Tai bus jau penktasis „Vegfest LT“ ciklo renginys – trys buvo surengti Vilniuje bei vienas Kaune. Idėja organizuoti šį renginį kilo Jungtinėje Karalystėje gyvenančiai Ventei Viteikaitei – pasak jos, veganams skirti festivaliai, mugės pasaulyje organizuojami jau daugiau nei trisdešimt metų ir sulaukia didelio susidomėjimo. „Pajutau, kad ir Lietuvoje veganų bendruomenė sparčiai auga, tad toks renginys jau yra reikalingas“, – pasakojo mergina.
Pirmasis – pernai rudenį surengtas „vegfestas“ sulaukė tokio žmonių antplūdžio, kad prekių neliko jau po poros valandų. Vėlesni renginiai buvo ne mažiau sėkmingi. „Toks susidomėjimas labai džiugina, įkvepia tolesniems darbams“, – šypsojosi V.Viteikaitė.
Į „Vegfest LT“ kalėdinę mugę ji pakvietė daugiau nei 70 dalyvių iš Lietuvos ir užsienio. Atėjusieji į renginį galės paskanauti veganiškų užkandžių, karštųjų patiekalų, desertų ir gėrimų, paragauti įvairių mėsos ir pieno produktų pakaitalų, įsigyti ekologiškų prekių, natūralios kosmetikos, virtuvės įrangos, receptų knygų, drabužių, papuošalų bei aksesuarų, veganų atributikos, prekių vaikams. „Bus ir įmonių, kurios jau tapo nuolatiniais renginio dalyviais, ir tokių, kurios jame pasirodys pirmą kartą“, – sakė organizatorė.
Bus surengta ir paskaitų programa. Lietuvoje gyvenantis italas, Kauno technologijos universiteto profesorius, knygų autorius Dario Martinelli skaitys paskaitą „Veganizmas: idėja ir idealas“, kurioje apžvelgs įvairius filosofinius šio judėjimo aspektus. Žinomas estų gydytojas, penkių vaikų tėvas Antsas Haavelas dalysis žiniomis ir patirtimi paskaitoje „Veganinės dietos nauda vaikams“.
Iš Jungtinės Karalystės atvyksta verslininkas bei verslo konsultantas Mike‘as Hillas, kalbėsiantis apie veganiško verslo ypatumus. Po paskaitos „Kaip įkurti ir vystyti veganišką verslą“ jis teiks ir nemokamas asmenines konsultacijas.
Dar vienas paskaitų programos pranešėjas – Europos gyvensenos medicinos specialistų asociacijos įkūrėjas ir prezidentas, gyvo maisto propaguotojas bei sveikos gyvensenos žinovas Paulius Jaruševičius. Paskaitoje „Augalinė mityba: etika ir sveikata“ jis apžvelgs veganų dažniausiai daromas mitybos klaidas bei patars, ką daryti, kad maiste netrūktų jokių reikalingų medžiagų.
„Tai renginys, skirtas populiarinti veganizmą bei augalinę mitybą, tačiau jame laukiami visi“, – tvirtino Ventė. Anot jos, „vegfestai“ garsėja pozityvia atmosfera. Renginyje bus galima ne tik išgirsti naujos informacijos, paragauti neįprastų maisto produktų, bet ir daug ko įsigyti pigiau nei parduotuvėse.
Veganų judėjimo pradžia laikomi 1944 m., kai Jungtinėje Karalystėje susibūrė Veganų bendrija. Tačiau judėjimo bumas pasaulyje prasidėjo išpopuliarėjus internetui, o ypač – pastaraisiais metais. Veganų skaičius Jungtinėje Karalystėje per pastaruosius keletą metų išaugo daugiau nei dešimtį kartų ir viršija pusę milijono. Panašus skaičius – ir Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, o Izraelyje, kur veganų procentas gyventojų skaičiui – didžiausias pasaulyje, jau siekia milijoną. Kiek veganų Lietuvoje, nėra tiksliai žinoma, tačiau socialiniame tinkle „Facebook“ suburta grupė „Lietuvos veganai“ šiuo metu vienija daugiau nei 21 tūkst. narių. Tai pagrindinė šalies veganų platforma internete.
Nemažai veganų tikina, kad pakeitę mitybą ėmė valgyti daug skaniau ir įvairiau, atrado produktų, apie kuriuos iki tol nė nebuvo girdėję.
Veganai mano, jog nedera savo tikslams išnaudoti kitų gyvų būtybių, todėl atsisako mėsos, žuvies, jūrų gėrybių, pieno produktų, kiaušinių ir netgi medaus, vengia kailio ir odos dirbinių, nevartoja su gyvūnais išbandytos kosmetikos, neina į zoologijos sodus, delfinariumus ir cirką, nejodinėja.
Daug kas mano, jog augalinis maistas – blankus, tačiau tai visiška netiesa. „Nemažai veganų tikina, kad pakeitę mitybą ėmė valgyti daug skaniau ir įvairiau, atrado produktų, apie kuriuos iki tol nė nebuvo girdėję, – sakė Ventė. – O veganiško maisto pasirinkimas – tikrai didžiulis. Ateikite į mugę, ir patys tuo įsitikinsite.“
Renginys vyks sporto namuose „MyHero!“, įėjimas nemokamas. Daugiau informacijos rasite ČIA