Panevėžio rajone ūkį įsteigusi ir šviežius burokėlius pardavimui tiekianti Milda Mikelionienė pasakoja, kad šįmet šviežių burokėlių derlius vėluoja dviem savaitėmis. Tai lėmė nedėkingi orai: šaltas ir ilgas pavasaris, dėl kurio burokėliai buvo vėliau sėjami, bei sausra ir karščiais pasižymėjusi vasara.
„Per sezoną paprastai užauginame apie 100 tonų burokėlių. Šįmet derlius dėl oro sąlygų tikriausiai bus kuklesnis. Tikimės, kad pavyks užauginti apie 80 tonų, tačiau iki rudens laiko dar yra, viskas priklausys nuo oro“, – teigia prekybos tinklo „Iki“ pranešime žiniasklaidai cituojama ūkininkė ir priduria, kad daržovių kokybei šie veiksniai pakenkti neturėtų.
123RF.com nuotr./Burokėliai
M.Mikelionienė pasakoja, kad augina dviejų rūšių: Golden Eye ir Boltardy veislių burokėlius. Pastaruosius, pasak ūkininkės, lietuviai labiausiai perka, mėgsta ir valgo – mat šie burokėliai yra tradiciniai, tamsieji. Be to, ši veislė yra ne tik pakankamai ankstyva, bet ir puikiai laikosi.
Ūkininkė sako, kad nors burokėliai yra mėgstami nuo seno, pastaruoju metu išgyvenamas savotiškas šios daržovės renesansas: tautiečiai išbando įvairiausių, naujų receptų. Jie gardina burokėlius feta, graikiniais riešutais, gamina karpačus, deda jų į rytietiškąjį humusą, net kepa burokėlių duoną ar jais gardina desertus.
Ingredientai
Avinžirniai:
250.00 g ((geriau su pašalintomis odelėmis) arba baltųjų pupelių (tinka ir pačių vitrti, ir konservuoti))
Burokėliai:
1.00 vnt. (nedidelis, virtas arba keptas orkaitėje, nuluptas ir supjaustytas kubeliais)
Alyvuogių aliejus:
2.00 valg. š. (labai tinka 1 valg. šaukšt. pakeisti lazdyno riešutų aliejumi)
Rozmarinai:
1.00 vnt. (šviežios šakelės nuskinti ir sukapoti lapeliai)
Kaip gaminti
1. Į elektrinį smulkintuvą sudėkite visus ingredientus, išskyrus aliejus ir rozmariną. Sutrinkite iki vientisos glotnios masės (gali reikėti kokį kartą išjungti smulkintuvą ir nubraukti žemyn nuo indo sienelių pakilusią dar nesusmulkintą masę). Paragaukite, ar netrūksta pipirų, druskos.
2. Perdėkite masę į platų dubenį, kuriame patieksite, užpilkite abiejų rūšių aliejaus, pabarstykite rozmarinais. Valgykite su daržovių ar „grisini“ lazdelėmis, tepkite ant skrebučių ar nesaldžių sausainių.
Užtepas šaldytuve gali išbūti porą dienų, tačiau būtinai pridenkite jį maistine plėvele taip, kad ji liestų paviršių, antraip užtepo viršus negražiai apdžius.
Suskleisti
Ingredientai
Grikiai:
80.00 g (užmerktų 2 stiklinėmis vandens per naktį)
Kaip gaminti
1. Orkaitę įkaitiname iki 180 laipsnių temperatūros.
2. Burokėlius, kiaušinius, medų, kakavos miltelius, kepimo miltelius ir druską dedame į elektrinį plaktuvą ir susmulkiname.
3. Šokoladą ir aliejų ištirpiname, atvėsiname iki 30-ies laipsnių ir perpilame į dubenį. Ten pat pilame ir burokėlių bei kiaušinių masę, išmaišome. Suberiame ir riešutus bei mirkytus grikius. Išmaišome, kad ingredientai tolygiai pasiskirstytų.
4. Gautą masę pilame į kepimo popieriumi išklotą kepimo formą. Kepame 35–40 min. arba tol, kol į pyrago vidurį įkištas medinis pagaliukas ištraukus bus sausas.
Suskleisti
Ingredientai
Actas:
0.50 puodelis (marinatui)
Vanduo:
0.50 puodelis (marinatui)
Cukrus:
1.00 arbat. š. (marinatui)
Druska:
1.00 arbat. š. (marinatui)
Burokėliai:
1.00 vnt. (nedidelis, sutarkuotas burokine tarka)
Kaip gaminti
1. Visus marinatui skirtus ingredientus supilkite ir suberkite į nedidelį puodą, o tada užvirkite. Paruoštą marinatą supilkite į aukštesnį stiklainį (pvz., 1 litro talpos).
2. Atsargiai „palamdykite“ rankoje kietai virtus kiaušinius – taip, kad jų lukštas suskeldėtų, tačiau liktų prikibęs, nenubyrėtų.
3. Atsargiai sudėkite kiaušinius į stiklainį su marinatu, įsitikinkite, kad visi jie panirę. Dėkite nakčiai į šaldytuvą.
3. Kitą dieną kiaušinius galite išgriebti iš marinato, nulupti ir valgyti vienus su duonos riekele ar naudoti kaip ryškų įvairių salotų papildinį.
Taip marinuoti kiaušiniai nustebins ne tik „marmuriniu“ grožiu, tačiau ir ryškesnio, pikantiškesnio skonio baltymu.
Suskleisti
Paruošti nėra sudėtinga
„Facebook“ grupių „Šaltibarščiai“ ir „Karantino kuchnia“ įkūrėja, komunikacijos specialistė ir maisto entuziastė Evelina Stundžienė sako, kad burokėliai – mėgstama ir dažnai jos valgoma daržovė.
E.Stundžienė pasakoja, kad susidūrusi su skrandžio bėdomis, pati pradėjo juos marinuoti. Anot jos, namuose patiems marinuoti, rauginti ar fermentuoti burokėlius yra tikrai nesudėtinga. Be to, juos ruošdami galite pagal savo skonį koreguoti proporcijas: naudoti mažiau acto ar kitų priedų.
E.Stundžienė teigia, kad burokėlius, neįdedant daug pastangų, neieškant įmantrių ingredientų ir nesugaištant daug laiko galima užmarinuoti vos per valandą. Maisto entuziastė dalijasi ir savo mėgstamu marinuotų burokėlių receptu. Taip paruošti burokėliai puikiai tiks tiek sriuboms, tiek šaltibarščiams gardinti.
Marinuoti burokėliai
Ingredientai:
- 1 kg virtų burokėlių;
- 1 šaukštas cukraus;
- 1 šaukštas druskos;
- 3 šaukštai balzaminio acto;
- žiupsnelis šviežiai maltų juodųjų pipirų.
Gaminimas:
Virtus burokėlius Evelina susmulkina, sumaišo su šaukštu cukraus, druskos ir 3 šaukštais balzaminio acto, viską pagardina šviežiai maltais pipirais. Paskanintus burokėlius ji palieka valandai pastovėti šaldytuve. Tuomet juos dar kartą išmaišo ir gardina mėgstamus savo patiekalus.