Pranešime žiniasklaidai e.parduotuvės „Barbora“ ekspertai pataria, kokias žoleles rinktis pradedantiesiems namų daržininkams bei kokius patiekalus jomis gardinti sulaukus derliaus.
Bazilikas
Bazilikų užsiauginti nesunku, nesvarbu, kurį būdą pasirinksite – ar sėsite sėklas, ar toliau auginsite prekybos centre įsigytą baziliką vazonėlyje. Pagrindiniai šio žalumyno poreikiai – pakankamas kiekis saulės šviesos, šiluma ir vanduo. Geriausio rezultato galite tikėtis baziliką pastatę ant labiausiai saulės apšviestos palangės ir negailėdami vandens – žemė turi būti drėgna, bet nepermirkusi. Jei baziliko lapelių užauga tiek, kad jie ima spaustis tarpusavyje, nelaukite ir juos praretinkite nuskindami.
Kokius patiekalus gardinti?
- Be šio žalumyno neišsiversite gamindami Kaprio salotas iš šviežių pomidorų, mocarelos, alyvuogių aliejaus.
- Bazilikai pagardina ne tik pomidorų, bet ir kitas sriubas – morkų, brokolių, vištienos su daržovėmis.
- Užsiauginote baziliko tiek, kad nespėjate suvalgyti? Užpilkite lapelius šiek tiek vandens, sutrinkite į vientisą masę ir užšaldykite ledukų formelėse – tokius šaldytus bazilikų kubelius bet kada galėsite panaudoti gamindami sriubas ar padažus.
- Tobula klasika – bazilikų lapeliais pabarstyta naminė pica.
- Pomidorus supjaustykite riekelėmis, sudėkite į indą kartu su bazilikais (jei bazilikų lapeliai dideli, tai jie šiek tiek suplėšomi), pagardinkite druska, pipirais, aliejumi ir balzaminiu actu, viską gerai išmaišykite.
- Pomidorus su bazilikais dėkite į lėkštę ir ant jų dėkite suplėšytus mocarelos gabalėlius ir susmulkintus džiovintus pomidorus.
- Pirkite sūrį, kuris yra skystyje – jo kokybė bus daug geresnė;
- Mocarelos sūris turi būti švelnus ir minkštas (paspauskite sūrį pakuotėje – jei jis lengvai spaudžiasi, yra minkštas, reiškia yra ir geros kokybės);
- Mocarelos niekada nepjaustykite peiliu – plėšykite rankomis.
- Supjaustykite čiabatos duonelę 2 cm storio riekelėmis. Vyšninius pomidoriukus padalinkite į keturias dalis.
- Duonos riekeles apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir apkepkite 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Įtrinkite jas česnakų skiltelėmis.
- Likusias česnakų skilteles susmulkinkite, sumaišykite su vyšniniais pomidoriukais, šviežiais kapotais prieskoniais ir uždėkite ant skrudintų čiabatos riekelių. Pašlakstykite alyvuogių aliejumi, pagardinkite druska ir pipirais ir dar kelioms minutėlėms pašaukite į orkaitę. Tai puikus užkandis tiek vakarėliams, tiek kasdienai.
1. Į dubenį suberkite dvi stiklines miltų, supilkite aliejų ir gerai ištrinkite masę švariomis sausomis rankomis. Supilkite verdantį vandenį ir gerai išmaišykite. Suberkite likusius miltus ir suminkykite. Palikite masę vėsti.
2. Rikotą sudėkite į dubenį, suberkite tarkuotą parmezaną, įmuškite kiaušinį, pagal skonį įberkite druskos ir viską gerai ištrinkite šaukštu.
3. Iš tešlos iškočiokite du vienodo dydžio plonus lakštus. Ant vieno šaukšteliu kelių centimetrų atstumu išdėliokite sūrių įdarą. Užklokite kitu tešlos lakštu, tarpus tarp įdaro kauburėlių suspauskite pirštais, tada išpjaukite kvadratėlius ar stačiakampius. Kraštelius užlankstykite pirštais. Gautus virtinukus virkite pasūdytame vandenyje apie 7 minutes.
4. Keptuvėje įkaitintame aliejuje pakepinkite smulkintus česnakus su aitriąja paprika. Sudėkite iš sulčių išgriebtus pomidorus, pagal skonį įberkite druskos, maltų juodųjų pipirų, išmaišykite ir kaitinkite ant silpnos ugnies apie 10 min. Likus porai minučių iki troškinimo pabaigos, įmaišykite smulkintus bazilikus. 5. Virtinius tiekite aplietus pomidorų padažu ir apibarstytus tarkuotu parmezanu.
Mėta
Mėta yra itin geras pasirinkimas auginti namuose – lauko darže šis žalumynas auga labai vešliai, užimdamas kuo didesnį plotą ir gali nustelbti kitus augalus, o štai ant palangės esantis vazonas su mėtomis yra patogus pasirinkimas. Žinoma, ir augindami mėtas namuose, negailėkite ne tik didesnio vazono, bet ir pakankamai drėgmės (laistykite, kai paviršiuje esanti žemė ima sausėti) bei saulės šviesos.
Kokius patiekalus gardinti?
- Be mėtų neišsiversite plakdami nealkoholinį kokteilį „Mojito“ ar kitus gėrimus, žaliuosius glotnučius.
- Šviežia mėta galite pagardinti net pusryčius – graikišką jogurtą su uogomis ar granola. Mėtų lapeliai suteiks malonaus gaivumo.
- Mėtomis gardinkite salotas, o ar esate ragavę šviežių braškių, baziliko, mėtų ir balzamiko acto salotų? Tikras skonių pliūpsnis, kurį verta išbandyti.
1. Į dubenį įmuškite kiaušinius ir išplakite iki putų. Suberkite smulkintas mėtas. Pagardinkite druska ir pipirais.
2. Keptuvėje ištirpinkite sviestą, pakaitinkite, kol suputos, tada supilkite plaktus kiaušinius, tolygiai paskirstykite judindami keptuvę. Kepkite ant vidutinės ugnies 3–4 minutes.
3. Per tą laiką sutarkuokite sūrį ir pabarstykite omletą. Kepkite dar 2–3 minutes, kol sūris išsilydys. Kilstelėję vieną keptuvės kraštą perlenkite omletą pusiau ir leiskite jam nuslysti į lėkštę. Padalykite pusiau ir dalį perdėkite į antrą lėkštę.
Knyga „30 minučių virtuvėje“ |
Receptas iš knygos „30minučių virtuvėje“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
Čiobrelis
Čiobreliui nereikia per didelio dėmesio ir rūpesčio, pakaks vazonėlį su augalu pastatyti ten, kur bent 6–8 valandas per dieną jį pasiektų natūrali šviesa, ir laistyti. Tiesa, ne per daug – lieti vandeniu tik žemei visiškai išsausėjus – per didelės drėgmės čiobrelis nemėgsta.
Kokius patiekalus gardinti?
- Gudrybė, suteiksianti ypatingo skonio net paprastiems patiekalams – čiobreliu pagardintas sviestas. Minkšto sviesto gabaliuką sumaišykite su šviežiu čiobreliu ir išbandykite ant tokios sviesto keptą aromatingą omletą arba šio sviesto įdėję į naminius Kijevo kotletus.
- Čiobrelių įberkite į sriubas prieš pat šioms baigiant virti. Čiobrelis ypač tinka ankštinių daržovių – lęšių ar avinžirnių – sriuboms gardinti.
- Čiobreliu dažnai gardinami mėsos patiekalai ir marinatai, tačiau keletą žalumyno lapelių galite įmaišyti ir į makaronams skirtus padažus.
1. Paprikas supjaustykite juostelėmis, kiaušinius supjaustykite į keturias dalis, salotų lapelius nuplaukite ir nusausinkite, ridikėlius po kelis kartus įpjaukite įstrižai, neįpjaukite iki galo.
2. Mažame dubenėlyje sumaišykite alyvų aliejų, citrinų sultis ir čiobrelius, pasūdykite, paskaninkite pipirais. Visas sudedamąsias salotų dalis išdėliokite į salotines ir apšlakstykite užpilu. Prie salotų puikiai tinka šviežia bandelė.
Čiobreliai taip pat labai stipraus aromato ir turėtų būti saikingai vartojami, jie labai tinka tik su tokiais pat aromatingais prieskoniais – mairūnais, rozmarinais arba laurų lapais. Šios žolelės puikiai tinka į kepsnius, sriubas, grybų patiekalus, pikantiškas salotas, troškinius, ryžius.
Mėlynės būtų suteikę silkei kiek kitokį skonį ir nudažę silkės gabaliukus rausvai. Pamėginkite gaminti su mėlynėmis, kai turėsite progą, bet ir su šilaguogėmis ši silkė puiki!
1. Actą, cukrų ir vandenį supilkite į puodą ir maišydami kaitinkite, kol cukrus ištirps. Užvirti nebūtina.
2. Į marinatą sudėkite lauro lapą ir kvapnųjį pipirą. Palikite atvėsti iki kambario temperatūros.
3. Svogūną supjaustykite plonais pusžiedžiais. Silkės filė supjaustykite juostelėmis.
4. Stiklainyje sluoksniuokite silkės gabaliukus, svogūnus, čiobrelių šakeles ir šilauoges.
5. Iš marinato išimkite prieskonius ir juo užpilkite silkes. Stiklainį sandariai uždarykite ir laikykite šaldytuve mažiausiai 1 parą. Tiekite ant ruginės duonos.
6. Suvartokite per 7 dienas.
- Tešlą atšildykite, kaip nurodyta ant pakuotės.
- Cukinijas nuplaukite, nusausinkite, supjaustykite griežinėliais.
- Grietinę iki vientisumo išplakite su traiškyta česnako skiltele, garstyčiomis, druska ir tryniais.
- Tešlą supjaustykite kvadratėliais ir klokite juos į riebalais pateptas karščiui atsparias formeles.
- Ant viršaus tepkite grietinės padažo, išdėliokite cukinijų griežinėlius.
- Čiobrelių šakeles sukapokite, užberkite ant cukinijų.
- Ant viršaus patrupinkite gorgonzolos, berkite sausoje keptuvėje trumpai paskrudintų pinijų. Kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 25 min.
Petražolė
Sodindami petražoles, iš karto pasirinkite pakankamai gilų ir platų vazoną, mat augdamas šis žalumynas išleidžia ilgas šaknis, o būti persodintas nemėgsta. Užaugusių petražolių priežiūra paprasta – suteikite joms šviesos ir reguliariai laistykite, kad žemė būtų kiek drėgna. Petražolė – draugiškas augalas, tad jei rinksitės didelį vazoną, šalia petražolių galite auginti ir kitas prieskonines žoleles: raudonėlius, čiobrelius, bazilikus.
Kokius patiekalus gardinti?
- Smulkintomis šviežiomis petražolėmis galite gardinti daugybę patiekalų – grilintas daržoves, keptas bulves, sriubas, mėsos troškinius ar makaronus.
- Paprastos, tačiau ryškaus petražolių salotos puikiai papildys kepsnį ar kitaip ruoštą mėsą – petražolių lapelius apšlakstykite alyvuogių aliejumi, citrinos sultimis ir druska.
- Be petražolių nepasigaminsite libanietiškų „Tabule“ salotų – ryškiaspalvės, kvapnios salotos gali būti ne tik garnyras, bet ir puikus užkandis.
- Pagal pakuotės instrukciją paruoškite kuskusą.
- Pomidorą ir agurką supjaustykite nedideliais kubeliais.
- Dubenyje sumaišykite kruopas su daržovėmis, įberkite pipirų ir pasūdykite.
- Išdėliokite į salotines, pabarstykite petražolėmis, puoškite pjaustytais vyšniniais pomidorais.
- Prieš valgant apšlakstykite alyvų aliejumi.
Nedideliame dubenėlyje kruopščiai išsukite visus ingredientus. Laikykite šaldytuve. Jei norite, galite suformuoti iš sviesto ritinėlį: tam paimkite kvadratinį plastiko plėvelės gabalą, sukrėskite sviesto mišinį, suvyniokite į norimo storio ritinėlį.
1. Nedideliame dubenėlyje sumaišykite mieles, cukrų, 2 šaukštus miltų ir pieną. Palikite šiltai apie 10–15 minučių, kad mielės pradėtų veikti, masė suputotų.
2. Dideliame dubenyje sumaišykite likusius miltus su druska. Kitame inde sumaišykite plaktą kiaušinį su jogurtu ir aliejumi.
3. Kai mielų masė bus suputojusi, supilkite ją į dubenį su miltais, ten pat supilkite ir jogurto bei aliejaus mišinį ir rankomis arba elektriniu maišytuvu minkykite tešlą, kol visi ingredientai susijungs tarpusavy ir tešla bus minkšta, elastinga, žvilganti. Suformuokite iš tešlos rutulį, įdėkite į dubenį ir uždengę švariu virtuviniu rankšluosčiu palikite pakilti apie valandą, arba kol tešlos kiekis padvigubės. Šioje stadijoje galite tešlą sumaigyti ir įsukę į maistinę plėvelę padėti į šaldytuvą (jei pyragėlius kepsite kitą dieną).
4. Pasigaminkite įdarą – sumaišykite sutrupintą fetos sūrį su kapotomis petražolėmis, pagardinkite grūstais pipirais ir druska (jei reikia).
5. Ant stalo, pabarstyto miltais, iškočiokite tešlą į maždaug 0,5 cm plonumo lakštą. Priklausomai nuo to, kokio dydžio bandeles kepsite, pasiruoškite plačią stiklinę arba dubenėlį, su kuriuo išpjaukite apvalius apskritimus. Kiekvieną apskritimą įpjaukite iki vidurio iš 4 pusių. Į kiekvieno apskritimo centrą dėkite po šaukštelį įdaro, ir tą įdarą „apgaubkite“ dviem priešingose pusėse esančiais ketvirčiais tešlos. Tada užlenkite į viršų likusius ketvirčius, patempdami kraštus taip, kad išeitų tarsi rožės žiedas.
6. Rikiuokite visas roželes į kepimo skardą, išklotą kepimo popieriumi.
7. Palikite keliasdešimt minučių, kad tešla pakiltų dar kartą. Kiaušinio trynį sumaišykite su šaukštu vandens ir šiuo plakiniu patepkite kiekvieną bandelę.
8. Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių. Kepkite bandeles apie 15min., arba tol, kol jos taps auksinės. Patiekite šiltas.
Rozmarinas
Namuose auginamas rozmarinas neišsiskiria iš kitų žalumynų – jam taip pat labiausiai reikia saulės šviesos, šilumos ir vandens. Rozmariną laistykite žemei pradėjus sausėti, tačiau nelaukę, kol ji visiškai išdžius.
Kokius patiekalus gardinti?
- Jei orkaitėje kepsite mėsą ar žuvį, pavyzdžiui, lašišą, šalia padėkite keletą nuskabyto rozmarino šakelių – ištraukti iš orkaitės, patiekalai nudžiugins maloniu aromatu.
- Smulkiai supjaustytu rozmarinu pabarstykite naminę duoną ar fokačiją, duonos lazdeles.
- Rozmarinų šakelių įdėję į indą su alyvuogių aliejumi, turėsite aromatingą pagardą salotoms, padažams ar marinatams.
1. Žuvų filė nuplaukite, nusausinkite popieriniu rankšluosčiu ir stambiai supjaustykite.
2. Smulkintus svogūnus ir česnakus suberkite ant žuvies. Sumaišykite aliejų, sojų padažą, vyną, tarkuotus imbierus ir miltelinį cukrų. Gautu mišiniu apliekite žuvį ir palikite pusvalandžiui pasimarinuoti.
3. Žuvų gabalėlius išdėliokite ant aliejumi išteptų kepimo grotelių ir apie 10 minučių kepkite virš karštų žarijų.
4. Iškepusią žuvį apibarstykite paruoštu kvapniu mišiniu: specialiu smulkintuvu susmulkinkite rozmarinų lapelius bei rupią jūros druską ir sumaišykite su tarkuota apelsino žievele.
- Vištieną šiek tiek pamuškite, kad gabalėliai būtų plonesni, įtrinkite spaustu česnaku, druska bei pipirais.
- Dėkite į dubenį su rozmarinu, apšlakstykite aliejumi, viską išmaišykite, uždenkite maistine plėvele ir statykite į šaldytuvą bent 8 valandoms.
- Žiedinį kopūstą išskirstykite žiedeliais ir apie 10 minučių virkite pasūdytame vandenyje.
- Tuomet nuvarvinkite ir kepkite lydytame svieste apie 15 minučių arba kol gražiai apskrus. Pasūdykite pagal skonį.
- Keptuvėje gerai įkaitinkite šlakelį rapsų aliejaus, temperatūrą sumažinkite iki vidutinės ir kepkite vištieną, kartu su rozmarinu, kol abi pusės tolygiai paskrunda.
- Patiekiame su karštais žiediniais kopūstais ir, pavyzdžiui, bulvių koše.
- Pagaminsite per 45 min., neskaičiuojant marinavimo laiko.
Receptas iš: g-blogas.lt
1. Miltus gerai sumaišykite su druska, mielėmis ir smulkintais rozmarinais. Po truputį pildami vandenį gerai suminkykite tešlą.
2. Ant lygaus paviršiaus paberkite miltų ir iškočiokite tešlą pagal būsimą kepimo plotą – iki 1-2 cm storio. Palikite tešlą pusvalandžiui kilti.
3. Tuo tarpu įkaitinkite orkaitę iki didžiausios temperatūros (maniškė traukia iki 275 laipsnių karščio).
4. Aptepkite tešlos paviršių aliejumi, apibarstykite sezamo sėklomis ir pašaukite į orkaitę. (Jeigu galite kepti ant kepimo akmens – būtų tobula).
5. Kepkite apie 10-15 minučių, kol duona gražiai pagels ir apskrus.
6. Valgykite šiltą arba šaltą.
1. Stambiai supjaustytą česnaką sudėkite į didelį dubenį. Nuplaukite citriną ir plonai nulupkite geltoną žievelę. Išspauskite citrinos sultis. Susmulkinkite šviežią rozmariną ir taip pat suberkite į dubenį. Įmaišykite alyvuogių aliejaus, druskos bei pipirų.
2. Į dubenį dėkite mėsą ir pavoliokite, kad visas mėsos gabaliukas pasidengtų marinatu.
3. Įvyniokite į plastikinį maišelį, palikite šaldytuve pasimarinuoti nuo 30 minučių iki 2 valandų.
Grissini yra tobulas užkandis vakarėlio (ar vakarienės) pradžioje. Patiekite juos vienus arba, pavyzdžiui, užvynioję ploną juostelę gero Parmos kumpio. Su grissini tiks alyvuogės, sūriai, užtepėlės ir visi kiti jūsų mėgstami užkandžiai.
1. Dideliame dubenyje (arba geriausiai – virtuvinio kombaino inde) sumaišykite mieles, cukrų, druską ir vandenį. Palikite apie 10 minučių, kad masė suputotų.
2. Suberkite rozmarinus, miltus, supilkite aliejų ir minkykite (rankomis arba tešlai minkyti skirtu kabliu), kol tešla taps minkšta ir labai elastinga, ne trumpiau nei 5–6 minutes. Nesibaiminkite, jei tešla bus kiek lipni – galite pridėti 1–2 šaukštus miltų, tačiau verčiau miltų nepadauginkite – tą klausimą išspręsite formuodami grissini ant miltais pabarstyto darbastalio. Uždenkite gerai išminkytą tešlą maistine plėvele ir rankšluosčiu ir palikite pastovėti apie 1,5 valandos arba kol tešlos tūris padvigubės.
3 Įkaitinkite orkaitę iki 180°C. Dvi dideles kepimo skardas ištepkite alyvuogių aliejumi.
4. Darbastalį pabarstykite miltais (jei tešla lipni, miltų reikės daugiau). Tešlą sumaigykite, tada iškočiokite į maždaug 1 cm storio kvadratą. Šį kvardatą supjaustykite maždaug 5 cm ilgio ir 1 cm pločio juostelėmis. Miltuotomis rankomis imkite po vieną juostelę ir kočiokite tarp rankų, padarydami plonas virveles (man patinka plonesni grissini, bet jūs galite daryti ir storesnius). Klokite grissini į paruoštą skardą, palikdami tarpus, kad kepant nesusiklijuotų. Visi tikrai netilps į dvi skardas, bet, kol iškeps pirmoji partija, turėsit laiko pasiruošti antrąją.
5. Patepkite paruoštus grissini aliejumi, pabarstykite druskos dribsniais ir kepkite apie 10–12 minučių, kol jie pagels ir taps traškūs. Atvėsinkite ant grotelių ir laikykite sandariai uždengtame inde apie 3–5 dienas.