1. Kuo daugiau šviežių žolelių
Šaltuoju sezonu šviežių žolelių kainos kartais verčia aiktelėti, tačiau vasarą jų saujomis galima prisiskinti savame sode, iš lovelio balkone. Pagaliau, priimkite jas kaip dovaną (jei tik kas tokią siūlo). Ir nesismulkinkite su kukliu kuokšteliu – įvairių žolelių gali būti kone tiek pat, kiek ir salotų lapų. Populiariausios ir geriausios žolės – jau minėtosios petražolės, kalendra, bazilikas, taip pat raudonėlis, mėta.
2. Drąsiau su padažais
Aliejaus, citrinos sulčių/acto ir medaus padažą „įvaldė“ daugelis, tačiau jį galima dar paryškinti – įdėti truputį garstyčių, medaus galima nedėti, o į padažą įplakti sutrintą sūdyto ančiuvio filė. Nesibodėkite ir sunkesniais, tačiau ryškaus skonio padažais, kuriuose figūruoja miso pasta, sezamų pasta tahini, riešutų sviestas. Jei mėgstate jogurto padažą, jį taip pat drąsiau gardinkite – česnaku, žolelėmis, citrinos sultimis.
- Bazilikus nuplaukite, nusausinkite.
- Česnakų skilteles ir kedrines pinijas grūskite specialioje grūstuvėje, kol iš jų išsiskirs skystis.
- Pagal skonį įberkite rupios druskos ir sumeskite bazilikų lapelius.
- Galiausiai suberkite sūrius, pilkite alyvuogių aliejų, kad išeitų tirštas padažas.
- Sumaišykite liesos grietinės indelį su keliais šaukšteliais garstyčių. Rinkitės įprastas arba grūdėtąsias, supilkite šviežiai spaustas citrinų sultis.
- Pagal skonį pagardinkite druska ir šviežiomis prieskoninėmis žolelėmis.
1. Sutarkuokite sūrį ir susmulkinkite krapus.
2. Sumaišykite visus produktus ir pagardinkite druska bei pipirais. Patiekite šaltą. Tinka su mėsos, žuvies, daržovių, makaronų patiekalais.
Plačiau skaitykite: „Ruošiame padažus įvairiam skoniui“
3. Berkite traškių riešutų ar sėklų
Salotoms iš švelnių lapelių ir plonų daržovių griežinėlių visai ne prošal šiek tiek traškumo – ir darbo dantims, ir ryškesnio skonio bendroje paletėje, kurių gali suteikti įvairiausios sėklos bei riešutai. Tiesa, ir vienus, ir kitus prieš beriant į salotas verta pakepinti, atvėsinti, o stambesnius riešutų gabalėlius dar ir šiek tiek pakapoti.
1. Brokolius nuplaukite, kiek įmanoma nusausinkite ir padalykite į žiedynus. Suberkite juos į didelį dubenį, dėkite ten ir migdolus bei spanguoles.
2. Iš likusių produktų nedideliame dubenėlyje sumaišykite padažą ir apipilkite juo brokolių-spanguolių-migdolų mišinį. Gerai išmaišykite ir patiekite!
1. Pasiruoškite visus salotų ingredientus. Mėsą supjaustykite kubeliais. Nuplikykite ir perliekite šaltu vandeniu razinas, leiskite apdžiūti lėkštėje. Salierus supjaustykite plonais griežinėliais. Cukiniją nulupkite, perpjaukite perpus, išimkite vidurinę dalį su sėklų užuomazgomis, abi puseles darsyk perpjaukite išilgai ir supjaustykite mažais gabaliukais, panašiai, kaip salierą. Riešutus pakepinkite sausoje keptuvėje ir stambiai sukapokite. Salotų lapus ir sultenes nuplaukite, apdžiovinkite. Svogūnų laiškus smulkiai supjaustykite.
2. Pasiruoškite padažą kruopščiai sumaišydami visus jam skirtus ingredientus, paskaninkite druska ir pipirais.
3. Dėkite visus salotų ingredientus į didelį dubenį, pilkite padažo ir gerai išmaišykite. Valgykite iškart.
4. Jei gaminsite sumuštinius, skrudintuve paskrudinkite kokybiškos, tam skirtos duonos riekeles, ant vienos jų dėkite porą šaukštų salotų, gerai paskirstykite ir uždenkite antrąja.
1. Orkaitę įkaitinkite iki 200 laipsnių (režimas – su vėjeliu).
2. Supjaustykite saldžiąją bulvę ir papriką didesniais gabaliukais, berkite druskos, pipirų ir rūkytos paprikos, apšlakstykite aliejumi ir, viską rankomis tolygiai paskirstę, dėkite į karštą orkaitę. Sumažinkite temperatūrą iki 180 laipsnių. Kepkite 20–25 minutes, kol bulvės bus minkštos.
3. Į verdantį vandenį (apie 1 litras) berkite bolivines balandas ir virkite ant nedidelės ugnies apie 10–12 minučių. Ragaukite – svarbu, kad viskas nevirstų koše, kruopos turi išlikti traškios.
4. Į smulkintuvą dėkite špinatus, kalendrą, petražoles ir čili. Viską susmulkinkite. Jei neturite smulkintuvo, galite viską smulkiai supjaustyti ir peiliu.
5. Bolivinių balandų kruopas nukoškite ir sumaišykite su špinatais. Smulkia tarka įtarkuokite citrinos žievelę ir išspauskite pusės citrinos sultis. Pilkite du šaukštus alyvuogių aliejaus, dėkite druskos, pipirų, gerai išmaišykite ir sudėkite į lėkštę, kurioje patieksite.
6. Supjaustykite avokadą, kivius bei ridikėlius ir išdėliokite ant bolivinių balandų. Taip pat dėkite karštas bulves, papriką. Jei turite, užbarstykite daigų ir papildomai kalendros. Valgykite su jogurtu. Skanaus!
4. Eksperimentuokite su aliejumi
Geriausias salotų draugas – tyras alyvuogių aliejus, tačiau jį galima papildyti ir kitu ryškaus skonio kompanionu, kuris pats vienas gal būtų per ryškus. Tinka įvairiausi šalto spaudimo aliejai, belieka išsirinkti mėgstamiausią – moliūgų sėklų, argano, linų sėmenų ir pan.
5. Pastiprinkite sūriu
Salotoms tiks daugybė sūrio rūšių – nuo parmezano ar kitų kietesnių (patogiausia tiesiog į salotų dubenį patarkuoti stambių jo drožlių) iki minkštesnių (fetos, ožkos pieno sūrio), kurių galite šiek tiek patrupinti ant viršaus. Sūris suteiks ir papildomo ryškaus skonio, ir, be abejonės, sotumo.
1. Ruošdami padažą perpjaukite vieną avietinį pomidorą ir iš pusės jo išspauskite sultis į dubenėlį. Kartu su pomidoro sultimis sumaišykite alyvuogių aliejų, balzaminį actą, druską ir pipirus.
2. Supjaustykite visus pomidorus, o ant jų užpilkite kelis šaukštus padažo ir gerai išmaišykite.
3. Sudėkite pomidorus į lėkštes su mocarelos gabaliukais, apibarstykite druska, pipirais ir kuminu. Papuoškite baziliko lapeliais ir mėgaukitės!
1. Persiką supjaustome į keturias dalis. Apšlakstome alyvuogių aliejumi ir dedame į grill keptuvę arba ant grotelių lauke. Kepame neilgai, nes persikas turi išlaikyti savo formą.
2. Susmulkiname šviežias mėtas.
3. Į dubenėlį pilame citrinos sultis, raudonojo vyno actą, alyvuogių aliejų, medų ir pusę susmulkintų mėtų. Viską gerai išmaišome, beriame druskos ir šviežiai grūstų juodųjų pipirų. Į paruoštą užpilą dedame cikorijos lapus ir viską gerai išmaišome.
4. Cikorijas paskirstome į dvi lėkštes, dedame šiltus persikus, užbarstome fetos sūriu ir likusiomis mėtomis.
1. Bolivines balandas ir vandenį supilkite į puodą ir virkite uždengę ant mažos ugnies apie 12 min., arba kol kruopos suminkštės, tada dar palaikykite uždengę (išjungę ugnį) 5 min., kad pabrinktų. Tą galite padaryti iš vakaro.
2. Kiaušinius išvirkite iki norimo kietumo. Nulupkite, perpjaukite pusiau.
3. Pasigaminkite padažą: sumaišykite tahini su vandeniu, citrinos sultimis, pagardinkite druska ir pipirais. Pusę padažo sumaišykite su išvirusiomis bolivinėmis balandomis, kitą pusę atidėkite salotoms.
4. Įkaitinkite nepridegančioje keptuvėje aliejų ir sumeskite špinatus. Kai jie suglebs, išimkite ir laikykite dubenėlyje. Į keptuvę sudėkite halumio sūrio riekeles ir kepkite iš abiejų pusių apie minutę, kol gražiai apskrus.
5. Bolivines balandas padalykite į lėkštes, uždėkite po truputį kepintų špinatų, kelias riekeles halumio sūrio, po puselę avokado, po perpjautą kiaušinį, viską palaistykitetahini padažu ir pabarstykite smulkintais svogūnų laiškais.
1. Kuskusą užpilkite verdančiu sultiniu, supilkite 2 šaukštus aliejaus, uždenkite dangčiu ir palikite 10 minučių. Tada supurenkite šakute ir palikite atvėsti.
2. Jei naudosite perlinį kuskusą, paruoškite jį pagal nurodymus ant pakuotės. Palikite atvėsti.
3. Cukiniją supjaustykite plonais ritinėliais ir apkepkite juos aliejuje.
4. Sausoje keptuvėje apskrudinkite migdolus, palikite juos atvėsti ir tada supjaustykite riekelėmis.
5. Sūrį supjaustykite kubeliais.
6. Sukapokite kalendras ir petražoles.
7. Kuskusą sumaišykite su cukinijomis, migdolais, feta ir žolelėmis. Apšlakstykite žaliosios citrinos sultimis ir pagardinkite druska bei pipirais.
6. Pagaminkite naminių duonos traškučių
Salotos dar ir išgelbės nuo maisto švaistymo, mat ruošiant jas galima sunaudoti kiek padžiūvusios duonos likučius. Supjaustykite duoną kubeliais, vos vos pašlakstykite alyvuogių aliejumi ir trumpai padžiovinkite orkaitėje ar įkaitintoje keptuvėje.