Patarimas Nr. 1: Virkite dideliame kiekyje vandens
Neverta ir nepatartina makaronų virti mažame prikaistuvyje – puodas turi būti erdvus, o vandens daug, priešingu atveju makaronai lips prie dugno, sulips tarpusavyje. Skaičiuojama, jog 250 g makaronų reikia 3 litrų vandens.
Patarimas Nr. 2: Pasūdykite virdami, o ne jau išvirę
Makaronus būtina pasūdyti jiems dar verdant, o ne berti druską jau išvirus. Dažnai patariama, jog vandens, kuriame virsite makaronus, sūrumas turi priminti jūros vandenį (juk esate nors sykį netyčia jo gurkštelėję?). O jei mėgstate tikslumą, tai 3 litrams vandens reikia 1 šaukšto druskos. Pirmiausiai suberkite į užvirusį vandenį druską, o jau tada makaronus.
Patarimas Nr. 3: Aliejaus į vandenį nereikia
Tebėra gyvas mitas, esą, kad makaronai verdami nesuliptų, reikia įpilti šiek tiek aliejaus. Verčiau jo negadinkite! Taip, į puodą įpiltas aliejus padeda vandeniui smarkiai neputoti, nes plūduriuoja paviršiuje, tačiau jis neapgaubia makaronų, nes jie verda kunkuliuojančiame vandenyje žemiau. Jei nenorite, kad makaronai suliptų, virkite juos dideliame kiekyje vandens, nepervirkite ir naudokite kokybiškus – tokie turės daugiau gliuteno, todėl ir nesulips.
Patarimas Nr. 4: Neuždenkite puodo
Vanduo greičiau užvirs uždengtame puode, tačiau kai į jį subersite makaronus, nebeuždenkite, tegul verda atvirame. Uždengtams puode vanduo pradeda putoti, makaronai sumano „išlipti“. Verčiau išvenkite nemalonių nuotykių!
Patarimas Nr. 5: Maišykite tiek, kiek reikia
Verdamiems makaronams nereikia kruopščios priežiūros, nereikia ir intensyvaus maišymo. Tačiau juos būtina pamaišyti nuo pat dugno, vos tik supylus, nes neretai vos iki jo nusileidę ima ir prilimpa. Galite makaronus porąsyk pamaišyti jau jiems verdant, tačiau tik patikrindami, ar nekimba prie dugno, nedaugiau.
Patarimas Nr. 6: Nepervirkite!
Pevirę, sulipę makaronai – tikra nesėkmė, tad jų virimo laikas labai svarbus. Ant kiekvienos pakuotės virimo laikas būna nurodytas, juo ir reikėtų vadovautis, tačiau nepatingėkite išgriebti kokio vieno makarono likus porai minučių iki numatomos virimo pabaigos ir paragauti – juk visų viryklės skirtingos, gal jums patinka tvirtesni (al dente) makaronai. Pagaliau, jei makaronus dar versite į karštą padažą, galite juos virti minute kita trumpėliau.
Patarimas Nr.7: Perliejimas šaltu vandeniu – klaida
Yra žmonių, kurie sugalvoja ką tik išvirtus makaronus perlieti šaltu vandeniu, esą, jie taip nebus sulipę. Tačiau, jei teisingai virėte, jie nė neketina to daryti, o perliejimas šaltu vandeniu lemia dvi blogybes: makaronai atšąla, o skonis suprastėja. Tiesa, šis patarimas turi išlygų, mat jei gaminate azijietiško stiliaus makaronus, tuomet makaronus dažnai prašoma perlieti šaltu vandeniu.
Patarimas Nr. 8: Nupilkite šiek tiek makaronų virimo vandens – pravers
Tą daro visi italai virtuvės šefai, imkime pavyzdį ir mes. Sūrstelėjęs, krakmolo prisodrintas vanduo pravers makaronus maišant su padažu – šliūkštelėkite trečdalį ar pusę stiklinės ir patiekalas nebus sausas.
Patarimas Nr. 9: Nukoškite, bet neleiskite apdžiūti
Išvirusius makaronus suverskite į koštuvą, tačiau neleiskite jame pernelyg užsigulėti, minutė kita ir makaronai bus apdžiūvę, ims kietėti. Iš karto verskite makaronus į keptuvę ar kitą indą su padažu (o ne atvirkščiai) ir valgykite.
Patarimas Nr. 10: Neruoškite makaronų iš anksto, jie valgomi karšti
Kokiu būdu beruoštumėte karštus makaronus, ant stalo jie turi keliauti neatvėsę (o vėsta jie labai greitai). Todėl darbus susistyguokite taip, kad išvirusius makaronus beliktų nukošti, sumaišyti su padažu ir nešti ant stalo. Beje, makaronų patiekalus geriausiai valgyti ne iš plokšių lėkščių, bet iš turinčių viduryje įdubimą, tai jiems irgi padės ne taip greitai atvėsti.
O dabar jūsų dėmesiui – paprastų ir nebrangių makaronų patiekalų dešimtukas:
1. Į verdantį vandenį įpilkite truputį aliejaus, įberkite druskos ir sudėkite makaronus (verdant nuolat pamaišykite).
2. Keptuvėje išlydykite sviestą ir sudėkite smulkiai supjaustytus svogūnus, faršą, druską ir pipirus.
3. Į miltus įpilkite šalto vandens ir maišykte, kol pasidarys vientisa masė. Tuomet supilkite į keptuvę, baigiant kepti svogūnams ir faršui.
4. Į keptuvę įdėkite grietinės ir viską ant silpnos ugnies pakepkite dar apie 5 min.
5. Į lėkštę pirma dėkite makaronus, poto faršą, o ant viršaus užberkite šviežių smulkintų krapų.
Skanaus!
Receptą atsiuntė Rūta Martinkevičiūtė
1. Ant maltų džiūvėsėlių supilkite pusę pieno, palikite 10 min. išbrinkti. Smulkiai supjaustykite svogūną, apkepkite svieste. Pasūdykite faršą, sumaišykite su piene brinkintais džiūvėsėliais, supilkite likusį pieną, įmuškite kiaušinį, gerai išminkykite faršą, įmaišykite pakepintus svogūnus, pagardinkite prieskoniais. Suformuokite iš faršo nedidelius kukulaičius ir apkepkite keptuvėje įkaitintame aliejuje.
2. Paruoškite padažą. Pomidorus nuvarvinkite, supjaustykite kubeliais. Susmulkinkite svogūną, griežinėliais supjaustykite saliero stiebą. Sutrinkite česnaką. Sudėkite visus produktus į puodą. Virkite ant silpnos ugnies, kol sukris pomidorai. Baigdama virti suberkite cukrų, pagal skonį pasūdykite, pagardinkite pipirais. Sudėkite į padažą mėsos kukulaičius ir šiek tiek patroškinkite. Pabaigoje suberkite kapotas petražoles.
3. Pasūdytame vandenyje išvirkite makaronus. Dėkite į lėkštes makaronų, ant viršaus pomidorų padaže troškintų mėsos kukulaičių, užpilkite padažo.
1. Makaronus išvirkite pasūdytame vandenyje, kaip nurodyta ant pakuotės, ir gerai nuvarvinkite.
2. Krūtinėlę nuplaukite, nusausinkite, supjaustykite vidutinio dydžio gabalėliais, pagal skonį pasūdykite, pagardinkite pipirais ir žiupsneliu cukraus, tada apkepkite 2 šaukštuose aliejaus.
3. Svogūną ir aitriąją papriką susmulkinkite, pakepinkite likusiame aliejuje. Kai svogūnas dailiai apskrus, įspauskite česnako skilteles ir dar šiek tiek pakepkite.
4. Į svogūnų troškinį supilkite sultinį, po to – grietinėlę, įmeskite žiupsnelį šafranų, suberkite smulkiai kapotus baziliko lapelius, padažą užvirkite, apie 8 min. pakaitinkite, kad sutirštėtų. Tada sukrėskite virtus makaronus ir vištienos gabaliukus. Viską pagal skonį pasūdykite, pagardinkite šviežiai maltais juodaisiais pipirais, gerai išmaišykite, kelias minutes pakaitinkite ir išdėkite į lėkštes.
5. Tiekite apibarsčiusi žolelėmis, su šviežiais pomidorais ir likusiais baziliko lapeliais.
1. Makaronus suberkite į verdantį vandenį, įpilkite šaukštą aliejaus ir virkite, kiek nurodyta ant pakuotės. Sukrėskite į sietelį, gerai nuvarvinkite ir padėkite šiltai.
2. Mėsą sudėkite į dubenį, įmuškite kiaušinį, suberkite prieskonius ir gerai suminkykite. Iš jos aliejumi pateptomis rankomis suformuokite vienodo dydžio kukuliukus. Į kiekvieno vidurį įspauskite po lazdyno riešuto dydžio fetos gabalėlį, tada dar sykį kruopščiai pavoliokite tarp delnų.
3. Išdėliokite aliejumi išteptoje nepridegančioje kepimo skardoje ir pusvalandžiui pašaukite į 180 °C karštumo orkaitę.
4. Karštus makaronus išdėliokite į lėkštes, ant viršaus uždėkite po kelis veršienos kukulius.
5. Tiekdama apliekite trintų pomidorų tyre.
1. Puode, kuriame virsite sriubą, įkaitinkite alyvuogių aliejų, suberkite smulkintus česnakus, po žiupsnelį prieskonių ir maišydami kepinkite, kol pasklis prieskonių kvapas. Sudėkite pjaustytą morką, visas daržoves, supilkite sultinį, paskaninkite druska, pipirais ir virkite 20–25 minutes.
2. Jei naudojate didelius pomidorus, juos panardinkite keletui sekundžių į verdantį vandenį, nulupkite, supjaustykite kubeliais ir sudėkite į sriubą. Jei vyšninius, tiesiog sumeskite į sriubą baigdami virti.
3. Makaronus išvirkite sūdytame vandenyje (nepervirkite). Į puodą su daržovėmis sudėkite makaronus, užsukite ugnį ir palikite kelioms minutėms pastovėti. Jei sriuba per tiršta, įpiltkite dar sultinio.
4. Tiekdami galite paskaninti šaukštu natūralaus jogurto.
Vegetariški patiekalai |
Receptas iš knygos „Vegetariški patiekalai“, kulinarė Asta Žvikevičienė
1.Gilioje keptuvėje įkaitinkite aliejų ir pakepinkite smulkintą porą.
2.Sudėkite faršą ir šiek tiek apkepkite. Sudėkite makaronus, supilkite sultinį, sojų padažą ir ant mažos ugnies troškinkite 7–8 minutes.
3.Tuo metu plonai supjaustykite grybus ir apkepkite su sviestu. Juos taip pat sudėkite į puodą, viską išmaišykite ir pakaitinkite dar 5 minutes.
Knygos "Sotūs pietūs" viršelis |
Receptas iš knygos „Sotūs pietūs“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
- Puodelyje ant silpnos ugnies maišydamos apie minutę pakaitinkite grietinę (jogurtą) su sviestu, kad jis ištirptų.
- Uždėkite makaronams virti puodą su pasūdytu vandeniu, užvirus suberkite makaronus (geriausiai tiktų fettuccine), virkite apie minutę, paskui nukoškite ir į puodą su jais supilkite grietinės padažą.
- Kaitindamos makaronus su padažu ant vidutinės ugnies, įmaišykite trynius, suberkite sūrį ir pipirus. Rūpestingai viską sumaišykite.
- Patiekite apibarsčiusios sūrio drožlėmis.
- Įkaitinkite orkaitę iki 190º C temperatūros. Gabalėliu sviesto ištepkite 20x30 cm dydžio gilesnį kepimo indą. Atidėkite į šalį.
- Šviesią duoną ar batoną supjaustykite mažais gabalėliais ir suberkite į dubenį. Supilkite tirpintą sviestą ir išmaišykite. Atidėkite į šalį.
- Pieną supilkite į prikaistuvį ir pašildykite ant vidutinio dydžio ugnies, kol bus karštas. Tuo tarpu keptuvėje ištirpinkite 50 g sviesto. Kai sviestas ims burbuliuoti, suberkite miltus ir kaitinkite ant vidutinės ugnies, nuolat maišydami, 1 minutę, kol neliks sausų miltų.
- Lėtai į keptuvę pilkite karštą pieną, masę nuolat maišydami (patogiausia tai daryti plakimo šluotele). Pamažu supilkite visą pieną. Nesustokite maišyti, kol gausite vientisos konsistencijos padažą, ir jis sutirštės. Tuomet nuimkite keptuvę nuo ugnies, suberkite druską, muskatą, pipirus, Kajeno pipirus ir abiejų 170 g tarkuoto kietojo sūrio ir 80 g tarkuoto puskiečio sūrio. Išmaišykite ir atidėkite keptuvę į šalį.
- Išvirkite makaronus pagal instrukciją ant pakuotės, tik porą minučių sutrumpinkite virimo laiką. Makaronai turi būti šiek tiek kieti viduje. Išvirtus makaronus suberkite į sietelį ir nuvarvinkite. Perliekite šaltu vandeniu ir vėl palikite nuvarvėti.
- Įmaišykite makaronus į sūrio padažą. Visą masę sukrėskite į sviestu pateptą kepimo indą. Viršų apibarstykite likusiais 80 g tarkuoto kietojo sūrio ir 35 g tarkuoto puskiečio sūrio. Viršų apibarstykite duonos trupiniais.
- Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 30 minučių, kol paviršius gražiai apskrus. Išjungę orkaitę, palikite pastovėti 5 minutes. Tuomet dėkite į lėkštes ir valgykite. Skanaus!
1. Smulkiai supjaustykite svogūną. Storadugnėje keptuvėje įkaitinkite aliejų ir suberkite svogūnus. Maišydami kepinkite ant vidutinės ugnies, kol taps permatomi ir suminkštės – apie 5 min. Įberkite žiupsnį juodųjų pipirų, čili paprikos dribsnius, kaparėlius, supilkite konservuotus pomidorus (jei naudojate konservuotus nepjaustytus, šiek tiek patraiškykite juos keptuvėje šakute). Kaitinkite padažą ant vidutinės ugnies apie 10 min., paragaukite – jei jis atrodo kiek rūgštokas, įberkite šiek tiek cukraus.
2. Kol padažas burbuliuoja, užkaiskite didelį puodą vandens, pasūdykite, užvirkite ir pagal instrukcijas išvirkite makaronus.
3. Makaronams baigiant virti grįžkite prie padažo: išimkite iš skardinės tuną ir pasmulkinkite jį, kad būtų nedideli gabaliukai. Suberkite juos į padažą ir dar pakaitinkite, kad spėtų pašilti. Jei labai mėgstate alyvuoges, šį padažą į virimo pabaigą galite paskaninti ir jomis.
3. Nukoškite makaronus, dėkite į lėkštę, užpilkite padažo, išmaišykite, pabarstykite parmezanu, kapotomis petražolėmis ar baziliku. Skanaus!
1. Išvirkite makaronus, kad jie dar būtų kiek kietoki (al dente) ir palikite kelioms minutėms, kad kiek pravėstų.
2. Stambiai sutarkuokite abiejų rūšių sūrį.
3. Dideliame dubenyje sumaišykite makaronus, sūrį bei apkepui skirtą grietinėlę ir verskite į sviestu pateptą kepimo indą, išlyginkite viršų.
4. Kepkite 180 C temperatūroje 20-30 min – kol viršus gražiai apskrus.
5. Padažui pomidorų pastą pakaitinkite su prieskoniais (ragaukite, ar netrūksta saldumo, cukraus gali reikėti ir daugiau) ir užbalinkite grietinėle.
6. Pjaustykite apkepą gabaliukais, užpilkite padažu ir patiekite.