Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip pirkti, nokinti ir ką gaminti iš ryškiaspalvių persimonų

Tikslumo dėlei reikėtų pasakyti, kad ryškiaspalviai jie turėtų būti, tačiau Lietuvos prekybos centruose kartais pardavinėjami nespėję suspindėti visu gražumu. Nieko tokio, jie gali baigti nokti ir namuose, o tada belieka mėgautis. Taigi, kokius pirkti, kaip nokinti namuose ir ką skanaus iš jų galima paruošti?
Persimonas
Persimonas / Vida Press nuotr.

Populiariausi – dviejų rūšių

Nors iš viso priskaičiuojama apie 100 persimonų rūšių, parduotuvėse paprastai galima išvysti dviejų iš jų vaisius. Hachiya rūšies persimonai yra pailgesni, gelsvai oranžiniai, jie skanūs tik galutinai sunokę, nes jei valgysit per anksti, burnoje jusite nemalonų aitrumą, traukiantį sausumą. Šios rūšies persimonai dažniau naudojami tyrėms, čatniams, pudingams gaminti. Paprastai jų odelė nulupama ir nėra valgoma.

Vida Press nuotr./Hachiya persimonai
Vida Press nuotr./Hachiya persimonai

Fuyu rūšies persimonai yra tarsi kiek suploti iš viršaus, tad savo forma primena pomidorus, paprastai būna ne geltoni, bet tamsiai oranžiniai. Juos galima valgyti net ir ne visai sunokusius, aitrumo nejausite. O kai prinoksta, jų minkštimas vis dar gerai išlaiko formą, tad šios rūšies persimonus galima pjaustyti į salotas, dėti į kepinius ir pan. Šios rūšies persimonai gali būti valgomi ir su odele.

Vida Press nuotr./Fuyu persimonai
Vida Press nuotr./Fuyu persimonai

Kaip išsirinkti geriausius?

Nors dažniausiai norime iškart nusipirkti prinokusį vaisių, iš tiesų persimonus galima baigti nokinti ir namuose, tad pirmiausia rinkitės tokius, kurių odelė neturi mechaninių pažeidimų – nubrozdinimų, įbrėžimų, ieškokite taisyklingos formos, simetriškų vaisių. Paėmę vaisių į delną, turite gerai justi jo svorį, jei persimonas pagal savo dydį atrodo per lengvas, lyg išdžiūvęs, dėkite tokį atgal. Atkreipkite dėmesį ir į žalią persimono viršūnėlę – ji turi būti gerai „prilipusi“ prie vaisiaus.

Beje, nesijaudinkite, jei ant vaisiaus odelės pamatysite paviršinių netaisyklingai išsidėsčiusių juodų dėmelių (jos dažnesnės ant pailgesnių, Hachiya rūšies persimonų). Jos tik paviršinės ir neturi jokios įtakos persimono nokimui ir skoniui, vaisiui sunokus, tiesiog nulupkite tą nelabai gražiai atrodančią odelę ir tiek.

Vida Press nuotr./Persimonas
Vida Press nuotr./Persimonas

Kaip nokinti ir kur laikyti?

Fuyus rūšies persimonai gali būti valgomi ir kiek kietoki, tad jų nokinti net nebereikia, o laikykite juos šaldytuve, taip, kad aplinkui nebūtų daug drėgmės (pavyzdžiui, popieriniame maišelyje, vaisiams ir daržovėms laikyti skirtame stalčiuje).

Jei norite persimonų nokimo procesą pagreitinti, padėkite šalia kelis gerai sunokusius bananus.

Neprinokę Hachiya rūšies persimonai pareikalaus kantrybės, ramiai padėti kambario temperatūroje jie sunoks per kelias dienas. Jei norite persimonų nokimo procesą pagreitinti, padėkite šalia kelis gerai sunokusius bananus, kurie išskiria nokimą skatinantį etileną. Kai tik persimonai sunoks, laikykite juos sausoje šaldytuvo vietoje.

Jei nusipirkote prinokusių persimonų, kurių iškart nesuvalgote, galite jų minkštimą sutrinti elektriniu trintuvu iki piurė konsistencijos ir užšaldyti. Vėliau galėsite skaninti košes, chia pudingą ar gaminti desertus.

Idėjos, su kuo derinti

Taip pat, kaip ir kiti saldūs, sodraus skonio vaisiai, persimonai gali būti naudojami ne tik desertams gaminti, bet ir būti derinami su kontrastingais skoniais – su jais gaminami užkandžiai su mėsa, beriama į salotas ir pan.

1. Esate ragavę melionų su permatomomis vytinto kumpio juostelėmis? Melionus pakeiskite persimonais, gal patiks dar labiau.

2. Norite paskaninti keptus varškėčius, tačiau aguonos ar apelsinų žievelės pabodo? Įpjaustykite į masę sunokusio persimono gabaliukų – netikėta, bet skanu.

3. Turite kelis beveik pernokusius persimonus? Sutrinkite iki tyrės, o tada uždėkite kelis jos šaukštus ant pusryčiams pasiruošto chia pudingo ar grūdėtosios varškės. Taip pat tinka ir paprasčiausiems vaniliniams ledams paskaninti.

Vida Press nuotr./Persimonų užkandis su sūriu
Vida Press nuotr./Persimonų užkandis su sūriu

4. Norite „kažko šalto, saldaus ir gaivaus“? Perpjaukite kelis gerai sunokusius nenuluptus persimonus perpus ir dėkite valandai kitai į šaldymo kamerą. O tada išimkite ir kabinkite šaltą saldų minkštimą šaukšteliu.

5. Mėgstate mažyčius sumuštinukus su šviežiu prancūzišku batonu ir brie sūriu? Kiekvieną tokį dar paskaninkite ir skiltele sunokusio persimono (prieš tai dar galite tas skilteles trumpai karamelizuoti keptuvėje su žiupsneliu rudojo cukraus).

6. Laikotės taisyklės, kad kiekvieną mėsos patiekalą lydėtų žalėsių lėkštė? Į dubenį su salotų, špinatų lapeliais įberkite skiltelėmis supjaustytų persimonų. Dar šlakelis alyvuogių aliejaus, po žiupsnį druskos ir šviežiai maltų juodųjų pipirų ir gaivios salotos paruoštos.

DAR DAUGIAU ĮVAIRIŲ RECEPTŲ RASITE ČIA

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai