„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kietas avokadas ar nesaldus arbūzas – kaip to išvengti? Vaisių ir daržovių gidas

Lietuviai vis daugiau dėmesio skiria sveikai mitybai ir savo kūno puoselėjimui, tuo tarpu parduotuvių lentynos džiugina gausesniu vaisių ir daržovių pasirinkimu. Tačiau kraunant vaisius ir daržoves į savo pirkinių krepšelį dažnai kyla klausimas – kaip išsirinkti tinkamiausią produktą? Vieniems pirkėjams atrodo, kad minkštas vaisius jau yra sugedęs, kiti piktinasi, kad vaisiai yra kieti – nesunokę.
Avokadas
Avokadas / Fotolia nuotr.

Kas svarbiausia

Įvairių vaisių ir daržovių skonio ir pirminės išvaizdos savybės labiausiai priklauso nuo jų veislės ir rūšies. Kai kurių veislių vaisiai turi būti traškūs ir kieti, kiti kaip tik minkštesni ir jautresni išoriniams pažeidimams.

„Renkantis vaisius ir daržoves visada svarbu atkreipti dėmesį į spalvą ir svorį. Tai priklauso nuo sezono laiko bei vaisiaus ar daržovės sunokimo ir brandos. Yra išvesta ir nuolat išvedama naujų vaisių ir daržovių veislių tam, kad vartotojai galėtų mėgautis savo pamėgtais produktais kuo ilgesnį laiką“, – teigia „Baltic Fresh Fruit“ (BFF) pirkimų skyriaus atstovė Julia Šeputė.

Vaisiai

Bananai: nebijokite nei žalesnių, nei truputį parudavusių bananų. Pats geriausias pasirinkimas – ryškiai geltonos spalvos bananai, su šiek tiek rusvų dėmių ant odelės. Tačiau ir žalesni pastovėję namuose sunoks iki tinkamos ryškios geltonos, kuri garantuoja banano skonį ir saldumą.

Arbūzai: renkantis visą arbūzą ieškokite gražios formos, švelnaus paviršiaus ir kiek blyškios žalios spalvos odelėje turintį arbūzą. Dar vienas būdas atskirti prinokusį arbūzą – pastuksenti į jį. Garsas turėtų būti duslus, panašus į belsdimą į tuščiavidurę sieną. Taip pat ant arbūzo turi būti gelsva vieta, kuri nokstant lietė žemę.

Granatai: gerai sunokęs granatas pagal savo dydį turi būti sunkus. Vaisiaus odelė – sausa, be dėmelių ir suminkštėjimų. Pro prinokusio granato odelę turėtų jaustis sėklos. Jeigu granato odelė sausa, tačiau sėklų neužčiuopiate, vadinasi, vaisius ilgai sandėliuotas, ir jos sudžiūvo. Jei odelė drėgna, vaisius buvo nuskintas dar neprinokęs.

Mangai: atkreipkite dėmesį, ar jo svoris atitinka dydį. Paėmę vaisių turėtume užuosti jo kvapą. Įspauskite mangą nykščiu: jei pavyko – vaisius prinokęs. Venkite per daug minkštų mangų, taip pat ir tų, ant kurių žievelės pastebite rudų žymių.

Melionai: labiausiai prinokęs bus grietinėlės arba aukso spalvos melionas (ne žalios). Rankomis apčiupinėkite visą melioną – jame neturi būti nei vienos minkštos vietos ar dėmelės, išskyrus pačia viršūnėlę – ji turi būti šiek tiek minkštesnė.

Figos: jos turi būti minkštos ir sveikos odos, truputį lenktos. Nedideli įtrūkimai ar patamsėjimai nėra kenksmingi, tačiau venkite sausų vaisių.

Daržovės

Pomidorai: venkite pomidorų raukšlėta oda. Pauostykite pomidorą prie kotelio – prinokusio pomidoro kvapas turėtų būti malonus ir žemiškas. Atkreipkite dėmesį į pomidoro svorį ir dydį.

Burokėliai: pasirinkite tvirtus burokėlius su šviežiais stiebais ir plonomis šaknimis. Venkite burokėlių suglebusiais lapais, žvynuota viršūne, ar didelėmis, plaukuotomis šaknimis. Tokie gali būti pasenę ir pernelyg kieti.

Saldžiosios bulvės (batatai): rinkitės be odos paraukšlėjimų ir be jokių įpjovimų, nes tokios saldžiosios bulvės labai greitai genda.

Baklažanai: prinokę baklažanai yra sunkūs ir natūraliai blizgantys. Prieš įsidėdami į krepšelį švelniai spustelėkite jį – jei baklažanas prinokęs – jis liks nepažeistas ir grįš į savo pradinę būseną, neprinokęs – liks įspaustas. Nepamirškite – mažesni baklažanai turi mažiau sėklų ir mažiau kartumo.

Avokadai: ne visos avokado rūšys prinokusios atrodo vienodai: pavyzdžiui kriaušės formos „Fuerte“ avokadai pasižymi žalia odele, šviesiai žaliu minkštimu bei švelniu skoniu. „Pinkerton“ avokadai yra tamsiai žalios spalvos ir šiek tiek nelygios odos.

Dar viena vaisiaus rūšis – „Hass“ avokadai, yra tamsiai rudos, beveik juodos spalvos ir turi nelygią odelę. Iš tiesų šie avokadai pasižymi kremine tekstūra, šviesiai žalios spalvos minkštimu ir stipriausiomis skonio savybėmis. Visus juos patikrinkite nuėmę kotelį – prinokusio avokada spalva po juo yra žalia.

Briuseliniai kopūstai: pasirinkite tvirtus, kompaktiškas, ryškiai žalios galvos kopūstus. Venkite suglebusių kopūstų ir palaidų išorinių lapų.

Kale: pasirinkite trapias, gilios spalvos lapais kale salotas. Nepamirškite, kuo mažesnė salota, tuo ji bus švelnesnio skonio.

Pastarnokai: pasirinkite tvirtus, dramblio kaulo spalvos šaknimis pastarnokus. Didelio pastarnoko šaknys gali būti pluoštinės, todėl pasirinkite mažomis ir vidutinėmis galvutėmis, jie bus geresnės tekstūros ir skonio.

Kampanija „5 per dieną“

Kampanija „Penki per dieną“ primename, kad Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kiekvienam žmogui per dieną suvalgyti 400 g vaisių ir daržovių – maždaug penkias saujas. Tai daryti skatina ir pasaulyje ne vieną dešimtmetį vykstanti kampanija „Penki per dieną“, prieš dvejus metus prasidėjusi ir Lietuvoje. Kampanija „Penki per dieną“ yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė. Kampanijos tikslas – paskatinti mūsų šalies gyventojus gyventi sveikai ir suvalgyti per dieną bent penkis Europos Sąjungoje užaugintus šviežius vaisius ar daržoves.

BUVA

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs