmui reikia nesočiųjų riebalinių rūgščių, kurias mes galime gauti iš trintų sėklų ar skanių šalto spaudimo aliejų.

Lydytą sviestą (ghee) naudokite įvairiausiems karštiems patiekalams gaminti: blynams, duonoms, pyragams kepti. Taip pat bet ką kepti ant keptuvės. Išvalytas lydytas svietas nesudega jame kepant ar gruzdinant, dėl to gali būti naudojamas kelis ar net keliolika kartų. Jei nuo praėjusio kepimo ar gruzdinimo liko tešlos likučių, degėsių ar šiaip kokių trupinių, perkoškite “ghee” per sietą, įkloję į jį popierinę servetėlę, ir galėsite naudoti toliau.

Išeiga: 1,5 – 1,7 l lydyto sviesto.

Lydyto sviesto gaminimas

Reikiami įrankiai:

  • storadugnis puodas
  • marlės gabalas
  • indas sviestui laikyti (geriausia neperšviečiamas stiklinis ar molinis)

Ingredientai:

2 kg sviesto (jei perkate parduotuvėje rinkitės 82% riebumo)

Paruošimas:

  • Sudėkite sviestą į puodą ir užkaiskite.

  • Iš lėto ištirpinkite. Retkarčiais pamaišykite.

  • Užvirkite sviestą – saugokite, kad neišbėgtų, šiek tiek primažinkite ugnį. Užvirusio sviesto paviršiuje susikaups sluoksnis baltų putų – šiuo metu iš sviesto garuoja vanduo ir pradeda atsiskirti baltymai. Putų nugraibyti nereikia.

  • Sumažinkite ugnį.

  • Kaitinkite toliau ir retkarčiais pamaišykite, tačiau dažnai maišyti nereikia, leiskite baltymams kristi ant dugno.

  • Maždaug po 40-60 minučių ant sviesto paviršiaus susiformuos pilkšvai balzganos spalvos plutelė, o ant dugno matysis prikrekėję baltymai (kazeinas). Jau šiuo metu sviestas pradės skleisti malonų riešutų aromatą ir išskaidrės.

  • Galite pavirti dar 10-20 minučių, tačiau nesudeginkite sviesto. Įmerkus šaukštą, Jūs galite nustatyti jo spalvą – jei jis gintaro spalvos, sviestas paruoštas. Jei sviestas dar šviesiai geltonas ir jame dar plaukioja baltymų lašeliai, virkite sviestą toliau. Tačiau jei sviestas tamsiai rudas (primena skrudintų sezamų aliejų), jis yra perkaitintas. Šiaip toks sviestas vis dar yra naudojamas (prancūzai net laiko delikatesu), tačiau kitą kartą koreguokite sviesto virimo laiką.

  • Atsargiai! Neįmerkite šlapio šaukšto, nes sviesto temperatūra yra mažiausiai 180oC, ir žaibiškai užvirę vandens lašeliai Jus gali nuplikyti.

  • Puodą būtinai nuimkite nuo viryklės, net jei ugnį ir išjungėte, pastatykite šaltoje vietoje, kad greičiau atauštų. Kadangi sviestas dar yra labai karštas, jo virimo procesas tęsiasi, ir „ghee” gali pervirti net puodą nukaitus. Dėl to puodo jokiu būdu neuždenkite.

  • Kai sviestas šiek tiek praauš, uždenkite marliniu audiniu indą, kuriame laikysite „ghee“, ir perkoškite per jį sviestą.

  • Marlėje surinktas atliekas išmeskite.

  • Supilkite į lydyto sviesto laikymo indą.

  • Sviestas ataušęs sukietėja, tačiau laikomas kambario temperatūroje, ypač vasaros metu gali išlikti minkštas.

Skanių ir sveikų atradimų!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų