Tiek, kiek save pamenu, visada valgiau produktus su gliutenu, net neskyriau tam dėmesio. Tol, kol išgirdau apie gliuteno netoleravimą. Manau, tai nutiko 2010–2011 metais ir tik todėl, kad tuomet daug keliavau kaip modelis – kaip tik tada tokiuose miestuose, kaip Niujorkas ar Londonas prasidėjo pamišimas dėl sveiko gyvenimo būdo.
Perskaičiusi kelis atitinkamus straipsnius ir patyrinėjusi produktų etiketes parduotuvėse pradėjau daugiau suprasti apie gyvenimą be gliuteno ir tai, kokių produktų dairytis, jei norima visai gliuteno atsisakyti. Tiesa, iki tol dėl jo niekada neturėjau didesnių bėdų, niekada nebuvau pastebėjusi, kiek stipriai gliuteno vartojimas veikia mano sveikatą. Tačiau jei nepastebėjau, tai dar nereiškia, jog jis neturėjo įtakos. Taigi, dabar kartkartėmis pradėjau tam tikrą laiką vengti gliuteno. Galiu pasakyti, jog efektas jaučiasi – mažų mažiausia jaučiuosi lengvesnė.
Šiuo metu į savo valgiaraštį įtraukiu įvairiausių begliutenių miltų, tačiau jokiu būdu nesakau „atia“ gliutenui. Pavyzdžiui, jei sekmadienio rytą norėsiu ką tik iš orkaitės ištrauktos čiabatos, užteptos sūdytu sviestu, ją ir valgysiu. Svarbiausia, sveikas balansas.
Beje, kalbant apie begliutenius produktus puiku tai, kad jie yra ne tik sveikesni, bet ir puikaus skonio. Iškepiau šių morkų keksiukų, kad tą pademonstruočiau.
Jiems naudojami miltai, kuriuos sudaro lygiomis dalimis imti kokosų, baltųjų ryžių ir kukurūzų miltai. Galite tiesiog sumaišyti kiekvienų po puodelį ir laikyti uždarame inde, o tada visada turėsite paruoštą begliutenį mišinį. O dabar laikas kepti!
Ingredientai (5 vidutinio dydžio keksiukams/užtruksite apie valandą):
- 2/3 puodelio begliutenių miltų mišinio (apie jį rašiau anksčiau);
- 2 vidutiniai kiaušiniai;
- 1/4–1/3 puodelio nerafinuoto rudojo cukraus (priklausomai, kokio saldumo pageidaujate);
- 1/4 puodelio neutralaus skonio aliejaus (pavyzdžiui, šaltai spausto saulėgrąžų);
- 1 puodelis tarkuotų morkų;
- 1/3 puodelio graikiškų riešutų;
- 1 arbat. šaukšt. cinamono;
- žiupsnis muskato riešuto;
- 1 arbat. šaukšt. sodos;
- 1/2 vidutinės citrinos išspaustos sultys.
citrininiam glajui:
- 1/2 vidutinės citrinos išspaustos sultys;
- cukraus pudros;
- aguonų, pabarstymui.
Gaminimas:
1. Įkaitinkite orkaitę iki 160°C (su vėjeliu) ar 180°C (be vėjelio). Į keksiukų formos duobutes įdėkite specialius popierinius krepšelius.
2. Dideliame dubenyje plakite kiaušinius su cukrumi, kol susimaišys, supilkite aliejų, cinamoną, muskatą ir vėl paplakite. Supilkite su citrinos sultimis sumaišytą sodą ir gerai išmaišykite.
3. Supilkite miltus, išmaišykite, tada galiausiai suberkite morkas ir smulkintus riešutus, išmaišykite, kad pasiskirstytų.
4. Krėskite gautą masę į paruoštas formeles, palikdami erdvės, kad jie galėtų iškilti. Kepkite apie 25 min., kol įsmeigtas medinis pagaliukas ištraukus bus aplipęs ne tešla, o tik keliais drėgnais trupinėliais.
5. Leiskite atvėsti ir apliekite glajumi, kurį pagaminsite sumaišę citrinos sultis su cukraus pudra (kuo daugiau bus cukraus pudros, tuo tirštesnis išeis glajus), apibarstykite aguonomis.
Pastaba: prieš apliejant glajumi, keksiukus jūs galite subadyti, tuomet glajus labiau įsigers į jų vidų.
Šis receptas – iš tinklaraščio Kitchenjulie.com, kurio autorė – Julija Steponavičiūtė, viena žinomiausių lietuvių manekenių, sėkmingai dirbanti ir Lietuvoje, ir užsienyje. Savo asmeniniame tinklaraštyje Julija dalijasi kasdieniais nuotykiais virtuvėje. Ji nėra nei veganė, nei vegetarė, tad svarbiausias jos siekis – išlaikyti protingą pusiausvyrą tiek mityboje, tiek iš dalies beprotiškame savo gyvenime. Julija kartkartėmis pasidalija savo receptais ir su 15min skaitytojais.