Centrinio Kauno turgaus prekiautojai braškėmis pastebėjo, kad laikas, kai žmonės perka braškes tik valgymui, jau po truputį baigiasi. Turgaus lankytojai prekybininkų prašo didesnių kiekių, nes jau pradėjo rūpintis uogų konservavimu ir šaldymu žiemai.
„Iš tiesų dabar pats palankiausias metas įsigyti braškių žiemos atsargoms. Kainos šiuo metu stabilizavosi, o artimiausiu metu jos greičiausiai jau tik didės, nes lietuviškų braškių derlius dėl sausoko ir karšto gegužės mėnesio sunoko anksčiau ir nebuvo labai didelis“, – sakė prekybos miestelio „Urmas“ rinkodaros vadovas Jonas Plenta.
Dietoterapijos centro vadovė, gydytoja dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė sako, kad braškes žiemai geriausia yra šaldyti. Taip saugomos uogos išlaiko beveik visas savo geriausias savybes ir išlieka kvapnios kaip vasarą.
„Uogose lieka daugiau vitamino C, jeigu jos šaldomos nepjaustytos, netrintos. Norint išlaikyti spalvą šaldant, rekomenduojama apšlakstyti braškes citrinų sultimis“, – pataria L.Romeraitė-Kuklierienė.
Tuo tarpu geriausia temperatūra kuo ilgesniam braškių laikymui, jų nešaldant yra 2°C. Verta atkreipti dėmesį, kad paprastai šaldytuve temperatūra yra aukštesnė – apie 4–6°C.
„Žinoma, norint maksimaliai išsaugoti braškių naudingąsias savybes, rekomenduojama jas valgyti kuo šviežesnes ir neapdorotas. Vitaminui C ir polifenolinių antioksidantams išsaugoti, jas reikia suvalgyti per 2 dienas po nuskynimo. Kuo braškės laikomos ilgiau, tuo daugiau naudingų medžiagų netenka“, – sakė gydytoja dietologė.
Moksliniais tyrimais patvirtinta, kad braškės gerina virškinimą, kraujotaką, medžiagų apykaitą. Be to braškės laikomos geru antidepresantu dėl jose esančių endorfinų, gerinančių nuotaiką.
Asparto rūgštis, randama šiose uogose, pašalina toksinų perteklių iš organizmo. Tvirtinama, kad kuo ryškesnė braškių spalva, kurią lemia uogoje esantis flavonoidų kiekis, tuo stipresnės jų gydomosios savybės.
Penkiose vidutinio dydžio braškėse vitamino C yra tiek, kiek viename apelsine. Šios uogos vertingos ir tuo, kad jose yra geležies, fosforo, kalcio, širdies darbą stiprinančio kalio, įvairių vitaminų, ypač A ir B grupės.
Lietuvos mitybos centras rekomenduoja per metus gyventojui suvartoti po 6 kg šių uogų.
Kaip gaminti
- Uogas trumpam pamerkite į šaltą vandnį, švariai nuplaukite, suberkite į sietelį ir palikite apdžiūti.
- Nuo uogų nuskabykite žiedsosčius. Šį darbą labai palengvina specialus nerūdijančio plieno įrankis.
- Paruoštas uogas sudėkite į puodą, kuriame bus verdama uogienė, apibarstykite cukrumi, uždenkite ir palikite vėsioje vietoje visai nakčiai.
- Puodą su uogomis užkaiskite, maišydami užvirinkite, sumažinkite ugnį ir virkite, nugraibydami putas. Kai putos nebesklis į kraštus ir kaupsis tik puodo viduryje, uogienė jau gatava.
- Prieš nukeliant nuo ugnies įberkite citrinų rūgšties, gerai išmaišykite ir supilstykite į paruoštus stiklainius.
Suskleisti
Ingredientai
Uogienė: (braškių) 200.00 g
Kaip gaminti
1. Kiaušinius, pieną, druską ir miltus gerai išplakite elektriniu plaktuvu. Atsargiai įmaišykite lydytą sviestą ir tešlą palikite 30 minučių brinkti. Jeigu ji per tiršta, atskieskite pienu.
2. Įkaitintą keptuvę ištepkite aliejumi ir iškepkite lietinius.
3. Patiekti su braškių uogiene.
|
Knyga „Geri receptai“ |
Receptas iš knygos „Geri receptai“, kulinarė Asta Žvikevičienė
Suskleisti
Ingredientai
Ledai: (dėžutės vanilinių) 1.00 vnt.
Braškės:
500.00 g (trintų braškių uogienės)
Kaip gaminti
- Išplakite grietinėlę su cukrumi.
- Dėkite ledų rutulėlius, suformuotus šaukštu, bei išspauskite po kelis plaktos grietinėlės bokštelius.
- Papuoškite raudonaisiais serbentais.
- Prie ledų patiekite karštą uogienę. Ją užpilkite prieš pat valgydami ledus.
Suskleisti
Ingredientai
Cukrus:
500.00 g (jei mėgstate saldžiai, berkite 700 - 800 g)
Mėtos:
4.00 vnt. (keli lapeliai šviežių)
Kaip gaminti
- Rabarbarų lapkočius nuplaukite, nulupkite odelę ir supjaustykite apysmulkiais gabalėliais.
- Braškes nuplaukite, nusausinkite, perpjaukite į kelias dalis.
- Supjaustytus rabarbarus ir braškes sudėkite į vieną indą, užpilkite cukrumi. Jei turite galimybę, cukrų rinkitės skirtą ruošti uogienėms.
- Palikite pastovėti kelias valandas (arba per naktį), kol išsiskirs sulčių.
- Rabarbarų ir braškių masę išmaišykite ir suberkite į puodą. Įmeskite keletą mėtų lapelių (nepadauginkite!). Virkite apie 15–20 min.
- Dar karštą uogienę sukrėskite į stiklainiukus. Laikykite šaldytuve.
Suskleisti
Ingredientai
Cukrus:
300.00 g („Dansukker“ cukraus uogienėms)
Kaip gaminti
- Arbūzą perspauskite per sietelį – pašalinkite sėklas.
- Pašalinkite uogų kotelius ir lapelius. Uogas nuplaukite.
- Sudėkite į prikaistuvį ir sutrinkite rankiniu trintuvu.
- Supilkite citrinų sultis, suberkite cukrų uogienėms.
- Virkite 3–6 minutes (arba kol uogienė sutirštės).
- Nuimkite prikaistuvį nuo ugnies ir atsargiai nugriebkite putas. Išpilstykite į šiltus sterilius stiklainius. Laikykite vėsioje vietoje.
Receptas DANSUKKER
Suskleisti
Ingredientai
Cukrus:
250.00 g („Dansukker“ cukraus uogienėms)
Mėtos:
1.00 sauja (šviežių lapelių)
Kaip gaminti
1. Uogas nuplaukite, pašalinkite lapelius ir kotelius. Stambias uogas supjaustykite arba sutrinkite.
2. Į prikaistuvį suberkite uogas, cukrų uogienėms. Supilkite citrinos sultis, įdėkite citrinos žievelė ir mėtų lapelius. Užvirkite ir 2–5 minutes kaitinkite ant lėtos ugnies.
3. Nuimkite prikaistuvį nuo ugnies ir atsargiai nugriebkite putas. Išpilstykite į šiltus sterilius stiklainius. Laikykite vėsioje vietoje.
Receptas DANSUKKER
Suskleisti