„Maisto gaminimas ir patiekimas – tai meno forma. Kiekvienam, tiek restorano, tiek savų namų virtuvės šefui geriausias įvertinimas – matyti laimingus aplink paruoštą stalą susėdusius artimuosius ar svečius, besigardžiuojančius pagamintais patiekalais. Tačiau, kad rezultatas iš tiesų nustebintų, reikia pasitelkti vaizduotę, ieškoti įkvėpimo, ruošti patiekalus atidžiai bei su meile. Didelį dėmesį turėtumėte skirti patiekimui“, – sako pranešime žiniasklaidai cituojamas Baltijos šalių renginių organizatorių susitikime „Baltic for events“ dalyvausiantis „Willitomaatti Catering“ virtuvės šefas iš Suomijos Jussi Peisa.
Kulinarijos profesionalas patiekalus lygina su žmonėmis, kuriuos pasitinkame pagal išvaizdą ir susidarome pirmąjį įspūdį. Jei įdėjome daug meilės, kad patiekalas būtų skanus, jis ragina lygiai tiek pat dėmesio skirti ir tam, kaip maistas atrodys lėkštėje. Juk kiekvienam mūsų didesnį apetitą kelia pirmiausia patraukliai atrodantis maistas.
Nuo baltų lėkščių iki kepimo popieriaus
Kad ir kaip įprastai skambėtų pasiūlymas maistą patiekti baltose lėkštėse, pasirinkę šį klasikinį variantą, niekada neapsiriksite. Tokiuose induose nesunku išryškinti patiekiamo valgio spalvas, maistas atrodys estetiškai.
Žinoma, nevenkite ir kitų spalvų indų – tinkamai suderinę spalvas, nustebsite, kaip gražiai skirtingi gaminiai bei padažai atsiskleidžia įvairiaspalvėje keramikoje. Pavyzdžiui, žalias pesto padažas ar trinta pomidorų sriuba puikiai atrodys juodos spalvos induose, o aštuonkojis ar netgi šaltibarščiai – mėlynose.
Jei norite dar įdomesnio reginio, bent retkarčiais pamirškite įprastus indus ir atsisakykite lėkščių. Ką galima panaudoti vietoj jų? Pasitelkite fantaziją – gal turite kažką panašaus į dubenėlį ar lėkštę? Medinė lentelė gali puikiai pakeisti įprastą padėklą ar kitą indą patiekti įvairiausiems sūriams, mėsos gaminiams ar desertams. Čia jums pasitarnaus net kepimo ar pergamentinis popierius, ypač nešant ant stalo ką tik iškeptus pyragus bei kitus kepinius.
Nepersistenkite: mažiau yra daugiau
Nors nustebinti norisi, pirmenybę vis tik teikite paprastumui – tai visuomet gero skonio ženklas. Žinoma, Kalėdų stalo serviravimas ir maisto patiekimas vėlyviems savaitgalio pusryčiams neabejotinai skiriasi. Tačiau ir kasdienybėje neužmirškite laikytis elementarių, estetiką kuriančių detalių. Pavyzdžiui, duoną patiekite lėkštutėje ar ant padėkliuko, o ne dėkite su visu maišeliu ant stalo. Pastatykite ant stalo grafiną vandens su vaisiais.
Tiekdami tiek karštus patiekalus, tiek užkandžius atskirose lėkštėse, rinkitės nelyginį skaičių – vietoj dviejų suktinukų ar sumuštinukų, patiekite tris. Lyginiai skaičiai atrodo perdėtai tvarkingai.
Sluoksniuokite ir nevenkite aukščio
Retkarčiais pažaiskite su maistu ir pamirškite taisykles – nedėkite ryžių, daržovių bei mėsos atskirai. Pabandykite keletą mėsos gabaliukų sukrauti vieną ant kito, o dalį daržovių uždėti ant viršaus. Skirtingi sluoksniai pagyvins patiekalą, suteiks jam žaismingumo bei patrauklumo.
Taip patiekdami maistą, vieną ar kitą sudėtinę dalį galite atremti 45 laipsnių kampu. Pavyzdžiui, patiekiant kepsnius, tokiu kampu atremtos šparaginės pupelės suteiks visam patiekalui daugiau tūrio.
Svarbiausia išdrįsti eksperimentuoti ir retkarčiais užmiršti virtuvėje vyraujančias taisykles. Pažaiskite su patiekalais, kaskart išbandykite kažką naujo ir netruksite pastebėti, kaip maisto gaminimas ir valgymas taps viena iš maloniausių pramogų.
2018 m. balandžio 19–20 dienomis Taline vyks didžiausias Baltijos šalyse profesionalių renginių forumas „Baltic for Events Forum“. Estijos teatras „Teater NO99“ po vienu stogu suburs 300 renginių organizatorių ir 30 pranešėjų iš visos Europos.