Lazanijos gerbėjams – patarimai, kad tikrai pavyktų, ir klasikinis receptas

Tapusi kone Italijos vizitine kortele, palikusi ryškią žymę populiariojoje maisto kultūroje ir JAV net turinti jai specialiai skirtą dieną, kuri minima liepos 29-ąją. Tai tik dalis epitetų, skirtų lazanijai. Šis patiekalas dėl savo skonio ir nesudėtingo paruošimo vis dažniau atsiranda ir ant lietuvių stalo.
Lazanija
Lazanija / Vida Press nuotr.

Kaip teigia prekybininkai, tai, jog lazaniją tautiečiai vis dažniau kepa namuose, liudija išaugę šiam patiekalui skirtų makaronų lakštų pardavimai. „Lyginant su 2019-aisiais, lazanijų lakštų pardavimai augo net penktadaliu, o šiemet spėjo pasistiebti dar dešimtadaliu“, – sako pranešime žiniasklaidai cituojama prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Tuo metu maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė akcentuoja, kad lazanija dėl savo skonio, įvairių variacijų ir ilgametės istorijos ne veltui tapo vienu populiariausių Italijos eksporto produktu. „Juk šiame patiekale susilieja viskas, ką geriausio galima rasti Apeninų pusiasalyje. Tai ir turtinga skoniu mėsa, burnoje tirpstantis sūris ir kokybiški, pomidorų aromato prisigėrę makaronai“, – sako ji.

Slaptos gudrybės, kurias verta žinoti

Prie lazanijos populiarumo prisideda ir tai, kad paruošti šį patiekalą tik iš pažiūros atrodo sudėtinga – tereikia pagaminti padažą, jį apdėti lazanijų lakštais ir šauti į orkaitę. Tiesa, reikėtų nepamiršti ir kelių pagrindinių šio patiekalo gaminimo ypatumų.

Kaip pasakoja B.Baratinskaitė, išskirtinis dėmesys turėtų būti skiriamas patiems lazanijos lakštams. „Italų virtuvėje kiltų didžiulė audra, jei šiuos makaronus iš puodo ištrauktumėte visiškai išvirusius – jie privalo verdančiame vandenyje praleisti bent dviem minutėmis mažiau, nei nurodyta ant pakelio, o darbą užbaigia atskirai pagamintas padažas. Taip pat leiskite nuvarvėti vandeniui ir lakštams šiek tiek nudžiūti. Aišku, yra kitas kelias – naudoti lakštus, kurių išvis nereikia virti, tik tvarkingai sudėti į kepimo formą ir apipilti pagamintu mišiniu“, – pataria B.Baratinskaitė.

Ne ką mažiau dėmesio reikėtų skirti ir naudojamai mėsai. Puikiai tinka ir malta kiauliena, ir jautiena – priklausomai, kas jums labiau patinka. Svarbiausia, leisti nuvarvėti apkeptos mėsos riebalams ar šiems įsigerti į popierinius rankšluosčius. Atsikratyti perteklinės drėgmės reikėtų ir gaminant sūrio mišinį ar vegetarišką lazaniją, kurios pagrindą gali sudaryti varškė, saldžios bulvės, pievagrybiai ir kitokios daržovės. Tokie žingsniai svarbūs, kad riebalai ir iš sūrio besisunkianti drėgmė neužgožtų kitų ingredientų.

„Kuo ingredientai šviežesni ir kokybiškesni, tuo geresnio rezultato galime tikėtis. Pavyzdžiui, bazilikas turi būti ką tik nuskintas. Siekiant idealaus skonio, labai svarbu nepamiršti vienos svarbiausių taisyklių – iškepusią lazaniją uždengti ir leisti jai taip pabūti 15–30 minučių. Kai visa virtuvė prisipildo puikaus kvapo, šis laikas gali gerokai prailgti“, – įspėja B.Baratinskaitė.

Atskleidusi patiekalo gaminimo ypatybes, maisto gamybos ekspertė siūlo ir klasikinį jos receptą.

Klasikinė lazanija su mėsa

Ingredientai (8 asm.)

  • 700 g šviežių ar konservuotų pomidorų;
  • 0,5 kg maltos mėsos;
  • 400 g rikotos;
  • 400 g mocarelos;
  • 200 ml raudono vyno;
  • 100 ml grietinėlės;
  • 110 g parmezano;
  • 80 g tepamojo sūrio;
  • 20 g ką tik nuskinto baziliko;
  • dėžutės (12 vnt.) lazanijos lakštų;
  • 6 česnako skiltelės;
  • 2 nedidelės morkos;
  • 1 svogūnas;
  • 1 kiaušinis;
  • 1 saliero stiebas;
  • keli lauro lapai;
  • 1 arbat. šaukšt. čiobrelių;
  • 1,5 arbat. šaukšt. druskos;
  • 0,75 arbat. šaukšt. juodųjų pipirų.

Gaminimas:

1. Visų pirma, pagaminkite padažą. Susmulkinkite morkas, svogūną, salierą ir penkias česnako skilteles. Tam puikiai tiks ir elektrinis trintuvas, tik svarbu nepadaryti košės.

2. Keptuvėje ant vidutinės kaitros pakepinkite mėsą. Jai apskrudus, išimkite ir atidėkite į šalį. Ant keptuvėje likusių riebalų apie 6–8 minutes pakepinkite prieš tai pagamintą daržovių mišinį, kol jis suminkštės. Supilkite vyną, jį maišydami nukrapštykite maisto likučius nuo keptuvės sienelių. Supilkite grietinėlę, sudėkite trintus pomidorus, po pusę šaukštelio druskos ir pipirų, šaukštelį čiobrelių ir lauro lapus. Užvirusį mišinį virkite dar apie 20 minučių, kol sutirštės. Tuomet įdėkite mėsą, leiskite skoniams maišytis dar 10 minučių, paskui išimkite lauro lapus ir palikite nuošaliau.

Vida Press nuotr./Lazanijos gaminimas
Lazanijos gaminimas / Vida Press nuotr.

3. Kol padažas vės, pagaminkite sūrio mišinį – sumaišykite rikotą, tepamąjį sūrį, 80 gramų parmezano, kiaušinį, česnako skiltelę, šaukštelį druskos, ketvirtadalį šaukštelio juodųjų pipirų ir 20 gramų ką tik nuskintų ir susmulkintų baziliko lapelių. Tam vėlgi puikiai tiks elektrinis trintuvas.

4. Orkaitę įkaitinkite iki 200 laipsnių.

5. Maždaug po A4 lapo dydžio kepimo formą paskleiskite padažą, ant šio „pagrindo“ uždėkite tris lazanijų lakštus. Ant jų – sūrio mišinį ir dalį parmezano. Kiekius paskirstykite taip, kad šiuos veiksmus būtų galima pakartoti dar dukart, o sūrio mišinio dar šiek tiek liktų. Galiausiai ant šio sluoksniuotinio sudėkite likusius tris lazanijų lakštus, sūrio mišinio likutį, mocarelą ir parmezaną. Uždėkite foliją, kurios vieną šoną prieš tai ištepkite aliejumi, kad nepriliptų sūris. Šaukite į orkaitę ir kepkite apie 40 minučių. Paskui atsargiai nuimkite foliją ir pakepkite be jos apie 20 minučių, kad apskrustų.

6. Leiskite lazanijai šiek tiek atvėsti ir galutinai susimaišyti skoniams. Vėliau papuoškite šviežių bazilikų lapeliais, pjaukite ir skanaukite.

123RF.com nuotr./Lazanija
Lazanija / 123RF.com nuotr.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų