„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Klasika nemiršta: Palangos svečių lėkštėse karaliauja cepelinai ir šaltibarščiai

„Klasika nemiršta“, – sako Palangoje veikiančių kavinių „Vila Gražina“ ir „Senoji Hansa“ šeimininkas Ramūnas Pocevičius. Jo darbuotojai kasdien pagamina litrus šaltibarščių ir priskuta maišus bulvių cepelinams. Kurorte veikia net kavinė „Cepeliniškės“, kurioje – lietuviški patiekalai. Tiesa, jos vadovė sako, jog juntama tendencija ieškoti naujų skonių, tad cepelinams nenusileidžia ir Vienos šnicelis ar avienos plovas. Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė teigia, jog prieš 5–7 metus kone kiekviena kavinė turėdavo cepelinų ir šaltibarščių, tačiau dabar gi yra kitaip.
Kavinės Palangoje
Kavinės Palangoje / J. Andriejauskaitės / 15min nuotr.

„Pats ką tik pietavau ir valgiau šaltibarščių“, – kalbėdamasis su 15min, sakė R.Pocevičius, kuriam priklauso dvi kavinės Palangoje, kavinių verslą vyras plėtoja ir Klaipėdoje. Karštomis vasaros dienomis, tokiomis, kaip pastarosios, šaltibarščiai yra vienas populiariausių patiekalų. Anądien pašnekovas sako nugirdęs vadovių pokalbį, šios minėjo, kad klientai per dieną išpirko 40 litrų šaltibarščių. Jų porcijos kaina Palangoje šiemet svyruoja apie 2,5–3,5 Eur.

Jokių šildymų mikrobangų krosnelėse

Ruošiant cepelinus per dieną kurorto kavinėse tenka priskusti 4–6 maišus bulvių, sveriančių po 20–30 kg. R.Pocevičius sako, kad šį darbą atlieka jaunimas. Ir jo paties sūnus vieną vasarą skuto bulves. Vėliau gi virtuvės pasauliu susižavėjęs jaunimas atlieka kitus darbus, o labiau patyrę, žiūrėk, sukasi iš peties ir ruošia patiekalus kavinės svečiams.

Darbas virtuvėje iš pat ryto pradedamas duonos kepimu, dienos sriubos ruošimu ir, žinoma, šaltibarščių ir cepelinų gaminimu. Jų galima įsigyti visą dieną. Tiesa, R.Pocevičius laikosi taisyklės, jog cepelinai turi būti tik ką išvirti, jų nevalia šildyti, tad atkreipia mėgėjų dėmesį: esą, jei vakare kavinėje vis dar galima įsigyti cepelinų, šie gali būti jau pravėsę ir pašildyti.

Jei cepelinų lieka, kitą dieną pakepame, bet nešildome mikrobangėje.

„Tik iš puodo ir viskas. Kai klientas ateina vakare, 20.30 val., ir klausia, ar turim cepelinų, sakome, kad neturime, nes likutis atšąla, o kaip jį „cielą“ pašildyti? Kitas variantas – pakeptas, tada viskas gerai. Jei cepelinų lieka, kitą dieną pakepame, bet nešildome mikrobangų krosnelėje“, – sakė savininkas.

Cepelinų porcija kavinėse svyruoja tarp 5–6 eurų. Tad kainos tokios pat, kaip ir pernai. Pasak R.Pocevičiaus, cepelinai išlieka prie dienos pietų asortimento, o šių stengiamasi nebranginti. Populiarūs ir cepelinų „draugai“ – bulviniai blynai su mėsa.

„Kavinėje „Vila Gražina“ dienos metu, kai nėra piko, taikome 30 proc. nuolaidą visam menu, išskyrus cepelinus, nes jiems yra mažiausia marža. Tai nebrangūs patiekalai. Žmonės noriai pietauja pasinaudodami nuolaida, nes tokiu metu visi paplūdimyje, virtuvė mažiausiai užsiėmusi. Taip darome jau dešimt metų“, – sakė verslininkas.

Strelkabelka nuotr. /Cepelinai
Strelkabelka nuotr. /Cepelinai

Cepelinų sostinėje – klasikos ir naujienų derinys

Palangoje veikia ir cepelinų sostinė – „Cepeliniškės“. Čia nuo šiemet šeimininkauja vilniečiai, įmonė „Oreita“, sostinėje turinti kavinę „Sotro“.

Kurorto padaliniui vadovaujanti Margarita Kerzaitė sako, jog atkeliavus naujam šeimininkui, šiemet dar nuspręsta palikti ilgą laiką kabėjusį pavadinimą „Cepeliniškės“, o ar jis pasiteisins, komanda vertins po sezono.

„Tokia idėja ir buvo – pabandyti pirmus metus dirbti maždaug kaip buvo iki šiol. Labiausiai orientuojamasi į lietuviškus patiekalus, tai cepelinai, bulviniai įvairūs patiekalai, šaltibarščiai. Matome tendenciją, kad ieškoma naujų skonių, todėl įtraukiam ir naujus patiekalus – tai ir aviena, jautiena, Vienos šnicelis, kurį pervadinome į Vienos kepsnį, nes daug kas galvoja, kad tai maltas patiekalas. Žiūrime, bandome, kaip su tais lietuviškais patiekalais, plečiame kitų šalių patiekalų asortimentą“, – pasakojo M.Kerzaitė.

Matome tendenciją, kad krypstama ir ieškoma naujų skonių, įtraukiame ir naujus patiekalus.

Anot pašnekovės, sprendžiant pagal sezono pradžią, šaltibarščiai iš tiesų yra tas patiekalas, kurį renkasi tikrai labai daug svečių.

„Tokios alternatyvios šaltos sriubos kaip gaspačio neturi tokio populiarumo kaip šaltibarščiai, bet dėl karštųjų patiekalų, sunku vertinti, nes diena dienai nelygi. Būna tolygiai parduodama cepelinų, Vienos šnicelių ir avienos plovo. Net ir patiems įdomu. Ši vasara įdomi, kad suprastume, ko žmonės nori, nes kol kas aiškios tendencijos, kad cepelinai nenukonkuruojami, nėra. Bulviniai blynai, Kėdainių blynai, o tai yra tarkuotų bulvių blynai su mėsa, žemaičių blynai – pagal pardavimus eina tolygiai su cepelinais“, – pasakojo M.Kerzaitė.

Šviežių cepelinų kavinėje galima paragauti visą dieną, nes jie nuolat išverdami nedideliuose katiluose.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Kavinės Palangoje
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Kavinės Palangoje

„Matom, kad įpusėja, verdam kitą puodą. Ir taip nuo ankstyvo ryto – pirmiausia reikia užkaisti vandenį cepelinams, nes tą kokybę, kai jie ką tik išvirti, žmonės jaučia. Su džiaugsmu palaukia ir vertina skonį. Tai tas patiekalas, kurio kokybė labai susijusi su pagaminimo laiku“, – įsitikinusi kavinės vadovė.

Bulvių skutimą šioje kavinėje palengvina skutimo aparatas. Tereikia bulves nuplauti, o vėliau atsakingas virtuvės darbuotojas peržiūri, ar šios neturi akučių.

„Šaltibarščiai kur kas lengvesnis, gaivesnis patiekalas, kai norisi ko nors vėsaus. Juk čia pajūris, kurortas, paplūdimys ir po visos dienos pliaže, karščio, smėlio, norisi gaivumo. Šaltibarščiai taip pat gaminami 3–5 kartus per dieną, bent jau savaitgalį tai tikrai“, – pasakojo M.Kerzaitė.

Populiariumas nedingsta

Jau daug metų Palangoje veikiančios kavinės „Molinis ąsotis“ darbuotoja Alma 15min teigė, jog cepelinai yra vienas tų patiekalų, kurie per dieną išperkami greičiausiai. Du didžkukuliai čia kainuoja 6,6 Eur.

„Turime platų pasirinkimą ir lietuviškų patiekalų, ir kitų, bet cepelinus greit išparduodam, reikia vėl gaminti, nes neužtenka. Jie labai mėgstami“, – sakė Alma.

„Vila Ramybė“ šeimininkė antrino pašnekovams, sakydama, jog tiek bulviniai blynai, tiek šaltibarščiai turi didžiulį populiarumą – poilsiautojai „prisirišę“ prie patiekalų, kuriuos žino ir mėgsta.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Kavinės Palangoje
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Kavinės Palangoje

Kavinės tampa vis labiau specializuotos

Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Ingrida Valaitienė 15min pasakojo, jog per pastaruosius 5–7 metus meniu kavinėse kito. Jei anksčiau kiekvienoje jų būdavo cepelinų ir šaltibarščių, dabar gi taip nebėra.

„Iš tikrųjų, meniu pasikeitė. Taip, pasiūloje jų (lietuviškų patiekalų – red. past.) tikrai rasim, bet jei anksčiau būdavo visuose meniu, dabar gi keičiasi koncepcija, kavinės aiškiai išsigrynina savo specifikaciją – arba europietiška virtuvė, arba kinų, meksikiečių virtuvė arba lietuviška virtuvė, seklyčios virtuvė, kur galime rasti cepelinų. – sakė I.Valaitienė. – Yra ir cepelinų, šaltibarščių, jų irgi reikia, tai rodo paklausa. Yra šeimų, kurios skaičiuoja dienos biudžetą, kiek gali išleisti, o lietuviški seklyčių patiekalai yra prieinamesni, greiti, jų visada yra. Ateini į vietą šaltibarščių ar cepelinų ir gauni – viskas vyksta greitai“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“