Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, šio prieskonio vartojimo banga neaplenkė ir Lietuvos. Prekybininkų teigimu, ciberžolės pardavimai per paskutinius metus stipriai šoko į viršų ir iškėlė šį prieskonį į populiariausiųjų trejetuką.
„Lietuviai tikrai seka pasaulines mitybos tendencijas, o ciberžolė šiuo metu išgyvena tikrą pakilimą. Vieni šį prieskonį renkasi dėl skonio, kiti dėl maistinių, organizmui naudingų savybių. Nors susidomėjimas šiuo prieskonių Lietuvoje pakankamai naujas, vien per pirmąjį šių metų pusmetį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, šio prieskonio nupirkta net 50 proc. daugiau“, – sako prekybos tinklo IKI komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė.
Prieskonius renkasi pagal metų laikus
Ciberžolė Rytų virtuvėje ir medicinoje yra naudojama jau daugiau kaip du tūkstančius metų. Šis prieskoninis augalas itin populiarus Indijoje. Manoma, kad ciberžolėje esantis kurkuminas turi daug organizmui naudingų savybių. Tai smegenų veiklą gerinanti, antiuždegiminių savybių turinti ir antioksidantų kiekį organizme didinanti medžiaga.
Be abejo, lietuviai mėgsta ir kitus – labiau tradicinius prieskonius. Iš jų, anot B. Čaikauskaitės, mūsų šalyje populiariausi yra įvairių rūšių malti pipirai ir pipirai žirneliais, o taip pat skirtingi prieskonių mišiniai. Pasak jos, prieskonių paklausa priklauso ir nuo metų laiko. Vasarą į viršų šauna grilio patiekalams – šašlykui, šonkauliukams – skirtų prieskonių pardavimai, o šaltuoju metų laiku tarp populiariausiųjų įsitaiso lauro lapai, kmynai – tai, kas dažniausiai naudojama gaminant troškinius, sriubas.
7 ciberžolės panaudojimo virtuvėje būdai:
- Bene paprasčiausias ciberžolės panaudojimo būdas – įberti jos į geriamą vandenį su citrina;
- verta išsivirti ciberžolės arbatos;
- ciberžole galima paskaninti omletą, ryžius, sriubas, troškinius, keptas daržoves;
- ciberžolės verta dėti ir į žaliuosius kokteilius;
- mėgstantys egzotiką gali išmėginti ciberžolių kefyro ar auksinio pieno receptus;
- ciberžolė naudojama net ir kai kurių desertų receptuose;
- su ciberžole galima marinuoti agurkus ar kitas daržoves.
Jūsų dėmesiui – keli receptai su ciberžole:
1. Sudėkite supjaustytą bulvę bei žiedinį kopūstą ir susmulkintą svogūną į didelį puodą su aliejumi ir trupučiu vandens.
2. Užvirinkite, išmaišykite, uždenkite puodą ir sumažinę kaitrą virkite apie 10 minučių – retsykiais pamaišydami ir stebėdami, kad neprisviltų, jei kartais kaitra per didelė.
3. Pridėkite sutraiškytą česnaką, imbierą, prieskonius ir maišydami pakaitinkite kelias minutes.
4. Supilkite į puodą daržovių sultinį, užvirinkite, uždenkite ir pavirkite ant mažos ugnies apie 20 minučių. Trintuvėje sriubą sutrinkite, sumaišykite su jogurtu ir įpylę į lėkštę papuoškite kalendra.
- Krūtinėles pjaukite per pusę, bet ne iki galo, kad išeitų „paklodė“.
- Jas padaužykite, apibarstykite truputį druska, juodaisiais pipirais, šviežia petražole.
- Kol ruošiate vištieną, į puodą su pasūdytu vandeniu įmeskite supjaustytas morkas ir bulvytes su lupena.
- Daržoves apvirkite, o ne išvirkite, nes kepsite dar kartu su vištiena orkaitėje.
- Supjaustykite smulkiai šalotinį svogūną, česnaką, rūkytą šoninę. Viską pakepinkite keptuvėje.
- Šį įdarą dėkite ant išmuštos krūtinėlės ir susukite. Suktinuką pamirkykite plaktame kiaušinyje ir pavoliokite miltuose.
- Kiek pakepinkite iš visų pusių keptuvėje su sviestu.
- Nusausinkite apvirusias daržoves. Dėkite jas į sviestu išteptą skardą, taip pat dėkite ir vištienos suktinukus. Paprieskonuokite dar, užmeskite šviežio rozmarino.
- Šaukite į 180 laipsnių orkaitę keliolikai minučių. Kol orkaitėje „verda gyvenimas“, ruoškite padažą.
- Į keptuvę dėkite gabalėlį sviesto ir pakepinkite skiltelę česnako, pusę svogūno, šviežio rozmarino.
- Pilkite šlakelį baltojo vyno. Pakaitinkite, kol didžioji dalis vyno išgaruos, pilkite truputį daržovių sultinio, dar pakaitinkite.
- Pilkite pusę stiklinės grietinėlės, dėkite ciberžolės, šafrano.
- Kiek pakaitinkite, kol sutirštės. Ištraukite vištienos suktinukus ir juos pavoliokite keptuvėje esančiame padaže.
- Dėkite į lėkštę apkeptas daržoves, perpjaukite suktinuką ir dėkite ant viršaus, pabarstykite kapota šviežia petražole.
- Dekoracijai tiks šviežias bazilikas ir vyšninis pomidoriukas.
Receptą atsiuntė Gina K.
1. Pirmiausia pasigaminkite prieskonių mišinį: sumalkite ar grūstuvėje sutrinkite kumino, kalendros ir kardamonų sėklas bei vieną gvazdikėlį. Į sutrintus prieskonius dėkite ciberžolę ir kashmiri aitriosios paprikos miltelius. Viską išmaišykite ir atidėkite 1 arbat. šaukšt. į kitą indą.
2. Smulkiais griežinėliais supjaustykite svogūną ir dėkite į įkaitintą keptuvę. Kepkite apie 10 min. ant silpnos ugnies, kol svogūnai bus minkšti. Smulkiai supjaustykite česnaką, imbierą ir aitriąją papriką ir dėkite į tą pačią keptuvę. Padidinkite ugnį ir kepkite 1–2 minutes. Dėkite prieskonių mišinį kartu su cinamono lazdele ir kepkite dar 1 minutę. Labai svarbu nesudeginti prieskonių!
3. Į keptuvę berkite lęšius, pilkite kokosų pieną ir 100 ml sultinio. Pirmiausia užkaitinkite, tada sumažinkite ugnį, uždenkite dangtį ir kepkite apie valandą, vis maišydami kas 10–15 minučių ir tikrindami, ar nereikia daugiau sultinio.
4. Kai lęšiai jau bus minkšti, dėkite 1/2 arbat. šaukšt. likusio prieskonių mišinio, špinatus, druską ir pipirus. Pakaitinkite dar 2–3 minutes, kol špinatai suglebs.
5. Kol lęšiai ruošiami keptuvėje, įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Griežinėliais supjaustykite saldžiąją bulvę, užberkite 1/2 arbat. šaukšt. likusio prieskonių mišinio, užpilkite šlakelį aliejaus ir viską išmaišę dėkite į orkaitę. Kepkite apie 20–25 min. Patiekite su lęšių troškiniu.
- Greipfruto sultis supilkite į stiklinę.
- Įberkite ciberžolių ir šviežiai sumaltų pipirų. Įpilkite vandens (pilkite iki stiklinės viršaus).
- Jei gėrimas jums per daug rūgštus, galite jį pasaldinti agavų sirupu.
„Santa Maria“ receptas.
1. Supilkite pieną į nedidelį puodą, dėkite cinamono lazdelę, berkite ciberžolę, imbierą, pipirus, dėkite kokosų aliejaus ir įpilkite 150 ml šalto vandens. Užvirinkite, tada iškart sumažinkite karštį ir pavirkite ant silpnos ugnies 10 min.
2. Perkoškite per tankų sietelį, kad atsiskirtų prieskonių likučiai. Supilkite į elektrinį plaktuvą ir kiek paplakite, kad gėrimas būtų lengvesnis, su puta. Pagal skonį pagardinkite medumi, ant viršaus galite užberti truputį cinamono.