Ruošdami stalą lietuviai pasikliauja tradicijomis
Pasak specialistės, lietuvių vaišių pasirinkimą šventiniam stalui iš esmės nulemia tradicijos. Kaip ir anksčiau, taip ir dabar, populiariausi patiekalai – kepta antis, žąsis, kalakutas arba kiaulienos kumpis. Anot jos, tai paprastai lemia šeimos ir atvykstančių kalėdoti svečių gausa. „Tradiciškai, nuo senų laikų lietuviai buvo linkę rinktis antį arba žąsį. Ši tradicija populiari ir šiandien, pastebime tai savo klientų tarpe. Tačiau, jei šeima didesnė, šeimininkei tenka rinktis kalakutą arba kiaulienos kumpį“, – pasakoja R.Martinkutė-Kirdienė.
Ji teigia pastebinti, jog nemažai klientų yra linkę šventėms kepti ir ėriuko kumpį, mentę, jautienos nugarinę arba išpjovą, o tikri mėsos mėgėjai renkasi „THE FARM“ gaminamą kiaulienos porketą. „Tai – marinuota kiaulienos išpjova, įsukta į kiaulienos šoninę. Iškepus ji tikrai šventiškai atrodo, o ir yra be galo skani“, – tikina pašnekovė bei priduria, jog šiemet prieš Kalėdas užsukę klientai galės įsigyti ir patį naujausią gaminį – kiaulienos išpjovos vainiką, tinkantį mažesnei kompanijai bei itin patrauklų daug laiko virtuvėje leisti neketinantiems.
Kaip paruošti patiekalus, kad jie būtų įsimintini?
Pasak R.Martinkutės-Kirdienės, jai šventės yra proga paeksperimentuoti. „Kasmet renkamės vis kitą patiekalą. Esame kepę ir antį, ir žąsį, ir ėrienos kumpį, ir porketą. Kadangi šiais metais susirinks didelis svečių būrys, ruošiamės kepti net 6 kg. svorio kalakutą“, – pasakoja moteris.
Anot jos, stengiantis, kad patiekalas būtų skanus ir patiktų net išrankiausiems svečiams, svarbu nepamiršti tinkamo garnyro. „Mes patys linkę rinktis sezonines daržoves. Na, jei jau Kalėdos yra žiemą, tai ir garnyrui renkamės sezonines šaknines daržoves. Jas arba troškiname, arba kepame orkaitėje. Tą siūlome ir savo klientams. Yra gausu gardžių šakninių daržovių: burokėliai, salierai, morkos, saldžios ir įprastos bulvės. Jas reikia tik pagardinti prieskoniais“, – tikina specialistė.
Paklausta, kaipgi tinkamai paruošti mėsą ir nepasiklysti internete publikuojamų skirtingų receptų gausoje, R.Martinkutė-Kirdienė pažymi, jog, pavyzdžiui, ruošiant antį derėtų tai daryti pačiu paprasčiausiu būdu – su garstyčiomis, baltu vynu, truputėliu čiobrelio, druska, pipirais. „Siūlau paukštieną kepti 3-4 valandas, priklausomai nuo anties dydžio, žemoje temperatūroje – apie 150-160 laipsnių. Jei norite, kad truputį apskrustų, kepimo gale užkelkite temperatūrą iki 200 laipsnių ir pakepkite dar 15-20 minučių“, – patarimais dalinasi specialistė.